Ухвала
від 30.12.2024 по справі 501/5323/24
ІЛЛІЧІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

30 грудня 2024 року

Єдиний унікальний № 501/5323/24

Провадження № 1-кс/501/918/24

У Х В А Л А

30 грудня 2024 року слідчий суддя Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіЧорноморську Одеськоїобласті клопотанняслідчого ВП №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024162160000722 від 20 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України,

В С Т А Н О В И В:

До слідчого судді Іллічівського міського суду Одеської області надійшло зазначене клопотання, в якому слідчий просить надати тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні Комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) за юридичною адресою: АДРЕСА_1 , а саме:

1.1. Документацію щодо повних товарних характеристик, маркування нового товару вказаного у додатку №1 до Договору поставки №260 від 29.11.2023, а також де вказако/визначено:

- швейні та текстильні товари: країна виробник, розмірні дані, візерунки, принт та колір, артикул, категорія, товаровиробник (країна, фірма, фірмовий знак); докладний опис фасону, моделі, кольору, склад основних, підкладкових та прокладних матеріалів тощо;

- взуттєві товари: цільове призначення; матеріал верху; стать і вік споживача; розмір і повнота; види; матеріал підошви; способи кріплення, асортимент взуття (побутове; спортивне; виробниче; сезонне призначення тощо);

- нормативно-технічну документацію, за якими були виготовлені товари;

1.2. Договір поставки №260 від 29.11.2023 з усіма додатками та додатковими угодами до нього, приймальні документи щодо поставленого товару по даному договору, в яких зафіксовані характеристики якості товару при прийманні (дані про приймання товару та методи іспитів акти розбракування, лабораторні дослідження, дефектні відомості, журнали приймання то розбракування товарів, приймально-видаткові накладні, тощо);

1.3. По одиниці кожного екземляру придбаного товару за Договором поставки №260 від 29.11.2023, зазначеного у Додатку №1 Специфікація, з можливістю вилучення оригіналів вище зазначеної документації та речей;

1.4. Положення про відділ закупівель та договірної роботи (інший структурний підрозділ, що займається формування очікуваної вартості предметів закупівель), накази про призначення/звільнення, посадові інструкції співробітників даного відділу, безпосередньо вся службова документація, інше що має відношення, на підставі якої було визначено очікувану вартість предмета закупівлі (ідентифікатор закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за кодом ДК 021:2015: 18110000-3 Формений одяг, статут Комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), особова справа директора ОСОБА_4 , начальника відділу/структурного підрозділу що займається визначенням очікуваної вартості предметів закупівель та проведенням відкритих торгів/державних закупівель у період з 2023 року по т/ч., головного бухгалтера/бухгалтерів (наказ про призначення/звільнення, посадова інструкція із аркушом про ознайомлення, трудова книжка, паспортні дані, інше визначене переліком справи), з можливістю огляду оригіналів зазначеного та вилучення завірених належним чином копій.

Слідчим відділенням відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024162160000722 від 20 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.358 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється Чорноморською окружною прокуратурою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2023 року службовими особами КУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області проведено ряд процедур закупівлі, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_3 , за предметом «Форменний одяг» очікуваної вартості 1 411 920,00 грн., участь у якому прийняло лише ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Відповідно до постанови Верховного Суду від 14 березня 2018 року у справі №815/1216/16 ніяких «власних коштів» для державних підприємств не існує, всі витрати та прибутки державних підприємств впливають на майновий стан держави, та в держави наявне беззаперечне право та інтерес у тому, щоб розпорядження такими коштами здійснювалося належним чином, а також має бути наявна реальна та ефективна можливість контролю за тим, щоб використання таких коштів (зокрема, здійснення закупівель) відбувалося ефективно, прозоро та раціонально, з дотриманням вимог законодавства.

Закон України «Про публічні закупівлі» визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад.

Таким чином, Комунальна установа « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської областівідноситься до Замовників, та необхідністю здійснення ними закупівель в визначеному порядку, законодавець визначив, що їх кошти не є приватними, або такими, якими дана юридична особа може розпоряджатися на власний розсуд.

Якби законодавець не вбачав державного інтересу у здійсненні закупівельзамовниками, він би міг обмежити сферу застосування закону виключно бюджетними коштами, і дозволити їм не керуватися Законом України «Про публічні закупівлі», якщо ці юридичні особи закуповують товари за кошти,отримані від власної діяльності тощо. Але таких виключень вказаний Закон не містить.

Відповідно до п. 3ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» Комунальна установа « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської областівідноситься до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до вказаного Закону.

Пунктом 2 частиною 1 статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.

Частиною 1 статтею 20 Закону України «Про публічні закупівлі» основною процедурою закупівлі є відкриті торги.

Так, 29 листопада 2023 року, між КУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за результатами проведеної тендерної процедури укладено договір поставки №260, щодо постачання форменного одягу на загальну суму 1 411 920,00 грн.

За результатами проведеного аналізу ринкових цін на товари які є предметом закупівлі встановлено, що вартість закупівлі перевищує ринкову вартість приблизно у півтора рази.

Так, наприклад відповідно до відомостей офіційного сайту вказаного постачальника вартість куртки літньої Olive у роздріб складає 2 655,77 грн. що на 843,23 грн. за одиницю менше ніж, вартість аналогічного товару, визначена договором поставки укладеного з цим же постачальником.

З урахуванням того, що вказаний товар було придбано у кількості 62 шт., загальна вартість завищення вартості переплати тільки по даній позиції може складатиблизько 52 280,26 грн., аналогічну картина спостерігається по іншим позиціям придбаного товару вказаного у Додатку №1 до Договору №260 від 29 листопада 2023 року.

Для проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також зясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання в області товарознавства. В рамках досудового розслідування по зазначеному кримінальному провадженню необхідно провести судову товарознавчу експертизу, для проведення якої необхідно залучити експертів ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Таким чином можливе посадовими особами Комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області за попередньою змовою з підрядними організаціями, шляхом неналежного контролю та не реагування щодо завищеної вартості товарів, послуг, які надаються підрядними організаціями в кошторисній документації, всупереч інтересам держави, зловживаючи службовим становищем з метою незаконного збагачення, здійснюють розкрадання бюджетних коштів під час укладання договорів поставок, закупівель за рахунок бюджетних коштів, чим самим наносять збитки державі.

Також в органу досудового розслідування виникла необхідність для забезпечення здійснення неупередженого досудового розслідування та прийняття відповідних процесуальних рішень та здійснення слідчих (розшукових) дій у проведені аналізу ринкових цін на товари, матеріали, тощо, які були включені до видаткових накладних та інших товаросупровідних документів, що відображає виконання підрядною організацією умов Договору, у зв?язку з тим, що є оперативна інформація, що вартість закупівлі перевищує ринкову вартість, що могло призвести до необгрунтованого використання бюджетних коштів, які в період військового стану мають особливе значення для нашої країни в цілому.

Статтею 21 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити, серед іншого, інформацію про очікувану вартість предмета закупівлі.

Наказом № 275 ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12 лютого 2020 року «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» визначено, що очікувана вартість це розрахункова вартість предмета закупівлі на конкретних умовах поставки із зазначенням інформації про включення/невключення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів.

Визначення замовником (КУ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області) очікуваної вартості предмета закупівлі повинно здійснюватися на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_7 № 275 від 12 лютого 2020 року «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі», який передбачає, що формування очікуваної вартості здійснюється шляхом пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну предмету закупівлі, а саме:

отримання інформацію про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;

отримання інформацію про довідковіціни на товари та послуги, щопублікуються в спеціалізованихвиданнях, яківипускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет;

направлення письмових запитів цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам товару, щобув предметом закупівлі.

Разом з цим, формування очікуваної вартості здійснюється на підставі закупівельних цін попередніх закупівель.

07 листопада 2024 року органом досудового розслідування постановою слідчого призначено товарознавчу експертизу з ціллю проведення повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального провадження та встановлення істини, а також з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження.

20 грудня 2024 року на адресу слідчого відділення відділу поліції №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області надійшло клопотання судового експерта про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов?язаних із проведенням експертизи №24-6149.

Зазначені документи, матеріали необхідні стороні досудового розслідування для встановлення факту, що предмет вказанихзакупевель має ознаки штучного завищення собівартості даних товарів, що придбані за рахунок бюджетних коштів, або спростування даної версії, для забезпечення ефективності та прозорості досудового розслідування.

Також органом досудового розслідування для встановлення низки обставин щодо вчинення кримінального правопорушення необхідна документація, що перебуває вКомунальній установі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, а саме документація, що стосується визначення очікуваної вартості Замовником описаної вище тендерної закупівлі, а також розподілу службових/посадових обов?язків визначених посадовими інструкціями співробітників вказаної установи.

З метою вжиття заходів для всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження, можливості надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки та для встановлення низки обставин слідчим було викликано 23 грудня 2024 року о 14:30 год директора ОСОБА_5 для допиту в якості свідка, але даний виклик було проігноровано, не повідомлено орган досудового розслідування належним чином про обставини, що унеможливлюють явку вказаної особи бути допитаним.

Слідчий надав слідчому судді клопотання в яком просив проводити розгляд клопотання без його участі.

Крім того, за клопотанням слідчого розгляд клопотання проведено без викликуособи,у володінніякої знаходяться речі і документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, відповідно до ч. 3 ст. 163 КПК України.

Вивчивши клопотання та долучені до нього матеріали, слідчий суддя доходить таких висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Відповідно доч.ч.1,2ст.93КПК Українизбирання доказівздійснюється сторонамикримінального провадження,потерпілим,представником юридичноїособи,щодо якоїздійснюється провадження,у порядку,передбаченому цимКодексом. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із таких заходів є тимчасовий доступ до речей і документів.

Згідно з ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.5 ст.132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні

Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до ч.2 ст.160 КПК України у клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати;

4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні;

6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю;

7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Слідчий суддявважає,що клопотання,яке розглядається,не міститьправової кваліфікаціїкримінального правопорушення,слідчий пославсялише на статтю закону України про кримінальну відповідальність, а не правову кваліфікацію злочину, при здійсненні досудового розслідування якого порушується питання про тимчасовий доступ до речей і документів.

Крім того, з аналізу загальних норм застосування заходів забезпечення кримінального провадження та спеціальних норм, що встановлюють порядок тимчасового доступу до речей та документів, вбачається, що його можливо застосувати, якщо:

1) отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, неможливо без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження;

2) ці документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної особи;

3) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

4) не становлять собою або не включають документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо ж вони її містять, сторона кримінального провадження має довести можливість використання цих відомостей як доказів, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Втім, під час оцінки цих питань слідчий суддя встановив, що органом досудового розслідування не доведено, що отримати запитувані документи неможливо іншим чином, крім як в порядку тимчасового доступу.

Як вбачається з документів, долучених до клопотання, слідчий не звертався до Комунальної установи « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про надання речей і документів, про які йдеться у клопотанні, а лише обмежився викликом керівника до слідчого відділу.

Будь-яких перешкод у отриманні запитуваних речей і документів від Комунальної установи« ІНФОРМАЦІЯ_1 »Чорноморської міськоїради Одеськогорайону Одеськоїобластіслідчий суддя не вбачає.

За таких обставин клопотання задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.132, 159-164, 370-372 КПК України, слідчий суддя

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенніклопотання слідчогоВП №1 Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024162160000722 від 20 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудІллічівський міський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.12.2024
Оприлюднено31.12.2024
Номер документу124134984
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —501/5323/24

Ухвала від 06.01.2025

Кримінальне

Іллічівський міський суд Одеської області

Яковець Є. О.

Ухвала від 30.12.2024

Кримінальне

Іллічівський міський суд Одеської області

Яковець Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні