ПЕТРИКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 187/429/21
1-кс/0187/350/24
У Х В А Л А
"26" грудня 2024 р. селище Петриківка
Слідчий суддя Петриківського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42020041500000042 від 21.05.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 209 КК України, погоджене з прокурором Слобожанської окружної прокуратури в Дніпропетровській області, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, -
В С Т А Н О В И В:
23.12.2024 до Петриківського районного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання старшого слідчого СВ ВП № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42020041500000042 від 21.05.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 209 КК України, погоджене з прокурором Слобожанської окружної прокуратури в Дніпропетровській області, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 (свідоцтво № 4380).
Згідно з клопотанням, під час досудового розслідування встановлено, що не пізніше червня 2020 року, більш точного часу слідством не встановлено, ОСОБА_5 , маючи умисел на зайняття земельної ділянки, яку у власність чи користування не надано, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 здійснив капітальне будівництво двоповерхової будівлі площею 152 кв.м., чим самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,0098 га, яка знаходиться в межах прибрежної захисної смуги вздовж річки Дніпро, тобто в зоні режиму особливого використання земель.
Статтею 14 Конституції України проголошено, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.
Частиною 1 статті 60 Земельного кодексу України передбачено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 61 Земельного кодексу України та ст. 89 Водного кодексу України, прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено підстави набуття права на землю із державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Крім того, статтею 88 Водного кодексу України визначено ширину прибережних захисних смуг по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води.
Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 1223756800:01:001:0051, на території якої здійснено самовільне будівництво, у повному обсязі перебуває в межах прибережної захисної смуги вздовж річки. При цьому, на момент здійснення будівництва об`єкту нерухомості, кадастрового номеру на земельну ділянку присвоєно не було.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Таким чином, ОСОБА_5 , усвідомлюючи відсутність у нього правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , діючи з умислом, спрямованим на самовільне будівництво будівель на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка розташована в зоні особливого режиму використання земель, незаконно, порушуючи встановлений порядок набуття права власності та користування землею, порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, самовільно, здійснив на вказаній вище земельній ділянці капітальне будівництво двоповерхової будівлі площею 152 кв.м на самовільно зайнятій земельній ділянці площею 0,0098 га, яка перебуває в межах прибрежної захисної смуги вздовж річки Дніпро, яке використовувалось та використовується дотепер з метою обслуговування бази відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Крім того, продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_5 , усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та настання суспільно-небезпечних наслідків, з метою легалізації незаконно набутого у приватну власність об`єкту нерухомості бази відпочинку, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , перебуваючи у приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області ОСОБА_4 , яка здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 , 14.11.2023, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, продав нежитлові будівлі та споруди бази відпочинку, загальною площею 592,9 кв.м., шляхом укладення договір купівлі-продажу, який зареєстрований в реєстрі за № 1504, третій особі за грошові кошти в сумі 510 000 гривень.
Внаслідок вищезазначених дій, ОСОБА_5 розпорядився об`єктом нерухомості базою відпочинку, загальною площею 592,9 кв.м., яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , шляхом вчинення правочину, достовірно знаючи про незаконність реєстрації речових прав на вказане нерухоме майно.
13.12.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1 КК України, а саме: самовільне будівництво будівель на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка розташована в зоні особливого режиму використання земель та кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 209 КК України, а саме: розпорядження майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, у тому числі вчинення правочину з таким майном, якщо ці діяння вчиненні особою, яка знала, що таке майно прямо та повністю одержано злочинним шляхом.
Згідно із пунктом 10.2 Розділу 10 Наказу Міністерства юстиції України № 3253/5 від 22.12.2010 «Про затвердження Правил ведення нотаріального діловодства» ( далі Наказ), справи формуються у такому порядку , у справи вміщуються тільки оригінали документів та (або) у випадках, передбачених чинним законодавством, копії або витяги з таких документів, оформлених та засвідчених в установленому порядку, які необхідні для вчинення нотаріальних дій.
Відповідно до п. 6.2. Розділу 6 Наказу для реєстрації (обліку) нотаріальних документів і документів, на підставі яких вчиняються нотаріальні дії, конторою, приватним нотаріусом, заводяться книги і журнали, передбачені типовою номенклатурою справ згідно з додатками.
Згідно з п. 7.1 Розділу 7 Наказу 7.1. про всі нотаріальні дії, вчинені нотаріусами, робиться запис у реєстрах для реєстрації нотаріальних дій.
Кожний нотаріус веде один реєстр для реєстрації нотаріальних дій (далі - Реєстр), нумерація в якому починається у перший робочий день нового року і закінчується в останній робочий день цього року. Заведення та ведення нотаріусом одночасно більше ніж одного Реєстру забороняється. Реєстри, не закінчені в попередньому році, не можуть використовуватися нотаріусом у наступному році.
Згідно з п. 7.5. Наказу Реєстри мають бути прошнуровані, аркуші пронумеровані. Кількість аркушів у Реєстрі засвідчується підписом начальника територіального органу Міністерства юстиції або уповноваженої посадової особи. Підпис начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 або уповноваженої посадової особи скріплюється печаткою відповідного територіального органу ІНФОРМАЦІЯ_3 .
7.6.Кожному Реєструтериторіальним органомМіністерства юстиціїприсвоюється реєстраційнийномер,який складаєтьсяіз шестизначноїцифри тазазначається укутовому штампівідповідного територіальногооргану Міністерстваюстиції,що проставляєтьсяу верхньомуправому кутінаступної затитульною сторінкиРеєстру,скріплюється підписомуповноваженої посадовоїособи тапечаткою територіальногооргану Міністерстваюстиції. Наприклад: запис у Журналі розпочинається з номера 000001, наступний номер - 000002.
З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 209 КК України, встановлення документів, які були підставами набуття ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » права власності на об`єкт нерухомості, а саме базу відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та з метою проведення судово-почеркознавчої експертизи, необхідно отримати дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, з можливістю вилучення (здійснення виїмки) оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю, до оригіналів документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 (свідоцтво № 4380), адреса: АДРЕСА_3 , а саме:
-оригіналу договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд ІНФОРМАЦІЯ_5 , загальною площею 592,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , які знаходяться на земельній ділянці площею 0,4559 га, кадастровий номер 1223756800:01:001:0051, серія НСР 025471, від 14.11.2023, зареєстрований в реєстрі № 1504;
-оригінал Реєстру для реєстрації нотаріальних дій за 2023 рік, заведений приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 , у якому міститься запис про вчинення нотаріальної дії - посвідчення договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд ІНФОРМАЦІЯ_5 , загальною площею 592,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
-відеозапис з камер відеонагляду у приміщеннях, в яких здійснює діяльність приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_3 , за 14.11.2023.
У судове засідання прокурор та слідчий не з`явилися. Надали до суду заяви про розгляд клопотання без їх участі. Клопотання підтримали у повному обсязі.
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, клопотання розглянуто без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Вивчивши матеріали, долучені до клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, суд вважає можливим задовольнити дане клопотання з таких підстав.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Стаття 132 КПК України визначено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження та може бути виконане завдання, для виконання якого він звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 163 КПК України визначено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи і самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно наданого до суду витягу з кримінального провадження від 21.05.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020041500000042 внесено відомості про кримінальне правопорушення, за ознаками злочинів, передбачених ч. 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 209 КК України.
У судовому засіданні, в рамках заявленого клопотання, дослідивши надані досудовим розслідуванням матеріали, судом встановлена наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 197-1, ч. 1 ст. 209 КК України, тобто наявність фактів та/або відомостей, на підставі яких об`єктивний спостерігач зробив би висновок, що має місце факт кримінального правопорушення.
Враховуючи характер обставин, що підлягають перевірці органами досудового слідства в кримінальному провадженні №42020041500000042 та зазначені у витязі з ЄРДР, як попередня правова кваліфікація і фабула правопорушення суд вважає, що запитувані документи самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у розслідуваному кримінальному провадженні та можуть бути використані як докази.
Суд, з метою дотримання положень ст. 8 Конвенції про захист прав та основоположних свобод та правових позицій Європейського суду з прав людини, сформовану ним у рішеннях «Ернест та інші проти Бельгії» та «Смирнов проти Росії» та п. 5 ч. 1 ст. 164 КПК України, при вирішенні питання про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів необхідно визначити ідентифікуючі ознаки, до яких саме документів надається такий доступ.
Суд вважає, що таке втручання в права особи, у володінні якої перебувають зазначені документи в наданні тимчасового доступу до запитуваних документів є виправданими потребами досудового слідства та спрямованим на встановлення обставин по справі.
Відповідно до положень ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Суд вважає виправданим та таким, що направлено на виконання завдання кримінального провадження, зокрема необхідністю проведення судово-почеркознавчої експертизи, клопотання слідчого про вилучення запитуваних документів.
Пунктами 1 і 2 ч. 5 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.;
Суд приходитьдо переконанняпро безпідставністьклопотання слідчогопронаданнятимчасового доступудо відеозапису з камер відеонагляду у приміщеннях, в яких здійснює діяльність приватний нотаріус Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 , адреса: АДРЕСА_3 , за 14.11.2023 з огляду на те, що слідчим не наведені жодні відомості , що підтверджують існування такого відезапису, а також жодним чином не обґрунтовано його значення для даного кримінального провадження.
При цьому, слід наголосити, що запитуваний відеозапис, могло бути створено 14.11.2023, тобто більше 13 місяців тому, що викликає сумніви в наявності такого відеозапису, враховуючи особливості роботи стандартних систем відеонагляду, які не зберігають відеозаписи за тривалий проміжок часу.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 100, 131-132, 159-166, 309 КПК України,
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання старшого слідчого СВВП №3Дніпровського РУП№ 2ГУНП вДніпропетровській областіпро дозвілна тимчасовийдоступ доречей тадокументів задовольнити частково.
Надати групі слідчих, а саме: старшому слідчому СВ відділення поліції № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області капітану поліції ОСОБА_3 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_6 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області майору поліції ОСОБА_7 , слідчому СВ відділення поліції № 3 Дніпровського РУП № 2 ГУНП в Дніпропетровській області лейтенанту поліції ОСОБА_8 , дозвіл на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення (здійснення виїмки) оригіналів документів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 (свідоцтво № 4380), адреса: АДРЕСА_3 , а саме:
-оригіналу договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд ІНФОРМАЦІЯ_5 , загальною площею 592,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , які знаходяться на земельній ділянці площею 0,4559 га, кадастровий номер 1223756800:01:001:0051, серія НСР 025471, від 14.11.2023, зареєстрований в реєстрі № 1504;
-оригінал Реєстру для реєстрації нотаріальних дій за 2023 рік, заведений приватним нотаріусом Кам`янського районного нотаріального округу ОСОБА_4 , у якому міститься запис про вчинення нотаріальної дії - посвідчення договору купівлі-продажу нежитлових будівель та споруд БАЗИ ВІДПОЧИНКУ, загальною площею 592,9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
В іншій частині клопотання слідчого відмовити.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня постановлення, тобто до 26.01.2025.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
У разі невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, можуть бути застосовані наслідки передбачені ст. 166 КПК України, а саме: слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно положенням цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Суддя:ОСОБА_1
Суд | Петриківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 27.12.2024 |
Номер документу | 124059802 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Петриківський районний суд Дніпропетровської області
Говоруха В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні