Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/1845/24
Провадження № 2-о/935/66/24
РІШЕННЯ
Іменем України
18 грудня 2024 року м.Коростишів
Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді - Янчук В.В.,
зі секретарем - Кумечко С.М.,
за участі сторін:
представника заявника - Новік О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коростишів цивільну справу за заявою Коростишівської міської ради, заінтересована особа: Коростишівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою,-
У С Т А Н О В И В:
Коростишівська міська рада звернулась до суду з заявою та просить: визнати спадщину відумерлою після смерті ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Передати житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 у комунальну власність Коростишівської міської ради.
В обґрунтування заяви зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_1 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, загальною площею 47,9 кв.м., житловою площею -25,9 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
09.02.2023 року постійно діючою комісією з питань виявлення, обліку та набуття у комунальну власність Коростишівської територіальної громади майна відумерлої спадщини та безхазяйного майна, затвердженою рішенням виконавчого комітету Коростишівської міської ради №04 від 25.01.2022 року було проведено обстеження нерухомого майна, а саме: житлового будинку по АДРЕСА_1 та відповідно до акту встановлено, що даний будинок знаходиться в незадовільному стані, віконні рами відсутні, стіни дерев`яні, підлога відсутня, дах жестяний, настінне облицювання відсутнє. Огорожа дерев`яна та майже вся зруйнована. Територія об`єкту заросла бур`янами та кущами.
Згідно виписки з погосподарської книги №2 за 1996-2000 р.р. житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 належить померлій ОСОБА_1 .
Згідно довідки старости Квітневого старостинського округу від 29.09.2023 №143, ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 . На день її смерті та на протязі 6-ти місяців після смерті за цією ж адресою ніхто не був зареєстрований і не проживав.
Спадкоємців за законом та заповітом у померлої немає, станом на ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому відповідно спадкова справа до майна померлої не заводилась, свідоцтва про право на спади не видавалися.
Враховуючи вищевикладене, наявні всі підстави передбачені ст.1277 ЦК України, для визнання спадщини відумерлою.
В судовому засіданні представник Коростишівської міської ради Новік О.І. заяву підтримала та просила її задовольнити, з мотивів та доводів, що викладені у ній.
В судове засідання заінтересована особа Коростишівська державна нотаріальна контора Житомирської області свого представника не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. До суду подали заяву, відповідно до якої просять здійснювати розгляд справи у відсутність їх представника.
Вислухавши думку представника заінтересованої особи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Спадкодавець ОСОБА_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть ( а.с. 8 зворот-9).
Як вбачається з виписки з по господарської книги Квітневого старостинського округу Коростишівської міської ради № 264 від 29.09.2023 р. житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельна ділянка площею 0,025 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що розташовані в АДРЕСА_1 належать ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно запису погосподарсьої книги № 2 за 1996-2000 р.р. ( а.с. 6 зворот).
Відповідно до довідки КП`Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради № 23/214 від 04.04.2023 р. право власності на нерухоме майно: житловий будинок літ. «А-1», площею 47,9 кв.м., сарай літ. «б», погріб літ. «Пг», криниця літ. «К» не зареєстровано. ( а.с.7).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . В житловому будинку на час відкриття спадщини та протягом шести місяців після смерті ОСОБА_1 ніхто не був зареєстрований та не проживав ( а.с. 17).
Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на належне їй майно, до складу якої увійшов вищезазначений житловий будинок.
Як вбачається з витягу із Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 14.06.2024 спадкова справа до майна померлої не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавались, заповіти спадкові договори відсутні. ( а.с. 7 зворот- 8).
Спадкові відносини регулюються ЦК України, Законом України "Про нотаріат", Законом України "Про міжнародне приватне право" та іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
У п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснено, що відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності Цивільним кодексом України і строк на її прийняття не закінчився до 01 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.
У пунктах 4-5 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного кодексу України зазначено, що правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
Правила ст. 1277 Цивільного кодексу України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якої до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.
Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Цивільним Кодексом Української РСР не передбачено визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання майна безхазяйним в порядку ст. 137 ЦК Української РСР не подавалася.
Як встановлено судом, спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто під час чинності ЦК УРСР, а тому положення саме цього Кодексу підлягають застосуванню при вирішенні питання про спадкування майна померлої.
Відповідно до статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом. Якщо немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом, або жоден з спадкоємців не прийняв спадщини, або всі спадкоємці позбавлені заповідачем спадщини, майно померлого за правом спадкоємства переходить до держави.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місцезнаходження майна або його основної частини.
Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно з положеннями статті 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 555 ЦК УРСР спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави якщо ні один із спадкоємців не прийняв спадщини.
Одночасно норми пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, за якими ЦК України застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, необхідно розуміти таким чином, що правила Книги шостої ЦК України може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 01 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529-531 ЦК УРСР.
Відповідно до частини першої та третьої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Установлено, що спадщина після смерті ОСОБА_1 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто до набрання чинності ЦК України з 01 січня 2004 року, тому суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні заяви, оскільки до цих правовідносин підлягають застосуванню норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, а саме ЦК УРСР, яким не передбачалась можливість визнання спадщини відумерлою та перехід прав і обов`язків від спадкодавця до органу місцевого самоврядування.
За нормами ч. 2 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР 1963 року прийнята спадщина визнається належною спадкодавцеві з моменту відкриття спадщини, а згідно п. 5 ч. 1 ст. 555 Цивільного кодексу Української РСР 1963 року спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину. Отже, за змістом наведених норм якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину, спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави в силу закону з моменту відкриття спадщини.
Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 15 травня 2019 року у справі № 391/769/17 (провадження № 61-39068св18), від 17 жовтня 2019 року у справі № 671/1656/17 (провадження № 61-5099св18), від 21 жовтня 2019 року у справі № 671/1153/18-ц (провадження № 61-5353св19), від 21 жовтня 2019 року у справі № 671/23/19 (провадження № 61-7584св19), від 11 листопада 2019 року у справі № 671/24/19, (провадження № 61-8643св19), від 04 грудня 2019 року у справі № 671/1558/18 (провадження № 61-15487св19).
За таких обставин, заява Коростишівської міської ради про визнання спадщини відумерлою, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 13, 76-82, 247, 263-265, 293, 294, 334-338, 354 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Коростишівської міської ради, заінтересована особа: Коростишівська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою- відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подания апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення суду складено: 23 грудня 2024 р.
Сторони у справі:
Заявник: Коростишівська міська рада, місце знаходження Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна,11, код ЄДРПОУ - 04053660.
Заінтересована особа: Коростишівська державнанотаріальна контора:місцезнаходження:Житомирськаобласть,м.Коростишів, вул.С.Площа,18,кд ЄДРПОУ 02883765.
Суддя В.В.Янчук
Суд | Коростишівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 24.12.2024 |
Номер документу | 123955775 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Коростишівський районний суд Житомирської області
Янчук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні