465/5466/24
2-о/465/282/24
РІШЕННЯ
Іменем України
20.11.2024 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Величка О.В.,
з участю секретаря судових засідань Венгринюк О.Р.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявниці ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Львівська міська рада, Новояричівська селищна рада Львівського району Львівської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В обґрунтування своєї позиції зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 , видане 02.10.2023 року ВДРАЦС у місті Львові ЗМУ МЮ, актовий запис № 5884.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з права на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , який вона успадкувала після смерті своєї матері ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за заповітом, та земельної ділянки загальною площею 0, 5355 га. на території с. Банюнин Банюнинської сільської ради Львівської області, про що свідчить державний акт на право приватної власності на землю від 13.11.1996 року серії ІІІ-ЛВ № 044398.
На випадок своєї смерті ОСОБА_3 розпорядилася своїм майном, склавши 03.10.2017 року заповіт, посвідчений секретарем виконкому Банюнинської сільської ради Кам`янка-Бузького району Львівської області, зареєстрований в реєстрі за № 29. Відповідно до цього заповіту ОСОБА_3 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що за законом вона матиме право, заповіла своїй дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Спадкоємців, які б мали право на обов`язкову частку у майні померлого немає. Чоловік спадкодавиці - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть від 06.04.2017 року серії НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, прийняла спадщину після смерті матері, оскільки постійно проживала разом із нею до дня її смерті за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується актом від 27.05.2024 року, складеним комісією у складі головного інженера ЛКП «Львівський ліхтар» Ковалка О.М., майстрів дільниці ОСОБА_6 ОСОБА_7 , затвердженого Директором ЛКП «Львівський ліхтар» Шпак І.
Згідно лікарського свідоцтва № 402 від 02.10.2023 року місце смерті ОСОБА_3 зазначено: АДРЕСА_3 .
Відповідно до довідки Новояричівської сільської ради Банюнинського старостинського округу № 95 від 30.05.2024 року ОСОБА_3 постійно до дня смерті була зареєстрована, але не проживала з часу смерті чоловіка 2017 року, по АДРЕСА_1 .
Однак, звернувшись до нотаріуса з метою оформлення спадкових прав після смерті матері, заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, так як вона не зверталася до нотаріуса у встановлений законодавством 6-місячний строк для прийняття спадщини із заявою про прийняття спадщини, не була зареєстрована із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а отже, не змогла належним чином підтвердити факт проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, про що свідчить копія відповідної заяви та повідомлення приватного нотаріуса Олефір Р. В. про розгляд заяви від 20.05.2024 року.
Оскільки заявник як спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_3 постійно проживала на час відкриття спадщини із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_3 , що стверджується відповідним актом про постійне проживання, та не заявляла про відмову від спадщини, вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті матері.
Встановлення зазначеного факту має для заявниці юридичне значення з метою подальшої реєстрації права власності відповідно до чинного законодавства та приведення у відповідність правовстановлюючих документів на спадкове майно, однак, у зв`язку з виниклими обставинами в позасудовому порядку це зробити неможливо.
Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова від 12.09.2024 року прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні заявник та її представник просили вимоги заяви задовольнити, надали пояснення, аналогічні викладеним в заяві.
Представник заінтересованої особи - Новояричівської селищної рада Львівського району Львівської області в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник заінтересованої особи - Львівської міської ради в судове засідання не з`явилася, подала клопотання про розгляд справи у її відсутності.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьком є ОСОБА_5 , матір`ю ОСОБА_3 . Вказане підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
31.07.1982 року між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 зареєстровано шлюб, про що складено актовий запис № 2443. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу змінено на « ОСОБА_10 ».
ОСОБА_1 є інвалідом другої групи, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_4 .
Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис № 5884.
Як вбачається із лікарського свідоцтва про смерть № 402 від 02.10.2023 року, місцем смерті ОСОБА_3 зазначено: АДРЕСА_3 .
Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру від 20.05.2024 року ОСОБА_3 оформила заповіт, номер у спадковому реєстрі 38203189, посвідчений 08.02.2000 року секретарем виконкому Банюнинської сільської ради Тимчишин Н.Г. Разом із тим, у спадковому реєстрі станом на 20.05.2024 року відсутня інформація про наявні відкриті спадкові справи щодо майна померлої ОСОБА_3 , що підтверджується відповідною інформаційною довідкою а також відповіддю приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Олефіра Р.В. № 365/01-16 від 28.10.2024 року.
Відповідно до оформленого заповіту все майно, де б воно не було і з чого б не складалось, ОСОБА_3 заповіла дочці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Як вбачається із матеріалів справи, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається з права на житловий будинок з приналежними до нього господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , який вона успадкувала після смерті своєї матері ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про право на спадщину за заповітом, також земельної ділянки загальною площею 0, 5355 га. на території с. Банюнин Банюнинської сільської ради Львівської області, про що свідчить державний акт на право приватної власності на землю від 13.11.1996 року серія ІІІ-ЛВ № 044398.
Відповідно до акту, складеного ЛКП «Львівський ліхтар», від 27.05.2024 року комісія провела обстеження квартири АДРЕСА_4 та, враховуючи твердження свідків, склала акт про те, що за вказаною адресою зареєстрована та проживає ОСОБА_1 , разом із нею проживала без реєстрації до дня смерті її мати ОСОБА_3 .
Із довідки Новояричівської селищної ради Банюнинського старостинського округу Львівської області №95 від 30.05.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 була зареєстрована по АДРЕСА_1 , але за вказаною адресою не проживала із часу смерті чоловіка, який помер у 2017 році.
Заявнику було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно, так як вона не зверталася до нотаріуса у встановлений законодавством 6-місячний строк для прийняття спадщини із заявою про прийняття спадщини, не була зареєстрована із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується листом приватного нотаріуса Львівського районного нотаріального округу Львівської області Олефіра Р.В. № 153/01-16 від 20.05.2024 року.
В судовому засіданні також допитувався свідок ОСОБА_11 , який є другом сім`ї ОСОБА_1 та зазначив, що часто бував у квартирі АДРЕСА_4 і підтвердив факт того, що померла ОСОБА_3 постійно проживала без реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 .
Вказане також підтвердила ОСОБА_1 , яка допитувалася в судовому засіданні як свідок.
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ізст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до абз. 3 п. 3постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст.29, ч. 2 ст.1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.
Згідно з ч. 1ст.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
Щодо спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори. Для тих спадкоємців, які не проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, єдиним виявом бажання прийняти спадщину є заява про це, подана до нотаріального органу (ч.1ст.1269 ЦК України).
При цьому, слід враховувати, що чинним законодавством не розкривається поняття постійного місця проживання фізичної особи, тому визнання цього факту розцінюється законом як встановлення факту, що має юридичне значення.
Згідно з пп. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Особливе значення при цьому має факт постійного проживання спадкоємця на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем, який підтверджує фактичне прийняття спадщини і має бути доведений спадкоємцем.
В останньому випадку зазначені обставини є підставою для звернення з позовом або заявою (в залежності від наявності або відсутності спору щодо спадкового майна) про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини (п.2 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р.) Отже, законодавець в даному випадку висунув вимогу про обов`язковість постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що ставить прийняття спадщину у такому випадку в залежність від факту спільного постійного проживання вказаних осіб.
Як випливає із п.3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Метою встановлення факту спільного проживання заявників зі спадкодавцем є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем.
Відповідно до ч.2ст. 315 ЦПК Україниу судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
За змістом ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 1ст. 294 ЦПК Українивизначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Судом встановлено, що заявнику необхідно встановити факт постійного спільного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для оформлення права на спадщину, отже, встановлення факту проживання заявника з матір`ю на момент її смерті породжує юридичні наслідки, оскільки з визначенням їх спільного проживання законодавство пов`язує прийняття спадщини, при цьому, спір про встановлення даного факту відсутній.
Суд вважає належно доведеним той факт, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини проживала за адресою: АДРЕСА_3 , разом із донькою ОСОБА_1 , оскільки вказане узгоджується із дослідженими в судовому засіданні доказами. З огляду на викладене суд приходить до висновку про можливість задоволення вимог заяви, оскільки встановлення цього факту породжує для заявника юридичні наслідки, від яких залежать можливість реалізувати майнові права на спадщину.
Керуючись ст.ст.293, 294, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Львівська міська рада, Новояричівська селищна рада Львівського району Львівської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання спадкоємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 02.12.2024 року.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа: Львівська міська рада, код ЄДРПОУ 04055896, м. Львів, вул. пл. Ринок, 1.
Заінтересована особа: Новояричівська селищна рада Львівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04374134, Львівська обл., Кам`янка Бузький район, смт. Новий Яричів, пл. Єдності, 22.
Суддя Величко О.В.
Суд | Франківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2024 |
Оприлюднено | 30.12.2024 |
Номер документу | 124109330 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Франківський районний суд м.Львова
Величко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні