Рішення
від 09.12.2024 по справі 947/30792/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/30792/24

Провадження № 2/947/5721/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2024 року

Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Луняченка В.О.,

за участю : секретаря судового засідання Макаренко Г.В.

розглянувши за правилами спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Одесагаз» про визнання незаконною та скасування рішення комісії про донарахування необлікованого об`єму природного газу -

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси 27.09.2024 надійшла позовна заява ОСОБА_1 , поданої у порядку захисту прав споживачів, про ) про визнання незаконними та скасування рішення комісії АТ « Одесагаз» від 30 вересня 2021 №2112аб про донарахування необлікованого об`єму природного газу в обсязі 6559,03 куб. м. за період з лютого 2021 року по серпень 2021 року в сумі 62379,95 грн, на підставі акту про порушення від 04 серпня 2021 року №02290.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що як згідно акту про підозру на несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника так і в акті експертизи а також у самому рішенні комісії не було виявлено безпосередньо втручання у роботу лічильника та не було встановлено викривлення в розподілених об`ємах природного газу, а тому саме рішення комісії про затвердження акту порушення та акту-розрахунку із встановленням донарахування необлікованого об`єму природного газу в обсязі 6559,03 куб. м. за період з лютого 2021 року по серпень 2021 року в сумі 62379,95 грн, є незаконним та підлягає скасуванню.

З наданих стороною позивача доказів вбачається, що згідно акту про порушення №02290 від 04.08.2021 , складеного співробітниками Акціонерного товариства « Одесагаз» за адресою: м. Одеса, вул Ялинкова, будинок 5а, встановлена підозра на несанкціоноване втручання в роботу ( пошкодження навколо заводської пломби) засобу вимірювальної техніки (далі ЗВТ, лічильник) «Elster BK G-G №7325025, 2014 р.в ( а/с 6).

Протоколом від 04.08.2021 , на підставі акта про порушення , для здійснення експертної перевірки ЗВТ направлено на проведення експертизи (а/с 8).

На акті та протоколі наявні підписи споживача ОСОБА_1 , яка була запрошена проведення експертного дослідження та проведення засідання комісії.

Згідно акту №162 від 06.08.2021 експертизи ЗВТ та пломб встановлено порушення цілісності заводського тавра на ЗВТ: відбитки тавра встановленої пломби на ЗВТ не відповідають відбиткам тавра заводу-виробника, на реверсі та реверсі пломби наявні чисельні подряпини (а/с 12).

Згідно акту-розрахунку №02290 від 30.09.2021 здійснено донарахування необлікованого об`єму природного газу в обсязі 6559,03 куб. м. за період з лютого 2021 року по серпень 2021 року в сумі 62379,95 грн ( а/с 15).

Рішенням комісії №2112аб від 30 вересня 2021 затверджено акт про порушення та вирішено здійснити донарахування у сумі 62379,95 грн (а/с 16).

Цивільний процесуальний кодекс України ( далі ЦПК України ) визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1 ст. 2 ЦПК України ).

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема,Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права ( ч.1,2 та 4 ст. 10 ЦПК України ).

На підставі ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до вимог п.4 ст. 264 ЦПК України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про ринок природного газу", Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р. «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» (далі-Кодекс ГРС), Постанови НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу» (далі Договору), Постановою НКРЕКП від 30.9.2015 р. № 2496 «Про затвердження правил постачання природного газу» (далі - Правила постачання),

Згідно змісту позовної заяви визначено що позивач є споживачем природного газу згідно заяви-приєднання за адресою: АДРЕСА_1 .із відкритим особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Вказані обставини дають змогу вважати що позивач споживає природний газ на підставі договору приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633,634,641,642 ЦК України на не визначений строк шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.

Пунктом 2.3 Договору визначено, що при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом ГРС. Оператор ГРМ (позивач) зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього договору та Кодексу ГРС.

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодекс ГРС (п.5.1 Договору).

Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодекс ГРС та цим Договором. Для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.5.2 Договору).

Пунктом 5.3 Договору передбачено, що у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем при обліку спожитого природного газу побутовим Споживачем та Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об`єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодекс ГРС

Відповідно до підпункту 4, 5, 6, 7 пункту 7.4 Договору, ст.13 З.У «Про ринок природного газу», відповідач взяв на себе зобов`язання забезпечувати безперешкодний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам позивача за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків; не допускати несанкціонованого відбору природного газу, забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодекс ГРС й експлуатаційної відповідальності сторін, дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодекс ГРС

Згідно з пунктом 7.2 Договору, Оператор ГРМ, зокрема, має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС. Договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1).

Пунктами 1-6 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу ГРС.

Згідно статті 1 глави 2 Розділу XI Кодекс ГРС, до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Глава 1 Розділ І Кодексу ГРС - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до підпункту 5 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Згідно з абзацом 3 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом.

Наявні докази надають суду можливість визначити, що 04.08.2021 з ініціативи Товариства було складено протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу, а згідно акту №162 від 06.08.2021 експертизи ЗВТ та пломб встановлено порушення цілісності заводського тавра на ЗВТ, що свідчить про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Отже, Товариство дотрималось порядку фіксування порушення, передбаченого пунктом 7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ та вчинило подальші дії для з`ясування (підтвердження або спростування) обставин, що стали підставою для складання акту шляхом ініціювання проведення експертизи.

Доводи заявниці щодо несуттєвого порушення лише подряпин пломби спростовується виявленим фактом невідповідності відбитків тавра встановленої пломби на ЗВТ відбиткам тавра заводу-виробника.

Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу X Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється не обліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу. (аналогічний за змістом висновок, викладений Верховним Судом в постановах від 02,07,2019 у справі № 904/2741/18, від 18,05,2021 у справі № 902/417/20, від 11,08,2021 у справі № 927/89/18).

Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (статті 79 ЦПК України).

Статтею 80 ЦПК України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У постанові Великої Палати Верховного Суду по справі№ 916/3027/21від 21.06.2023 року зазначено, що покладений на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність передбачає, що висновки суду можуть будуватися на умовиводах про те, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Кожна із сторін судового спору самостійно визначає докази, які, на її думку, належним чином підтверджують або спростовують заявлені позовні вимоги. Суд з дотриманням вимог щодо всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження наявних у справі доказів визначає певну сукупність доказів, з урахуванням їх вірогідності та взаємного зв`язку, які, за його внутрішнім переконанням, дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, що входять до предмета доказування. Сторона судового спору, яка не погоджується з доводами опонента, має їх спростовувати шляхом подання відповідних доказів, наведення аргументів, надання пояснень тощо.

У даному випадку , на думку суду, з наданих стороною позивача доказів та пояснень не вбачається доведеність та обґрунтованість заявлених позовних вимог про наявність порушень з боку відповідача які можуть бути підставою за для визнання незаконними та скасування рішення комісії АТ « Одесагаз» від 30 вересня 2021 №2112аб про донарахування необлікованого об`єму природного газу в обсязі 6559,03 куб. м. за період з лютого 2021 року по серпень 2021 року в сумі 62379,95 грн, на підставі акту про порушення від 04 серпня 2021 року №02290, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258,259, 263-265,268,273,354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Одесагаз» ( код ЄДРПОУ 03351208, місцезнаходження: м. Одеса. вул Одарія, буд 1 ) про визнання незаконними та скасування рішення комісії АТ « Одесагаз» від 30 вересня 2021 №2112аб про донарахування необлікованого об`єму природного газу в обсязі 6559,03 куб. м. за період з лютого 2021 року по серпень 2021 року в сумі 62379,95 грн, на підставі акту про порушення від 04 серпня 2021 року №02290.

Повний текст рішення буде виготовлено протягом десяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 19.12.24.

Суддя В. О. Луняченко

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено30.12.2024
Номер документу124114154
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —947/30792/24

Ухвала від 22.01.2025

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Комлева О. С.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні