Справа № 202/4437/24
Провадження № 2/202/3358/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2024 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі:
головуючого судді Доценко С.І.,
за участі секретаря Тарасової К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Лиманської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з зазначеним позовом, в якому з урахуванням ут очне них вимог про визнання за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок загальною площею 23,7 кв. м за адресою
АДРЕСА_1 обґрунтування позову посилається на те, що позивачка з померлим перебували в шлюбі , що підтверджується свідоцтвом про шлюб .В шлюбі, ОСОБА_2 за договором купівлі продажу придбав зазначений житловий будинок . Позивачка зареєстрована в будинку з 28.08.1991 року разом з ОСОБА_3 . 21.11.2006 року позивачка одружилась з ОСОБА_4 та взяла прізвище чоловіка ОСОБА_4 . В травні 2022 року позивачка у зв`язку із військовим станом виїхала з міста Лиман .Будинок спірний отримав значні пошкодження внаслідок військової агресії рф. Вона звернулась за отриманням державної допомоги, але ж їй було відмовлено, тому що відсутні правовстановлюючі документи. Але ж, вважає, що прийняла спадщину після смерті чоловіка та і як власник, право якого оспорюється, може звернутись до суду з зазначеним позовом. Іншого способу реалізувати своє право вона не має.
Сторони в судове засідання не з`явились, що не перешкоджає судовому розгляду у відсутність сторін на підставі наявних доказів.
Ухвалою суду від 05.04.2024 року позовна заява була залишена без руху для виправлення недоліків.
Ухвалою суду від 10.06.2024 року було задоволено частково клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та судовий збір був зменшений до мінімально встановленого ч.2 ст.4 Закону України « Про судовий збір» розміру. Позивачці встановлено строк для сплати судового збору.
Ухвалою від 09.09.2024 року було відкрите провадження в справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.10.2024 року закрите підготовче судове засідання
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 позивачка перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 ( актовий запис про шлюб № 226 від 26 серпня 1989 року ).
Відповідно до копії домової книги по АДРЕСА_1 було зареєстроване місце проживання ОСОБА_2 з 15.10.1998 року, ОСОБА_5 - з 28.09.1991 року.
Згідно довідки від 25.05.2022 про взяття на облік як внутрішньо-переміщеної особи зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 зазначена АДРЕСА_1 .
Відповідно до актового запису про смерть №177 від 13.04.2004 року відділу державної реєстрації актів цивільного стану Краснолиманського управління юстиції в Донецькій області ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1
Копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 підтверджується повторний шлюб і зміна з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » 21 11.2006 року , актовий запис № 33
Відповідно до повідомлення Лиманської міської військової адміністрації Крама торського району Донецької області від 18.12.2023 року в матеріалах реєстраційної справи КП « Бюро технічної інвентаризації « м. Слов`янськ знаходяться документи про право власності , зареєстровані до 01.01.2013 року. Будь-які документи про право власності ОСОБА_4 на житловий будинок по АДРЕСА_1 відсутні.
Дослідивши заяви по суті справи та надані докази, суд встановив що предметом позову є визнання за позивачкою право власності в порядку спадкування після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2
За змістом ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1,4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України до зазначених правовідносин застосовуються положення ЦК України, який набув чинності з 1 січня 2004 року.
Згідно з ст.13 ч1 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до ст.1220ЦК України Спадщинавідкривається внаслідоксмерті особиабо оголошенняїї померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою
На підставі актового запису про смерть ОСОБА_2 спадщина після його смерті відкрилась ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивачка вважає, що вона як дружина спадкоємця як спадкоємець першої черги має право на спадкування за законом після смерті чоловіка, що відповідає відповідає положенням ст.1217,1261 ЦК України.
За змістом ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивач, маючи обов`язок доказування , не надав жодних належних доказів на підтвердження того, що спірний будинок належав спадкодавцю на момент відкриття спадщини, при тому що із наданої довідки Лиманської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 18.12.2023 року в матеріалах реєстраційної справи КП « Бюро технічної інвентаризації « м. Слов`янськ знаходяться документи про право власності , зареєстровані до 01.01.2013 року.
Також позивачем не надано доказів про відкриття спадкової справи після смерті спадкодавця і про коло спадкоємців, коло осіб, які у встановлений судом строк відмовились від спадщину і на чию користь. та видачу свідоцтва про право на спадщину, або причини не видачі.
Статтею 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд не приймає , як належний доказ на підтвердження наявності у спадкодавця права власності на будинок, відомості із домової книги про реєстрацію спадкодавця і членів його родини в зазначеному будинку, тому що будинок відноситься до об`єктів нерухомого майна.
Позивачка стверджує,що будинокбув придбанийспадкодавцем напідставі договорукупівлі-продажу,а відповідно до норм 657 ЦК України договір купівлі-продажужитлового будинку(квартири)або іншогонерухомого майнаукладається уписьмовій форміі підлягаєнотаріальному посвідченню,а,відповідно до ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Таким чином, належними доказами належності спадкодавцю спірного житлового будинку є нотаріально посвідчений договір купівлі продажу та державна реєстрація правочину у встановленому законом порядку.
Реєстрація права проживання в будинку не надає права власності на будинок.
Відповідно до ч.6 ст.81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, враховуючи, що відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що спадкодавець ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини мав права власності на будинок АДРЕСА_1 , він не може бути включений до спадкової маси і успадкований його спадкоємцями, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Судові витрати по справі складаються із судового збору який становить 1% від ціни позову і , відповідно до ст. 141 ЦПК України, підлягають стягненню з позивача. Позивачкою при зверненні до суду з позовом сплачено 1211 грн. судового збору, що виходячи із зазначеної в технічній документації на будинок вартості будинку 19261грн відповідає встановленому Законом України «Про судовий збір «мінімуму судового збору.
Керуючись ст.ст. ст. ст. 12, 13, 81, 263-265, 354, ЦПК України, ст.392 ЦК України суд,-
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Лиманської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування .
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти ) днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день йогопроголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зчастиною п`ятою статті 268 ЦПК Українидатою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 24.12.2024 року.
Суддя С. І. Доценко
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124028871 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Доценко С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні