Рішення
від 20.12.2024 по справі 128/1265/24
ТИВРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" грудня 2024 р. с-ще Тиврів 128/1265/24

2/145/941/2024

Тиврівський районний суд Вінницької області в складі

головуючого судді Ратушняка І. О.

при секретарі Крикливій М.С.

за участі позивачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гніванської міської ради Вінницькогорайону Вінницькоїобласті про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_2 .

Після її смерті до нотаріальної контори за оформленням спадкового майна вона не зверталася, оскільки їй не було відомо про наявність спадкового майна: будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Тому і необхідності для звернення із заявою про прийняття спадщини на той час в неї не було. Однак на початку 2024 року при здійсненні перегляду сімейних фотографій та документів вона знайшла копію свідоцтва про право власності на вищевказаний будинок.

В подальшомувона звернуласьдо державногонотаріуса зметою оформитидане спадковемайно,на щоотримала постановупро відмовуу вчиненнінотаріальних дійвід 23.02.2024у зв`язкуз пропускомвстановленого строку.

Просить визначити їй додатковий строк в один місяць для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала повністю, просить їх задоволити з підстав, викладених у заяві.

Представник відповідача Гніванської міської ради Вінницькогорайону Вінницькоїобласті в судове засідання не з`явився, подав заяву, відповідно до якої просить розглянути справу у його відсутності, позовну заяву підтримує.

Свідок ОСОБА_3 показала суду, що вона разом із позивачкою їздила на річницю смерті батька ОСОБА_1 , тоді в будинку знайшли документи на майно.

Свідок ОСОБА_4 дав аналогічні показання.

Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників судового розгляду, вважає, що заява не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч.1, 5, 6, 7 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст.1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть (а.с.12).

Позивачка ОСОБА_1 спадщину після смерті ОСОБА_2 протягом шести місяців з часу її відкриття не прийняла та вважає, що строк на прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, так як їй не було відомо про наявність спадкового майна.

Згідно із абзацом 6 пункту 24 роз`яснень у постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування, поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно дороз`ясненьВищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справвід 16травня 2013року №24-753/0/4-13„Про судовупрактику розглядуцивільних справпро спадкування"(пункт2)судом неможуть бутивизнані поважнимитакі причинипропуску строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини,як юридичнанеобізнаність позивачащодо строкута порядкуприйняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзд до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови, фактичне користування і володіння майном спадкодавця або ж проживанням із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Крім того, відповідно до наданого позивачем свідоцтва №101 про право власності на домоволодіння від 10.07.1997 (а.с.11) будинок в АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_2 .

Матір`ю позивачки згідно свідоцтва про її народження (а.с.12) є ОСОБА_2 .

Враховуючи зміст поданих позивачкою на підтвердження позовних вимог документів, суд вважає, що доказів, які доводять що ОСОБА_1 є спадкоємицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , суду не надано .

Суд, вислухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, вважає, що позивачкою не надано належних та допустимих доказів на підтвердження позовних вимог, не визнає поважними зазначені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому підстав для задоволення позову немає.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 12, 13, 18, 76, 81, 263-265, 268, 273 ЦПК України, ст.ст.1268, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування, суд

ухвалив:

У задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання рішення в повному обсязі, тобто з 24 грудня 2024 року.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено в день його складання або проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу на рішення буде подано протягом 30 днів з дня отримання повної копії судового рішення

Суддя І.О.Ратушняк

СудТиврівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.12.2024
Оприлюднено27.12.2024
Номер документу124056291
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —128/1265/24

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Рішення від 20.12.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Тиврівський районний суд Вінницької області

Ратушняк І. О.

Ухвала від 02.04.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні