Справа № 947/38913/24
Провадження № 2-о/947/695/24
УХВАЛА
про призначення судово-психіатричної експертизи
23.12.2024 року
Київський районний суд м. Одеси
головуючого судді Куриленко О.М.,
за участю присяжних Якимів Р.Б. та Красностанової Н.Е,
представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м.Одесі клопотання представника заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про призначеннясудово-психіатричноїекспертизи по цивільній справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа орган опіки та піклування Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
27листопада 2024року черезсистему «Електроннийсуд» представник заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 звернувсядо судуз даноюзаявою,в якій просить визнатинедієздатним громадянинаУкраїни ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,уродженця м.Стерлітамак, Башкірія,зареєстрованого заадресою: АДРЕСА_1 ;встановити опікунад ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,та призначити громадянку України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 , уродженку м.Одеси,зареєстровану заадресою: АДРЕСА_1 ,опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді від 29.11.2024 року відкрито провадження по справі; клопотання представника заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено. Витребувано з Медичного центру «МЕДІКАЛ» мережі медичних центрів «INTO SANA», код ЄДРПОУ 38574041, розташованого за адресою: 65114, м. Одеса, вул. Корольова, 17, медичну карту хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Витребувано у медичного дому «Одрекс» ТОВ «ДІМ МЕДИЦИНИ» код ЄДРПОУ 38156360, розташованого за адресою: 65006, місто Одеса, вул. Розкидайлівська, буд. 69/71, - медичну карту хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
18.12.2024 року до канцелярії суду надійшли витребувані докази належним чином завірені медичні картки хворого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду сповіщені належним чином у порядку ст.ст. 128-130 ЦПК України.
У судовому засіданні, призначеному на 23.12.2024 року, представник заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 частково підтримав клопотання про призначення у справі судово-психіатричної експертизи. На на вирішення експертів просив поставити питання: 1)Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічнізахворювання,психічні розлади?Якщо так,то наякі саме? 2) Чи розуміє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Київської районної адміністрації Одеської міської ради в судове засідання не з`явився, до канцелярії суду надала заяву, в якої просила провести судове засідання без участі представника.
Розглянувши клопотання заявника, суд приходить до висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання, виходячи з наступного.
Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» із змінами та доповненнями, в справах про поновлення дієздатності є обов`язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров`я або видужання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст.103ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Статтею 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» від 22 лютого 2000 року №1489-IIIвизначено, судово-психіатрична експертиза з цивільних справ призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму ВСУ від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання:1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Разом з тим, у відповідності до частини 1 статті 298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Оскільки у справі необхідно встановити психічний стан ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заявлене клопотання про призначення експертизи підлягає задоволенню.
Згідно частин 1-3 статті 102 ЦПК України передбачено, що висновок експерта це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до частини 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Частинами 4, 5, 6ст. 103 ЦПК Українипередбачено, що питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Відповідно до п. 6.4. розділу VI Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженоїНаказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 N 53/5(у редакціїнаказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 N 1950/5) основним завданням психологічної експертизи є визначення у під експертної особи: індивідуально-психологічних особливостей, рис характеру, провідних якостей особистості; мотивотвірних чинників психічного життя і поведінки; емоційних реакцій та станів; закономірностей перебігу психічних процесів, рівня їхнього розвитку та індивідуальних її властивостей.
Виходячи з норм зазначеної вище Інструкції, а також враховуючи норми ч.ч. 4-6ст. 103 ЦПК Українина розгляд експерта слід поставити питання: які поставлені заявником перед експертом у письмову клопотанні, яке залучено до матеріалів справи.
Згідно з п. 4ст. 129 Конституції Україниоднією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно дост. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободтаке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Таким чином, оскільки для з`ясування обставин, які мають значення для справи та потребують спеціальних знань в психологічній галузі, суд, вважає за необхідне призначити по справі судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до частини третьоїстаті 103 Цивільного процесуального кодексу Українипри призначенні експертизи судом експерт або експерта установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експерту установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Суд вважає доцільним проведення експертизи доручити судовим експертам Одеській філіїсудових експертизДержавної установи«Інститут судовоїпсихіатрії Міністерстваохорони здоров`яУкраїни» (м. Одеса, вул. Ак. Воробйова, 9) на підставі п. 1.8 Інструкції, за якою експертизи та дослідження проводяться фахівцями, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності і внесені до Державного реєстру атестованих судових експертів, попередивши експерта про кримінальну відповідальність за давання свідомо помилкового висновку або за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків у відповідності зі ст.ст. 384, 385 КК України та роз`яснивши сторонам право заявляти відвід експертам та у разі необґрунтованості висновку експертів клопотати про призначення повторної експертизи.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Керуючись ст.ст.76, 102, 103, 252 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ :
Клопотання представника заявника ОСОБА_2 ОСОБА_1 про призначеннясудово-психіатричноїекспертизи поцивільній справіза заявою ОСОБА_2 ,заінтересована особа органопіки тапіклування Київськоїрайонної адміністраціїОдеської міськоїради провизнання особинедієздатною,встановлення опікита призначенняопікуна, задовольнити.
Призначити у справі за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа орган опіки та піклування Київської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, - судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
1)Чи хворіє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на психічнізахворювання,психічні розлади?Якщо так,то наякі саме?
2) Чи розуміє ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значення своїх дій та чи може керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Одеської філіїсудових експертизДержавної установи«Інститут судовоїпсихіатрії Міністерстваохорони здоров`яУкраїни» (м. Одеса, вул. Ак. Воробйова, 9), попередивши про кримінальну відповідальність за давання свідомо помилкового висновку або за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків у відповідності зі ст.ст. 384, 385 КК України.
Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобов`язати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Відповідно до положень ч.1 та ч.2ст. 354 Цивільного процесуального кодексу України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О. М. Куриленко
присяжні Р.Б. Якимів
Н.Е. Красностанова
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 25.12.2024 |
Номер документу | 123977276 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Куриленко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні