"26" грудня 2024 р.
Справа № 642/6958/24
Провадження №2/642/1836/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді Вікторова В.В.,
за участю секретаря Гриценко О.С.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом заступника керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Булгакова Олександра Вячеславовича, який діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, Губинської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Комунальне підприємство «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування», про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від кримінального правопорушення,-
встановив:
Заступник керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Булгаков О.В. звернувся до суду з вищезазначеним позовом в якому просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров`я України кошти, витрачені КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» на лікування потерпілого ОСОБА_2 у розмірі 6074,00грн, та на користь Губиниської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області кошти, витрачені КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» на лікування потерпілого ОСОБА_2 в сумі 680,00грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вироком Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 17.10.2023 року у справі №204/8581/23 ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 414 КК України, та призначено покарання у вигляді службового обмеження для військовослужбовців строком на 2 роки з відрахуванням у дохід держави двадцяти відсотків із суми грошового забезпечення засудженого. Згідно з вироком суду, винною особою заподіяні тілесні ушкодження потерпілому ОСОБА_2 , внаслідок чого останній з 07.03.2023 по 17.03.2023 перебував на стаціонарному лікуванні у комунальному підприємстві «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування». На лікування потерпілого ОСОБА_2 за рахунок фінансування з бюджету Національної служби здоров`я України витрачено 6754грн., 40коп. з яких кошти місцевого бюджету 680,00грн., кошти КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» - 6074,40грн. ОСОБА_2 витрати на лікування потерпілого в добровільному порядку не відшкодовані.
Оскільки КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» та Губинською селищною радою Новомосковського району Дніпропетровської області, заходи щодо реального стягнення витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення не вживалися, внаслідок чого порушуються державні інтереси, які полягають в забезпеченні повернення до бюджету відповідного державного закладу охорони здоров`я, понесених витрат і єдиною можливістю захистити державні інтереси є звернення прокурора до суду з відповідним позовом про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення з відповідача ОСОБА_1 .
Ухвалою Ленінського районного суду м. Харкова від 09 жовтня 2024 року провадження у вищевказаній цивільній справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позивачі не надавали клопотань про розгляд справи в загальному порядку.
Відповідач заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження, клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін чи відзив на позов суду не подав, про розгляд справи повідомлявся належним чином. Копія ухвалипро відкриттяпровадження посправі,копія позовута долученихдо ньогодокументів,направлялися відповідачуза місцемреєстрації,про щосвідчать поштовіповідомлення,які повернулисяна адресусуду.
Третя особа-КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» пояснень чи заперечень на позов суду не подала.
Зважаючи на те, що справа розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно копії вироку Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська від 17.10.2023 року у справі №204/8581/23 ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 414 КК України, та призначено покарання у вигляді службового обмеження для військовослужбовців строком на 2 роки з відрахуванням у дохід держави двадцяти відсотків із суми грошового забезпечення засудженого.
Відповідно до розрахунку витрат на стаціонарне лікування №162 від 18.03.2024, наданого КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування », потерпілий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування » з 07.03.2023 по 17.03.2023. На лікування потерпілого ОСОБА_2 за рахунок фінансування з бюджету Національної служби здоров`я України витрачено 6754грн., 40коп. з яких кошти місцевого бюджету 680,00грн., кошти КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» - 6074,40грн.
Відповідно до ч.1 ст.1166ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, задана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно зі ст.1191 ЦК Українидержава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні злочину, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього злочину.
Частинами 1 та 3 ст.1206ЦК України закріплено, що особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину. Якщо лікування проводилось закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти від відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
У п.3 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від07.07.1995року №11«Про відшкодуваннявитрат настаціонарне лікуванняособи,яка потерпілавід злочинута судовихвитрат» роз`яснено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993 року.
Сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.
Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Пунктом 6постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від07.07.1995№ 11"Провідшкодування витратна стаціонарнелікування особи,яка потерпілавід злочину,та судовихвитрат" постановлено звернути увагу судів на те, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.
Пунктом 3 "Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 16.07.1993№ 545встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
Відповідно до п.4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Оскільки, в результаті злочинних дій ОСОБА_1 потерпілий ОСОБА_2 , внаслідок отриманих тілесних ушкоджень перебувавна стаціонарному лікуванні в медичному закладі, який на лікування витративкошти місцевого бюджету 680,00грн., кошти КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» - 6074,40грн., а відповідач не надав заперечень проти позову, то саме такі суми і повинні бути стягнуті з відповідача на користь Державного бюджету України та місцевого бюджету у розмірі на відшкодування витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення.
На підставі наведеного та ст.166,1191,1206 ЦК України, Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат», керуючись ст. ст.247,263-265,268,280-284,354-355, п.15.5 розділу13 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ
Позовні вимоги заступника керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону Булгакова Олександра Вячеславовича, який діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, Губинської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Комунальне підприємство «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування», про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) кошти, витрачені комунальним підприємством «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» на лікування потерпілого ОСОБА_2 на користь Національної служби здоров`я України (код ЄДРПОУ: 42032422, адреса: 04073, м. Київ, пр-т Степана Бандери, 19) у сумі 6074( шість тисяч сімдесят чотири) грн. 00 коп., які перерахувати в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: UA978999980313080115000026011, отримувач: ГУК у м. Києві/Шевченківський район/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ел.адм.подат.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) кошти, витрачені комунальним підприємством «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування» на лікування потерпілого ОСОБА_2 на користь Губинської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області (51250, Дніпропетровська область, Новомосковський район, селище Губиниха, вул. Шевченка, буд. 16), в сумі 680 (шістсот вісімдесят)грн. 00 коп., які перерахувати в дохід місцевого бюджету Губинської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області за наступними реквізитами: р/р UA078201720344330006000026766, Держказначейська служба України м. Київ, код ЄДРПОУ 26137707, КП «Новомосковська центральна регіональна лікарня інтенсивного лікування».
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), судовий збір на користь держави 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з моменту проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Вікторов
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124066827 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Вікторов В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні