Рішення
від 26.12.2024 по справі 716/2147/24
ЗАСТАВНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 716/2147/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.12.2024 місто Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючої судді Шевчук Р.М.,

секретаря судового засідання Шпаковської К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Данищук Василь Вячеславович, до Старостинського округу № 2 с.Репужинці Кадубовецької об`єднаної територіальної громади в особі Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на будинок в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 , через свого представника адвоката Данищука В.В., звернулася до суду з позовом до відповідача визнання права власності на будинок в порядку спадкування, в якій посилається на те, що нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 14.10.2024 року по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 28.10.2024 року витребувано докази по справі та закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

Відповідач у встановлений судом строк відповідач своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Позивачка та її представник адвокат Данищук В.В. в судове засідання не з`явилися, надавши заяву про розгляд справи у їх відсутності, позов підтримали.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав у повному обсязі.

За таких обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін.

При цьому фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалося, з огляду на положення ст.247 ч.2 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Статтею 5 ЦПК Українипередбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, прав та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до положеньст. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першоїстатті 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини першоїст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно вимог ст. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що стверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12.02.2024 року, яке видано Виконавчим комітетом Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області (а.с.6).

Згідно вимог встановлених нормами Цивільного кодексу України - спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини (ст.1220,1221 ЦК України).

Після смерті ОСОБА_2 , відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті (ст.1223 ЦК України).

Відповідно до ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи які є живими на час відкриття спадщини.

29 листопада 2021 року ОСОБА_2 , склав заповіт яким заповів все своє майно позивачці ОСОБА_1 , зазначений заповіт був посвідчений старостою Старостинського округу № 2 с.Репужинці Чернівецького району, Чернівецької області і був зареєстрований в реєстрі за № 2-139. (а.с.7).

Відповідно до ст.1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно довідки Старостинського округу № 2 с.Репужинці Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області № 1321 від 05.09.2024 року після смерті громадянина ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкоємцем відповідно до заповіту є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Про інших спадкоємців Старостинському округу № 2 с.Репужинці невідомо. (а.с. 19).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1ст.1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1ст.1269 ЦК України).

27.02.2024 року ОСОБА_1 , звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2 . Таким чином, ОСОБА_1 , є такою особою, що прийняла спадщину в порядку визначеному ч.1ст.1269 ЦК України.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до положення ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Водночас, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03.09.2024 року, приватним нотаріусом Чернівецького районного нотаріального округу Малітовською Т.М. відмовлено ОСОБА_1 , у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу який би підтвердив право власності померлого на житловий будинок.

З матеріалів справи вбачається, що право власності на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстроване.

Статтею 328ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважаються набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 3ст. 3 закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-IV від 01.07.2004 року речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , виготовленого КП Кадубовецької сільської ради «Заставнівське бюро технічної інвентаризації», спірний житловий будинок був збудований у 1960 році.

Порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР був встановлений інструкцією, яка була затверджена Міністерством комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року та втратила чинність згідно наказу Держжитлокомунгоспу N 56 від 13 грудня 1995 року.

Згідно з п.4, 7 цієї Інструкції підлягали реєстрації всі будинки і домоволодіння, у тому числі належні громадянам на праві особистої власності, і здійснювалась вона на підставі документів, що встановлюють право власності (правовстановлюючих документів, перелік яких додано до вказаної Інструкції), в тому числі й на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції). Тобто, записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних актів), що підтверджують право приватної власності.

Пленум Верховного Суду України у п.9 своєї постанови від04жовтня 1991року №7«Про практикузастосування судамизаконодавства,що регулюєправо приватноївласності громадянна жилийбудинок» роз`яснив, що право власності на жилий будинок, збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради. Вказаною інструкцією обов`язковою була реєстрація права власності на житлові будинки в органах БТІ лише у містах і селищах міського типу, однак не у сільській місцевості.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 43 Постанови КМУвід 25грудня 2015року №1127«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» передбачено, що для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на території сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, замість документів, передбачених пунктом 42 цього Порядку, можуть бути подані: - документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт нерухомого майна, у тому числі рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність чи відомості про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність з погосподарської книги; - виписка з погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений, - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою.

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об`єктів нерухомості є необов`язковим.

Відповідно до виписки із погосподарської книги № 12 за (2021-2025 роки) від 05.09 2024 року, виданої Старостою старостинського округу № 2 Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, ОСОБА_2 , на момент смерті був головою домогосподарства, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 Житловий будинок господарські будівлі та споруди розташовані на земельній ділянці для будівництва обслуговування житлового будинку площею 0,25 га, яка передана безоплатно у власність громадянина ОСОБА_2 (а.с.23).

Таким чином, досліджені обставини у своїй сукупності свідчать про те, що житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 був побудований спадкодавцем ОСОБА_3 , відповідно до діючого на час його будівництва законодавства.

Цей факт був зареєстрований належним чином органом місцевого самоврядування.

Таким чином, право власності на придбане, побудоване до набрання чинності Законом України«Про державнуреєстрацію речовихправ нанерухоме майнота їхобтяжень» нерухоме майно набувається в порядку, який існував на час його придбання, а не виникає у зв`язку із здійсненням державної реєстрації права власності на нього в порядку, передбаченому цим законом, яка є лише офіційним визнанням державою такого права, а не підставою його виникнення.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що спадкодавець ОСОБА_2 , за життя набув право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, враховуючи, що правовстановлюючі документи відсутні, спадкоємець ОСОБА_4 не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом через органи нотаріату, суд вважає, що право позивачки підлягає судовому захисту шляхом визнання за нею, права власності на житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями і спорудами.

Керуючись ст.4, 10-13, 19, 76-81, 200, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.15, 16, 328, 1223, 1233, 1268, 1296 ЦК України, суд,

ВИРІІШИВ:

Вимоги позовної заяви ОСОБА_1 , від імені якої діє адвокат Данищук Василь Вячеславович, до Старостинського округу № 2 с.Репужинці Кадубовецької об`єднаної територіальної громади в особі Кадубовецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання права власності на будинок в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на житловий будинок загальною площею 68,60/37,00 кв.м. під літ. «А», ганок під літ. «А/а», підвал літ «А/Пд», літня кухня під літ. «Б», сарай під літ. «В», сарай під літ. «Г», вбиральня під літ. «Д», огорожа під №1-2, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду.

Суддя Шевчук Р.М.

СудЗаставнівський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124105710
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —716/2147/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Заставнівський районний суд Чернівецької області

Шевчук Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні