Ухвала
від 23.12.2024 по справі 916/5471/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"23" грудня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/5471/24Господарський суд Одеської області у складі судді Мусієнко О.О.,

дослідивши матеріали позовної заяви (вх.№5610/24 від 17.12.2024)

за позовом: ОСОБА_1 (

АДРЕСА_1 )

до відповідачів: 1) ОСОБА_2 (

АДРЕСА_2 )

2) ОСОБА_3 (

АДРЕСА_3 )

про розірвання договору купівлі-продажу, стягнення (витребування) частки з чужого незаконного володіння

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся із позовною заявою, сформованою в системі «Електронний суд» 16.12.2024 (вх. №5610/24 від 17.12.2024), до ОСОБА_2 та до ОСОБА_3 , в якій просить:

- розірвати договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс» від 31.08.2023, що укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , та повернути частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс», що у грошовому еквіваленті становить 1 000,00 грн. та 100% розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс»;

- стягнути (витребувати з володіння) з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс», що у грошовому еквіваленті становить 1 000,00 грн. та 100% розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс».

Предметом позову є розірвання договору купівлі-продажу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , повернення частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс», що у грошовому еквіваленті становить 1 000,00 грн. та відповідає 100% розміру статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс» шляхом її стягнення (витребування) з чужого незаконного володіння, а саме з ОСОБА_3 .

Підставою позову позивач вказує невиконання ОСОБА_2 зобов`язань за договором купівлі-продажу частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс» від 31.08.2023 в частині її повної оплати відповідно до п. 2.1. Договору за ціною 1 000 000 (один мільйон) гривень в строк до 30.09.2023.

Відповідно до ч.1 ст.176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд, з огляду на відсутність наразі підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження, вбачає наявними підстави для відкриття провадження по справі № 916/5471/24.

При цьому, суд звертає увагу на наступне.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлюються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 січня 2024 року 3028 грн.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 163 цього Кодексу ціна позову визначається: 1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; 2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; 3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Ч. 2 ст. 163 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна або на момент пред`явлення позову встановити точну його ціну неможливо, розмір судового збору попередньо визначає суд з наступним стягненням недоплаченого або з поверненням переплаченого судового збору відповідно до ціни позову, встановленої судом при розгляді справи.

Відтак, остаточне визначення в процесі розгляду справи ціни позову (дійсної вартості спірного майна), а отже, й суми судового збору здійснюється господарським судом на підставі поданих учасниками судового процесу доказів. Такі обставини є предметом доказування.

Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 24.05.2022 по справі №910/19980/20, у випадку, якщо визначена позивачем ціна позову вочевидь не відповідає дійсній вартості спірного майна суд не має права зобов`язувати позивача доплачувати суму судового збору та постановляти ухвалу про залишення позову без руху.

У такому випадку суд здійснює розгляд справи по суті та встановлює ціну позову при розгляді справи і розподіляє судові витрати за результатами такого розгляду (зокрема стягнувши недоплачений судовий збір), а не залишає позовну заяву без розгляду.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що позивачем, при зверненні до суду, визначено ціну позову, виходячи з номінальної вартості частки у статутному капіталі товариства і сплачено судовий збір у відповідному розмірі. Натомість, визначена позивачем ціна позову не відповідає вартості спірного майна (ціни частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс») відповідно до п. 2.1. Договору від 31.08.2023, що становить 1 000 000 (один мільйон) гривень, неоплата якої є підставою позову, зазначеною позивачем при поданні позовної заяви.

Оскільки, на момент пред`явлення позову визначити точну дійсну ціну позову неможливо, остаточне визначення ціни позову (дійсної вартості спірного майна) і, відповідно, суми судового збору буде здійснено господарським судом в процесі розгляду справи на підставі поданих учасниками судового процесу доказів. Такі обставини є предметом доказування.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.

Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, які виникають з корпоративних відносин, та спорах з правочинів щодо корпоративних прав (акцій).

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження з урахуванням положень ст.ст. 12, 20, п. 3 ч. 4 ст. 247 ГПК України, враховуючи обраний спосіб захисту та заявлені позивачем позовні вимоги як немайнового, так і майнового характеру, обсяг та характер доказів, категорію та складність справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Отже, з аналізу вищезазначеної норми вбачається, що третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору, - це особа, яка бере участь у справі на стороні позивача або відповідача у разі, якщо рішення у справі може вплинути на її права, свободи, інтереси чи обов`язки. Інтерес третьої особи щодо задоволення позову (якщо вона бере участь на стороні позивача) або щодо відмови у задоволенні позову (якщо вона бере участь на стороні відповідача) збігається з інтересами відповідно позивача або відповідача. Необхідною умовою для залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, є вплив рішення у справі на її права, свободи, інтереси або обов`язки. Таким чином, до участі у справі у статусі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, може бути залучена лише та особа, на чиї права та/чи обов`язки щодо однієї із сторін може вплинути рішення суду зі спору. Підставою участі третіх осіб у справі є їх юридична заінтересованість, яка ґрунтується на матеріально-правових відносинах з однією із сторін даної справи.

У позовній заяві позивачем як третю особу вказано Товариство з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс» без подання про це окремого клопотання та без обґрунтування підстав залучення цієї особи до участі у справі.

Разом з цим, суд зазначає, що саме лише зазначення в позовній заяві певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, без вирішення судом питання щодо її залучення до участі у справі, не надає їй відповідного процесуального статусу.

Так, дослідивши зміст позовної заяви, а також оцінивши предмет та підстави позову позивача, зокрема, те, що позивач просить розірвати договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс», суд дійшов висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права та/або обов`язки вищевказаної особи, а тому вважає необхідним залучити його до участі у цій справі як третьої особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідачів.

Керуючись ст.ст. 12, 50, 176, 234, 235, 247 Господарського процесуального кодексу України суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти позовну заяву (вх.№5610/24 від 17.12.2024) до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/5471/24.

2. Справу № 916/5471/24 розглядати за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на "20" січня 2025 р. о 10:00

4. Повідомити сторони, що засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань №14/5 поверх/, тел. /0482/ 307-971.

5. Запропонувати відповідачам подати відзив на позов із врахуванням вимог ст.165 ГПК України в строк протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду про відкриття провадження у справі.

6. Запропонувати позивачу подати до суду відповідь на відзив, оформлену відповідно до вимог ст.ст.166, 184 ГПК України не пізніше 7 днів з дня отримання відзиву відповідача.

7. Запропонувати відповідачу подати до суду протягом 7 днів з дня отримання відповіді на відзив, заперечення, оформлені відповідно до вимог ст.167 ГПК України.

8. Залучити Товариство з обмеженою відповідальністю «Харчування плюс» (65062, м. Одеса, вул. Сонячна, бул. 5, офіс 614) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів.

9. Запропонувати залученій третій особі надати письмові пояснення щодо позову протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі та щодо відзиву - протягом 7 днів з дня отримання відзиву в порядку ст. 179 ГПК України.

10. Повідомити учасників справи про наявність у суду технічної можливості проведення судових засідань в режимі відеоконференції як у приміщенні суду, так і поза межами приміщення суду.

Інформацію у справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили 23 грудня 2024 та окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.

Суддя О.О. Мусієнко

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено25.12.2024
Номер документу123964583
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі

Судовий реєстр по справі —916/5471/24

Ухвала від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мусієнко О.О.

Ухвала від 03.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мусієнко О.О.

Ухвала від 23.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мусієнко О.О.

Ухвала від 19.12.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Мусієнко О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні