ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
23 грудня 2024 року м. ТернопільСправа №921/534/23(921/700/24) Господарський суд Тернопільської області
Суддя Гевко В.Л. розглянувши матеріали позовної заяви
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Родючі лани", 47441,Тернопільська обл., Кременецький р-н, с.Оришківці, вул.Мартинюків родини,6а
про стягнення заборгованості у сумі 198 520,00 грн., а саме: 100 000,00 грн. - заборгованість за Договором про відповідальне зберігання №25ВЗ від 01.11.2023 року; 91 850,00 грн. пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань за Договором про відповідальне зберігання №23ВЗ від 01.11.2023 року; 6 670,00 грн. інфляційні втрати.
ВСТАНОВИВ:
Позивач Дочірнє підприємство "Тернопільський облавтодор" Акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Родючі лани" про стягнення заборгованості у сумі 198 520,00 грн., а саме: 100 000,00 грн. - заборгованість за Договором про відповідальне зберігання №25ВЗ від 01.11.2023 року; 91 850,00 грн. пеня за несвоєчасне виконання зобов`язань за Договором про відповідальне зберігання №23ВЗ від 01.11.2023 року; 6 670,00 грн. інфляційні втрати.
Частиною першою статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Відповідно до статті 7 приписів частини другої вказаної статті Кодексу господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач має право в позовній заяві заявити мотивоване клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Якщо суд за результатами розгляду клопотання позивача дійде висновку про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, він зазначає про це в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.
Відповідно до частин 1, 3 статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження та позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Розглянувши та оцінивши матеріали справи, враховуючи приписи статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства приходить до висновку, що вказану справу слід розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Щодо розгляду клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Адвокат позивача звернулась до суду із клопотанням (№б/н від 17.12.2024 (вх№9717 від 18.12.2024) про відстрочення судового збору до ухвалення рішення у даній справі.
Своє клопотання позивач обґрунтовує таким.
В межах справи про банкрутство ДП "Тернопільський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" було заявлено та визнано кредиторських (грошових) вимог на загальну суму 66 419 909,58 грн.
Факт неплатоспроможності та скрутного фінансового становища ДП Тернопільський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України встановлений, Ухвалою господарського суду Тернопільської області у справі №921/534/23 від 08.09.2023 року. На даний час, підприємство не здійснює господарської діяльності, процедура санації введена декілька місяців тому (21.10.2024), процедура продажу майна ще не розпочалась, а тому джерела отримання прибутку у підприємства наразі відсутні. Таким чином, сплатити визначений законом розмір судового збору у банкрута можливості немає.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, клопотання позивача (№б/н від 17.12.2024 (вх№9717 від 18.12.2024) про відстрочення судового збору до ухвалення рішення у даній справі, мотиви та обґрунтування, викладені в ньому, суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення, з огляду на таке.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір законодавцем передбачено право суду відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
З питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору Вищим господарським судом у п. 3 Інформаційного листа від 12.11.2015 року No0l-06/2093/15 "Про деякі питання практики застосування Закону України "Про судовий збір" зазначено, що за змістом положень статті 8 Закону питання про відстрочення та розстрочення судом сплати судового збору, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати з підстав майнового стану сторони вирішується судом в кожному конкретному випадку залежно від обставин справи та обґрунтованості доводів сторони належними і допустимими доказами на підтвердження того, що майновий стан сторони перешкоджає сплаті нею судового збору в установленому порядку і розмірі, а також на засадах рівності всіх учасників судового процесу (в тому числі й органів державної влади) перед законом і судом.
При цьому сплата судового збору може бути відстрочена чи розстрочена на строк не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Пункт 1 статті 6 § 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом щодо будь¬яких його цивільних прав та обов`язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати до суду позов з цивільно-правових питань.
Для уникнення створення особі перешкод для доступу до правосуддя у вигляді неможливості сплати судового збору законодавством передбачено наступні процесуальні механізми забезпечення судового розгляду поданих особами процесуальних документів у випадку складності для таких осіб оплатити визначену законом суму судового збору повністю: відстрочення сплати судових витрат, розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру необхідних до сплати судових витрат, звільнення від його сплати.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (пункт 44 рішення Європейського суду з прав людини "Кniat v. Poland" від 26.07.2005; пункти 63-64 рішення Європейського суду з прав людини "Jedamski and Jedamska v. Poland" від 26.07.2005).
Отже, з метою недопущення обмеження доступу до правосуддя, суд вважає за доцільне відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини 1 статті 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Подана позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 ГПК України.
Керуючись статтями 12,162,164,172,174,176,234,247 Господарського процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання (№б/н від 17.12.2024 (вх№9717 від 18.12.2024) Дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України про відстрочення судового збору до ухвалення рішення у даній справі, задоволити.
2. Відстрочити Дочірньому підприємству "Тернопільський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" сплату судового збору до ухвалення рішення у даній справі.
3. Прийняти позовну заяву до розгляду в межах справи №921/534/23 Дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та відкрити провадження у справі.
4. Здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
5. Судове засідання для розгляду справи призначити на 21.01.2025 року о 11 год. 00 хв.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду, який знаходиться за адресою м. Тернопіль, вул. Князя Острозького, 14 а, зал судових засідань №2, 5 поверх.
6. Запропонувати відповідачу у строк протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання (вручення) даної ухвали подати до суду відзив на позов з урахуванням вимог статтями 165, 251 ГПК України.
7. Запропонувати позивачу у строк протягом п`яти днів з дня отримання (вручення) відзиву подати до суду відповідь на відзив з урахуванням вимог статтями 166, 251 ГПК України.
8. Запропонувати відповідачу у строк протягом п`яти днів з дня отримання (вручення) відповіді на відзив подати до суду заперечення з урахуванням вимог ст. ст.167, 251 ГПК України.
9. Викликати учасників справи у судове засідання.
10. Звернути увагу сторін, що подання доказів здійснюється в порядку, передбаченому статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
11. Копію ухвали надіслати:
- позивачу Дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" Акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", вул. О.Кульчицької, 8, м. Тернопіль, 46001, до його електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС.
- відповідачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Родючі лани", 47441,Тернопільська обл., Кременецький р-н, с.Оришківці, вул.Мартинюків родини,6а, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.
12. Повідомити сторонам про наявність в Господарському суді Тернопільської області технічної можливості проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, а також у приміщенні суду згідно з ч.ч. 1, 6-8 ст.197 ГПК України.
13. При направленні у судове засідання уповноважених представників учасників справи, останнім мати при собі відповідно до статей 56-60 ГПК України документи, що підтверджують повноваження представництва (щодо адвокатів) або самопредставництва.
14. Заперечення (оскарження) щодо ухвали може бути подано з підстав та у порядку визначених статтями з 253 по 259 ГПК України.
15. Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями) з 23.12.2024.
Інформацію по справі, що розглядається учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за Веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/sud5022/.
До уваги учасників судового процесу!
Згідно з новою редакцією частин п`ятої - дев`ятої статті 6 ГПК України, яка вводиться в дію 18.10.2023 відповідно до Закону України № 3200-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС.
Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС в обов`язковому порядку.
Інші особи (це, зокрема, фізичні особи, у тому числі фізичні особи - підприємці) реєструють такі кабінети в добровільному порядку.
Процесуальні наслідки, передбачені ГПК України у разі звернення до суду з документом особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.
Разом з цим, суд вручає будь-які документи особі, яка зареєструвала електронний кабінет в ЄСІТС, у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Такі учасники справи також мають можливість ознайомитись з матеріалами справи через ЄСІТС.
Суддя В.Л. Гевко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 26.12.2024 |
Номер документу | 124038491 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні