Ухвала
від 23.12.2024 по справі 580/12053/24
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про продовження терміну залишення позовної заяви без руху

м. Черкаси

23 грудня 2024 року Справа № 580/12053/24

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Паламар П.Г., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітряних Сил, 6) в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність відповідача в особі керівництва ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо незабезпечення (з 29.10.2024 до 04.12.2024) розгляду поданої ОСОБА_1 заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;

-зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути заяву ОСОБА_1 (отриману 29.10.2024 засобами поштового зв`язку) про надання відстрочки від призову під час мобілізації (на підставі п. 1 ч. 3 ст. 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію) та прийняти рішення по суті заявленого;

-визнати протиправною бездіяльність відповідача в особі керівництва ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині невидачі на вимогу ОСОБА_1 направлення на проведення повторного медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби;

-зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_3 забезпечити видачу ОСОБА_1 відповідне направлення на проведення повторного медичного огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби;

-зобов`язати Міністерство оборони України вжити відповідних заходів контролю з недопущення в ІНФОРМАЦІЯ_4 ситуацій, що призводять до порушення вимог чинного законодавства в сфері мобілізації та проведення медичних оглядів ВЛК.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 позовну заяву залишено без руху, тривалістю на п`ять днів з моменту отримання копії даної ухвали, протягом строку якого позивач мав усунути недоліки, та надати до суду всі докази, що містяться в обгрунтування позову для всіх учасників справи, а саме: довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО); диплом молодшого спеціаліста №19730215ЕР від 27.06.2002, а також здійснити сплату судового збору у розмірі 2906,88 грн.

17.12.2024 на усунення недоліків подано клопотання про продовження строку на усунення недоліків, мотивуючи відсутністю підстав для надання доказів, а також наявністю підстав для звільнення від сплати судового збору.

З аналізу поданої заяви та доданих матеріалів вбачається, що ухвала суду про залишення позовної заяви без руху, не виконана.

Так, в заяві про надання відстрочки від призову під час мобілізації так і позовній заяві, позивач посилається на проходження навчання у відокремленому структурному підрозділі Донбаський аграрний фаховий коледж Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля та як наслідок наявності підстав для звернення до відповідача з відповідною заявою для відстрочки, однак до суду не надано довідки про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).

При цьому, згідно витягу з наказу відокремленого структурного підрозділу Донбаський аграрний фаховий коледж Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля, ОСОБА_1 має наявний диплом молодшого спеціаліста №19730215ЕР від 27.06.2002.

Суд повторно наголошує позивачу, що відповідно до п. 5 ч. 5 ст. 160, ч. 4 ст. 161 КАС України, позивачу в обгрунтування заявленого адміністративного позову, необхідно подати до суду всі докази, а саме:

-довідку про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО);

-диплом молодшого спеціаліста №19730215ЕР від 27.06.2002.

Крім того, приписами ч. 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до Закону.

Ухвало від 09.12.2024, якою залишено позовну заяву залишено без руху, визначено, що за пред`явлення вказаної позовної заяви, з трьома вимогами немайнового харектеру та враховуючи показний пониження ставки судового збору, необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2906,88 грн.

Згідно ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Зазначена норма кореспондується з ч. 5 ст. 161 КАС України.

Так, позивача заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, оскільки він є багатодітним батьком (посвідчення НОМЕР_1 ).

Доказів на підтвердження свого майнового стану, що унеможливлює сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовом, позивачем не надано.

Вирішуючи клопотання про звільнення від сплати судового збору суд зазначає таке.

Європейський суд з прав людини у прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду позов. Проте, право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Згідно частини 1 статті 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У клопотанні сторона повинна навести обставини, що свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та подати суду відповідні докази. Такими доказами можуть бути відомості щодо доходів фізичної особи, що можуть бути надані на заяву про отримання відомостей з Державного реєстру про суми/джерела виплачених доходів та утриманих податків; документи про заборгованість перед іншими особами, наприклад, за комунальні послуги; документи про стягнення заборгованості з позивача у межах виконавчого провадження тощо.

Позивачем не надано жодного доказу скрутного матеріального становища, а наявність статусу члена багатодітної сім`ї, само по собі не є підставою для звільнення від сплати судового збору.

Суд вказує, що визначення майнового стану сторони залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Необґрунтоване звільнення від сплати судового збору утворить переваги у становищі стосовно інших суб`єктів звернення до суду за захистом, тоді як відповідно до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України одним із принципів здійснення правосуддя у адміністративних судах є принцип рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для звільнення позивача від сплати судового збору.

Згідно ч. 2 ст. 121 КАС України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Таким чином, суд повторно надає позивачу строк для виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху та приведення позову до вимог ст. 160, 161 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 121, 160, 161, 169 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання про звільнення від сплати судового збору залишити без задоволення.

Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення викладених у мотивувальній частині ухвали суду від 09.12.2024 недоліків позову, встановивши термін п`ять днів з дати отримання ним цієї ухвали.

У разі невиконання вимог, позовна заява буде повернута позивачеві.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Петро ПАЛАМАР

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено26.12.2024
Номер документу124023967
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо

Судовий реєстр по справі —580/12053/24

Ухвала від 23.12.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Петро ПАЛАМАР

Ухвала від 09.12.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Петро ПАЛАМАР

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні