Дата документу 27.11.2024
Справа № 334/3446/24
Провадження № 2/334/1875/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2024 року Ленінський районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого судді Ісакова Д.О.,
за участі секретаря судового засідання - Прийменко А.В.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вв містіЗапоріжжі впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», прозахист прав споживачів, -
ВСТАНОВИВ:
25квітня 2024до Ленінськогорайонного судуміста Запоріжжянадійшла позовназаява представникапозивача ОСОБА_1 -адвоката ВойтовичЄвгена Михайловичадо Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», провизнання протиправним та скасування рішення комісії ПАТ «Запоріжжяобленерго» з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №215 від 26.03.23024 про порушення споживачем ОСОБА_1 Правил роздрібного ринку електричної енергії та розрахунок не облікованої електричної енергії у кількості 14457 кВт/год. на суму 94827,45 гривень.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, щопозивач ОСОБА_1 є власником 9/20 часток будинку АДРЕСА_1 . Також позивач є користувачем електричної енергією за зазначеною адресою, особистий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на підставі договору від 15.07.2013 року.
03.02.2024 року працівники ПАТ «Запоріжжяобленерго» провели перевірку за адресою проживання позивача: АДРЕСА_1 , про що склали акт про порушення №10013285, відповідно до якого зафіксовано порушення п.5.5.5 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електропроводки до електричної мережі з порушенням схем обліку - підключення електричної розетки поза приладом обліку. Перевірку проведено без участі позивача.
26.03.2024 комісія ПАТ «Запоріжжяобленерго», розглянувши акт про порушення №10013285 від 03.02.2024 прийняла рішення, оформлене протоколом №215, про здійснення розрахунку недооблікованої електроенергії за період з 03.02.2023 по 03.02.2024 у розмірі 14457 кВт/год. на загальну суму 94827,45 гривень. При розгляді акту про порушення позивач була відсутня.
Просить визнати протиправним та скасувати рішення комісії ПАТ «Запоріжжяобленерго» з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №215 від 26.03.2024, про порушення споживачем ОСОБА_1 . ПРРЕЕ та розрахунок недооблікованої електроенергії у кількості 14457 кВт/год. на суму 94827,45 гривень.
29.04.2024 ухвалою судді відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
23.05.2024 представник відповідача Козак Т.В. поданий відзив на позовну заяву, відповідно до якого просила в задоволенні позову відмовити.
В судові засідання призначені на 23.05.2024, 13.06.2024, 21.08.2024, 10.09.2024, 07.10.2024, 31.10.2024, 27.11.2024 позивачка та її представник - адвокат Войтович Є.М. не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Представником позивача були подані заяви про відкладення розгляду справи у зв`язку із зайнятістю в інших справах.
07.10.2024 та 31.10.2024 ухвалою суду було визнано обов`язковою явку позивача та її представника в судове засідання. Втім, вказані ухвали залишилися поза увагою сторони позивача.
Представник відповідача - Козак Т.В. подала до суду заяву, в якій зазначила, що справа була неодноразово призначена до розгляду і кожного разу за сідання не відбулося по заяві представника позивача про перенесення розгляду справи. Вважає, такі дії позивача порушенням ст. 44 ЦПК України.
Просить розглянути справу по суті та ухвалити рішення. Проти позовних вимог заперечує у повному обсязі. На фіксації судового процесу не наполягає. Розгляд справи провести без її участі.
Відповідно до вимогст. 44 ЦПК Україниучасники судового розгляду повинні добросовісно користуватися своїми правами. Тому, суд вважає, щопозивач (відповідач) не з`явився в судове засідання без поважаних причин, взв`язку з чим суд, урахуванням положень п. 4 ч. 8ст. 128 ЦПК України, позивач (відповідач) повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду.
Враховуючи рішення ЄСПЛ у справі «В`ячеслав Корчагін проти Росії» ( № 12307/16), яким визначено, що якщо повістку було направлено за однією з відомих адрес, а особа ухиляється від її отримання то особа може стежити за ходом справи з офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду, а тому права такої особи щодо розгляду справи у його відсутності, порушені не були.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно дост.9 Конституції Україниє частиною правової системи України, кожна особа має право на справедливий судовий розгляд справи. Це право включає в себе доступність до правосуддя.
В той же час, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Також, Рішенням Європейського суду з прав людини від 3 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно достатті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до частини 1статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимогст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до статті81,83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідностатті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власником 9/20 часток будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 23.01.12997, зареєстровано в реєстрі за №87.
ПАТ «Запоріжжяобленерго» надає послуги з розподілу електричної енергії, на об`єкт житловий будинок АДРЕСА_1 на підставі приєднання споживача до публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та відкритого особового рахунку № НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 .
Правовідносини між оператором системи розподілу та побутовими споживачами електричної енергії з 11.06.2018 року регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.03.2018 №312.
Згідно з п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають підчас купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є, зокрема, електропостачальник, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, споживачі. Ці правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Згідно з п. 2.1.2 ПРРЕЕ не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.
В силу п. 2.1.3 ПРРЕЕ ініціатором укладання договору споживача про надання послуг з розподілу передачі електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.
Згідно з п. 2.1.4 ПРРЕЕ договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Відповідно до п. 2.1 6 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об`єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій. які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтвердження споживання електричної енергії.
Відповідач до 01.01.2019 використовував електричну енергію на підставі укладеного договору про користування електричною енергією №572735311 від 15.07.2012. Після набрання чинності ПРРЕЕ споживач повідомлення про незгоду приєднуватися до умов договору споживача про падання послуг з розподілу електричної енергії до ПАТ «Запоріжжяобленерго» не надсилав, використовує електричну енергію, здійснює її оплату, на день проведення рейдовою бригадою технічної перевірки електромережа споживача знаходилася під напругою, в будинку було освітлення, що підтверджує факт приєднання споживача до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі.
Згідно з п. 6.2 Договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії споживач зобов`язаний, зокрема: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів;
Узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов`язання споживача: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
03.02.2024 при здійсненні рейдовою бригадою перевірки дотримання споживачами ПРРЕЕ, було виявлено порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» з порушенням схеми обліку - підключення електричної розетки поза приладом обліку. Точка самовільного підключення фазного та нульового дроту знаходиться на ввідному дроті на горищі будинку. Порушення виявлено під час технічної перевірки, споживачу продемонстровано. Виявлене порушення зафіксовано Актом про порушення № 10013285 від 03.02.2024.
Акт складений у присутності особи, яка допустила представників оператора системи (ПАТ Запоріжжяобленерго») на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , виданий Хортицьким РВ ЗМУ УМВС України в Запорізької області 19.11.1996, ним підписаний без внесення до акту перечень та зауважень. Другий примірник акту про порушення залишено особисто Долгополову.
У пункті 11 Акта про порушення №10013285 від 03.02.2024 споживач запрошений на засідання комісії з розгляду актів про порушення, яке було призначено на 26.03.2024.
Згідно з п. 8.4.1 ПРРЕЕ, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Відповідно до підпункту 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, як зокрема, самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
В силу підпункту 4 пункту 8.4.8 ПРРЕЕ Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку, виявити яке представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку не мали можливості, - з дня останньої технічної перевірки або допуску електроустановки споживача в експлуатацію, або набуття права власності чи користування на об`єкт (якщо технічну перевірку у період з дати випуску електроустановки споживача в експлуатацію або набуття ним права власності (користування) на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення зрушення, але не більше загальної кількості робочих днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення. Остання технічна перевірка відбулася більш року тому, отже нарахування здійснено за дванадцять календарних місяців з 03.02.2023 по 03.02.2024.
Згідно п.8.4.13ПРРЕЕ уразі виявленняу побутовогоспоживача порушень,зазначених упунктах 6-8пункту 8.4.2цієї глави,величина розрахунковогодобового обсягуспоживання електричноїенергії черезпроводи (кабелі),якими здійсненесамовільне підключення(Wдоб.с.п.,кВт.год.),визначається заформулою 8цієї глави.При цьомучас використаннясамовільного відключенняпротягом доби(tвик.с.п.)приймається рівним8год. Wдоб.с.п. = Р с.п. х t вик.с.п., де: Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт; t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби.
На підставі зазначених вище пунктів ПРРЕЕ споживачу визначено за формулою 8 глави 8.4 ПРРЕЕ обсяг необлікованої електричної енергії у кількості 14457 кВт. год. на суму 94827,45 гривень.
26.03.2024 комісія з розгляду актів за участю споживача ОСОБА_2 (зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 ) визнав причетність споживача до виявленого порушення, затвердила розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії на суму 94827,45 гривень. Копію протоколу засідання комісії № 215 від 26.03.2024 розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії та рахунок на сплату боргу отримав ОСОБА_2 особисто, про що в протоколі є відповідний запис.
За таких обставин підстави для визнання протиправним та скасування рішення комісії ПАТ «Запоріжжяобленерго» з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №215 від 26.03.2024, про порушення споживачем ОСОБА_1 . ПРРЕЕ та розрахунок недооблікованої електроенергії у кількості 14457 кВт/год. на суму 94827,45 гривень, відсутні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 до ПАТ «Запоріжжяобленерго» про захист прав споживачів необхідно відмовити у зв`язку з необґрунтованістю.
В порядкустатті 141 п.7 ЦПК України, судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись статтями:12-13,89,211,223,247,259,263-265,268,354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про визнання протиправним та скасування рішення комісії ПАТ «Запоріжжяобленерго» з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №215 від 26.03.2024.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго», ЄДРПОУ 00130926, місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, вулиця Сталеварів, буд. 14.
Суддя Ісаков Д.О.
Суд | Ленінський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124089903 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
Ісаков Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні