справа № 619/6511/24
провадження № 2/619/1613/24
РІШЕННЯ
іменем України
24 грудня 2024 року,
м. Дергачі,
Дергачівський районний суд Харківської області у складі: головуючого судді Жорняк О.М., за участю секретаря судового засідання Молотко А.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 619/6511/24,
ім`я (найменування) сторін:
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Золочівська селищна рада,
вимоги заяви:про встановлення факту спільного проживання, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом
Стислий виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить встановити факт, що вона ОСОБА_1 , з 2014 року постійно проживала однією сім`єю з ОСОБА_2 , до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , та визнати за нею, ОСОБА_1 , право приватної власності на земельну ділянку площею 3,1207 га, кадастровий номер 6322685500:01:008:0337, яка розташована на території Світличненської сільської ради Богодухівського району Харківської області (колишній Золочівський район), цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що належала останній на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯГ №075927, виданого 24 січня 2007 року. В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мачуха ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 . До складу спадкового майна ОСОБА_2 входить земельна ділянка площею 3,1207 га, яка розташована на території Світличненської сільської ради Богодухівського району Харківської області (колишній Золочівський район), кадастровий номер 6322685500:01:008:0337, яка їй належала на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯГ №075927 від 24.01.2007 з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Спадкодавець ОСОБА_2 залишила заповіт, посвідчений Четвертою Харківською державною нотаріальною конторою від 25.05.2012, що зареєстрований у реєстрі за №2-630 на користь позивачки, тільки на квартиру АДРЕСА_2 , на яку вже видано свідоцтво про право на спадщину від 17 червня 2024 року за реєстровим №2-633. Заповіту на вищевказану земельну ділянку ОСОБА_3 не залишила. Чоловік спадкодавця та батько позивачки - ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 , інших спадкоємців першої, другої та третьої черги за законом немає. Позивачка є єдиним спадкоємцем четвертої черги на зазначене майно. Також зазначила, що з 2014 року вона проживала разом зі своїм батьком ОСОБА_3 та мачухою ОСОБА_2 в квартирі АДРЕСА_2 . Після смерті батька, ОСОБА_1 продовжувала проживати разом з мачухою до дня її смерті. Вони спільно проживали та були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, разом вирішували питання щодо проведення ремонту. Коли мачуха ОСОБА_2 хворіла, то опіковувалась за нею, купляла їй ліки, давала гроші на проведення операції з приводу катаракти, після смерті, займалася її похованням. ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Четвертої Харківської державної нотаріальної контори Нікуліної О.М., та постановою від 02 серпня 2024 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно, оскільки не підтверджується факт родинних відносин спадкодавця зі спадкоємцем і рекомендовано звернутися до суду.
Ухвалою суду від 11 вересня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Позивач у підготовче судове засідання не з`явилася, надала заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без її участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача Золочівської селищної ради Харківського району Харківської області у судове засідання не з`явився, надіславши в системі «Електронний суд» заяву розгляд справи без участі представника, та вирішити справу на розсуд суду.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши та проаналізувавши наявні по справі докази, приходить до наступного висновку.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_1 .
Чоловік спадкодавця ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_4 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_3 , актовий запис №79 в свідоцтві про народження батьками зазначені - батько ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_5 .
Відповідно витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №0004663900 від 07.08.2024 року, 07.02.2013 року було зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_6 . Прізвище позивача після реєстрації шлюбу - « ОСОБА_7 ».
Таким чином, позивач по справі ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 та падчеркою ОСОБА_2 .
Спадкодавець ОСОБА_2 залишила заповіт на користь ОСОБА_1 , посвідчений Четвертою Харківською державною нотаріальною конторою від 25.05.2012, що зареєстрований у реєстрі за №2-630, тільки на квартиру АДРЕСА_2 , на яку вже видано свідоцтво про право на спадщину від 17 червня 2024 року за реєстровим №2-633.
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку Серія ЯГ №075927 від 24.01.2007, ОСОБА_2 належить земельна ділянка площею 3,1207 га, яка розташована на території Світличненської сільської ради, кадастровий номер 6322685500:01:008:0337, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Спадщину після смерті мачехи позивач ОСОБА_1 прийняла шляхом спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст.ст.77- 79 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
В пункті 27 постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" роз`яснено, що виходячи з принципу процесуального рівноправ`я сторін та враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
Згідно ст. 3 СК України, сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Подружжя вважається сім`єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв`язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути визнані факти, що призводять до виникнення, зміни чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, у тому числі, про встановлення факту проживання однією сім`єю.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7, 21, при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. Правила статті 1264 ЦК (435-15) не стосуються дітей, влаштованих у прийомні сім`ї та дитячі будинки сімейного типу. До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою. Проживання однією сім`єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них права на спадкування за законом у першу чергу на підставі статті 1261 ЦК (435-15).
Ознаки проживання однією сім`єю окреслив і Конституційний Суд України у своєму рішенні від 3.06.99 №5-рп/99, в якому зазначив, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Таким чином, суд приходить до висновку, що факт проживання позивачки однією сім`єю із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не менш як п`ять років, з 2014 року і до дня її смерті, під час судового розгляду даної справи знайшов своє підтвердження, а також те, що ОСОБА_1 є спадкоємцем четвертої черги за законом.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
На підставі ст. 1264 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 10, 78-80, 89, 247, ч.6 ст.259, 263, 293, 315 ЦПК України суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради про встановлення факту спільного проживання, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , з 2014 року і до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , право приватної власності на земельну ділянку площею 3,1207 га, кадастровий номер 6322685500:01:008:0337, яка розташована на території Світличненської сільської ради Богодухівського району Харківської області (колишній Золочівський район), з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в порядку спадкування за законом четвертої черги після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса проживання: АДРЕСА_3 ,
відповідач: Золочівська селищна рада Харківського району Харківської області, місцезнаходження: Харківська область, Богодухівський район, с-ще Золочів, вул. Центральна, 13А, код ЄДРПОУ 25175462.
Суддя О. М. Жорняк
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124035367 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Жорняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні