Рішення
від 23.12.2024 по справі 935/2077/23
КОРОСТИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 935/2077/23

Провадження № 2-др/935/7/24

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

Іменем України

23 грудня 2024 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді Янчук В.В.,

за участю секретаря судового засідання Сьомак Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду в м. Коростишів заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Ленського Ігора Олексійовича про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою -,

УСТАНОВИВ:

05 грудня 2024 року по вказаній справі ухвалено рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою відмовлено.

10 грудня 2024 року до суду надійшла заява представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Ленського І.О. про ухвалення додаткового рішення по вказаній цивільній справі про стягнення з позивача на користь відповідача понесених витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7000,00 грн.

Про вказані витрати було повідомлено суд представником відповідача у поданому відзиві та до закінчення судових дебатів.

На обґрунтування заяви про ухвалення додаткового рішення у справі № 935/2077/23, зазначено, що між сторонами укладено договір про надання правової допомоги, відповідно до умов якого визначено розмір наданої правничої допомоги.

Відповідач, представник відповідача Ленський І.О. в судове засідання не з`явились, про день та час слухання справи повідомлялись своєчасно та належним чином. До суду, представник відповідача Ленський І.О. подав заяву, відповідно до якої просить здійснювати розгляд заяви без його участі, заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 та представник позивача адвокат Кушніренко А.В. не з`явились, про дату, час та місце судового засідання повідомлені судом своєчасно та належним чином. До суду, представник позивача подав клопотання щодо не співмірності заявлених стороною відповідача судових витрат. В обґрунтування клопотання зазначив, що заявлена сума витрат на правничу допомогу є необґрунтованою, та такою, що не відповідає вимогам ч.3 ст.141 ЦПК України, оскільки є неспівмірною зі складністю справи та діями представника відповідача. Зважаючи на предмет і підстави звернення з позовом, та підтвердження у судовому засіданні реальністю порушень права власності позивача, така сума витрат на правову допомогу за своїм змістом не є відшкодуванням понесених витрат, а засобом збагачення сторони відповідача. До заяви не додано доказів часу, витраченого адвокатом на виконання відповідної роботи, обсягу виконаної адвокатом роботи та їх вартості. Тому не можливо дотриматися принципу співмірності при визначенні обґрунтованості заявлених витрат. Тривалість розгляду справи в першу чергу залежала від того, що розгляд справи відкладався декілька разів з ініціативи сторони відповідача, а обсяг здійснення представником відповідача процесуальних дій ( написання відзиву на 1 сторінці, заявлення клопотання про допит експерта у судовому засіданні та про допит свідка та в подальшому відмова у такому допиті) не можуть вказувати на належне виконання процесуальних обов`язків, що тягнуть за собою стягнення витрат на правничу допомогу. Не надано належних доказів розрахунку вартості кожної наданої послуги. Просив відмовити у задоволені заяви про ухвалення додаткового рішення стосовно вирішення питання про відшкодування судових витрат на правову допомогу у зв`язку з не співмірністю заявлених витрат.

Розглянувши заяву, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов наступного висновку.

Шадаєва Г.Г. звернулась до суду з позовом, в якому просила суд зобов`язати ОСОБА_1 усунути перешкод у користуванні земельною ділянкою для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0, 225 га, що знаходиться на території Старосілецької сільської ради, а саме у АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1822585001:01:001:0083, що належить на праві власності ОСОБА_2 шляхом демонтажу встановленої огорожі (паркану) у частині, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1822585001:01:001:0083. Стягнути з відповідача судові витрати у розмірі 8073, 60 грн.

Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 05 грудня 2024 року у задоволені позовних вимог відмовлено.

За вимогамистатті 15 ЦПК Україниучасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.

Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу (ч. ч. 1, 3ст. 133 ЦПК України).

Відповідно до положень ч.ч.1, 2 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.60 ЦПК України, представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Як вбачається з матеріалів справи, представник відповідача Ленський І.О., має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується матеріалами справи.

Між відповідачем та адвокатом Ленським І.О., був укладений Договір про надання правової допомоги, відповідно до предмету договору адвокат зобов`язався надавати правничу допомогу ОСОБА_1 .

Як вбачається з розрахунку вартості правової допомоги від 09.12.2024 року, загальна вартість виконаних робіт складає 7000,00 грн., яка була сплачена адвокату відповідно до квитанції до прибуткового касового ордера № 169, 181.

Згідно ст. 246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст.270ЦПК України - суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення.

Відповідно до частин 1,3 статті 133 та частин 1 - 3 ст.137 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Частини 1-3 статті 134 ЦПК України визначають, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Таким чином, суд вважає, що застосування відповідних положень статті 134Цивільного процесуальногокодексу України належить до дискреційних повноважень суду та вирішується ним у кожному конкретному випадку з урахуванням встановлених обставин кожної справи, а також інших чинників, зокрема, дій або бездіяльності сторони або її представника під час розгляду справи.

Згідно з ч.8 ст.141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.

Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, за клопотанням іншої сторони, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Разом з цим, Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору (ст.1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Отже, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента в судовому процесі сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження тощо); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

Згідно матеріалів справи, на підтвердження понесених судових витрат на професійну правничу допомогу представником відповідача Ленським І.О. було подано: договір про надання правової допомоги укладений між ОСОБА_1 та адвокатом Ленським І.О. Також надано: розрахунок правової допомоги та копії квитанцій до прибуткового касового ордеру №181 від 27.11.2023 та № 169 від 09.12.2024 на загальну суму 7000,00 грн.

Право на професійну правничу допомогу гарантовано статтею 59 Конституції України, офіційне тлумачення якого надано Конституційним Судом України у рішеннях від 16 листопада 2000 року № 13-рп/2000, від 30 вересня 2009 року № 23-рп/2009.

Так, у рішенні КонституційногоСуду Українивід 30вересня 2009року №23-рп/2009 зазначено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема, в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо.

Суд зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України», заява №19336/04).

У рішенні ЄСПЛ у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також чи була їх сума обґрунтованою.

Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Таким чином, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

Враховуючи вищезазначене, а також складність справи, обсяг виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), час, витрачений адвокатом на виконання робіт та обсяг наданих адвокатом послуг, ціну позову та значення справи для сторони, суд, з урахуванням вимог розумності та справедливості, вважає необхідним зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу, які підлягають стягненню, до 3000,00 грн.

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути на користь відповідача ОСОБА_1 розмір судових витрат, що складаються з витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 3000,00 грн. з ОСОБА_2 .

На підставі викладеного, керуючись ст.134,141, 258,259,263-270 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Заяву про ухвалення додаткового рішення суду - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 3000 грн.00 коп.

В задоволенні решти вимог заяви відмовити.

Згідно зі статтями 273, 354, 355 ЦПК України додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП відсутній, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

Суддя В.В. Янчук

СудКоростишівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення23.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124096079
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —935/2077/23

Ухвала від 14.02.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 12.02.2025

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Рішення від 23.12.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Рішення від 05.12.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 02.07.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 16.01.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

Ухвала від 06.07.2023

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Янчук В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні