Рішення
від 27.12.2024 по справі 482/2002/23
НОВООДЕСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27.12.2024

Справа № 482/2002/23

Номер провадження 2/482/274/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2024 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Сергієнка С.А., за участю секретаря Алєксєєнко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільськарада Миколаївськогорайону Миколаївськоїобластіпро стягнення заробітної платні,

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася позивач ОСОБА_1 із позовом до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області про стягнення заробітної платні.

У своєму позові посилалася на те, що 11 травня 2021 року між нею та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі її ОСОБА_2 укладено договір №3, згідно якого виконавець зобов`язується виконувати обов`язки юриста Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов`язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів та поза виборчим процесом , а замовник зобов`язується прийняти і оплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором.(п.1)

Відповідно до п.п.3,2 цього договору виконання обов`язків юриста, передбаченої як найманої особи Виборчим кодексом України та цим договором, виконавцю оплачується замовником, відповідно до Порядку оплати праці юриста не може бути менш ніж мінімальна заробітна платня встановлена законом.

Згідно договору строк його дії до 10 травня 2031 року

Замовник здійснює оплату праці виконавцю щомісяця на підставі табеля обліку робочого часу та акту наданих послуг, підписаного сторонами.

Відповідно довідки про заборгованість заробітної платні по травень 2023 рік належить до виплати 128 478,00 гри.

У своєму листі від 06.06.2023 року вих.. №7 Голова Костянтинівської СТВК Квашенко В.І пояснив що немає коштів для виплати заробітної плати.

Таким чином відповідач визнав кредиторську заборгованість перед мною на суму 128 478, 00 грн.

Вказуючи, що не виплата їй заробітної плати незаконна, позивача просила суд стягнути заборгованість у сумі 128478 грн.

Ухвалою суду від 28 лютого 2024 року до участі у справі у якості третьої особи залучено Костянтинівську сільську раду Миколаївського району Миколаївської області, а також прийнято заяву позивача ОСОБА_1 про зменшення позовних вимог до 53000грн.

Позивач у судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляду справи без її присутності та підтримання позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, правом на подання відзиву не скористався.

Від представника третьої особи надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, а також письмові пояснення щодо предмету спору.

У своїхпоясненнях представниктретьої особивказував, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так згідно до ч. 1 ст. 209 Виборчого кодексу України витрати на підготовку і проведення місцевих виборів здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України, коштів відповідних місцевих бюджетів (далі - кошти бюджету, що виділені на підготовку і проведення місцевих виборів), а також коштів власних виборчих фондів організацій партій, які висунули виборчі списки кандидатів у депутати, кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Витрати на підготовку і проведення чергових, позачергових, додаткових та перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України. Усі інші види місцевих виборів проводяться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

07 вересня 2020 року у Реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських об`єднань зареєстровано Костянтинівську сільську територіальну виборчу комісію Миколаївської області.

07 травня 2021 року Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією- Миколаївської області прийнято постанову № 70/1, якою визначено членів територіальної виборчої комісії, які виконують свої повноваження на платній основі: голова комісії - Тер- ОСОБА_3 , юрист- Стасюк Г.Є..

11 травня 2021 року Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області, як замовником та ОСОБА_1 як виконавцем, було укладено договір № 3, згідно якого позивач (виконавець) зобов`язується виконувати обов`язки юриста Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії, пов`язані з підготовкою та проведенням місцевих виборів та поза виборчим процесом, а замовник зобов`язується прийняти і сплатити надані виконавцем послуги в порядку, розмірі та строки визначені цим договором.

Відповідно до п. 2.1 договору надані виконавцем послуги (виконані роботи), передбачені цим договором, оплачуються замовником відповідно до Порядку залучення спеціалістів, експертів, технічних працівників для забезпечення здійснення повноважень виборчих комісій під час підготовки та проведення місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 25.06.2020 року №111, у розмірі 6000 грн.. Із зазначеної суми здійснюються обов`язкові відрахування, передбачені законодавством на момент виплати,

Замовник здійснює оплату за надані виконавцем послуги (виконані роботи) щомісяця на підставі табеля обліку робочого часу та з моменту підписання обома сторонами акта приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт).

Питання оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди врегульовано постановою КМУ № 687 від 8 вересня 2015 р.

Відповідно до п.19 вказаної постанови оплата праці члена виборчої комісії, який виконує свої повноваження в комісії на платній основі, проводиться раз на місяць територіальною виборчою комісією на підставі акта наданих послуг, підписаного сторонами цивільно-правового договору, і табеля обліку робочого часу. Якщо член виборчої комісії виконував свої повноваження на платній основі не повний календарний місяць або з певних причин відбулося дострокове припинення дії договору про виконання обов`язків члена виборчої комісії, його робота оплачується пропорційно відпрацьованому часу.

Оскільки між позивачем ОСОБА_1 відповідачем Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області був укладений саме цивільно-правовий договір про виконання позивачем обов`язків юриста на платній основі, та що вона мала право на отримання винагороди за цивільно-правовим договором за період її роботи з 11.05.2021р по 01.07.2023р., яку вона має отримувати безпосередньо у виборчій комісії.

Відповідно до укладеного між сторонами договору №3 від 11 травня 2021р. та Порядку оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісії з місцевих виборів, затвердженого постановою КМУ від 8 вересня 2015 р. № 687, така винагорода повинна була нараховуватися та здійснюватися щомісяця протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту підписання обома сторонами акта приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт).

Табеля обліку робочого часу та акти приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) в матеріалах справи відсутні, суду не надавались.

Посилаючись на вищевикладене представник третьої особи просив суд у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

07 травня 2021 року Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією- Миколаївської області прийнято постанову № 70/1, якою визначено членів територіальної виборчої комісії, які виконують свої повноваження на платній основі: голова комісії - ОСОБА_4 , юрист- Стасюк Г.Є..

Позивачем у цій справі надано до суду «трудовий договір (контракт)» укладений 11 травня 2021 року між ОСОБА_1 та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі її Голови Тер - Маркар`янц Євгеном Леонідовичем, за №3, згідно якого працівник ОСОБА_1 приймається на роботу на посаду юриста, зобов`язується точно, своєчасно виконувати всі покладені на неї трудові обов`язки згідно посадової інструкції , сумлінно виконувати всі вказівки і розпорядження адміністрації роботодавця, дотримуватися трудової дисципліни і правил внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець зобов`язується організувати працю працівника , надати робоче місце і забезпечити його необхідним обладнанням.

Оплата працівника здійснюється роботодавцем згідно із штатним розкладом (п.3.1). Виплата заробітної плати проводиться у національній валюті два рази на місяць: 20 числа за відпрацьовану першу половину місяця та 50 числа наступного місяця за відпрацьовану другу половину місяця (п.3.2).

Строк дії договору з 11 травня 2021 року по 10 травня 2031 року (п.6.1).

На вищевказаний договір посилається позивач як на підставу виникнення у відповідача обов`язку по виплаті їй винагороди, яка втім згідно умов вищевказаного договору є заробітною платою. Таким чином суд приходить до висновку, що позивачем фактично заявлено позовну вимогу про стягнення заробітної плати за вищевказаним трудовим договором (контрактом).

Згідно ст. 21 КЗпП України, трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Трудовим договором можуть встановлюватися умови щодо виконання робіт, які вимагають професійної та/або часткової професійної кваліфікації, а також умови щодо виконання робіт, які не потребують наявності у особи професійної або часткової професійної кваліфікації.

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін.

Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

В умовах спрощеного режиму регулювання трудових відносин, визначеного главою III-Б цього Кодексу, трудовий договір є основним засобом регулювання трудових відносин працівників та роботодавців (власників приватних підприємств), у яких кількість працівників або рівень оплати праці відповідає критеріям, встановленим статтею 49-5 цього Кодексу.

У разі застосування спрощеного режиму регулювання трудових відносин, за взаємною згодою сторін, у трудовому договорі можуть визначатися додаткові права, обов`язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови припинення або дострокового розірвання договору.

Статтею 212Виборчого кодексуУкраїни визначено,що за рішенням виборчої комісії голова, заступник голови, секретар або в разі їх відмови інші члени територіальної виборчої комісії (загальною кількістю не більше трьох осіб), дільничної виборчої комісії (загальною кількістю не більше двох осіб для кожної комісії) протягом виборчого процесу можуть виконувати свої повноваження у виборчій комісії на платній основі на підставі цивільно-правового договору між ними і виборчою комісією. Зазначені особи на цей період увільняються від виконання виробничих або службових обов`язків за основним місцем роботи із збереженням стажу роботи.

Робота члена територіальної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі відповідно до частини першої цієї статті, оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, відповідного місцевого бюджету (далі - кошти відповідного місцевого бюджету), отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України (а в передбачених цим Кодексом випадках - за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету).

Розмір оплати праці членів виборчих комісій визначається Кабінетом Міністрів України. Для членів виборчих комісій, увільнених від виконання виробничих або службових обов`язків за основним місцем роботи, розмір оплати праці не може бути меншим за середню заробітну плату за основним місцем роботи та більшим за розмір заробітної плати відповідного сільського, селищного, міського голови або голови відповідної ради. Розмір оплати праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати, встановлений на день нарахування такої плати.

У період поза виборчим процесом забезпечення діяльності територіальної виборчої комісії щодо виконання її повноважень здійснюється за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.

Суд звертає увагу на те, що чинним виборчим законодавством України передбачено можливість виконання обов`язків члена ТВК за цивільно-правовим договором і не передбачено виконання обов`язків члена ТВК за трудовим договором.

Відносини пов`язані із укладенням і виконанням трудового договору регулюються Кодексом законів про працю України (КЗпП) і передбачають підпорядкування працівника внутрішньому трудовому розпорядку роботодавця, виконання роботи у визначений час та місці, оплату праці на основі тарифів або окладу, а також соціальні гарантії (відпустки, лікарняні тощо). Ці умови викладено у «трудовому договорі (контракті)» укладеному 11 травня 2021 року між ОСОБА_1 та Костянтинівською сільською територіальною виборчою комісією Миколаївського району Миколаївської області в особі її Голови Тер - Маркар`янц Євгеном Леонідовичем за №3, який надано позивачем.

Цивільно-правовий договір (договір про надання послуг чи виконання робіт) регулюється Цивільним кодексом України (ЦКУ) і передбачає виконання конкретного завдання за винагороду без підпорядкування внутрішньому трудовому розпорядку замовника.

Відповідно до законодавства України, ці два види договорів мають різну юридичну природу. Трудові відносини базуються на організації робочого процесу, тоді як цивільно-правові відносини спрямовані на досягнення конкретного результату.

Суд звертає увагу на наступне.

Виборчий кодекс не передбачає, що члени виборчих комісій можуть виконувати свої обов`язки на підставі трудового договору. Їх статус є публічно-правовим і заснований на їхньому призначенні чи обранні відповідними суб`єктами виборчого процесу.

Члени виборчих комісій виконують свої обов`язки не на основі трудового договору, а згідно з публічно-правовими відносинами, передбаченими виборчим законодавством. Це означає, що вони не є працівниками у розумінні трудового законодавства.

У разі залучення осіб для виконання певних технічних чи інших функцій у виборчій комісії, ці особи можуть працювати за цивільно-правовими договорами (наприклад, контракти або трудові договори з іншими працівниками, такими як технічний персонал).

Виходячи вищенаведеного, суд приходить до висновку, що члени виборчих комісій не є працівниками у розумінні трудового законодавства України, а виконують повноваження, визначені публічно-правовими нормами, разом з тим вони можуть виконувати свої обов`язки і отримувати за це винагороду на підставі цивільно-правового договору.

Укладення трудового договору для виконання вищевказаних функцій не передбачене законом і не тягне за собою виникнення для сторін взаємних трудових прав та обов`язків.

Суд також звертає увагу на те, що ОСОБА_1 також подано інший позов про стягнення винагороди за виконання обов`язків юриста Костянтинівської СТВК за цивільно-правовим договором укладеним 11.05.2021 року строк дії якого до закінчення повноважень Костянтинівської СТВК, тобто строк дії якого повністю накладається на поданий у цій справі «Трудовий договір».

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладені висновки, суд приходить до висновку що позов ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільськарада Миколаївськогорайону Миколаївськоїобластіпро стягнення заробітної платні за трудовим договором №63 від 11.05.2021 року задоволенню не підлягає.

Оскільки у цій справі позивачем не заявлено вимог про стягнення винагороди за цивільно-правовим договором про виконання обов`язків юриста та водія Костянтинівської СТВК оцінка доказам що належать до доказування цих обставин судом не надавалася.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265, 268, 282 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Костянтинівської сільської територіальної виборчої комісії Миколаївського району Миколаївської області, третя особа Костянтинівська сільськарада Миколаївськогорайону Миколаївськоїобластіпро стягнення заробітної платні відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвали суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Головуючий суддя: С.А.Сергієнко

СудНовоодеський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення27.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124107185
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —482/2002/23

Ухвала від 27.01.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Локтіонова О. В.

Рішення від 27.12.2024

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

Ухвала від 12.09.2023

Цивільне

Новоодеський районний суд Миколаївської області

Сергієнко С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні