Справа № 148/2301/24
Провадження №2/148/826/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2024 року Тульчинський районний суд Вінницької області
в складі: судді Штифурко Л.А.,
секретаря Лиженко Є.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тульчина за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шпиківської селищної ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
встановив:
В жовтні 2024 року позивачка ОСОБА_1 звернулася в суд з вказаним вище позовом.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина. Вона є єдиною спадкоємицею після смерті батька, інших родичів у батька на час смерті не було. Разом з тим, нею пропущено строк для прийняття спадщини, про що їй надана відповідаь приватним нотаріусом Тульчинського районного нотаріального округу Іськовою Н.М. та рекомендовано звернутися до суду.
Позивачка вважає, що строк для прийняття спадщини пропущено нею з поважних причин. Так, смерть батька вона дуже важко перенесла, так як до того в неї померла матір та вона ще не оговталась після її смерті. Втрата обох батьків її сильно травмувала, близько 4-х місяців вона не могла дійти до тями. Коли вона вирішила зайнятись спадковими справами, то погіршився стан здоровя її 86-річної свекрухи, яку вона доглядає. Крім того, поважність пропуску строкудля прийняття спадщини обгрунтовує воєнним станом, який діє в Україні з 2022 року. Через вказані обставини вчасно звернутися до нотаріуса вона не змогла.
З огляду на вказане позивачка просить визначити їй додатковий строк, достатній для подачі заяви для прийняття спадщини, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .
В судове засідання позивачка, яка була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, не зявилась. Від неї до суду надійшла заява, згідно якої вона просить проводити судовий розгляд у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача Шпиківської селищної ради Тульчинського району в судове засідання не зявився. Від нього до суду надійшло клопотання про розгляд справи у його відсутність. Заперечень до позову не має.
За таких обставин суд розглянув справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі доказів. У звязку з невкою в судове засідання учасників справи, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Клембівка Могилів-Подільського району Вінницької області, у віці 74 років помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 27.02.2024 Ямпільським відділом ДРАЦС у Могилів-Подільському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с. 5).
З копії свідоцтва про народження, виданого 02.10.1971 року, судом встановлено, що ОСОБА_2 був батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 4).
З копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 12.10.1991, виданого Клембівською сільською радою Ямпільського району Вінницької області, судом встановлено, що ОСОБА_4 12.10.1991 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , та змінила своє дошлюбне прізвище " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 " (а.с. 4).
Згідно довідки Шпиківської селищної ради Тульчинського району Вінницької області від 06.03.2024 ОСОБА_2 , 1949 р.н., на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 (а.с. 6).
З відповіді приватного нотаріуса Тульчинського районного нотаріального округу Іськової Н.М. від 20.09.2024, адресованої ОСОБА_1 , заява останньої про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не може бути прийнята нотконторою, так як нею пропущено шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 18).
Згідно відповіді Тульчинської державної нотаріальної контори від 09.11.2024, наданої на виконання ухвали суду, вбачається, що спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 32).
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та другастатті 1220 ЦК України).
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина першастатті 1270 ЦК України). Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Із роз`яснень п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування видно, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд повинен дослідити поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду у справі № 681/203/17-ц від 17.10.2018 року, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи. Незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Нормами ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
При встановлених обставинах та враховуючи, що в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, позивач не може захистити своє право, суд вважає можливим визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини. При цьому суд вважає, що позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини в умовах воєнного стану з поважних причин. Належними доказами вона довела, що у вказаний період також здійснювала догляд за важко хворою свекрухою похилого віку, важко перенесла втрату батька. Також суд враховує, що позов визнається відповідачем, інші спадкоємці, які б прийняли спадщину, відсутні, шестимісячний строк для прийняття спадщини позивачем після смерті батька сплив 23.08.2024, до суду з позовом вона звернулась 02.10.2024, тобто пропущений строк є незначним.
За таких обставин суд визнає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та вважає можливим задовольнити позов.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 77, 81, 89, 95, 141, 265, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 ,проживаючій заадресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 тривалістю три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судові витрати залишити за позивачкою.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 26.12.2024.
Суддя Л.А. Штифурко
Суд | Тульчинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.12.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124085469 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тульчинський районний суд Вінницької області
Штифурко Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні