Рішення
від 20.12.2024 по справі 925/602/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2024 року

м. Черкаси

Справа № 925/602/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія Нафтогаз України"

до Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України,

про стягнення 154955468,59 грн.

Представники учасників справи:

Позивач Овчарук О.О., адвокат;

Відповідач: - Беленкова В.В., адвокат.

Третя особа: - Оніщук В.М., адвокат.

Секретар судового засідання Драченко Т.О.

Суддя Гладун А.І.

1.Позиції учасників справи, процесуальні дії суду та учасників справи.

1.1.10.05.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Господарського суду Черкаської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз".

1.2.Змістом позову є майнова вимога про стягнення 154955468,59 грн, зокрема 101520651,50 грн боргу зі сплати за природний газ за Типовим договором постачання природного газу постачальником останньої надії, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501, 18470653,99 грн пені, 28942609,45 грн інфляційних втрат, 6021553,65 грн 3% річних.

1.3.Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що через відсутність у відповідача у січні-лютому 2022 року інших постачальників природного газу Оператор газотранспортної системи автоматично включив відповідача до портфеля позивача як постачальника останньої надії. Відповідач у січні-лютому 2022 року спожив природний газ, який поставив позивач. Договір постачання природного газу постачальником останньої надії вважається укладеним з дня початку постачання природного газу споживачу. Відповідач зобов`язання з оплати за спожитий у січні-лютому 2022 року природний газ не виконав, що зумовило звернення позивача з позовом до відповідача.

1.4.13.05.2024 суд ухвалив позовну заяву прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі №925/602/24, справу ухвалив розглядати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив о 14 год. 30 хв. 10.06.2024.

1.5.28.05.2024 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю (а.с. 50-58 том 1)

1.6.В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що сторони не могли укласти типовий договір, на підставі якого здійснено постачання природного газу протягом спірного періоду. Позивач не повідомляв відповідача у строк, передбачений підпунктом 4 пункту 6.2 типового договору, про здійснення постачання природного газу протягом спірного періоду, чим позбавив відповідача права відмовитися від такого постачання, якщо таке поза його волею відбувалося; протягом спірного періоду відповідач не міг одержувати та не одержував від позивача жодних обсягів природного газу за типовим договором; при обрахунку вартості природного газу, стягнення якої є предметом позову в даній справі, позивач застосував ціну природного газу, яка визначена не у відповідності до типового договору та стосувалася іншої категорії споживачів; позивач не поставив та не міг поставити відповідачу спірний обсяг природного газу, і такі обсяги не мали бути внесені в алокацію позивача як постачальника останньої надії.

1.7.У відзиві на позову заяву відповідач просив суд витребувати у Міністерства енергетики України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30) належним чином завірену копію частини конкурсної пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України", яка подавалася згідно Порядку проведення конкурсу, а саме: цінової пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України", визначеної відповідно до пункту 24 Порядку, - за результатами оцінки якої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України" було визначено постачальником останньої надії строком на три роки як переможець конкурсу.

1.8.В обґрунтування клопотання про витребування доказів відповідач зазначив, що з метою підтвердження факту, що ціна природного газу, за якою позивач здійснював постачання природного газу відповідачу за Типовим договором протягом спірного періоду, визначена позивачем не у відповідності до пункту 4.1 Типового договору та Порядку проведення конкурсу, а всупереч положень п. 3.4 Типового договору застосована позивачем при обчисленні розміру основної заборгованості за Типовим договором, стягнення якої є предметом позову в даній справі, відповідача на підставі п.38 Порядку проведення конкурсу звернувся до Міністерства енергетики України з адвокатським запитом від 31.08.2023 щодо отримання копії частини конкурсної пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України", яка подавалася згідно Порядку проведення конкурсу, а саме: цінової пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України", визначеної відповідно до пункту 24 Порядку, за результатами оцінки якої розпорядженням КМУ від 22.07.2020 №917-р ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України" було визначено постачальником останньої надії строком на три роки як переможець конкурсу. У відповідь Міністерство енергетики України повідомило, що запитувана інформація є конфіденційною, у зв`язку з чим не може надати відповідь щодо запитуваної інформації.

1.9.У відзиві на позовну заяву відповідач у порядку статті 90 Господарського процесуального кодексу України поставив позивачу вісім запитань, про обставини, що мають значення для справи (а.с. 64 том 1).

1.10.28.05.2024 відповідач подав до суду клопотання про призначення судово-економічної експертизи, на вирішення якої просив поставити наступні запитання: 1) Чи визначена ціна, зазначена у відповідних рядках за січень і лютий 2022 року стовпчиків ціна газу без урахування вартості послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи і ціна природного газу для споживачів з ПДВ архіву ціни ПОН для непобутових споживачів (додаток 9 до позовної заяви від 10.05.2024) у відповідності до п.24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника останньої надії, затвердженим постановою КМУ від 30.09.2015 №809? 2) Якою мала бути ціна природного газу у січні і лютому 2022 року (подобово) у разі її обрахування у відповідності до п.24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника останньої надії, затвердженим постановою КМУ від 30.09.2015 №809? (а.с. 66-68 том 1).

1.11.03.06.2024 позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій зазначив, що відповідач не надав доказів на підтвердження своїх заперечень та не спростував обставини, доводи та докази, що зазначені та надані позивачем, просив позов задовольнити повністю (а.с. 80-98 том 1).

Щодо поставлених відповідачем запитань позивач зазначив, що готує відповіді на поставлені відповідачем питання. У зв`язку з тим, що для надання обґрунтованої відповіді на деякі питання потрібно зібрати докази, а отримання таких доказів та завіряння їх у нотаріуса потребує більшого часу, ніж встановлений судом при відкритті провадження у даній справі, позивач просив продовжити строк для подання відповідей на поставлені відповідачем питання.

1.12.До відповіді на відзив позивач додав заперечення на клопотання відповідача про призначення експертизи, у яких зазначив, що відповідач, не погоджуючись з ціною природного газу, мав достатньо часу для проведення експертизи та подання такого висновку до суду у строк, встановлений для подання відзиву (а.с. 99-100 том 1).

1.13.10.06.2024 суд ухвалив відкласти розгляд справи у підготовчому засіданні до 12 год. 00 хв. 10.07.2024.

1.14.10.06.2024 відповідач подав до суду заперечення, у яких ствердив, що позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки між позивачем та відповідачем не міг бути укладений типовий договір та здійснено постачання на його підставі природного газу протягом спірного періоду. Позивач не повідомляв відповідача про здійснення постачання природного газу за типовим договором протягом спірного періоду, чим позбавив відповідача права відмовитися від такого постачання, якщо таке відбувалося поза волею відповідача. Спірні обсяги не постачалися та не могли постачатися позивачем відповідачу протягом січня-лютого 2022 року за типовим договором. Отже, не мали бути внесені в алокацію позивача як постачальника "останньої надії". Ціна природного газу, застосована позивачем при обчисленні розміру основної заборгованості за типовим договором, стягнення якої є предметом позову в даній справі, визначена не у відповідності до типового договору та стосувалася іншої категорії споживачів (а.с. 115-123 том 1).

1.15.11.06.2024 позивач подав до суду заяву свідка директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_1 , посвідчену нотаріально, у якій надав відповіді на запитання відповідача (а.с. 144-147 том 1).

1.16.09.07.2024 відповідач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі, у якому просив суд зупинити провадження у справі до вирішення справи №910/3971/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про стягнення 1310103459,87 грн (а.с. 184-187 том 1).

1.17.В обґрунтування клопотання про зупинення провадження у справі відповідач зазначив, що у справі №910/3971/22 ТОВ «Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" заперечує обставину існування у нього обов`язку постачати природний газ на умовах постачальника "останньої надії" операторам газорозподільних систем для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та ВТВ природного газу в газорозподільній системі. Вказує на відсутність первинних документів, зі змісту яких можливо встановити об`єми (обсяги) природного газу, використаного операторам ГРМ для покриття ВТВ, а також посилається на невідповідність обсягів газу відібраного операторам ГРМ для покриття ВТВ, зазначеного в актах приймання-передачі природного газу, складених ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", та даних остаточної алокації в інформаційній платформі.

З метою встановлення такої обставини у справі №910/3971/22 було проведено комісійну судову економічну експертизу, за наслідками якої встановлено не співпадіння даних остаточних алокацій в інформаційній платформі з даним актів приймання-передачі природного газу, складеними між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та Операторами ГРМ, та складено висновок експертів від 25.04.2024 №20771/23-71.

Отже, у справі №910/3971/22 будуть встановлені обставини щодо фактичних щодобових обсягів відборів з ресурсу ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" природного газу в січні-лютому 2022 року по споживачу постачальника "останньої надії", в т.ч. ПрАТ "Уманьгаз", а також відповідність таким обсягах даних остаточних алокацій за січень-лютий 2022 року з інформаційної платформи, доданих до листа Оператора ГТС та використовуваним як єдиний доказ у справі №925/602/24 обставини постачання природного газу ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на користь ПрАТ "Уманьгаз" в січні-лютому 2022 року за Типовим договором в спірних обсягах, стягнення плати за які є предметом позову у справі №925/602/24.

Дану обставину неможливо самостійно встановити у справі №925/602/24, яка є взаємопов`язаною зі справою №910/3971/22, не вирішуючи спір за участі ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" щодо обставини передачі останнім на користь ПрАТ "Уманьгаз" природного газу в січні-лютому 2022 року з ресурсу ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", фактичних обсягів такої передачі природного газу, а також не перевіряючи дотримання ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" положень пунктів 2, 3 глави 7 розділу XII Кодексу ГТС при складенні остаточних алокацій в інформаційній платформі за січень-лютий 2022 року та не досліджуючи у зв`язку з цим всі первинні документи, які складалися ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" і є предметом дослідження у справі №910/3971/22. Отже, така обставина має суттєве значення для справедливого та ефективного вирішення справи №925/602/24.

1.18.10.07.2024 відповідач звернувся до суду з клопотанням, у якому просив зобов`язати позивача надати відповіді на питання відповідача, поставлені у відзиві на позовну заяву від 28.05.2024, у формі заяви свідка, оформленої у відповідності до статей 88, 90 Господарського процесуального кодексу України, а також докази на підтвердження таких відповідей (а.с. 232-233 том 1).

1.19.В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, отримав заяву свідка від 07.06.2024, підписану директором ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Бєляєвим С.М, яка не оформлена у відповідності до статей 88, 90 Господарського процесуального кодексу України, що позбавляє відповідача права, передбаченого статтею 90 Господарського процесуального кодексу України, на використання даного засобу доказування як допустимого з метою захисту проти позову в даній справі, доведення обставин, зазначених у відзиві на позовну заяву від 28.05.2024 в даній справі, та спростування доводів позивача.

Заява свідка всупереч частини 2 статті 88 Господарського процесуального кодексу України не містить підтвердження свідка про обізнаність із змістом закону щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих показань; заява свідка не містить відповіді на питання №7, а також жодних належних доказів з метою підтвердження такої відповіді. Навпаки, додана службова записка містить лише посилання на сайти http://www.eustream.sk/en/products-services/download/#documentsprice, НБУ та ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". Проте за жодним із посилань, наведених у вказаній заяві свідка, відсутні відомості щодо дійсних показників SK VTP та SK Exit fee, використаних Позивачем при подобовому обрахунку ціни природного газу постачальника "останньої надії" в січні-лютому 2022 року, а дані, наведені в заяві свідка від 07.06.2024, за своїм форматом суперечать даним, які використовує ICIS (дані стовпчика "Slovakia Price Assessement Day-ahead Bid/Offer Range Daily (Mid) Eur/Mwh") та надавалися позивачем у справі №925/1051/23.

1.20.Підготовче засідання о 12 год. 00 хв. 10.07.2024 не відбулося у зв`язку з відсутністю у приміщенні Господарського суду Черкаської області електропостачання.

1.21.10.07.2024 суд ухвалив призначити підготовче засідання о 09 год. 00 хв. 11.07.2024.

1.22.11.07.2024 суд ухвалив клопотання відповідача про зобов`язання позивача надати відповіді на питання задовольнити. Зобов`язав позивача надати відповіді на питання відповідача, постановлені у відзиві на позовну заяву, у формі заяви свідка, оформленої відповідно до вимог статей 88-90 Господарського процесуального кодексу України та надати докази на підтвердження таких відповідей.

1.23.11.07.2024 суд ухвалив клопотання відповідача про витребування доказів задовольнити. Витребував у Міністерства енергетики України належним чином завірену копію частини конкурсної пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", яка подавалася згідно Порядку проведення конкурсу, а саме: цінової пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", визначеної відповідно до пункту 24 Порядку, за результатами оцінки якої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" було визначено постачальником останньої надії строком на три роки як переможець конкурсу.

1.24.11.07.2024 суд ухвалив продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів; ухвалив оголосити перерву в підготовчому засіданні до 11 год. 00 хв. 22.07.2024.

1.25.12.07.2024 позивач подав до суду заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі (а.с. 23-28 том 2).

1.26.В обґрунтування заперечень проти зупинення провадження у справі позивач зазначив, що відповідач у клопотанні про зупинення не навів належних мотивів, з яких він дійшов висновку саме про об`єктивну неможливість розгляду справи №925/602/24, неможливість встановити та оцінити певні конкретні обставини (факти), що мають суттєве значення для вирішення цього спору, на підставі наявних в матеріалах справи доказів. Позивач зазначив, що повідомив суд про всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та надав всі докази, які підтверджують такі обставини. Жоден із доказів в межах справи №925/602/24 відповідачем не оспорюється. Доказів протилежного відповідач не надав.

Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії", укладений на підставі та у відповідності із Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496, Кодексом газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493. Відповідач, починаючи з 01.01.2022 по 28.02.2022, тобто кожен день, споживав природний газ з ресурсу позивача, як постачальника "останньої надії", що підтверджується фактичними обставинами та доказами у справі та в силу норм законодавства має наслідком факт укладання Типового договору між сторонами.

Суд при розгляді даної справи має право та можливості встановити, дослідити всі обставини у справі, в тому числі щодо наявності основного боргу у сумі 101520651,50 грн за Типовим договором та факт передачі природного газу з 01.01.2022 по 31.01.2022 в обсязі 1669146,72 тис.м.куб; з 01.02.2022 по 28.02.2022 734860,99 тис.м.куб. відповідно до Типового договору, з урахуванням в сукупності усіх обставин справи.

1.27.22.07.2024 позивач подав до суду докази на виконання ухвали суду від 11.07.2024 (а.с.32-56 том 2).

1.28.22.07.2024 позивач подав до суду заяву свідка - директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_1 , посвідчену нотаріально, у якій надав відповіді на запитання відповідача (а.с. 62-64 том 2).

1.29.22.07.2024 суд ухвалив оголосити перерву в підготовчому засіданні до 08 год. 30 хв. 24.07.2024.

1.30.23.07.2024 відповідач подав до суду клопотання, у якому просив при розгляді справи врахувати правові висновки щодо застосування положень частини 2 статті 15 Закону України "Про ринок природного газу" в редакції змін, внесених Законом України №1850-ІХ від 02.11.2021, викладені в постановах Верховного Суду від 19.06.2024 у справі №913/264/23 та від 19.06.2024 у справі № 913/283/23 (а.с. 112-113 том 2).

1.31.24.07.2024 суд ухвалив у клопотанні відповідача про призначення судової економічної експертизи у справі відмовити.

1.32.24.07.2024 суд ухвалив, керуючись частиною 5 статті 161 ГПК України, надати дозвіл учасникам справи подати власні додаткові письмові пояснення щодо окремого питання, що виникло під час розгляду справи, а саме порядку визначення ціни природного газу та провести власні розрахунки. Встановив строк подання пояснень - до початку розгляду справи по суті.

1.33.24.07.2024 суд ухвалив оголосити перерву в підготовчому засіданні до 15 год. 00 хв. 07.08.2024.

1.34.07.08.2024 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті о 14 год. 00 хв. 11.09.2024.

1.35. 11.09.2024, 18.09.2024, 02.10.2024 та 24.10.2024 суд ухвалив оголосити перерву в судових засіданнях.

1.36.25.10.2024, 07.11.2024 суд ухвалив відкласти розгляд справи у судовому засіданні

1.37.15.11.2024 судове засідання не відбулося у зв`язку з оголошенням на території Черкаської області повітряної тривоги. Суд ухвалив призначити судове засідання о 14 год. 00 хв. 21.11.2024.

1.38.21.11.2024 суд ухвалив повернутися до розгляду справи зі стадії підготовчого провадження та призначити у справі підготовче засідання о 10 год. 00 хв. 27.11.2024.

1.39.27.11.2024 суд ухвалив залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". Ухвалив відкласти розгляду справи у підготовчому засіданні до 10 год. 00 хв. 05.12.2024.

1.40.02.12.2024 суд ухвалив призначити розгляд справи у підготовчому засіданні о 14 год. 00 хв. 09.12.2024.

1.41.04.12.2024 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" подала до суду письмові пояснення щодо позову та відзиву.

1.42.09.12.2024 відповідач подав до суду відповідь на письмові пояснення третьої особи. У відповіді на письмові пояснення відповідач звернувся до суду із клопотанням, у якому просив поновити йому встановлений статтею 90 Господарського процесуального кодексу строк для постановки питань учаснику справи. До відповіді на письмові пояснення відповідач додав питання, які ставить третій особі ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", зокрема:

1. Чи подавалися Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" добові номінації (реномінації) на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року (подобово)?

2. Чи подавалася Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" інформація про планові (замовлені) обсяги транспортування природного газу на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року (подобово)?

3. Чи подавався та в яких обсягах Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" природний газ до газотранспортної системи з метою його транспортування на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO- 390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року (подобово)?

4. Чи оплачено Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Товариству з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" послуги транспортування природного газу на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року?

5. У яких обсягах виникали у Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" щодобові негативні або позитивні небаланси у зв`язку із замовленням послуг транспортування на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року?

6. Чи оплачувало Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" у відповідності до договору транспортування природного газу, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" щодобові небаланси, які виникали у зв`язку із замовленням послуг транспортування на точку виходу з газотранспортної системи ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T (точка виходу до газорозподільної системи ПрАТ "Уманьгаз") у січні та лютому 2022 року?

На підставі ч.4 ст.90 ГПК України просив надати докази, що підтверджують відповіді на питання.

1.43.09.12.2024 підготовче засідання не відбулося у зв`язку з відсутністю у приміщенні Господарського суду Черкаської області електропостачання.

1.44.09.12.2024 суд ухвалив призначити розгляд справи у підготовчому засіданні о 09 год. 00 хв. 12.12.2024.

1.45.12.12.2024 у підготовчому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Овчарук О.О., представник відповідача адвокат Беленкова В.В., представник третьої особи адвокат Оніщук В.М.

1.46.12.12.2024 суд ухвалив клопотання відповідача про поновлення процесуального строку задовольнити. Поновив відповідачу встановлений законом строк поставити у порядку письмового опитування учасників справи питання третій особі ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" про обставини, що мають значення для справи.

1.47.12.12.2024 суд ухвалив оголосити перерву в підготовчому засіданні до 10 год. 00 хв. 19.12.2024 та призначити наступне підготовче засідання о 10 год. 00 хв. 20.12.2024.

1.48.19.12.2024 у підготовчому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Овчарук О.О., представник відповідача адвокат Беленкова В.В., представник третьої особи адвокат Оніщук В.М.

1.49.Представник третьої особи адвокат Оніщук В.М. у підготовчому засіданні пояснив, що відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 90 ГПК України учасник справи має право відмовитися від надання відповіді на поставлені питання, якщо поставлені питання не стосуються обставин, що мають значення для справи. Звернув увагу, що поставлені питання стосуються виключно правовідносини між позивачем як постачальником природного газу та Оператором газотранспортної системи за договором на транспортування природного газу. Отже, вказані правовідносини не стосуються відповідача у справі.

1.50.Представник відповідача адвокат Беленкова В.В. у підготовчому засіданні заперечила проти пояснень представника третьої особи та зазначила, що відповідач не отримав від третьої особи як відповіді на поставлені питання, так і відмову у письмовій формі від надання відповіді на поставлені питання. Просила зобов`язати третю особу у спосіб, передбачений статтями 13, 90 ГПК України надати відповіді на поставлені питання відповідача, оскільки дані відповіді мають значення для правильного вирішення спору у даній справі.

1.51.Відповідно до довіреності, наданої третьою особою представнику третьої особи адвокату Оніщуку В.М., останній має право представляти права третьої особи без обмежень.

1.52.Представник третьої особи адвокат Оніщук В.М., керуючись п. 2 ч. 5 ст. 90 ГПК України, відмовився від надання відповіді на поставлені питання відповідача, оскільки вважав, що поставлені питання не стосуються обставин, що мають значення для справи.

1.53.19.12.2024 суд ухвалив прийняти відмову третьої особи від надання відповіді на питання відповідача.

1.54.19.12.2024 суд ухвалив у клопотанні відповідача про зобов`язання третьої особи надати відповіді на питання в порядку письмового опитування учасників справи відмовити.

1.55.19.12.2024 суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті о 10 год. 00 хв. 20.12.2024.

1.56.20.12.2024 у підготовчому засіданні взяли участь представник позивача адвокат Овчарук О.О., представник відповідача адвокат Беленкова В.В., представник третьої особи адвокат Оніщук В.М.

1.57.Представник позивача адвокат Овчарук О.О. у судовому засіданні просив позов задовольнити повністю.

1.58.Представник відповідача адвокат Беленкова В.В. у судовому засіданні просила суд відмовити у задоволенні позову повністю.

1.59.Представник третьої особи адвокат Оніщук В.М. у судовому засіданні просив позов задовольнити повністю.

1.60.20.12.2024 суд завершив розгляд справи по суті та видалився до нарадчої кімнати для ухвалення рішення.

1.61.Керуючись частиною 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення суду у справі №925/602/24.

Вислухавши пояснення учасників справи, з`ясувавши обставини справи та дослідивши письмові докази, що містяться у справі, суд

ВСТАНОВИВ:

2.Перелік обставин, які є предметом доказування у справі.

2.1.Предметом позову є майнова вимога позивача до відповідача про стягнення боргу за поставлений природний газ з урахуванням 3% річних, інфляційних втрат та пені за прострочення виконання грошового зобов`язання.

2.2.Підставами позову є обставини, якими позивач доводить виникнення між сторонами зобов`язання на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником останньої надії, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501; виконання позивачем у січні-лютому 2022 року зобов`язання з поставки природного газу відповідачу; невиконання відповідачем зобов`язання з оплати за спожитий у січні-лютому 2022 року природний газ.

2.3. Відповідно до частини 2 статті 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

2.4. Предметом доказування у справі є виникнення між сторонами майнового господарського зобов`язання на підставі договору поставки; виконання позивачем у січні-лютому 2022 року зобов`язання з поставки природного газу відповідачу; обсяг та вартість поставленого природного газу; невиконання відповідачем зобов`язання з оплати за спожитий у січні-лютому 2022 року природний газ; розмір грошового зобов`язання відповідача; період прострочення виконання грошового зобов`язання; підстави та розмір нарахування 3% річних, інфляційних втрат та пені за порушення грошового зобов`язання; порушення суб`єктивного права, за захистом якого позивач звернувся до суду.

3.Перелік доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

3.1.На підтвердження обставин, які є предметом доказування, позивач подав письмові докази, дослідивши які, суд встановив:

3.1.1.Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2501 затверджено Типовий договір постачання природного газу постачальником останньої надії (а.с. 14-18 том 1).

3.1.2.Позивач склав повідомлення б/н та дати, у якому повідомив відповідача, що з 01.01.2022 є постачальником природного газу для забезпечення потреб відповідача. Постачання природного газу здійснюється на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" (а.с. 18 на звороті том 1).

3.1.3.06.01.2022 позивач надіслав 21 адресату і, зокрема, відповідачу рекомендовані листи (а.с. 19 том 1).

3.1.4.31.01.2022 позивач склав та підписав акт №2147 приймання-передачі природного газу, за змістом якого за період з 01.01.2022 до 31.01.2022 позивач поставив відповідачу 1669,14672 тис.м.куб. природного газу вартістю 71433021,97 грн. Підпису та печатки відповідача акт не містить (а.с. 20 том 1).

3.1.5.11.02.2022 позивач склав рахунок на оплату природного газу №6534, за змістом якого борг відповідача перед позивачем станом на 11.02.2022 становить 144367295,15 грн (а.с. 20 на звороті-21 том 1).

За період з 01.01.2022 до 31.01.2022 позивач за поставлений відповідачу природний газ в обсязі 1669,14672 тис.м.куб, нарахував плату поденно:

з 01.01.2022 по 03.01.2022 100,89995 тис. куб.м 2563099,38 грн без ПДВ;

з 04.01.2022 по 04.01.2022 72,94057 тис. куб.м 1937500,30 грн без ПДВ;

з 05.01.2022 по 05.01.2022 5,21039 тис. куб.м 178381,23 грн без ПДВ;

з 06.01.2022 по 06.01.2022 27,59935 тис. куб.м 1033879,71 грн без ПДВ;

з 07.01.2022 по 07.01.2022 34,20987 тис. куб.м 1351753,10 грн без ПДВ;

з 08.01.2022 по 09.01.2022 89,63374 тис. куб.м 3174108,12 грн без ПДВ;

з 10.01.2022 по 10.01.2022 45,11072 тис. куб.м 1616988,21 грн без ПДВ;

з 11.01.2022 по 11.01.2022 80,90617 тис. куб.м 2871455,04 грн без ПДВ;

з 12.01.2022 по 12.01.2022 117,66393 тис. куб.м 4206281,35 грн без ПДВ;

з 13.01.2022 по 13.01.2022 7632006 тис. куб.м 2720791,14 грн без ПДВ;

з 14.01.2022 по 14.01.2022 28,91679 тис. куб.м 1045671,70 грн без ПДВ;

з 15.01.2022 по 16.01.2022 85,89185 тис. куб.м 3084268,20 грн без ПДВ;

з 17.01.2022 по 17.01.2022 26,64566 тис. куб.м 987195,67 грн без ПДВ;

з 18.01.2022 по 18.01.2022 60,35829 тис. куб.м 1980176,96 грн без ПДВ;

з 19.01.2022 по 19.01.2022 49,26175 тис. куб.м 1690190,99 грн без ПДВ;

з 20.01.2022 по 20.01.2022 41,58080 тис. куб.м 1376819,04 грн без ПДВ;

з 21.01.2022 по 21.01.2022 55,17435 тис. куб.м 1832266,56 грн без ПДВ;

з 22.01.2022 по 23.01.2022 71,06557 тис. куб.м 2434382,72 грн без ПДВ;

з 24.01.2022 по 24.01.2022 94,79079 тис. куб.м 337613,53 грн без ПДВ;

з 25.01.2022 по 25.01.2022 82,61936 тис. куб.м 3352209,23 грн без ПДВ;

з 26.01.2022 по 26.01.2022 6033133 тис. куб.м 2402316,70 грн без ПДВ;

з 27.01.2022 по 27.01.2022 81,55050 тис. куб.м 3234811,57 грн без ПДВ;

з 28.01.2022 по 28.01.2022 70,36495 тис. куб.м 2721250,66 грн без ПДВ;

з 29.01.2022 по 30.01.2022 148,90335 тис. куб.м 5767019,45 грн без ПДВ;

з 31.01.2022 по 31.01.2022 61,19663 тис. куб.м 2381146,49 грн без ПДВ.

За послугу з транспортування природного газу в обсязі 1669,14672 тис. куб.м для внутрішньої точки виходу з ГТС у січні 2022 позивач нарахував відповідачу плату у розмірі 207241,26 грн без ПДВ.

Разом за поставлений відповідачу за період з 01.01.2022 до 31.01.2022 природний газ та послуги з його транспортування позивач нарахував відповідачу плату у розмірі 59527518,31 грн.

З урахуванням податку на додану вартість у розмірі 11905503,66 грн розмір плати нарахованої відповідачу за поставлений за період з 01.01.2022 до 31.01.2022 природний газ та послуги з його транспортування становить 71433021,97 грн.

Всього до сплати за рахунком 144367295,15 грн.

3.1.6.16.02.2022 позивач надіслав 34 адресатам і, зокрема, відповідачу рекомендовані листи. Поштовим відправленням позивач доводить надсилання відповідачу акт приймання-передачі природного газу №6534 від 31.01.2022 та рахунок на оплату природного газу №6534 від 11.02.2022 (а.с. 21 на звороті-23 том 1).

3.1.7.28.02.2022 позивач склав та підписав акт №4190 приймання-передачі природного газу, за змістом якого за період з 01.02.2022 до 28.02.2022 позивач поставив відповідачу 734,86099 тис.м.куб природного газу вартістю 30087629,53 грн. Підпису та печатки відповідача акт не містить (а.с. 23 (на звороті) том 1).

3.1.8.12.03.2022 позивач склав рахунок на оплату природного газу №10127, за змістом якого борг відповідача перед позивачем станом на 12.03.2022 становить 174454924,68 грн (а.с. 24 том 1).

За період з 01.02.2022 до 28.02.2022 позивач за поставлений відповідачу природний газ в обсязі 734,86099 тис.м.куб, нарахував плату поденно:

з 01.02.2022 по 01.02.2022 31,974886 тис. куб.м 1148794,62 грн без ПДВ;

з 02.02.2022 по 02.02.2022 28,95363 тис. куб.м 950143,31 грн без ПДВ;

з 03.02.2022 по 03.02.2022 31,88673 тис. куб.м 1078171,72 грн без ПДВ;

з 04.02.2022 по 04.02.2022 34,64438 тис. куб.м 1201672,23 грн без ПДВ;

з 05.02.2022 по 06.02.2022 70,39158 тис. куб.м 2454100,72 грн без ПДВ;

з 07.02.2022 по 07.02.2022 29,37124 тис. куб.м 1036923,05 грн без ПДВ;

з 08.02.2022 по 08.02.2022 28,33502 тис. куб.м 962004,87 грн без ПДВ;

з 09.02.2022 по 09.02.2022 33,58291 тис. куб.м 1126113,09 грн без ПДВ;

з 10.02.2022 по 10.02.2022 27,46115 тис. куб.м 913220,68 грн без ПДВ;

з 11.02.2022 по 11.02.2022 22,70252 тис. куб.м 728609,95 грн без ПДВ;

з 12.02.2022 по 13.02.2022 58,85943 тис. куб.м 1957640,45 грн без ПДВ;

з 14.02.2022 по 14.02.2022 28,44179 тис. куб.м 947602,32 грн без ПДВ;

з 15.02.2022 по 15.02.2022 20,56659 тис. куб.м 731005,61 грн без ПДВ;

з 16.02.2022 по 16.02.2022 28,81831 тис. куб.м 866128,00 грн без ПДВ;

з 17.02.2022 по 17.02.2022 23,49046 тис. куб.м 705580,01 грн без ПДВ;

з 18.02.2022 по 18.02.2022 22,98606 тис. куб.м 732748,38 грн без ПДВ;

з 19.02.2022 по 20.02.2022 67,00435 тис. куб.м 2102688,50 грн без ПДВ;

з 21.02.2022 по 21.02.2022 26,38844 тис. куб.м 843626,21 грн без ПДВ;

з 22.02.2022 по 22.02.2022 19,40272 тис. куб.м 602666,72 грн без ПДВ;

з 23.02.2022 по 23.02.2022 20,37342 тис. куб.м 710526,69 грн без ПДВ;

з 24.02.2022 по 24.02.2022 15,75700 тис. куб.м 618892,70 грн без ПДВ;

з 25.02.2022 по 25.02.2022 7,89856 тис. куб.м 399924,19 грн без ПДВ;

з 26.02.2022 по 27.02.2022 32,23547 тис. куб.м 1240790,66 грн без ПДВ;

з 28.02.2022 по 28.02.2022 23,33037 тис. куб.м 922137,59 грн без ПДВ.

За послугу з транспортування природного газу в обсязі 734,86099 тис. куб.м для внутрішньої точки виходу з ГТС у лютому 2022 позивач нарахував відповідачу плату у розмірі 91240,34 грн без ПДВ.

Разом за поставлений відповідачу за період з 01.02.2022 до 28.02.2022 природний газ та послуги з його транспортування позивач нарахував відповідачу плату у розмірі 25073024,61 грн.

З урахуванням податку на додану вартість у розмірі 5014602,92 грн розмір плати нарахованої відповідачу за поставлений за період з 01.02.2022 до 28.02.2022 природний газ та послуги з його транспортування становить 30087629,53 грн.

3.1.9.23.03.2022 позивач надіслав 36 адресатам і, зокрема, відповідачу рекомендовані листи. Поштовим відправленням позивач доводить надсилання відповідачу акт приймання-передачі природного газу №4190 від 28.02.2022 та рахунок на оплату природного газу №10127 від 12.03.2022 (а.с. 26-26 том 1).

3.1.10.Вартість природного газу, що постачався позивачем як постачальником останньої надії, оприлюднена на його офіційній сторінці (веб-сайті) у мережі Інтернет та за період з 01.01.2022 до 28.02.2022 за 1 куб.м. становила (з ПДВ) (а.с. 27-29 том 1):

01.01.2022 - 30,631854 грн; 02.01.2022 - 30,631854 грн; 03.02.2022 - 30,631854 грн;

04.01.2022 - 32,024262 грн; 05.01.2022 - 41,231806 грн; 06.01.2022 - 45,101342 грн;

07.01.2022 - 47,565241 грн; 08.01.2022 -42,643367 грн, 09.01.2022 - 42,643367 грн;

10.01.2022 - 23,162844 грн, 11.01.2022 - 42,738402 грн; 12.01.2022 - 43,046910 грн;

13.01.2022 - 42,928693 грн; 14.01.2022 - 43,542676 грн; 15.01.2022 - 43,239481 грн;

16.01.2022 - 43,239481 грн; 17.01.2022 - 44,607820 грн; 18.01.2022 - 39,517442 грн;

19.01.2022 - 41,321488 грн; 20.01.2022 - 39,883265 грн; 21.01.2022 - 39,999391 грн;

22.01.2022 - 41,255526 грн; 23.01.2022 - 41,255526 грн; 24.01.2022 - 42,891290 грн;

25.01.2022 - 48,837956 грн; 26.01.2022 - 47,931463 грн; 27.01.2022 - 47,748625 грн;

28.01.2022 - 46,557052 грн; 29.01.2022 - 46,624933 грн; 30.01.2022 - 46,624933 грн;

31.01.2022 - 46,840710 грн.

01.02.2022 43,257269 грн; 02.02.2022 39,528233 грн; 03.02.2022 39,528233 грн;

03.02.2022 40,724054 грн; 04.02.2022 41,772097 грн; 05.02.2022 41,985258 грн;

06.02.2022 41,985258 грн; 07.02.2022 42,513824 грн; 08.02.2022 40,890302 грн;

09.02.2022 40,387783 грн; 10.02.2022 40,054998 грн; 11.02.2022 35,661542 грн;

12.02.2022 40,060499 грн; 13.02.2022 40,060499 грн; 14.02.2022 40,130455 грн;

15.02.2022 42,801018 грн; 16.02.2022 36,216978 грн; 17.02.2022 36,193242 грн;

18.02.2022 38,402527 грн; 19.02.2022 37,806640 грн; 20.02.2022 37,806640 грн;

21.02.2022 38,512436 грн; 22.02.2022 37,422120 грн; 23.02.2022 41,999208 грн;

24.02.2022 47,281774 грн; 25.02.2022 60,908045 грн; 26.02.2022 46,338757 грн;

27.02.2022 46,338757 грн; 28.02.2022 47,579234 грн.

3.1.11.15.11.2022 адвокат Літвінов Є.В., діючи від імені позивача, звернувся з адвокатським запитом до ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", у якому просив надати інформацію у вигляді витягу (ів) з Інформаційної платформи Оператора ГТС про фактичні обсяги споживання природного газу споживачів, й, зокрема відповідача, за період з 01.10.2021 по дату відповіді.

У запиті повідомив, що відповідно до постанови НКРЕКП від 29.10.2021 №1909 до реєстру постачальника "останньої надії" автоматично, у випадках, передбачених Кодексом ГТС та Правилами, вноситься оператор газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі. Зазначив, що ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не погоджується з прийнятою постановою №1909, вбачає відсутність правових підстав для самого факту існування співпраці Операторів ГРМ з постачальником "останньої надії". Повідомив, що звернувся до суду з позовом до Регулятора про визнання протиправною та нечинною постанови №1909 (а.с. 30-31 том 1).

3.1.12.25.11.2022 ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" у відповідь на адвокатський запит адвоката Літвінова Є.В. у листі № ТОВВИХ-22-12812 надав інформацію щодо остаточної алокації відборів споживача з ЕІС-кодом 56Х390000000001Х та надав у формі витягів з Інформаційної платформи Оператора ГТС інформацію про фактичні обсяги споживання природного газу споживачів, й, зокрема відповідача, які були закріплені за постачальником останньої надії позивачем у Реєстрі споживачів постачальників.

У відповіді Оператор ГТС інформував, що згідно з пунктом 4 глави 1 розділу XII Кодексу ГТС відповідальність за своєчасність, повноту та достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб`єкт, на якого покладається обов`язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу (а.с. 32-37 том 1).

3.1.13.Відповідно до витягу з Інформаційної платформи Оператора ГТС споживач з ЕІС-кодом 56X390000000001Х (ПрАТ "Уманьгаз", відповідач), закріплений у Реєстрі споживачів постачальника останньої надії з ЕІС-кодом 56Х930000008780В (ТОВ "ГК "Нафтогаз України", позивач), зокрема у періодах: з 01.11.2021 до 30.12.2021, 01.01.2022 до 28.02.2022, 01.05.2022 до 31.05.2022 (а.с. 34 на звороті том 1).

3.1.14.Обсяг природного газу, використаний ПрАТ "Уманьгаз" з ЕІС-кодом 56Х390000000001Х у вказаний період та внесений в алокацію ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальника останньої надії ТОВ "ГК "Нафтогаз України" з ЕІС-кодом 56Х930000008780В, становить 1669146,72 тис. куб. м за 01.01.2022 по 31.01.2022, 734860,99 тис. куб. м за 01.02.2022 по 28.02.2022 (а.с. 35 том 1).

3.1.15.01.01.2022 представник відповідача Брижатюк Т.В. склала та підписала кваліфікованим та удосконаленим підписом Форму №10 постачальнику "останньої надії" від Оператора ГРМ відповідача (а.с. 36 том 1).

3.1.16. Керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ОСОБА_2 у формі заяви свідка надав до суду відповіді на 7 питань Приватного акціонерного товариства "Уманьгаз" (145-147 том 1) зокрема:

Протягом якого періоду за даними бухгалтерського обліку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" здійснювало постачання природного газу ПрАТ "Уманьгаз" за типовим договором постачання природного газ постачальником "останньої надії" б/н б/д?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою начальником Департаменту супроводу юридичних осіб Ігорем Чорним ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії"; здійснювало постачання природного газу ПрАТ "Уманьгаз" відповідно до пункту 1 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКІ Регулятор) від 30.09.2015 №2496 (далі - Правила постачання), та на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженої постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501 у наступні періоди: з 01 листопада 2021 року по 30 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2022 року, а також з 01 травня 2022 року по 31 травня 2022 року.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І. №4.1.3/374-C3-2024 від 06.06.2024 (а.с.148-149 том 1).

2. Чи відображено в бухгалтерському обліку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" відсутність або наявність дебіторської заборгованості ПрАТ "Уманьгаз" перед ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальником "останньої надії" в цілому та за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д зокрема?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою начальником Департаменту супроводу юридичних осіб Ігорем Чорним, в бухгалтерському обліку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Товариство" обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" відображено наявність дебіторської заборгованості ПрАТ "Уманьгаз" перед ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальником "останньої надії", за періоди: з 01 листопада 2021 року по 30 грудня 2021 року, з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2022 року, а також з 01 травня 2022 року по 31 трав 2022 року.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. №4.1.3/374-C3-2024 від 06.06.2024 (а.с.148-149 том 1).

3. Чи направлялося ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на поштову адресу ПрАТ "Уманьгаз" повідомлення про здійснення постачання природного газу за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д в цілому та у січні-лютому 2022 року зокрема?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою начальником Департаменту супроводу юридичних осіб Ігорем Чорним, повідомлення про здійснення постачання природного газу за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д у січні - лютому 2022 року направлялось контрагенту ПрАТ "Уманьгаз" 06 січня 2022 року.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. №4.1.3/374-C3-2024 від 06.06.2024 (а.с. 148-149том 1).

4. Чи складалися між ТОВ "ГК "Нафтогаз України", Товариством ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та ПрАТ "Уманьгаз" акти приймання-передачі природного газу у січні та лютому 2022 року, передбачені пунктом 6 глави 7 розділу III Кодексу газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2493?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою директором фінансовим Швидким О.С., такі акти не складались, оскільки положення пункту 6 глави 7 розділу III Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС) не регулюють відносини, що склалися між ТОВ "ГК "Нафтогаз України", Товариством з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - Оператор ГТС) та ПрАТ "Уманьгаз". Зазначене підтверджується, зокрема, роз`ясненням НКРЕКП, наведеним у листі від 08.12.2023 вих. №13295/16.3.1/7-23, який додається до службової записки.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/377-C3-2024 від 07.06.2024 (а.с. 175-178 том 1).

5. Чи подавалися ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" добові номінації (реномінації) на точку виходу (ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T) для постачання природного газу ПрАТ "Уманьгаз" (ЕІС-код 56Х390000000001Х) у січні та лютому 2022 року?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою Беляєву С.М. начальником Відділу балансування природного газу Малаховою О.О., обсяг газу, зазначений у попередньому повідомленні, наданому Товариством Оператору ГТС стосовно обсягів природного газу, які будуть подані ТОВ "ГК "Нафтогаз України" протягом доби до газотранспортної системи в точці входу та відібрані з газотранспортної системи в точці виходу ЕІС-код 56ZG-DSO-390000T у січні та лютому 2022 року (номінація) складав 1,00 куб. м. на добу.

Відповідно до положень Кодексу ГТС та договору транспортування природного газу від 11.12.2019 № 1907000467, укладеного між Оператором ГТС та ТОВ "ГК "Нафтогаз України" в редакції типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2497, зазначений розмір номінації є достатнім для здійснення реалізації природного газу на відповідну точку та підтверджує намір замовника послуг транспортування на таку реалізацію. Оператор ГТС, підтверджуючи номінацію, надає відповідному замовнику послуг транспортування, необхідний обсяг послуг замовлення (бронювання) потужності, що, в свою чергу, жодним чином не пов`язане з визначенням фактично прийнятих ПрАТ "Уманьгаз" обсягів.

Визначення розміру номінації обсягом 1,00 куб.м. обумовлено особливостями взаємовідносин постачальника "останньої надії" та суб`єктів ринку природного газу, що були включені до Реєстру постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Операторі ГТС.

Так, відповідно до правил постачання природного газу постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів (далі - договір).

Відповідно до умов договору, об`єм (обсяг) постачання природного газу споживачу за розрахунковий період визначається за даними Оператора ГРМ/Оператора ГТС (для прямих споживачів) за підсумками розрахункового періоду, що містяться в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи та надані споживачу Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

Разом з тим, Договір не передбачає планові обсяги реалізації природного газу та не покладає на споживачів, що були включені до реєстру споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі Оператора ГТС, обов`язку надавати інформацію щодо планових обсягів постачальнику "останньої надії".

За таких умов, станом на початок розрахункового періоду, ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальник "останньої надії", не володіло інформацією щодо планових обсягів постачання.

Враховуючи викладене, слід підкреслити, що з боку ТОВ "ГК "Нафтогаз України" здійснені необхідні дії задля забезпечення транспортування природного газу. Також, слід зазначити, що обсяг поданої номінації забезпечує транспортування природного газу газотранспортною системою, та не пов`язаний з розміром обсягу фактичного споживання.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальником Відділу балансування природного газу Малаховою О.О. №3.3/376-03-2024 від 07.06.2024 (а.с. 173-174 том 1).

6. Чи направлялося ТОВ "ГК "Нафтогаз України" на поштову адресу ПрАТ "Уманьгаз" повідомлення про діючі (на момент початку постачання природного за типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/д та на момент початку постачання природного газу в січні 2022 року за Типовим договором постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д) ціни природного газу на виконання підпункту 4 пункту 6.2 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" б/н б/д?

Відповідь: Згідно з інформацією, наданою мені начальником Департаменту супроводу юридичних осіб Ігорем Чорним повідомляю, що на виконання підпункту 4 пункту 6.2 типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетик комунальних послуг від 30.09.2015 №2501 Товариством було направлено інформаційний лист про здійснення постачання природного газу за типовим договором постачання природного газу постачальником"останньої надії" б/н б/д з січня 2022 року, в якому зазначено постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання. Нова ціна є обов`язковою для сторін з дня, наступного за днем її оприлюднення постачальником на власному сайті https://gas.иа/uk/business/news/pon-archive-price.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою начальника Департаменту супроводу юридичних осіб ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Чорного І.В. №4.1.3/374-C3-2024 від 06.06.2024.

7. Які саме вихідні дані застосовувалися ТОВ "ГК "Нафтогаз України" при подобовому обрахунку цін природного газу, зазначених у відповідних рядках за січень і лютий 2022 року стовпчиків "ціна газу без урахування вартості послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи" і "ціна природного газу для споживачів з ПДВ" архіву ціни ПОН для непобутових споживачів (додаток 9 до позовної заяви від 10.05.2024)?

Відповідь: За даними, наданими мені директором фінансовим ТОВ "ГК "Нафтогаз України" ОСОБА_3 , для обрахунку ціни природного газу, за якою постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" було використані дані, визначені у розрахунку, наведеному у службовій записці.

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/377-C3-2024 від 07.06.2024 (а.с. 175-178 том 1).

8. Чи повідомляло Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" Кабінет Міністрів України про неможливість виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" вимог, передбачених п.24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 №809, при обрахунку Товариством з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ціни природного газу у січні і лютому 2022 року (подобово)?

Відповідь: За даними, наданими мені директором фінансовим ТОВ "ГК "Нафтогаз України" ОСОБА_3 , ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не повідомляло КМУ про неможливість виконання вимог, передбачених п. 24 Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії", затвердженого постановою КМУ від 30.09.2015 №809, при обрахунку ціни природного газу у січні і лютому 2022 року (подобово).

Зазначені обставини підтверджуються службовою запискою директора фінансового ТОВ "ГК "Нафтогаз України" Швидкого О.С. №05/377-C3-2024 від 07.06.2024 (а.с. 175-178 том 1).

3.2.Заперечуючи проти позову, відповідач подав письмові докази, дослідивши які, суд встановив:

3.2.1.12.09.2023 Міністерство енергетики України у відповідь на запит представника відповідача Беленкової В.В. повідомило, що не може надати інформацію стосовно запропонованої ТОВ "ГК "Нафтогаз України" ціни на природний газ, на підставі якої вказане товариство визначене постачальником "останньої надії" (а.с. 59 том 1);

3.2.2.27.05.2024 голова правління ПрАТ "Уманьгаз" Батрак Альона видала довідку №1473 про те, що у період з 01.01.2022 по дату надання даної довідки ПрАТ "Уманьгаз" не отримувало від ТОВ "Оператор ГТС України" та від ТОВ "ГК "Нафтогаз України" проектів актів, передбачених підпунктом 5 пункту 2 та підпунктом 1 пункту 6 глави 7 розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи України, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493. Також протягом вказаного періоду ТОВ "Оператор ГТС України" та від ТОВ "ГК "Нафтогаз України" не звертались до ПрАТ "Уманьгаз" з ініціативою підписання вказаних актів (а.с. 61 том 1);

3.2.3.25.04.2024 Київський науково-дослідний інститут судових експертиз на підставі ухвали Господарського суду міста Києва від 29.11.2022 у справі №910/3971/22 провів судову економічну експертизу та склав висновок експертів (а.с. 126-135 том 1);

3.2.4.Відповідно до абз. 13 пункту 3.2. постанови Північного апеляційного господарського суду від 12.04.2023 у справі №910/3971/23 за позовом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" до ТОВ "ГК "Нафтогаз України" відповідач ТОВ "ГК "Нафтогаз України" вважає, що у нього, як у постачальника "останньої надії" відсутній обов`язок постачати природний газ Операторам ГРМ для покриття об`ємів (обсягів) фактичних витрат та ВТВ природного газу в газорозподільній системі та споживачам, що здійснюють виробництво теплової енергії (далі -ТКЕ) (а.с.137-142 том 1);

3.2.5.13.06.2024 представник позивача адвокат Ільмухіна Тетяна Федорівна звернулася до відповідача із адвокатським запитом, у якому просила повідомити, який об`єм (обсяг) природного газу було використано ПрАТ "Уманьгаз" у листопаді 2021 року, січні-лютому 2022 року, травні-жовтні, грудні 2022 року та січні 2023 року для покриття об`ємів (обсягів) фактичних витрат та виробничо-технологічних втрат природного газу в газорозподільній системі. На підтвердження цієї обставини представник просила надати копії актів приймання-передачі природного газу, за наявності надати заперечення щодо них та наявне листування щодо відібраних обсягів газу у спірний період (а.с. 221 том 3).

3.2.6.Третя особа до письмових пояснень щодо позову та відзиву надала письмові докази, тотожні доказам, що подані позивачем на підтвердження обставин закріплення відповідача у Реєстрі споживачів постачальника останньої надії позивача та обсягу природного газу, внесеного Оператором ГТС в алокацію позивача як постачальника останньої надії (а.с. 197 том 3).

3.3.Докази витребувані судом:

3.3.1.За клопотання відповідача суд витребував у Міністерства енергетики України (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 30) належним чином завірену копію частини конкурсної пропозиції ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України", яка подавалася згідно Порядку проведення конкурсу, а саме: Міністерства енергетики України, визначеної відповідно до пункту 24 Порядку, - за результатами оцінки якої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №917-р ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України" було визначено постачальником останньої надії строком на три роки як переможець конкурсу.

3.3.2.07.08.2024 Міністерство енергетики України подало до суду лист з ціновою пропозицією ТОВ "Газопостачальна компанія Нафтогаз України" щодо ціни природного газу для участі в конкурсі з визначення постачальника останньої надії (а.с. 151-152 том 2).

3.4.Відповідно до статті 129 Конституції України та статті 2 Господарського процесуального кодексу України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

3.5.Зміст принципу змагальності господарського судочинства наведений у статтях 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України, відповідно норм яких судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

3.6.Відповідно до частини першої та другої статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

3.7.Відповідно до частини 1 статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

3.8.На підставі поданих сторонами доказів, можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Подані сторонами докази суд визнає належними.

3.9.Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України "Допустимість доказів").

3.10.На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує підстави позову, а відповідач заперечує проти позову сторони подали письмові докази, які є належним засобом доказування обставин, що є предметом доказування у справі. Суд не встановив, що докази подані сторонами отримані з порушенням закону. Докази подані сторонами суд визнає допустимими.

3.11.Згідно з статтею 78 Господарського процесуального кодексу достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи

3.12.Подані сторонами докази, на переконання суду, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Докази, подані сторонами, суд визнає достовірними.

4.Обставини, які не підлягають доказуванню.

4.1.1.20.09.2024 позивач подав суду додаткові письмові пояснення, до яких додав копію рішення Господарського суду Черкаської області від 25.01.2022 у справі №925/530/21 за позовом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" до ПрАТ "Уманьгаз" про стягнення боргу; копію рішення Господарського суду Черкаської області від 30.01.2023 у справі №925/958/22 за позовом ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" до ПрАТ "Уманьгаз" про стягнення боргу; копію рішення Господарського суду Черкаської області від 13.12.2023 у справі №925/1132/23 за позовом "Оператор газотранспортної системи України" до ПрАТ "Уманьгаз" про стягнення боргу;

4.1.2.Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

4.1.3.Рішеннями Господарського суду Черкаської області від 25.01.2022 у справі №925/530/21, від 30.01.2023 у справі №925/958/22 та від 13.12.2023 у справі №925/1132/23 встановлено, що 11.12.2019 між ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" та ПрАТ "Уманьгаз" укладено договір транспортування природного газу №1910000205. Цей договір набирає чинності з 07:00 годин 01.01.2020 та діє до 31.12.2022. Укладений сторонами договір транспортування природного газу №1910000205 від 11.12.2019 відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015

4.1.4. Відповідач та третя особа є учасниками справ №925/530/21, №925/958/22 та №925/1132/23.

4.1.5.Обставини укладення відповідачем та третьою особою договору транспортування природного газу №1910000205 від 11.12.2019 на умовах Типового договору транспортування природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015 не підлягають доказуванню у даній справі.

5.Висновок суду про те, яка обставина, що є предметом доказування у справі, визнається судом встановленою або спростованою з огляду на більшу вірогідність відповідних доказів. Мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі.

5.1.Відповідно до частини 1-3 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів)

5.2.Суд зобов`язаний надати оцінку кожному належному, допустимому та достовірному доказу, який міститься в матеріалах справи, а також визначити певну сукупність доказів, з урахуванням їх належності, допустимості, достовірності, вірогідності та взаємного зв`язку, що дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (постанова Верховного Суду від 01.07.2021 у справі №917/549/20).

5.3.Верховний Суд неодноразово звертався до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує (в тому числі і як свідок). Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.10.2018 у справі №910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17).

5.4.Відповідно до частин 1 статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

5.5.Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються скоріше були (мали місце), аніж не були. Тобто обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний.

5.6.Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частина 2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України).

5.7.Враховуючи належність, допустимість та достовірність доказів, поданих сторонами, суд, оцінивши зібрані у справі докази в цілому та кожен доказ окремо, визнає доведеними обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, та визнає встановленими наступні обставини:

5.7.1.учасники справи є суб`єктами правовідносин, що виникають на ринку природного газу;

5.7.2.позивач є визначеним Кабінетом Міністрів України на підставі конкурсу постачальником природного газу "останньої надії";

5.7.3.відповідач є Оператором газорозподільної системи;

5.7.4.третя особа є Оператором газотранспортної системи;

5.7.5.11.12.2019 відповідач та третя особа уклали договір транспортування природного газу на умовах Типового договору транспортування природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015;

5.7.6.01.01.2022 відповідач був включений до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" позивача;

5.7.7.за період з 01.01.2022 до 28.02.2022 в алокацію позивача як постачальника "останньої надії" на Інформаційній платформі Опертора ГТС внесений відібраний відповідачем обсяг природного газу у розмірі 1669146,72 тис. куб. м. у січні 2022 року та 734860,99 тис. куб. м. у лютому 2022 року;

5.7.8.з 01.01.2022 до 28.02.2022 між позивачем та відповідачем виникло майнове господарське зобов`язання на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником останньої надії для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

6.Норми права, які застосував суд. Норми права, на які посилалися учасники справи, які суд не застосував, та мотиви їх незастосування.

6.1.Правові засади функціонування ринку природного газу України встановлює Закон України "Про ринок природного газу".

6.2.За визначеннями наведеними у статті 1 Закону:

оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 17);

оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (пункт 19);

постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу (пункт 26);

споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини (пункт 37);

6.3.Відповідно до частини 1 статті 12 Закону постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" може містити окремі умови для різних категорій споживачів. При цьому в межах кожної категорії споживачів договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.

6.4.Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (частина 3 статті 12 Закону).

6.5.Відповідно до частини 1 статті 15 Закону у разі якщо постачальника ліквідовано, визнано банкрутом, його ліцензію на провадження діяльності з постачання природного газу анульовано або її дію зупинено, а також в інших випадках, передбачених правилами для постачальника "останньої надії", постачання природного газу споживачу здійснюється у порядку, визначеному правилами для постачальника "останньої надії", та на умовах типового договору постачання постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором.

6.6.Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.

6.7.Постачальник "останньої надії" визначається Кабінетом Міністрів України строком на три роки за результатами конкурсу, проведеного у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

6.8.Постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов`язаний припинити постачання природного газу споживачу. Постачальник "останньої надії" має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення вищезазначеного строку у разі невиконання цим споживачем обов`язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який постачається постачальником "останньої надії", відповідно до типового договору постачання постачальником "останньої надії" (частина 2 статті 15 Закону).

6.9.Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператор газорозподільної системи.

6.10.Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" №2479-IX від 29.07.2022 до абзацу третього частини 2 статті 15 Закону внесено зміни, зокрема перелік суб`єктів доповнено оператором газорозподільної системи. Пунктом 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2479-IX установлено, що зміни, що вносяться до абзацу третього частини 2 статті 15 Закону виключно до правовідносин з 1 січня по 28 лютого 2022 року.

6.11.Правила постачання природного газу (надалі Правила), затверджені постановою НКРЕКП №2496 від 30.09.2015.

6.12.Відповідно до пункту 1 Розділу 1 Правил (тут і надалі у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) ці Правила розроблені на виконання пункту 17 частини третьої статті 4 Закону України "Про ринок природного газу" та регулюють відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).

6.13.Дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ГТС (п. 2 Розділу 1 Правил).

6.14.Відповідно до пункту 3 Розділу 1 Правил постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.

6.15.Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі договору, який має відповідати типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.

6.16.Відповідно до пункту 5 Розділу 1 Правил:

оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою, до якої підключений об`єкт споживача;

оператор газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою;

постачальник "останньої надії" - визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу;

6.17.Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Правил підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов; включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений природний газ перед діючим постачальником (за його наявності), що має підтверджуватися письмовою довідкою діючого постачальника або складеним з ним актом звірки взаєморозрахунків, або наявність письмового дозволу діючого постачальника на перехід споживача до нового постачальника.

6.18.Особливості здійснення постачання природного газу споживачу, що не є побутовим, постачальником "останньої надії" визначені в розділі VI цих Правил (абз. 2 пункту 2 Розділу ІІ Правил).

6.19.Відповідно до абз. 3 пункту 12 Розділу ІІ Правил взаємовідносини між постачальником і Оператором ГТС щодо обміну інформацією про фактичні обсяги споживання природного газу споживачем регулюються Кодексом газотранспортної системи та окремим договором транспортування природного газу, укладеним між постачальником та Оператором ГТС.

6.20.За відсутності у споживача діючого постачальника (тобто в ситуації, коли споживач не включений до Реєстру споживачів будь-якого постачальника) у відповідному розрахунковому періоді споживач не має права здійснювати відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи та має подати до Оператора ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

6.21.Відповідно до абз. 4 пункту 9 Розділу ІІІ Правил за відсутності укладеного в установленому порядку договору постачання природного газу з постачальником споживач не має права споживати природний газ із газорозподільної системи та має подати Оператору ГРМ письмову заяву про припинення розподілу природного газу на його об`єкт.

6.22.Відповідно до пункту 23 Розділу ІІІ Правил розрахунки за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

6.23.Розділом VI Правил врегульовані Правила постачальника "останньої надії".

6.24.Відповідно до пункту 1 цього розділу Постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2501, який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.

6.25.Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" укладається у випадках, передбачених пунктом 3 цього розділу, з урахуванням вимог статей 205, 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом публічної оферти постачальника "останньої надії" та її акцептування споживачем через факт споживання газу за відсутності іншого постачальника.

6.26.Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" не потребує двостороннього підписання. На письмове звернення споживача постачальник "останньої надії" зобов`язаний протягом десяти робочих днів з дня отримання такого письмового звернення надати споживачу підписаний уповноваженою особою постачальника примірник договору постачання природного газу.

6.27.Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з дня, визначеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи днем початку постачання природного газу споживачу в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу газотранспортної системи

6.28.Відповідно до пункту 2 Розділу VI Правил за договором постачання природного газу постачальник "останньої надії" зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

6.29.Максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії".

6.30.Відповідно до пункту 3 Розділу VI Правил постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачу (за умови відсутності відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта) та оператору газорозподільної системи в таких випадках: банкрутство, ліквідація попереднього постачальника природного газу; зупинення або анулювання ліцензії на постачання природного газу попереднього постачальника; відсутність підтвердженої номінації та реномінації постачальника споживача, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником "останньої надії" відключення по об`єкту такого споживача (положення цього абзацу застосовується при постачанні природного газу побутовому споживачу, споживачу, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператору газорозподільної системи);

6.31.Відповідно до пункту 8 Розділу VI Правил Постачальник "останньої надії" зобов`язаний постачати природний газ споживачам за ціною, за якою він зобов`язався постачати природний газ споживачам відповідно до умов конкурсу на обрання постачальника "останньої надії".

6.32.Ціна на природний газ публікується на веб-сайті постачальника "останньої надії".

6.33.Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015.

6.34.Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення: комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу; доступу суб`єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб`єктами ринку природного газу.

6.35.Порядок взаємовідносин оператора газорозподільної системи з оператором газотранспортної системи, у тому числі пов`язаних з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до газорозподільної системи, зокрема щодо якості та обліку природного газу (у тому числі приладового), а також з обміном даних щодо прогнозів відборів/споживання природного газу по споживачах та фактичних обсягів споживання ними природного газу, регулює Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2493, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1378/27823 (далі - Кодекс ГТС), договір транспортування природного газу та технічна угода, що укладені між сторонами відповідно до вимог Кодексу ГТС.

6.36.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу І Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу.

6.37.Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

6.38.Оператор газотранспортної системи (далі - Оператор ГТС) суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників);

6.39.Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ здійснює діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, яка видається Регулятором.

6.40.Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем основними функціями Оператора ГРМ, зокрема, є: забезпечення балансування між об`ємами і обсягами передачі природного газу до ГРМ (від ГТС, ГДП, ВБГ, інших ГРМ) та об`ємами і обсягами передачі природного газу з ГРМ (споживачам, для транзиту в інші ГРМ).

6.41.Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Розділу І Кодексу газорозподільних систем з Оператором ГРМ співпрацюють такі суб`єкти ринку природного газу: Оператор ГТС; оператори суміжних газорозподільних систем; газодобувні підприємства та виробники біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (планують приєднатися) до ГРМ; споживачі, які підключені до ГРМ; постачальники природного газу, які планують чи здійснюють постачання природного газу споживачам, підключеним до газорозподільної системи Оператора ГРМ; замовники приєднання власних об`єктів до ГРМ.

6.42.Відповідно підпункту 5 пункту 3 Розділу І Кодексу газорозподільних систем взаємовідносини Оператора ГРМ з газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, об`єкти яких підключені до ГРМ, а також із суміжними Операторами ГРМ регулюються технічною угодою про умови приймання-передачі природного газу ГРМ, яка укладається з ними відповідно до вимог глави 2 розділу VІ цього Кодексу.

6.43.Взаємовідносини, пов`язані з розподілом природного газу споживачам, у тому числі побутовим споживачам, підключеним до/через ГРМ, включаючи забезпечення Оператором ГРМ цілодобового їх доступу до ГРМ для споживання (розподілу) належного їм (їх постачальникам) природного газу, регулюються договором розподілу природного газу, укладеним між Оператором ГРМ та споживачем відповідно до вимог глави 3 розділу VІ цього Кодексу.

6.44.Відповідно до пункту 4 Розділу ІІ Кодексу газорозподільних систем відбір природного газу з ГРМ здійснюється в місцях її фізичного з`єднання з: об`єктами споживачів, у тому числі побутових споживачів; суміжними газорозподільними системами.

6.45.Відповідно до підпункту 1 пункту 6 Розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем з урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою, що пов`язана з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших приладів та обладнання (тобто стан, за якого можливий витік газу, що не може бути зафіксований органолептичним методом) та витоками газу під час технічного огляду чи обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, устаткування, Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності.

6.46.Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем річні розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу, визначаються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033.

6.47.Оператор ГРМ у порядку, встановленому Регулятором, зобов`язаний надавати Регулятору звітні дані про фактичні втрати природного газу за підсумками відповідного періоду.

6.48.Відповідно до підпункту 4 пункту 6 Розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем об`єм (обсяг) фактичних виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу складається з нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат, а також понаднормованих втрат природного газу, які виникають під час переміщення природного газу газорозподільною системою.

6.49.Об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором ГРМ відповідно до глави 1 розділу XІI цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

6.50.Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) або отримує послуги постачання природного газу на підставі договору постачання природного газу, укладеного з постачальником природного газу на загальних підставах та ринкових умовах.

6.51.Відповідно до пункту 1 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.

6.52.Доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2498 (далі типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом (пункт 2 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем ).

6.53.Відповідно до абз. 3 пункту 2 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем взаємовідносини між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, пов`язані з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з ГТС до ГРМ, регулюються укладеним між ними договором на транспортування природного газу, який укладається за формою Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2497 (далі типовий договір транспортування природного газу), технічною угодою та відповідно до вимог Кодексу ГТС.

6.54.Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

6.55.Відповідно до підпункту 1 пункту 5 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

6.56.Порядок включення споживача до Реєстру споживачів постачальника визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС.

6.57.Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Розділу VI фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача.

6.58.Відповідно до підпункту 6 пункту 3 Розділу XI Кодексу газорозподільних систем визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об`єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

6.59.Відповідно до підпункту 1 пункту 6 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

6.60.Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Розділу Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за формулою В = VфЧ Ц Ч К, де В вартість природного газу, яка компенсується Оператору ГРМ; Vф об`єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий споживачем за період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника; Ц ціна природного газу, використаного Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у відповідний період. Оператор ГРМ щомісячно публікує на своєму вебсайті інформацію про таку ціну та період її дії; К коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.

6.61.Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об`єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб`єктів ринку природного газу (ГДП, ВБГ, Оператора ГТС), та об`єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними.

6.62.Порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) в точках надходження природного газу до ГРМ з газотранспортної системи здійснюється згідно з договором транспортування природного газу, укладеним між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог Кодексу ГТС та цього Кодексу, норми якого не суперечать Кодексу ГТС. Порядок укладання договору транспортування природного газу визначений Кодексом ГТС.

6.63.Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

6.64.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем комерційний вузол обліку встановлюється (організовується) в точці вимірювання, яка має збігатися з межею балансової належності (точкою комерційного обліку) між суміжними суб`єктами ринку природного газу.

6.65.Забороняється здійснювати приймання-передачу природного газу до/з ГРМ без організації в точці вимірювання комерційного вузла обліку, крім випадків, передбачених цим Кодексом ( підпункту 5 пункту 1 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем).

6.66.Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем величина об`єму (обсягу) приймання-передачі природного газу на межі балансової належності між газотранспортною системою та газорозподільною системою (в точках виходу з газотранспортної системи) визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС та на підставі договору транспортування природного газу, що укладається між Оператором ГТС та Оператором ГРМ за формою Типового договору транспортування природного газу та у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

6.67.Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем величина об`єму (обсягу) передачі природного газу на межі балансової належності між Оператором ГРМ та ГДП, ВБГ або суміжним Оператором ГРМ визначається на підставі даних комерційних вузлів обліку, визначених в технічній угоді про умови приймання-передачі природного газу ГРМ між Оператором ГРМ та ГДП, ВБГ або суміжним Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу і технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу ГРМ.

6.68.Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем Визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об`єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.

6.69.Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем балансування об`ємів (обсягів) природного газу, що подається в газорозподільну систему та розподіляється і передається з ГРМ за певний період, забезпечується Оператором ГРМ та включає: фізичне балансування ГРМ; комерційне балансування ГРМ.

6.70.Відповідно до підпункту 2 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем фізичне балансування ГРМ є комплексом технічних і технологічних заходів, які вживаються Оператором ГРМ для утримання тиску природного газу в ГРМ на рівні, необхідному для безпечного й ефективного розподілу природного газу. Головною метою фізичного балансування є врівноваження кількості газу, що подається в ГРМ, з кількістю газу, що розподіляється та передається з ГРМ.

6.71.Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем комерційним балансуванням ГРМ є встановлення на підставі документально оформлених даних відповідності між фактичним об`ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ за відповідний період та фактичним об`ємом (обсягом) розподіленого і переданого за цей період природного газу з ГРМ з урахуванням об`єму (обсягу) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом цього періоду, зокрема для забезпечення фізичного балансування.

6.72.Перевищення об`єму (обсягу) розподіленого і переданого природного газу з ГРМ та фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ за відповідний період над його надходженням в ГРМ, що є негативним дисбалансом, не допускається.

6.73.Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем для недопущення негативного дисбалансу в ГРМ за підсумками місяця або календарного року та виходячи зі специфіки формування розподілених і спожитих об`ємів (обсягів) природного газу по об`єктах побутових споживачів, що пов`язана з неможливістю одночасно зафіксувати спожитий об`єм газу на кожне 01 число місяця та необхідністю нарахування цих об`ємів, виходячи із норм споживання (на об`єктах споживачів без лічильників), планових місячних об`ємів споживання (на об`єктах споживачів з лічильниками, які не передали до Оператора ГРМ їх показання) та ураховуючи касовий метод розрахунків зазначених споживачів, що передбачено цим Кодексом і є природним фактором невідповідності сформованого Оператором ГРМ об`єму (обсягу) розподіленого природного газу по об`єктах побутових споживачів порівняно з їх фактичним відбором природного газу з ГРМ, встановлюється такий порядок комерційного балансування ГРМ:

1) Оператор ГРМ за підсумками місяця та календарного року на підставі складених актів приймання-передачі природного газу з Оператором ГТС та ГДП і ВБГ, які підключені до ГРМ, а також із суміжними Операторами ГРМ, які передають газ до ГРМ, формує загальний об`єм (обсяг) природного газу, який надійшов до ГРМ у зазначений період;

2) Оператор ГРМ за підсумками місяця та календарного року на підставі складених актів приймання-передачі природного газу із суміжними Операторами ГРМ, які отримують газ з ГРМ, формує загальний об`єм (обсяг) природного газу, який переданий до суміжної ГРМ у зазначений період;

3) Оператор ГРМ за підсумками місяця та календарного року формує загальний об`єм (обсяг) природного газу, розподіленого споживачам (у тому числі побутовим споживачам), підключеним до/через ГРМ, за правилами та вимогами, визначеними цим Кодексом;

4) різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ протягом місяця (календарного року) і об`ємом (обсягом) природного газу, який розподілений по підключених до/через ГРМ об`єктів споживачів та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду, - є об`ємом (обсягом) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду.

6.74.Відповідно до підпункту 5 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем порядок документального оформлення приймання-передачі природного газу в точках виходу з газотранспортної системи до ГРМ між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, у тому числі врегулювання між ними розбіжностей (за їх наявності) щодо фактичного об`єму/обсягу приймання-передачі газу, визначається Кодексом ГТС та договором транспортування природного газу.

6.75.Відповідно до підпункту 6 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем порядок документального оформлення приймання-передачі природного газу між Оператором ГРМ та ГДП чи ВБГ, який підключений до ГРМ, а також із суміжним Оператором ГРМ здійснюється відповідно до розділів VІ та ІХ-ХІ цього Кодексу та технічної угоди про умови приймання-передачі газу ГРМ, укладеної між сторонами.

6.76.Відповідно до підпункту 7 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ за підсумками місяця та календарного року складає відповідні акти про загальний об`єм (обсяг) природного газу, який: надійшов до ГРМ протягом визначеного періоду, у тому числі в розрізі суміжних суб`єктів ринку природного газу; переданий в суміжні ГРМ протягом визначеного періоду, у тому числі в розрізі суміжних Операторів ГРМ; розподілений з ГРМ по об`єктах споживачів, підключених до/через ГРМ, протягом визначеного періоду, у тому числі в розрізі кожної категорії споживачів (промисловість, бюджет, виробники теплової енергії, населення, інші, передбачені законодавством).

6.77.Відповідно до підпункту 8 пункту 1 Розділу XІІ Кодексу газорозподільних систем Порядок обміну даними між Оператором ГРМ та Оператором ГТС щодо прогнозів відбору/споживання природного газу та фактичних об`ємів/обсягів природного газу за суб`єктами ринку природного газу на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ регулюється вимогами Кодексу ГТС та договором транспортування природного газу, укладеним між Оператором ГТС та Оператором ГРМ.

6.78.Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Розділу XІV Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ передає Оператору ГТС: 1) відомості прогнозу відборів/споживання природного газу по споживачах, відбори/споживання яких не вимірюються щодобово та які перебувають у газорозподільній зоні Оператора ГРМ; 2) відомості про фактичні обсяги природного газу, розподілені за споживачами, підключеними до/через ГРМ; 3) інформацію про виникнення перебоїв в системі Оператора ГРМ, що може вплинути на умови відбору природного газу в точках виходу з ГТС, із зазначенням причин виникнення перебоїв, очікуваного часу їх тривалості, зменшення потужності в точках приєднання до системи Оператора ГТС, значення параметрів, які не відповідають договірним умовам; 4) EIC-коди, що були присвоєні споживачам, підключеним до газорозподільної системи відповідного оператора, та відповідні ЕІС-коди їх точок комерційного обліку (за необхідності).

6.79.Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Розділу XІV Кодексу газорозподільних систем Зазначені вище дані направляються Оператору ГТС в електронній формі у вигляді файлів у форматі, визначеному Оператором ГТС.

6.80.Кодекс газотранспортної системи, затверджений постановою НКРЕКП №2493 від 30.09.2015.

6.81.Відповідно до пункту 2 Глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи цей Кодекс є регламентом функціонування газотранспортної системи України та визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.

6.82.Дія цього Кодексу поширюється на всіх суб`єктів ринку природного газу України: операторів суміжних систем, газовидобувні підприємства, замовників, споживачів та постачальників природного газу незалежно від підпорядкування та форми власності, а також операторів торгових платформ (пункту 3 Глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи).

6.83.Відповідно до пункту 5 Глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи:

алокація - обсяг природного газу, віднесений оператором газотранспортної системи в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)) з метою визначення за певний період обсягів небалансу таких замовників;

віртуальна точка - точка в газотранспортній системі з невизначеним фізичним розташуванням;

газорозподільна зона - територія ліцензованої діяльності оператора газорозподільної системи;

договір транспортування - договір, укладений між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги);

замовник послуг транспортування - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка на підставі договору транспортування, укладеного з оператором газотранспортної системи, замовляє одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу;

інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу;

балансування системи - діяльність, яка здійснюється оператором газотранспортної системи в рамках надання послуг транспортування, що полягає у врівноваженні попиту та пропозиції природного газу у газотранспортній системі, що охоплює фізичне балансування та комерційне балансування;

комерційне балансування - діяльність оператора газотранспортної системи, що полягає у визначенні та врегулюванні небалансу, який виникає з різниці між обсягами природного газу, що надійшли через точки входу, і обсягів природного газу, відібраного через точку виходу, у розрізі замовників послуг транспортування, що здійснюється на основі алокації

небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації;

плата за добовий небаланс - це сума коштів, яку замовник послуг транспортування сплачує або отримує відповідно до розміру добового небалансу;

Реєстр споживачів постачальника - перелік споживачів, які в інформаційній платформі закріплені за певним постачальником у розрахунковому періоді;

6.84.Відповідно до пункту 4 Глави 2 Розділу ІІ Кодексу газотранспортної системи для кожної газорозподільної зони оператор газотранспортної системи створює одну віртуальну точку виходу до газорозподільної системи, що охоплює всі точки виходу до цієї системи, розташовані на території ліцензованої діяльності оператора газорозподільної системи.

6.85.Відповідно до пункту 9 Глави 2 Розділу ІІІ особливості обліку природного газу в точках входу та точках виходу між оператором газотранспортної системи та операторами суміжних систем або іншими суб`єктами, безпосередньо підключеними до газотранспортної системи, регулюються Кодексом та технічною угодою, що укладається між вказаними суб`єктами (далі - технічна угода), яка не може суперечити вимогам Кодексу.

6.86.Відповідно до пункту 2 Глави 7 Розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи оформлення актів приймання-передачі природного газу між оператором газотранспортної системи та суміжним газовидобувним підприємством, оператором суміжної системи або прямим споживачем здійснюється відповідно до вимог цього розділу, технічної угоди та з урахуванням такого: 4) приймання-передача природного газу між оператором газотранспортної системи та оператором газорозподільної системи відбувається в точках комерційного обліку газу на газорозподільних станціях і оформлюється актами приймання-передачі, що підписуються представниками цих сторін не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним;

6.87.Розбіжності у частині обсягу прийнятого/переданого природного газу врегульовуються відповідно до умов цього Кодексу, технічної угоди, а у разі недосягнення згоди - в суді (підпункт 3 пункту 7 Розділу ІІІ Кодексу газотранспортної системи).

6.88.Відповідно до пункту 2 Глави 1 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG / оператором газосховища / газовидобувним підприємством /оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2497.

6.89.Відповідно до пункту 3 Глави 1 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи оператор газорозподільної системи зобов`язаний укласти договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі та у відносинах з оператором газотранспортної системи діє як: 1) замовник послуг транспортування у випадку укладення договору (договорів) закупівлі природного газу в оптового продавця; 2) споживач у випадку укладення договору постачання природного газу з постачальником. При використанні природного газу на власні потреби для власної господарської діяльності оператор газорозподільної системи є споживачем.

6.90.Відповідно до пункту 5 Глави 4 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, зокрема: визначену підпунктами 1, 2, 5-8, 12, 13, 14 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи, зокрема: 1) ЕІС-код споживача та за наявності ЕІС-коди його точок обліку; 2) EIC-код фізичної точки виходу з газотранспортної системи; 5) інформацію про прогнози споживання природного газу на кожну газову добу (D) для споживачів, по яких відбір/споживання не вимірюється щодобово; 6) інформацію про попередні обсяги споживання кожної газової доби (D); 7) інформацію про фактичне добове споживання; 8) інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М); 12) належність споживача до категорії споживачів, постачання яким може здійснюватися в рамках спеціальних обов`язків, які в установленому порядку покладені рішенням Кабінету Міністрів України на підставі статті 11 Закону України "Про ринок природного газу"; 13) належність споживача до категорії побутових; 14) належність споживача до категорії виробників теплової енергії.

6.91.Відповідно до пункту 1 Глави 5 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.

6.92.Відповідно до пункту 2 Глави 5 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником "останньої надії" та випадків, передбачених пунктом 6 цієї глави) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником "останньої надії" здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України "Про ринок природного газу" та Правилами постачання природного газу.

6.93.Реєстрація побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, або оператора газорозподільної системи здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта в таких випадках:

- відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, для газової доби D до 02:00 UTC (04:00 за київським часом) години для зимового періоду в газову добу (D-1) та 01:00 UTC (04:00 за київським часом) години для літнього періоду в газову добу (D-1) на точку виходу до газорозподільної системи, крім випадків ініціювання постачальником "останньої надії" відключення по об`єкту такого споживача. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за днем включення до Реєстру споживачів постачальника "останньої надії";

- відсутність за три дні до кінцевої дати постачання природного газу поточним постачальником побутового споживача або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, в Реєстрі іншого постачальника. У такому випадку постачання здійснюється з дня, наступного за кінцевим днем постачання попереднім постачальником.

6.94.Реєстрація споживача, що не є побутовим (крім споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, та оператора газорозподільної системи), здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта у випадку, якщо діючому постачальнику було зупинено дію чи анульовано ліцензію на постачання природного газу.

6.95.Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії" визначається в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі.

6.96.На наступну газову добу після реєстрації оператора газорозподільної системи в реєстрі споживачів іншого постачальника, крім постачальника "останньої надії", або підтвердження номінації оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, на газову добу D до 15:00 UTC (17:00 за київським часом) години для зимового періоду та 14:00 UTC (17:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D-1), оператор газорозподільної системи автоматично виключається з реєстру споживачів постачальника "останньої надії".

6.97.Для здійснення діяльності постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі забезпечується функціонування окремого Реєстру споживачів постачальника "останньої надії".

6.98.Відповідно до пункту 8 Глави 5 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи у разі відхилення оператором газотранспортної системи номінації замовника послуг транспортування на відповідну точку виходу до прямого споживача та/або газорозподільної системи або якщо така номінація не була подана оператору газотранспортної системи у встановлений строк, інформаційна платформа, з урахуванням вимог цього Кодексу та за відсутності споживача(-ів) у реєстрі іншого постачальника(-ів), інформує відповідного оператора газорозподільної системи (оператора газотранспортної системи по прямих споживачах) про відсутність замовленого постачальником обсягу транспортування природного газу для потреб споживача(-ів), за виключенням того (тих) споживача(-ів), який(-і) підлягає(-ють) автоматичній реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" в порядку, передбаченому пунктом 2 цієї глави.

6.99.Оператори газорозподільних систем (оператор газотранспортної системи по прямих споживачах) виходячи з інформації про споживачів, яким не замовлені постачальником обсяги транспортування природного газу для їх потреб, зобов`язані протягом двох робочих днів наступної доби з дати отримання відповідної інформації від оператора газотранспортної системи проінформувати таких споживачів про відсутність у них замовлених постачальником обсягів транспортування природного газу з певної дати та можливі для них наслідки та зобов`язані розпочати заходи з припинення (обмеження) в установленому порядку розподілу (транспортування) природного газу на об`єкти таких споживачів.

6.100.До закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу таким споживачам, алокація їх відборів відноситься на діючого постачальника, крім випадків початку в цей період постачання природного газу таким споживачам постачальником "останньої надії".

6.101.Після закінчення строку, встановленого законодавством для припинення (обмеження) транспортування (розподілу) природного газу споживачам, алокація фактичного обсягу споживання природного газу такими споживачами здійснюється на відповідного оператора газорозподільної системи (для прямих споживачів - на оператора газотранспортної системи).

6.102.Відповідно до пункту 10 Глави 5 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи реєстрація постачальником оператора газорозподільної системи у своєму Реєстрі споживачів для постачання природного газу здійснюється з урахуванням вимог цієї глави.

6.103.Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи на підставі інформації про виміряний за газову добу обсяг природного газу та всі його подачі та відбори, яка надається оператором газорозподільної системи, суміжним газовидобувним підприємством, газовидобувним підприємством, підключеним безпосередньо до газорозподільної системи, оператором газосховищ, оператором установки LNG та прямим споживачем, надає кожному замовнику послуг транспортування природного газу інформацію про його подачі та відбори в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи за відповідну газову добу (D) в порядку, встановленому цим розділом. Інформація про відбори в точках виходу до газорозподільних систем надається в розрізі споживачів замовника послуг транспортування.

6.104.Відповідно до пункту 2 Глави 1 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи, якщо інформація про фактичний обсяг споживання природного газу не може бути отримана щодобово (за відсутністю дистанційної передачі даних комерційного вузла обліку), використовується розрахункове (прогнозоване) значення.

6.105.Відповідно до пункту 3 Глави 1 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи алокація природного газу по кожному замовнику послуг транспортування природного газу, поданих (отриманих) ним у точці входу та відібраних (переданих) у точці виходу за певний період, визначається оператором газотранспортної системи та доводиться ним до відома замовника послуг транспортування природного газу у порядку, визначеному цим Кодексом.

6.106.Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи відповідальність за своєчасність, повноту і достовірність інформації, що надається відповідно до цього розділу, несе той суб`єкт, на якого покладається обов`язок щодо надання інформації оператору газотранспортної системи відповідно до цього розділу.

6.107.Відповідно до пункту 1 Глави 4 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи оператор газорозподільної системи, суміжне газовидобувне підприємство, газовидобувне підприємство, підключене безпосередньо до газорозподільної системи, оператор газосховищ, оператор установки LNG та прямий споживач надають оператору газотранспортної системи інформацію про фактичні обсяги подач або відборів/споживання, що вимірюються протягом доби та щодобово, не пізніше ніж за одну годину до закінчення строку надання такої інформації оператором газотранспортної системи замовникам послуг транспортування природного газу згідно з пунктом 1 глави 5 цього розділу.

6.108.Відповідно до пункту 4 Глави 6 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи весь обсяг природного газу, відібраний у точці виходу до газорозподільної системи, підлягає розподілу на відповідних замовників послуг транспортування природного газу шляхом визначення алокації.

6.109.Оператор газотранспортної системи визначає попередню щодобову алокацію відборів замовника послуг транспортування природного газу на основі інформації, отриманої згідно з цим розділом, та даних Реєстру споживачів постачальника.

6.110.У випадку відбору/споживання, що вимірюється щодобово, для проведення попередньої щодобової алокації використовуються фактичні дані відбору/споживання, отримані на кінець газової доби.

6.111.У випадку відбору/споживання, що не вимірюється щодобово, попередня щодобова алокація дорівнює другому оновленню прогнозу відбору/споживання, визначеного згідно з пунктом 2 глави 2 цього розділу.

6.112.Якщо обсяг природного газу, переданий до газорозподільної системи (з урахуванням обсягів подачі природного газу газовидобувним підприємством, приєднаним до мереж газорозподільної системи, та перетоку природного газу в суміжну газорозподільну систему), перевищує сумарний обсяг природного газу, що був відібраний споживачами згідно з інформацією про відбори з газорозподільної системи, то вся різниця є відбором відповідного оператора газорозподільної системи.

6.113.Відповідно до пункту 7 Глави 6 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи алокація відборів природного газу споживача можлива тільки на замовника послуг транспортування природного газу, що є діючим постачальником такого споживача згідно з даними Реєстру споживачів постачальника, та відноситься на нього оператором газотранспортної системи до моменту припинення постачання природного газу такому споживачу в установленому порядку, крім випадків, передбачених нижче.

6.114.У разі несанкціонованого відбору природного газу споживачем весь відповідний обсяг вноситься в алокацію відповідного оператора газорозподільної системи, а по прямому споживачу - оператора газотранспортної системи.

6.115.У разі письмової вимоги замовника послуг транспортування природного газу, що є постачальником, або оператора газотранспортної системи до оператора газорозподільної системи про припинення розподілу природного газу споживачу замовника, яка подається в установленому законодавством порядку, алокація фактичного обсягу споживання природного газу таким споживачем після строку, установленого законодавством на припинення розподілу природного газу такому споживачу, здійснюється на оператора газорозподільної системи.

6.116.Відповідно до пункту 1 Розділу XIIІ Кодексу газотранспортної системи замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій.

6.117.Відповідно до пункту 2 Розділу XIIІ Кодексу газотранспортної системи замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій/реномінацій. При здійсненні таких дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища.

6.118.Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).

6.119.Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи.

6.120.Відповідно до пункту 3 Глави 1 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом.

6.121.Відповідно до пункту 4 Глави 1 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

6.122.Відповідно до пункту 1 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).

6.123.Відповідно до пункту 2 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

6.124.Відповідно до пункту 3 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи на підставі попередніх алокацій подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу (з урахуванням обсягів природного газу, відчужених чи набутих на віртуальній торговій точці) щодобово не пізніше ніж о 15:00 UTC (17:00 за київським часом) годині для зимового періоду або о 14:00 UTC (17:00 за київським часом) годині для літнього періоду після закінчення газової доби (D) надає кожному замовнику послуг транспортування природного газу інформацію про його попередній добовий небаланс та розрахунок попередньої вартості за добовий небаланс.

6.125.Відповідно до пункту 4 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи плата за добовий небаланс має відображати витрати та враховувати вартість вчинення балансуючих дій оператором газотранспортної системи, а також коригування, визначене відповідно до вимог цієї глави.

6.126.Відповідно до пункту 5 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи плата за добовий небаланс має бути відображена окремо в рахунках оператора газотранспортної системи, що виставляються замовнику послуг транспортування природного газу.

6.127.Відповідно до пункту 6 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи плата за добовий небаланс застосовується таким чином: якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

6.128.Відповідно до частини другої статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

6.129.Згідно з частиною першої статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

6.130.Наведеними вище нормами господарського законодавства врегульовано правові підстави виникнення господарських зобов`язань, до яких, зокрема, належить господарський договір.

6.131.Відповідно до частини першої статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

6.132.Відповідно до частини першої статті 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

6.133.Зобов`язання, що виникли між сторонами за своїм правовим змістом опосередковують відносини поставки.

6.134.Відповідно до частини першої статті 264 Господарського кодексу України матеріально-технічне постачання та збут продукції виробничо-технічного призначення і виробів народного споживання як власного виробництва, так і придбаних у інших суб`єктів господарювання, здійснюються суб`єктами господарювання шляхом поставки, а у випадках, передбачених цим Кодексом, також на основі договорів купівлі-продажу.

6.135.Згідно з частиною першою статті 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

6.136.Відповідно до частини першої статті 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

6.137.До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (частина 2 статті 712 Цивільного кодексу України).

6.138.Статтею 714 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

6.139. Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії", затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501.

6.140.Відповідно до пункту 3.1. Типового договору постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

6.141.Період безперервного постачання природного газу Постачальником не може перевищувати шістдесят діб протягом календарного року та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу Споживачу Постачальником, крім випадків дострокового розірвання договору (пункт 3.3. Типового договору).

6.142.Відповідно до підпункту 4.2 договору об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних оператора ГТС та доведені споживачу оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

6.143.Відповідно до пункту 4.3. договору постачальник зобов`язаний надати споживачу рахунок на оплату природного газу за цим Договором не пізніше 10 числа календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, в обумовлений між постачальником і споживачем спосіб (поштою за замовчуванням, через електронний кабінет споживача тощо - якщо сторонами це окремо обумовлено).

6.144.Споживач зобов`язаний оплатити вартість спожитого ним природного газу до закінчення календарного місяця, наступного за місяцем постачання природного газу (пункт 4.4 договору).

7.Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову. Висновок суду про порушення, не визнання або оспорення права чи інтересу, за захистом яких мало місце звернення до суду, та мотиви такого висновку. Висновки суду щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

7.1.Передумовою спору є виникнення між сторонами майнового-господарського зобов`язання на підставі договору поставки.

7.2.Причиною виникнення спору є невиконання відповідачем зобов`язання з оплати за спожитий природний газ.

7.3.Звертаючись з позовом, позивач прагне захистити своє майнове право та отримати плату за поставлений природний газ.

7.4.На підставі встановлених у справі та керуючись нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносин суд дійшов наступних висновків.

7.5.Правовідносини між учасниками справи є приватноправовими, врегульовані нормами цивільного права, Законом України "Про ринок природного газу", Правилами постачання природного газу, Кодексом газотранспортної системи та Кодексом газорозподільних систем.

7.6.Сторони спору та третя особа є учасниками ринку природного газу, в межах якого виникають правовідносини між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами газорозподільної системи та Оператором газотранспортної системи України.

7.7.У правовідносинах, що виникли між учасниками справи, позивач є постачальником природного газу "останньої надії", відповідач є Оператором газорозподільної системи, третя особа Оператором газотранспортної системи.

7.8.Позивач та відповідач також є замовниками послуг транспортування природного газу підставі укладених з Опертором газотранспортної систем Типового договору транспортування природного газу.

7.9.Позивач здійснює господарську діяльність з постачання природного газу споживачам. Позивач є визначений Кабінетом Міністрів України на підставі конкурсу постачальник природного газу "останньої надії".

7.10.У позивач виник обов`язок постачати природний газ на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".

7.11.Відповідач є Оператором газорозподільної систем. Змістом та метою його господарської діяльності є розподіл природного газу побутовим на непобутовим споживачам на підставі укладених зі споживачами договорів розподілу природного газу у межах території його ліцензованої діяльності - газорозподільної зони, що до якої він здійснює функції оперативно-технологічного управління.

7.12.Оператор газорозподільної системи не є кінцевим споживачем природного газу та не використовує його у власній господарській діяльності. Такий висновок про застосування норм права навів Верховний Суду у постанові від 20.11.2024 у справі №917/1297/23.

7.13.У свою чергу споживачі зобов`язані укласти з постачальниками договори постачання природного газу. Відповідач не є постачальником природного газу та отримує плату за розподіл природного газу споживачам.

7.14.Третя особа є Оператором газотранспортної системи - суб`єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників). До основник функцій Оператора газотранспортної системи належать, зокрема, фізичне та комерційне балансування газотранспортної системи. Оператор ГТС також виконує функції адміністратора Інформаційної платформи.

7.15.Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач доводить виникнення між сторонами зобов`язання на підставі Типового договору постачання природного газу постачальником останньої надії; виконання позивачем у січні-лютому 2022 року зобов`язання з поставки газу відповідачу.

7.16.Позивач стверджує, що як постачальник "останньої надії" має обов`язок постачати природний газ операторам газорозподільних систем для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на умовах Типового договору.

7.17.29.10.2021 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняла постану №1909 від 29.10.2021, "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП", пунктом 1 якої у Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2493, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1378/27823: 1) у пункті 2 глави 5 розділу IV: в абзаці сьомому слова та знаки "або споживача, що здійснює виробництво теплової енергії", замінити знаками та словами "споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, або оператора газорозподільної системи"; в абзаці восьмому після слова "реномінації" доповнити словами та знаками "діючого постачальника побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця".

7.18.Прийняті Регулятором зміни (доповнення) до Кодексу газотранспортної системи та Правил постачання природного газу (підпункт 1 пункту 1 та пункт 3 спірної постанови) фактично змінили умови постачання природного газу постачальниками "останньої надії", визначивши їм обов`язок постачати газ операторам газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних витрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.19.У грудні 2021 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України", з вимогами визнати протиправною та нечинною постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1909 від 29.10.2021.

7.20.Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач ствердив, що спірна постанова протиправно покладає на позивач додатковий обов`язок постачати природний газ як постачальником "останньої надії" операторам ГРМ для покриття об`ємів фактичних витрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільчій системі.

7.21.Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі №640/34767/21 позов ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" задоволено, визнано протиправною та нечинною з моменту прийняття постанову НКРЕКП №1909 від 29.10.2021 у частині: підпункту першого пункту першого щодо внесення змін до пункту 2 глави 5 розділу IV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого та пункту 3 щодо внесення змін до пункту 3 розділу VІ Правил постачання природного газу.

7.22.У січні 2022 року ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до ТОВ "Оператор ГТС України", у якому просило зобов`язати ТОВ "Оператор ГТС України" виключити з 01.01.2022 з реєстру споживачів ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальника "останньої надії", 19 операторів ГРМ і, зокрема, ПрАТ "Уманьгаз", зобов`язати ТОВ "Оператор ГТС України" виключити на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи з обсягів природного газу, що поставляються ТОВ "ГК "Нафтогаз України", як постачальником "останньої надії", обсяги природного газу, що вказані як поставлені ТОВ "ГК "Нафтогаз України" операторам ГРМ за період з 01.01.2022 по дату набрання рішенням суду законної сили, зобов`язати ТОВ "Оператор ГТС України" здійснити необхідні заходи в роботі інформаційної платформи оператора ГТС, які б дозволяли ТОВ "ГК "Нафтогаз України" виключати споживачів з реєстру споживачів постачальника "останньої надії".

7.23.Обґрунтовуючи позовні вимоги, ТОВ "ГК "Нафтогаз України" зазначало, що його права порушені оператором ГТС унаслідок: 1) незаконного включення 01.01.2022 до реєстру постачальника "останньої надії" операторів ГРМ, які мають прострочену заборгованість перед ТОВ "ГК "Нафтогаз України" за спожитий протягом 01.11.2021-30.12.2021 природний газ для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ; 2) безпідставного віднесення (відображення) на інформаційній платформі оператора ГТС до обсягів природного газу, що поставлялися позивачем як постачальником "останньої надії", обсягів природного газу, спожитих операторами ГРМ для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, починаючи з 01.01.2022.

7.24.У червні 2022 року ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про стягнення 1310103459,87 грн. Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором транспортування природного газу №1907000467 від 11.12.2019 в частині несплати негативних цілодобових небалансів. Ухвалою суду від 06.06.2022 відрито провадження у справі №910/3971/22.

7.25.У справі №910/3971/22 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" заперечує обставину існування у нього обов`язку постачати природний газ на умовах постачальника "останньої надії" операторам газорозподільних систем для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та ВТВ природного газу в газорозподільній системі. Вказує на відсутність первинних документів, зі змісту яких можливо встановити об`єми (обсяги) природного газу, використаного операторам ГРМ для покриття ВТВ, а також посилається на невідповідність обсягів газу відібраного операторам ГРМ для покриття ВТВ, зазначеного в актах приймання-передачі природного газу, складених ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", та даних остаточної алокації в інформаційній платформі.

7.26.Отже, позивач з метою судового захисту свого порушеного права послідовно дотримується правової позиції щодо відсутності у нього обов`язку постачати природний газ на умовах договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" операторам газорозподільних систем для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.27.У цій справі позивач обґрунтовує протилежну позицію, доводячи постачання відповідачу у січні-лютому 2022 року природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на умовах договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".

7.28.Доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки) базується на римській максимі non concedit venire contra factum proprium (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі зазначеної доктрини є принцип добросовісності. Добросовісність - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, та, що не відповідає попереднім заявам або поведінці, за умови, що інша сторона, діючи собі на шкоду, розумно покладається на них.

7.29.Таке розуміння означеної доктрини викладено у постановах Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 10.04.2019 у справі №390/34/17 (провадження №61-22315сво18), Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.04.2022 у справі №910/3724/20 та Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07.10.2020 у справі №450/2286/16-ц (провадження №61-2032св19).

7.30.На переконання суду, правове та фактичне обґрунтування позовних вимог позивача у цій справі не відповідає його попереднім заявам, а дії позивача є проявом суперечливої поведінки.

7.31.Постановою НКРРЕКП №1909 від 29.10.2021 внесено зміни до Кодексу газотранспортної системи, якими, зокрема операторів ГРМ включено до переліку споживачів, яким для покриття виробничо-технологічних витрат природний газ може постачатися постачальником "останньої надії".

7.32.Встановивши обов`язок постачальника "останньої надії" постачати природний газ Оператору ГРМ Регулятор встановив умови, порядок та межі постачання природного газу Оператору ГРМ постачальником "останньої надії".

7.33.Прийняті Регулятором зміни (доповнення) до Кодексу газотранспортної системи та Правил постачання природного газу (підпункт 1 пункту 1 та пункт 3 спірної постанови) фактично змінили умови постачання природного газу постачальниками "останньої надії", визначивши їм обов`язок постачати газ операторам газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних витрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.34.Зокрема, відповідно до пункту 1 Глави 2 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи реєстрація побутового споживача, споживача, що здійснює виробництво теплової енергії, або оператора газорозподільної системи здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта в таких випадках: відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.35.На наступну газову добу після реєстрації оператора газорозподільної системи в реєстрі споживачів іншого постачальника, крім постачальника "останньої надії", або підтвердження номінації оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця, на газову добу D до 15:00 UTC (17:00 за київським часом) години для зимового періоду та 14:00 UTC (17:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D-1), оператор газорозподільної системи автоматично виключається з реєстру споживачів постачальника "останньої надії".

7.36.Порядок визначення обсягу природного газу для покриття виробничо-технологічних витрат Оператора газорозподільної системи встановлений пунктом 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

7.37.Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем З урахуванням специфіки переміщення природного газу газорозподільною системою, що пов`язана з умовною нормативною герметичністю газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших приладів та обладнання (тобто стан, за якого можливий витік газу, що не може бути зафіксований органолептичним методом) та витоками газу під час технічного огляду чи обслуговування, поточного ремонту, заміни арматури, приладів, обладнання, устаткування, Оператор ГРМ укладає договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності.

7.38.Річні розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу, визначаються згідно з Методикою визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033 (пункт 2 глави 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем).

7.39.Відповідно до пункту 4 глави 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних мереж об`єм (обсяг) фактичних виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу складається з нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат, а також понаднормованих втрат природного газу, які виникають під час переміщення природного газу газорозподільною системою.

7.40.Об`єм (обсяг) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу за підсумками місяця та календарного року визначається Оператором газорозподільної системи відповідно до глави 1 розділу XІI цього Кодексу та розраховується як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу, до ГРМ у відповідний період і об`ємом (обсягом) природного газу який розподілений між підключеними до/через ГРМ споживачами та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду.

7.41.Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення конституційних принципів у сферах енергетики та комунальних послуг" НКРЕКП надані повноваження на встановлення розміру нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи.

7.42.Відповідно до пункту 22-2 частини 1 статті 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор встановлює відповідно до затвердженої ним методики розміри нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи, які враховуються при встановленні тарифів на послуги розподілу природного газу.

7.43.Розмір нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу для кожного оператора газорозподільної системи НКРЕКП встановлює відповідно до Методики визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033.

7.44.Відповідно до пункту 1.4. Методики визначення розмірів нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу при здійсненні розподілу природного газу, затвердженої постановою НКРЕКП від 06.11.2020 №2033 нормативні та виробничо-технологічні витрати газу (далі - нормативні витрати газу) - об`єм природного газу, що витрачається під час введення в експлуатацію (підключення/врізки) новозбудованих, реконструйованих або капітально відремонтованих газопроводів для їх заповнення природним газом, продувки та в процесі налаштування обладнання на заданий режим роботи, а також на опалення і технологічний підігрів газу в газорегуляторних пунктах, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою; нормативні та виробничо-технологічні втрати газу (далі - нормативні втрати газу) - об`єм витоку природного газу з газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, інших газових приладів та обладнання за їх умовної нормативної герметичності, при якому забезпечується їх надійне функціонування, а також втрати природного газу під час технічного обслуговування та проведення планових ремонтних робіт, що пов`язані з розгерметизацією газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, іншого газового обладнання та приладів, у межах допустимих норм, визначених цією Методикою.

7.45.До нормативних та виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу, що розраховуються відповідно до цієї Методики, не включаються витрати газу на власні потреби оператора газорозподільної системи, не пов`язані з технологічним процесом розподілу природного газу (опалення виробничо-побутових приміщень, підігрів води тощо) (пункту 1.3. Методики).

7.46.Різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ протягом місяця (календарного року) і об`ємом (обсягом) природного газу, який розподілений по підключених до/через ГРМ об`єктів споживачів та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду, є об`ємом (обсягом) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду (підпункт 4 пункту 4 глави 1 розділу XII Кодексу газорозподільних систем).

7.47.Значення фактичних витрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду, визначається Оператором після підписання акту приймання-передачі з Оператором ГТС та за результатами визначення загального об`єму (обсягу) природного газу, розподіленого споживачам (у тому числі побутовим споживачам), підключеним до/через ГРМ.

7.48.Такий висновок 08.12.2023 сформувала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у відповіді на звернення ТОВ "ГК "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" (а.с. 179 том 1).

7.49.Оператор ГРМ для забезпечення власної господарської діяльності (в тому числі для фізичного балансування ГРМ, власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ) закуповує природний газ у власника природного газу (в тому числі ГДП, ВБГ, оптового продавця, постачальника) або отримує послуги постачання природного газу на підставі договору постачання природного газу, укладеного з постачальником природного газу на загальних підставах та ринкових умовах.

7.50.Відповідно до пункту 3 Глави 1 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи оператор газорозподільної системи зобов`язаний укласти договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі та у відносинах з оператором газотранспортної системи діє як: 1) замовник послуг транспортування у випадку укладення договору (договорів) закупівлі природного газу в оптового продавця; 2) споживач у випадку укладення договору постачання природного газу з постачальником.

7.51.Отже, оператори газорозподільних систем мають обов`язок укласти договір постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.52.Відповідач договору постачання природного газу для покриття для покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі не уклав та іншого постачальника газу у період з 01.01.2022 по 28.02.2022 не мав.

7.53.Договір постачання природного газу на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" міг бути укладений у період з 01.01.2022 до 28.02.2022 та був укладений між сторонами на встановлені Кодексом та Правилами обсяги постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.54.Відповідно до підпункту 4.2 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" об`єм (обсяг) постачання та споживання природного газу споживачем за розрахунковий період визначається за даними оператора ГРМ за підсумками розрахункового періоду, що містяться в базі даних оператора ГТС та доведені споживачу оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.

7.55.На переконання суду, зміст цієї умови Типового договору є однією із причин виникнення спору між сторонами.

7.56.Затверджуючи умови Типового договору, Регулятор мав меті врегулювати відносин сторін у такий спосіб, що уникнути між сторонами договору суперечки щодо обсягу поставленого та спожитого природного газу, передбачивши, що обсяг природного газу визначається за даними Оператор газорозподільної системи, який не є стороною договору.

7.57.Зміст даної умови дає підстави для висновку, що, затверджуючи умови Типового договору, Регулятор не передбачив можливості застосування Типового договору до відносин між постачальником "останньої надії" та Оператором ГРМ, оскільки у такому випадку інформацію про обсяг спожитого газу повинна подати та сторона, яка його спожила.

7.58.Внаслідок прийняття НКРЕКП постанови №1909 від 29.10.2021 та включення операторів газорозподільних систем до переліку споживачів постачальника "останньої надії" умови Типового договору змінені не були, що зумовлює невизначеність у правовідносинах сторін договору у питанні способу визначення та документального підтвердження обсягу природного газу поставленого (спожитого) на виконання умов договору.

7.59.У цій справі, об`єм (обсяг) природного газу використаний відповідачем для покриття об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі позивач доводив виключно даними з Інформаційної платформи Оператора ГТС.

7.60.Позивач ствердив, що поставив відповідачу природний газ в обсязі 1669146,72 тис. куб. м. у січні 2022 року та 734860,99 тис. куб. м. у лютому 2022 року.

7.61.Такий обсяг природного газу внесений в його алокацію як постачальника "останньої надії" на Інформаційній платформі Оператором газотранспортної системи.

7.62.Представник третьої особи Оператор газотранспортної системи у судовому засіданні пояснив, що вказаний обсяг наданий Оператору газотранспортної системи відповідачем, в межах виконання обов`язку Оператора газорозподільної системи.

7.63.Відповідно до пункту 1 Глави 3 Розділу XІV Кодексу газорозподільних систем Оператор ГРМ передає Оператору ГТС: 1) відомості прогнозу відборів/споживання природного газу по споживачах, відбори/споживання яких не вимірюються щодобово та які перебувають у газорозподільній зоні Оператора ГРМ; 2) відомості про фактичні обсяги природного газу, розподілені за споживачами, підключеними до/через ГРМ; 3) інформацію про виникнення перебоїв в системі Оператора ГРМ, що може вплинути на умови відбору природного газу в точках виходу з ГТС, із зазначенням причин виникнення перебоїв, очікуваного часу їх тривалості, зменшення потужності в точках приєднання до системи Оператора ГТС, значення параметрів, які не відповідають договірним умовам.

7.64.Відповідно до пункту 5 Глави 4 Розділу ІV Кодексу газотранспортної системи оператори газорозподільних систем відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, повинні вносити до інформаційної платформи інформацію, визначену підпунктами 1, 2, 5-8, 12, 13, 14 пункту 2 цієї глави, по всіх споживачах, підключених до газорозподільної системи, зокрема: 7) інформацію про фактичне добове споживання; 8) інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М).

7.65.Визначення об`єму (обсягу) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу Оператора ГРМ за підсумками місяця чи календарного року на підставі даних, що містяться на Інформаційній платформі Оператора ГТС Закон України "Про ринок природного газу", Кодекс газотранспортної системи та Кодекс газорозподільних систем не встановлюють.

7.66.Оператори газорозподільних систем не подають на Інформаційну платформу інформацію про обсяг природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі.

7.67.Такий обсяг визначається як різниця між об`ємом (обсягом) надходження природного газу в ГРМ протягом місяця (календарного року) і об`ємом (обсягом) природного газу, який розподілений по підключених до/через ГРМ об`єктів споживачів та переданий в суміжні ГРМ протягом зазначеного періоду, є об`ємом (обсягом) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ, понесених Оператором ГРМ протягом зазначеного періоду (підпункт 4 пункту 4 Глави 1 Розділу XII Кодексу газорозподільних систем).

7.68.Ототожнення усього обсягу розподіленого відповідачем як Оператором газорозподільної системи за газову добу чи газовий місяць з обсягом природного газу відібраного для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі суперечить вимогам Правил постачання природного газу, Кодексу газотранспортної системи та змісту правовідносин, що виникли між сторонами.

7.69.А тому використання позивачем при розрахунку ціни позову та розміру майнових вимог до позивача про стягнення боргу за поставлений природний газ інформації з Інформаційної платформи Оператора ГТС є безпідставним, не відповідає умовам Типового договору, змісту правовідносин, що виникли між сторонами, та встановленим у справі фактичним обставинам спору.

7.70.Третьою особою неправомірно віднесено в алокацію позивача як постачальника природного газу "останньої надії" весь обсяг природного газу розподілений відповідачем за споживачами, підключеними до/через газорозподільної системи у межах ліцензованої зони діяльності відповідача на підставі поданої відповідачем інформації про фактичне добове споживання природного газу у січні-лютому 2022 року та фактичне споживання кожного газового місяця.

7.71.Доказів визначання обсягу використаного відповідачем природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі відповідно до вимог підпункту 4 пункту 4 глави 1 розділу XII Кодексу газорозподільних систем позивач суду не надав.

7.72.Не доведення позивачем обсягу природного газу використаного відповідачем для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі зумовлює підстави для відмови у позові.

7.73.Визначення такого обсягу не може бути здійснено судом виключно внаслідок правильної кваліфікації правовідносин сторін та застосування норм права всупереч обставин, які позивач визначив підставами позову.

7.74.Предмет та підстави позову визначає позивач при зверненні з позовом до суду.

7.75.Зміна підстав позову, тобто фактичних обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги суперечитиме принципу диспозитивності господарського судочинства.

7.76.Вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за спожитий у січні-лютому 2022 року природний газ в розмірі 101520651,50 грн, 18470653,99 грн пені, 28942609,45 грн інфляційних втрат, 6021553,65 грн 3% річних суд визнає необґрунтованими та доходить висновку про наявність підстав для відмови у позові.

7.77.У випадку перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу такий обсяг є негативним небалансом.

7.78.Відносини, що виникають між Оператором газотранспортної системи та Оператором газорозподільної мережі щодо врегулювання негативних небалансів регулюються умовами Типового договору транспортування природного газу, нормами Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем.

7.79.Відповідно до абз. 3 пункту 2 Розділу VI Кодексу газорозподільних систем взаємовідносини між Оператором ГТС та Оператором ГРМ, пов`язані з прийманням-передачею природного газу в точках виходу з ГТС до ГРМ, регулюються укладеним між ними договором на транспортування природного газу, який укладається за формою Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року №2497 (далі типовий договір транспортування природного газу), технічною угодою та відповідно до вимог Кодексу ГТС.

7.80.11.12.2019 відповідач та третя особа уклали договір транспортування природного газу на умовах Типового договору транспортування природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП №2497 від 30.09.2015.

7.81.Відповідно до пункту 1 Розділу XIIІ Кодексу газотранспортної системи замовник послуг транспортування зобов`язаний подавати та відбирати до/з газотранспортної системи природний газ в обсягах, які виникають на підставі умов укладених договорів постачання природного газу, договору транспортування природного газу, технічної угоди та підтверджених номінацій.

7.82.Відповідно до пункту 1 Глави 1 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи при розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги природного газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи.

7.83.Відповідно до пункту 1 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи оператор газотранспортної системи розраховує обсяг добового небалансу для кожного портфоліо балансування замовників послуг транспортування природного газу за кожну газову добу як різницю між алокаціями подач природного газу до газотранспортної системи та алокаціями відбору з газотранспортної системи (з урахуванням підтверджених торгових сповіщень).

7.84.Відповідно до пункту 2 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи у випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

7.85.Відповідно до пункту 6 Глави 6 Розділу XIV Кодексу газотранспортної системи плата за добовий небаланс застосовується таким чином: якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

7.86.Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Розділу IX Кодексу газорозподільних систем величина об`єму (обсягу) приймання-передачі природного газу на межі балансової належності між газотранспортною системою та газорозподільною системою (в точках виходу з газотранспортної системи) визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС та на підставі договору транспортування природного газу, що укладається між Оператором ГТС та Оператором ГРМ за формою Типового договору транспортування природного газу та у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

7.87.Відповідно до підпункту 4 пункту 5 Розділу Розділу VI Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами споживання природного газу у період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника (несанкціонований відбір природного газу) Оператор ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, віднесе такі обсяги (неврегульований небаланс) на Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ вартість таких обсягів, що розраховується за формулою В = VфЧ Ц Ч К, де В вартість природного газу, яка компенсується Оператору ГРМ; Vф об`єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий споживачем за період відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника; Ц ціна природного газу, використаного Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у відповідний період. Оператор ГРМ щомісячно публікує на своєму вебсайті інформацію про таку ціну та період її дії; К коефіцієнт компенсації, який визначається на рівні 1,5.

7.88.Зі змісту цієї норми Кодексу ГРМ суд дійшов висновку про те, що об`єм (обсяг) природного газу, використаного Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ є однією із складових, що враховується під час визначення обсягу природного газу, що був несанкціоновано відібараний (у період відсутності споживачів в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника) з газорозподільної системи такого Оператора ГРМ.

7.89.Ця складова є предметом закупівлі Операторами ГРМ на підставі договору постачання природного газу й, з урахуванням змін внесених Постановою НКРЕКП №1909, може постачатися на умовах договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".

7.90.Водночас, решта обсягу газу, який розподілений Оператором ГРМ споживачам, за відсутності у них будь-якого постачальника природного газу відноситься Оператором ГТС при забезпеченні заходів балансування за підсумками газового місяця за процедурою, визначеною Кодексом ГТС, на Оператора ГРМ, є неврегульованим небалансом та відшкодовується (сплачується) Оператором ГРМ на користь Оператора ГТС відповідно до умов договору транспортування природного газу.

7.91.Мотивована оцінка інших аргументів сторін щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.

7.92.Відповідач стверджував, що не міг укласти з позивачем типовий договір, оскільки станом на день укладення типового договору мав заборгованість перед позивачем.

7.93.Свобода договору є одним з основних принципів цивільного права. Водночас, у відносинах, що виникають між учасникам ринку природного газу, законодавець, враховуючи особливості сфери правового регулювання та змісту правовідносин, що виникають між учасниками, встановив низку обмежень та особливостей застосування цього принципу приватноправових відносин, застосувавши, здебільшого, імперативний метод правового регулювання та обмежив, до певної міри, свободу договору постачання природного газу та вільне волевиявлення його сторін на його укладення.

7.94.Абзац 3 частини 2 статті 15 Закону "Про ринок природного газу" (у редакції від 01.12.2021) дійсно встановлював заборону укладення договору між постачальником "останньої надії" та споживачем за наявності у нього простроченої заборгованості (крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії.

7.95.Законом України "Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування" від 29.07.2022 №2479-IX, який набрав чинності 19.08.2022 (далі - Закон №2479-IX), абзац 3 частини 2 статті 15 Закону "Про ринок природного газу" доповнено словами "та оператор газорозподільної системи".

7.96.При цьому абзац 2 пункту 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2479-IX встановлює, що зміни, які вносяться до абзацу 3 части 2 статті 15 Закону "Про ринок природного газу", застосовуються виключно до правовідносин з 1 січня по 28 лютого 2022 року.

7.97.Оскільки законодавець включив операторів ГРМ до кола суб`єктів, з якими у період січня-лютого 2022 року договір постачання може бути укладений попри наявність простроченої заборгованості, відсутні підстави для виключення з 01.01.2022 з реєстру споживачів ТОВ "ГК "Нафтогаз України" як постачальника "останньої надії" відповідних операторів ГРМ.

7.98.Навіть за умови наявності заборгованості у операторів ГРМ за газ, спожитий у листопаді 2021 року, з 01.01.2022 та до 28.02.2022 вказане не може вважатися підставою для неукладення договору постачання.

7.99.Такий висновок про застосування норм абзацу 3 частини 2 статті 15 Закону "Про ринок природного газу" сформував Верховний Суд у постанові від 07.08.2024 у справі №910/1007/22.

7.100.Відповідач стверджував, що не отримував від позивача повідомлення про укладення договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", що позбавило його права відмовитися від постачання газу та ініціювати розірвання договору.

7.101.Наданий позивачем список згрупованих поштових відправлень та проект повідомлення не доводять обставини повідомлення відповідача про укладення договору.

7.102.Водночас складена представником відповідача Форма №10 (повідомлення) є належним доказом поінформованості відповідача про укладення такого договору.

7.103.За договором постачання природного газу постачальник "останньої надії" зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для нього об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу в розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

7.104.Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі договору, який має відповідати типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.

7.105.Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії", затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2501.

7.106.Відповідно до пункту 3.1. Типового договору постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

7.107.З моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем.

7.108.Реєстрація оператора газорозподільної системи здійснюється автоматично в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи за умови відсутності на інформаційній платформі інформації про відключення або ініціювання діючим постачальником відключення його об`єкта в таких випадках, зокрема: відсутність підтвердженої номінації та реномінації діючого постачальника, який здійснює постачання газу оператору газорозподільної системи для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі, або оператора газорозподільної системи, який здійснює закупівлю природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі на підставі договору (договорів) купівлі-продажу природного газу в оптового продавця.

7.109.Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії" визначається в Реєстрі споживачів.

7.110.Відповідно до пункту 3.1. Типового договору постачання природного газу Споживачу здійснюється з дня, визначеного інформаційною платформою оператора газотранспортної системи днем початку постачання в Реєстрі споживачів Постачальника відповідно до Кодексу газотранспортної системи.

7.111.01.01.2022 відповідач був автоматично зареєстрований в Реєстрі споживачів позивача як постачальника "останньої надії" на Інформаційній платформі Оператора газотранспортної системи.

7.112.Договір постачання між постачальником "останньої надії" і споживачем вважається укладеним з моменту початку фактичного постачання природного газу такому споживачу.

7.113.Відповідач стверджував, що ціна природного газу, що постачався відповідачу, визначена позивачем всупереч умовам типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".

7.114.Постачальник "останньої надії" зобов`язаний постачати природний газ споживачам за ціною, за якою він зобов`язався постачати природний газ споживачам відповідно до умов конкурсу на обрання постачальника "останньої надії". Ціна на природний газ публікується на веб-сайті постачальника "останньої надії".

7.115.Відповідно до пункту 4.1. типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" постачання природного газу здійснюється за ціною, оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до розділу VI Правил постачання.

7.116.Відповідно до пункту 8 розділу VI Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 Постачальник "останньої надії" зобов`язаний постачати природний газ споживачам за ціною, за якою він зобов`язався постачати природний газ споживачам відповідно до умов конкурсу на обрання постачальника "останньої надії". Ціна на природний газ публікується на веб-сайті постачальника "останньої надії".

7.117.Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №809 затверджено Порядок проведення конкурсу з визначення постачальника "останньої надії".

7.118.Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 №1102 пункт 24 Порядку доповнено новим абзацом, за змістом якого переможець конкурсу погоджується, що він як постачальник останньої надії буде здійснювати постачання природного газу за ціною, що з 1 жовтня 2021 р. визначається за такою формулою: Ціна ПОН = [(SK VTP + SK Exit fee) Ч X-RateEUR Ч 10,6 + UA Entry fee ЧDaily booking coefficient Ч X-RateUSD + націнка] + податок на додану вартість.

7.119.Позивач надав належні та допустимі докази, що підтверджують значення усіх змінних складових формули, зокрема: середньоарифметичне значення між "Bid" та "Offer" для котирування Dayahead згідно з даними, опублікованими у джерелі котирувань ICIS European Spot Gas Markets під заголовком "Slovakia Price Assessment" на дату, що передує ціни ПОН у євро/МВт.г. (SK VTP); розмір плати за вихід з газотранспортної системи Словаччини (SK Exit fee) в точці Будінце для обсягу газу до 18200 МВт.год/день на 2022 рік; офіційний курс гривні до євро (X-RateEUR) та офіційний курс гривні до долара США (X-RateUSD) у період з 01.01.2022 до 28.02.2022.

7.120.Вартість природного газу, який позивач постачав відповідачу як постачальник "останньої надії", оприлюднена на його офіційній сторінці (веб-сайті) у мережі Інтернет.

7.121.Відповідач доказів звернення до позивача з вимогою надати пояснення щодо отриманого рахунку на оплату поставленого природного газу чи проведення звірки розрахункових даних відповідно до умов пункту 5.1 типового договору не надав, розрахованої позивачем суми не оскаржив.

7.122.З урахуванням наведеного вище позивач належними та допустимими доказами довів постачання природного газу відповідачу за ціною, що встановлена умовами типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії".

7.123.Відповідач заперечує факт отримання від відповідача у січні-лютому 2022 природного газу в об`ємі (обсязі), який доводить позивач.

7.124.На підтвердження обставин укладення договору та його виконання позивач подав акти приймання-передачі природного газу та витяг з Інформаційної платформи Оператора ГТС.

7.125.Подані позивачем акти приймання-передачі природного газу факту поставки природного газу не доводить, оскільки складені позивачем в односторонньому порядку та не містить інформацію про згоду відповідача з їх змістом, обсягом та вартістю поставленого газу. Складення такого акту умовами Типового договору постачання природного газу постачальником останньої надії не передбачено.

7.126.Інформаційна платформа забезпечує можливість здійснення в автоматичному режимі перевірки за ЕІС-кодом споживача (точки комерційного обліку споживача) наявності/відсутності діючого постачальника природного газу у такого споживача та кінцеву дату постачання природного газу цим постачальником (у випадку наявності постачальника).

7.127.Належним доказом постачання відповідачу природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі іншим постачальником могла бути надана відповідачем інформація з Інформаційної платформи. Таких доказів відповідач не подав.

7.128.Вказане підтверджує відсутність у відповідача іншого постачальника природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в газорозподільній системі у січні-лютому 2022 року.

8. Розподіл судових витрат.

8.1. Відповідно до частини 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

8.2. Позивач, звертаючись з позовом до суду в електронній формі, сплатив 847840,00 грн судового збору на підставі платіжної інструкції від 19.04.2024 №0000006620, застосувавши коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (1059800,00 х 0,8) (а. с. 8 том 1).

8.3. Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

8.4. Оскільки у позові позивачу відмовлено судовий збір за подання позовної заяви суд покладає на позивача.

Керуючись статтями 14, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення суду складене 24.12.2024.

СуддяА.І. Гладун

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124019498
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв