Справа №700/463/21
Провадження №1-кс/700/5/24
УХВАЛА
про проведення судового засідання
в режимі відеоконференції
26 грудня 2024 року селище Лисянка
Лисянський районний суд Черкаської області в складі головуючої судді ОСОБА_1 , розглянувши клопотання захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_2 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції з розгляду заяви про відвід судді Лисянського раонного суду Черкаської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42021251140000001, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.01.2021 року,за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбаченихч.4 ст.191, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України,
В С Т А Н О В И В:
До Лисянського районного суду Черкаської області надійшла заява адвоката ОСОБА_2 , в ітересах ОСОБА_4 про відвід судді Лисянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42021251140000001, відомості про яке внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 05.01.2021 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч.4 ст.191, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України.
Ухвалою Лисянського районного суду Черкаської області від 25 грудня 2024 року призначено судове засідання з розгляду заяви адвоката ОСОБА_2 , в ітересах ОСОБА_4 про відвід судді Лисянського районного суду Черкаської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42021251140000001, відомості про яке внесені до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань 05.01.2021 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч.4 ст.191, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України на 11 годину 00 хвилин 30 грудня 2024 року.
26 грудня 2024 року захисник обвинуваченого ОСОБА_2 направив клопотання про проведення судового засідання, призначеного на 11 годину 30 грудня 2024 року у вказаному кримінальному провадженні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі, яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин.
Розглянувши зазначене клопотання, вважаю, що воно підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до статті 7 Кримінального Процесуального Кодексу України загальними засадами судочинства є, зокрема серед інших: верховенство права, законність, доступ до правосуддя, обов`язковість судових рішень, безпосередність дослідження показань, речей і документів, розумність строків.
Відповідно до частини 1 статті 8 КПК України принцип Верховенства права полягає ні в чому іншому, як у тому, що людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до статті 28 Кримінального Процесуального Кодексу України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Норми статті 336 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) передбачають можливість здійснення дистанційного судового провадження в умовах, які забезпечують ідентифікацію особи, котра перебуває за межами приміщення суду, й інформування її про процесуальні права та обов`язки в установлений законом спосіб.
Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та за межами міста, в якому він розташований, суд згідно з частиною п`ятою статті 336 КПК може своєю ухвалою доручити забезпечення проведення відеоконференції суду, на території юрисдикції якого перебуває учасник судового розгляду. В означених випадках секретар судового засідання або судовий розпорядник зобов`язані перевірити документи, що посвідчують особу учасника процесу, вручити пам`ятку про процесуальні права та обов`язки і перебувати поряд із ним до закінчення судового засідання.
Згідно частин 1 та 2 ст. 336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми. Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує, крім випадків здійснення дистанційного судового провадження в умовах воєнного стану.
При цьому КПК України не визначає, що приміщенням, з якого здійснюється трансляція, має бути лише приміщення суду.
Таке доводить, що трансляція під час відеоконференції відповідно до норм кримінального процесуального закону може здійснюватись з будь-якого місця за умови наявності відповідної технічної можливості.
Що ж стосується іншої частини норм частин 4 - 6 статті 336 Кримінального Процесуального Кодексу України передбачають лише порядок встановлення особи учасника судового провадження, який бере участь у цьому провадженні дистанційно, та ознайомлення його з його правами у процесі, але - не заборону використовувати для забезпечення проведення відеоконференції будь-які приміщення та власні технічні засоби.
Таким чином, наведені норми процесуального права не виключають можливості участі особи у судовому засіданні дистанційно і з будь-якого іншого місця з використанням власних технічних засобів.
Відповідно до п. 45 ,49 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21, підсистема відеоконференцзв`язку забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів; у приміщенні іншого суду - за допомогою технічних засобів суду; в установі попереднього ув`язнення, установі виконання покарань або медичному закладі - за допомогою технічних засобів, наявних у відповідній установі. Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку.
Ризики технічної неможливості участі в відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку, тощо несуть учасники справи, які подали відповідні заяви.
Окрім того, Європейська комісія з питань ефективного правосуддя (CEPEJ) у пункті 41 Керівництва щодо проведення судових проваджень у режимі відеоконференції від 30 червня 2021 року CEPEJ (2021)4REV4 рекомендує судам залежно від вимог національного законодавства забезпечувати можливість участі осіб у судових засіданнях в режимі відеоконференції із залів суду, місць позбавлення волі, приміщень юридичних фірм чи інших безпечних місць, перелік яких не є вичерпним.
Також, Верховний Суд у пункті 7 листа "Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану" від 03 березня 2022 року N 1/0/2-22 рекомендує судам у разі неможливості через об`єктивні обставини участі особи у судовому розгляді кримінального провадження у режимі відеконференцзв`язку з використанням технічних засобів, визначених КПК, як виняток допускати участь такої особи у режимі відеоконференцзв`язку з використанням інших технічних засобів, звертаючи увагу на роз`яснення учаснику провадження його процесуальних прав та обов`язків.
Аналогічною є і позиція Верховного Суду, в т. ч. суддів Великої Палати, щодо участі учасників справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення "EasyCon". Зокрема, така позиція відображена в ухвалі судді Великої Палати Верховного Суду від 08 лютого 2023 року у справі N 415/2182/20, де підставою постановлення такої було перебування учасників справи за межами України, в ухвалі судді Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 31 жовтня 2022 року у справі N 124/11515/13-к, в ухвалі Суддя Верховного Суду від 06 лютого 2023 року у справі N 335/591/21 (провадження N 51-4116км22) та ін.
З розглянутого клопотання встановлено, що захисник обвинуваченого - адвокат ОСОБА_2 , не має змоги прибути до приміщення Лисянського районного суду Черкаської області для участі у розгляді вказаної справи в зв`язку з територіальною віддаленістю.
В иходячи з наведеного, з метою забезпечення належної реалізації прав обвинуваченого на захист й ефективності кримінального провадження, забезпечення швидкого судового розгляду та розумності строків вчинення процесуальних дій, вважаю за необхідне й можливе забезпечити участь захисника - адвоката ОСОБА_2 , у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, використовуючи інтернет-платформу Електронний суд (https:// id.court.gov.ua/),електронний кабінет " ОСОБА_2 " E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 28, 336, 371, п. 20-5 Перехідних положень КПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_2 про проведення судового засідання, яке призначене на 11 годину 30 грудня 2024 року у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням електронної платформи Електроннного суду з власних технічних засобів - задовольнити.
Судове засідання з розгляду заяви про відвід судді Лисянського раонного суду Черкаської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42021251140000001, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.01.2021 року, за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч.4 ст.191, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, яке призначене на 11 годину 30 грудня 2024 року провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, з використанням власних технічних засобів захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_2 , використовуючи інтернет-платформу Електронний суд (https:// id.court.gov.ua/), Електронний кабінет " ОСОБА_2 " E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1
Забезпечити участь адвоката ОСОБА_2 у судовому засіданні Лисянського районного суду Черкаської області,з розгляду заяви про відвід судді Лисянського раонного суду Черкаської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42021251140000001, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.01.2021 року,за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених ч.4 ст.191, ч.5 ст.191, ч.1 ст.366 КК України, на 11 годину 30 грудня 2024 року у режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_2 , використовуючи інтернет-платформу Електронний суд (https://id.court.gov.ua/),Електронний кабінет " ОСОБА_2 " E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1
Про день, час та місце проведення судового засідання повідомити учасників процесу.
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксувати за допомогою технічних засобів відеозапису.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання й оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя ОСОБА_5
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124099368 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Лисянський районний суд Черкаської області
Чорненька О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні