Провадження № 6/641/295/2024 Справа № 641/3413/21
У Х В А Л А
24 грудня 2024 року
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Ященко С.О.,
за участю секретаря судового засідання Чабанової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова заяву Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по цивільній справі № 641/3413/21
позивач: ОСОБА_1
відповідачі: Індустріальний відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)
треті особи,які незаявляють самостійнихвимог напредмет спору: Міністерство юстиції України, Державна казначейська служба України
про стягнення грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.08.2023 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 14.02.2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 409252 грн. 18коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 908грн. Стягнуто в рівних частках з Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь держави судовий збір у розмірі 3184,52грн.
28.11.2024року ГУ Державноїказначейської службиУкраїни уСумській області засобами поштового зв`язку направлено до суду заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якій просить змінити спосіб і порядок виконання судового рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.08.2023 по справі № 641/3413/21 шляхом визначення частин грошових коштів, що підлягають стягненню з Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) та Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків).
В обґрунтування заяви посилається на те, що 16.10.2024 на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області надійшли два виконавчі листи Комінтернівського районного суду м. Харкова 07.03.2024 по справі № 641/3413/21 про стягнення грошових коштів у розмірі 409 252 грн. 18 коп. та витрат зі сплати судового збору у розмірі 908 грн., боржником за одним визначено Індустріальний відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), а за іншим Немишлянський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Разом з тим, в резолютивній частині рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.08.2023 по справі № 641/3413/21 судом не визначено, в яких частинах необхідно провести безспірне списання з вищевказаних боржників та не встановлено способу стягнення грошових коштів в солідарному чи в дольовому порядку з визначенням часток в розмірі стягнення з кожного боржника.
У судове засідання представник Головного управлінняДержавної казначейськоїслужби Україниу Сумськійобласті не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомив.
ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце судового засідання був повідомлена у встановленому законом порядку.
Представник Індустріального ВДВС у місті Харкові Східного МУ МЮ (м. Харків) в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомив.
Представник Немишлянського ВДВС у місті Харкові Східного МУ МЮ (м. Харків) в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомив.
Представник Міністерства юстиції України в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений у встановленому законом порядку, причини неявки до суду не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши заяву, дослідивши докази, надані в її обґрунтування, суд зазначає наступне.
Рішенням Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.08.2023 року, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 14.02.2024 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Стягнуто з Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 409252 грн. 18коп. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 908грн. Стягнуто в рівних частках з Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) на користь держави судовий збір у розмірі 3184,52грн.
07.03.2024 року ОСОБА_1 видано виконавчі листи по справі № 641/3413/21.
09.10.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області з заявами про примусове виконання рішення суду, в яких просила прийняти до виконання виконавчі листи по справі № 641/3413/21 від 07.03.2024 року.
Відповідно до ч.ч. 1-3 статті 435 Цивільного процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Статтею 18 ЦПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України Про виконавче провадження рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до пп. 2 п. 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845, під час виконання виконавчих документів органи Казначейства мають право звертатися у передбачених законом випадках до органу (посадової особи), який видав виконавчий документ, із заявою про роз`яснення рішення про стягнення коштів, порушувати клопотання про встановлення чи зміну порядку і способу виконання такого рішення, а також відстрочку та/або розстрочку його виконання;
Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення. Така ж норма міститься і в статті 435 ЦПК України.
Поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до частини 3 статті 435 ЦПК України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Аналіз зазначених норм права дає можливість дійти до висновку про те, що під зміною способу і порядку виконання судового рішення слід розуміти застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв`язку з неможливістю його виконання раніше визначеним способом і порядком.
Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати, що під зміною способу і порядку розуміється дія або сукупність дій, якими певним чином досягається кінцевий результат, та що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання рішення неможливим.
Перелік обставин, що можуть викликати зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення, не є вичерпним.
Категорія «обставин, що ускладнюють виконання рішення» має оціночний характер віднесення тих чи інших обставин залежить від судового розсуду, а також від надання доказів, що доводять наявність подібних обставин.
Відтак, зміною способу та порядку виконання судового рішення є прийняття судом нових заходів з метою реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. При цьому, суд може змінити порядок і спосіб виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Статтею 78 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч. 2 ст. 79 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Приписами ч. 1ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому,у заяві Головним управлінням Державної казначейської служби України у Сумській області не наведено обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 14.08.2023 року, і які потребують одночасної зміни і способу, і порядку виконання вказаного рішення суду.
Заявником також не доведено необхідність прийняття судом нових заходів для реалізації рішення та неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб, а тому і необхідність зміни способу виконання рішення суду.
Посилаючись на необхідність визначення порядку проведення стягнення з боржників солідарно або у відповідних частках, заявник не надає відомостей про розподіл коштів на рахунку при реорганізації державної виконавчої служби, оскільки за матеріалами справи кошти перераховувались ОСОБА_1 на користь однієї юридичної особи - Міжрайонного ВДВС по Індустріальному та Немишлянському районах м. Харкова ГТУЮ у Харківській області.
З урахуванням системного аналізу зазначених вище норм та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 259-261, 353, 355, 435 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Головного управління Державної казначейської служби України у Сумській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по цивільній справі № 641/3413/21 за позовом ОСОБА_1 до Індустріального відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), Немишлянського відділу державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство юстиції України, Державна казначейська служба України про стягнення грошових коштів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя С.О. Ященко
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124009748 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Ященко С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні