Справа № 345/6947/24
Провадження № 2/345/1882/2024
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі
30.12.2024
м. Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Мигович О.М. розглянувши матеріали позовної заяви АТ КБ «Приватбанк» до ОСОБА_1 , ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик Вікторія Богданівна про визнання недійсними актів приймання-передачі (внесення) вкладу до статутного капіталу ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ,
В С Т А Н О В И В :
АТ КБ «Приватбанк» звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик В.Б., у якій просить:
1. Визнати недійсним Акт № 1 приймання-передачі (внесення) вкладу до статутного капіталу до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" укладений 29.03.2024 між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" (Код ЄДРПОУ: 45536649) та ОСОБА_1 (РНОКРР: НОМЕР_1 );
2. Визнати недійсним Акт № 3 приймання-передачі (внесення) вкладу до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" укладений 29.03.2024 між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" (Код ЄДРПОУ: 45536649) та ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Вивчивши матеріали заяви, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1, 2 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
Застаттею 125 Конституції Українисудоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відповідно до частини першоїстатті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У порядку цивільного судочинства за загальним правилом можуть розглядатися будь-які справи, в яких хоча б одна зі сторін, як правило, є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Згідно з ч. 1ст.45Господарського процесуальногокодексу України (далі -ГПК України) сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Відповідно до статті 4ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року у справі № 910/8729/18, критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ. Отже, ознаками спору, на який поширюється юрисдикція господарського суду, є наявність між сторонами господарських відносин, врегульованих Цивільним та Господарським кодексами України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і спору про право, що виникає з відповідних відносин, наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом, відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції. Предметна та суб`єктна юрисдикція господарських судів, тобто сукупність повноважень господарських судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції, визначена статтею 20 ГПК України.
Згідно з ч. 1ст.20ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
3) справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі успорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Відповідно до ст.80ГК України Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний капітал, поділений на частки, і несе відповідальність за своїми зобов`язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов`язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів.
Як вбачається з позовної заяви АТ КБ «Приватбанку» позовні вимоги - визнати недійсними Акти № 1, №3 приймання-передачі (внесення) вкладу до статутного капіталу до ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" укладені 29.03.2024 між ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ" та ОСОБА_1 на виробничу будівлю і споруди (складові частини об`єкта нерухомого майна: виробнича будівля, Б, загальна площа: 321,2 кв.м, ворота 1, загальна площа 8,8 кв.м., огорожа 2 загальна площа 226.9 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1741878626104, та на земельну ділянку площею 0,52033 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 2610400000:02:001:0118, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1406053926104. Позовні вимоги також заявлено доюридичної особиТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ", яка стала власником вище зазначеного майна, а тому беручи до уваги суб`єктний склад спору, керуючись п. 1 ч. 1ст. 20 ГПК України, суд прийшов до висновку, що позовна заява належить до юрисдикції господарського суду, що виключає їх розгляд в порядку цивільного судочинства.
Як встановлено в частинах першій, третій статті 167ГК України корпоративними правами є права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Позовні вимоги про визнання недійсними актів приймання-передачі нерухомого майна в статутний капітал ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ", є спором, який виник з правочину вчиненого учасником товариства, ОСОБА_1 , а тому такий спір, за предметним критерієм належить до юрисдикції господарського суду, так як виник з корпоративних відносин.
Таким чином, частина вище наведених позовних вимог з огляду на предмет спору та суб`єктний склад сторін віднесена до юрисдикції господарських судів, що виключає можливість їх розгляду в порядку цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 листопада 2021 року у справі № 359/3373/16-ц.
Окрім того за висновком Ухвали Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду справа № 705/5072/23 провадження № 61-31ск24 від 22 січня 2024 року спори про визнання акта приймання-передачі нерухомого майна належить розглядати тільки в порядку господарського судочинства.
За нормою ст. 20 ЦПК України, не допускається об`єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з п. 1 ч. 1ст.186ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
П О С Т А Н О В И В :
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовною заявою АТ КБ «Приватбанк» до ОСОБА_1 , ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів Приватний нотаріус Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Лесик Вікторія Богданівна про визнання недійсними актів приймання-передачі (внесення) вкладу до статутного капіталу ТзОВ "ТЕХНО ШІ ЕНЕРДЖІ.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Суддя:
Суд | Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.12.2024 |
Оприлюднено | 31.12.2024 |
Номер документу | 124130483 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про речові права на чуже майно, з них: спори про володіння чужим майном |
Цивільне
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Мигович О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні