Рішення
від 09.12.2024 по справі 947/21492/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/21492/24

Провадження № 2/947/4555/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2024 року

Київський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого судді Луняченка В.О.,

при секретарі Макаренко Г.В.,

розглянувши у відкритому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26597691) про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,-

В С Т А Н О В И В:

До суду з позовом про визнання права власності на спадщину за заповітом від спадкодавця ОСОБА_2 за скадкоємцем ОСОБА_1 на квартиру АДРЕСА_1 , діючи в інтресах ОСОБА_1 як її представник звернувся адвокат Старостенко Володимир Іванович.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Луняченку В.О..

Ухвалою судді від 26.07.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Також ухвалою від 26.07.24 витребувано докази у справі.

29.08.24 приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Агакішевою Т.А. надано відповідь на ухвалу суду.

Ухвалою суду від 08.10.24 витребувано докази у справі, у відповідь на яку 05.11.24 Державний архів Одеської області надав відповідного листа.

Ухвалою суду від 21.11.24 призначено справу до судового розгляду по суті.

В матеріалах справи міститься заява предстанвика позивача Старостенка В.І. про можливість розгляду справи за його та позивача відсутності, в якій він просить позов задовольнити.

Відповідно до вимог ст. 211 ч. 3 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутністю.

Представник відповідача Одеської міської ради до судового засідання не з`явився, заяв про відкладення не надавав, відзиву на позов не надавав.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши і оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно ч.2ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 8ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом встановлені таки фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з вимогами ст. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини)від фізичної особи, що померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно дост. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Положення ст.1220ЦК України наголошує на те, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення його померлим.

Відповідно дост. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Частина 2 ст. 1223 ЦК України наголошує на те, що у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Так судом встановлено, що за життя, а саме 17.12.2020 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 скала заповіт, який посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Ланською А.В. зареєстрований в реєстрі № 984, відповідно до якого вона на випадок своєї смерті зробила заповідальне розпорядження наступного тексту: «всю належну мені квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , заповідаю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а у випадку його смерті до відкриття спадщини, відмови або неприйняття ним спадщини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Заповіт особисте розпорядження фізичної особи стосовно власного майна у разі своєї смерті. При спадкуванні за заповітом,перехід прав та обов`язків спадкоємців і розподіл спадщини між спадкоємцями залежить від письмової волі заповідача яку він вказав у заповіті посвідченому нотаріусом.

Згідно з ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 1236 ЦК України заповідач має право охопити заповітом права та обов`язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов`язки, які можуть йому належати у майбутньому.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_4 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчить свідоцтво про її смерть серії НОМЕР_3 ( а.с.44), після її смерті відкрилась спадщина на належну їй квартирою, спадкоємицею якої з азповітом є ОСОБА_1 , яка у вставнолений законом строк звернулась з відповідною заявою про прийняття спадщини до приватного нотаріуса та на підставі її заяви заведно спадкову справу №70106363 28.12.2022 року.

Одна при оформленні спадкової справи, було виявлено наявність помилки у написанні пізвища спадкодавця ОСОБА_3 , яка у правовставнолючому документі на квартиру свідоцтві № НОМЕР_4 про право власності на квартиру у будинку ЖБК «Портовик-6» від 04.06.1996 року виданного Управлінням житлово- коммунального господарства виконкому Одеської міської ради народних депутатів на підставі технічного паспорту та довідки ЖБК «Портовик 6» про виплату паю від 27.05.1996 р. «№19, зазначена як ОСОБА_5 . У зв`язку з чим рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_6 № 71036612 від 08.01.24 року відмовлено у проведенні реєстраційних дій за Заявою від 04.01.24., тому у зв`язку з відсутністю необхідних документів, свідоцтво про право на спадщину не видавалось, однак і постанову про відмову у вчиненні нотаріальних ді щодо видачі свідоцтва про право на спадщину не виносилось.

Відповідно до ч.1ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно до ч.1ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема - визнання права.

Внаслідок вказаного вище позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті тітки, на квартиру АДРЕСА_1 , що стало підставою для звернення до суду із позовом про захист свого права на отримання спадщини за заповітом, шляхом визнання за нею права власності в порядку спадкування.

Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ч. 3 ст. 384 ЦК України у разі викупу квартири член житлово- будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

Спадкодавцем ОСОБА_2 пай за квартиру сплачений, про що свідчить довідка ЖБК «Портовик 6» №19 від 27.05.1996.

Відповідно до абз. 2 п. 8 Постанови №7 Пленуму ВСУ від 30.05.2007 року "Про судову практику у справах про спадкування" у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Згідно з п.п. б п. 11 Постанови №20 Пленуму ВСУ від 22.12.1995 року "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" при вирішенні спорів про право власності на жилий будинок, на квартиру в житлово-будівельному або житловому кооперативі, на інші будівлі судам слід виходити з роз`яснень, які дані Пленумом Верховного Суду України у прийнятих ним постановах з цих питань. Крім цього, слід враховувати, що при повному внесені пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельно, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, у особи, яка має право на частку в пайових внесках, виникає право власності на відповідну частку квартири, дачі, гаража чи іншої будівлі.

З урахуванням положень ч. 1 ст. 15 та ст. 392 ЦК України власник майна має право пред`явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який посвідчує його право власності.

З наведених підстав суд приходить до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9-13,76-83,95,128-131,133,141,211,223,247,263-265,268,272,273,352,354,355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) до Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 26597691) про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ,ІПН НОМЕР_1 АДРЕСА_3 ) в порядку спадкування за заповітом, складеним 17.12.2020 року, право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 19.12.24.

Суддя В. О. Луняченко

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення09.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124133809
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —947/21492/24

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 21.11.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 08.10.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні