Рішення
від 25.06.2024 по справі 333/3370/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 333/3370/23

Провадження № 2/761/3187/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

25 червня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді Юзькової О.Л.,

при секретарі Марінченко Л.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет», Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України», третя особа: Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» про захист прав споживачів, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет», Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України», третя особа: Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» про захист прав споживачів. Заява мотивована тим, що 28.04.2020 ОСОБА_1 через сайт офіційний сайт АТ КБ «Приватбанк» (next.privat24.ua) було придбано два електронні авіаквитки №5662406982878, 5662406982879 (номер бронювання IFWZW) на рейс №PS0808 дата вильоту 15.05.2020 напрямком Прага - Київ, виліт 15:15 годин, приліт 18:15 годині. Пасажири: ОСОБА_1 (дід), ОСОБА_2 (онук). Через загальновідомі обставини пов`язані з всесвітньою пандемією короно вірусу Covid-19, вказаний авіарейс не відбувся. Кошти до цього часу сплачені мною за авіаквитки мені ніхто не повернув. Позивач зазначає, що на неодноразові звернення до Приватбанку, Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет» для вирішення даного питання, однак постійні обіцянки вирішити питання з поверненням коштів, до цього часу не дали ніяких позитивних для позивача результатів, що і слугувало підставою зверненням до суду. Позивач просить суд стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю

«Юнайтед Тревел Тікет» та Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» на його користь заборгованість по неповернутим грошовим коштам за авіаквитки в розмірі 6 312,00 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 890,96 грн., 3% річних у розмірі 550,44 грн., моральну шкоду в розмірі 5 000,00 грн. та судові витрати.

15 червня 2023 року суддею Комунарського районного суду м. Запоріжжя на виконання вимог ст.31 ЦПК України постановлено ухвалу про передачу справи для розгляду за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Києва.

Провадження відкрито 29.08.2023 відповідно до положень ст. ст. 19, 274 ЦПК України вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням викликом сторін.

Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, повідомлялись належним чином про час та дату судового засідання, в адресу суду надали заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують та просять про їх задоволення. Заперечень в адресу суду щодо заочного розгляду справи не надходило.

Представник відповідачів в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи повідомлялися належним чином, клопотань про відкладення судового засідання на іншу дату в адресу суду не надходило, правом на відзив не скористались.

Третя особа про день та час розгляду справи також повідомлялась належним чином. Правом подати пояснення по суті спору не скористалась.

За таких обставин, зважаючи на положення ст. ст. ст. 223,280 ЦПК України, за відсутності заперечень сторони позивача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних доказів, провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши наявні в справі докази, та надавши їм відповідну оцінку суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що 28 квітня 2020 року ОСОБА_1 через сайт офіційний сайт Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (next.privat24.ua) було придбано два електронні авіаквитки №5662406982878, 5662406982879 (номер бронювання IFWZW) на рейс №PS0808 дата вильоту 15.05.2020 року напрямком Прага - Київ, виліт 15:15 годин, приліт 18:15 годині. Пасажири: ОСОБА_1 (дід), ОСОБА_2 (онук).

Згідно квитанції про сплату коштів за авіаквитки від 28.04.2020 року (код документа 1944-6205-8706-9004), платник Golomako Volodymyr сплатив - ТОВ «Юнайтед Тревел Тіке» код отримувача 42336637 на його банківський рахунок суму 6 312, 00 грн., за авіаквитки Броня NelFZWZW.

Як зазначив позивач через загальновідомі обставини пов`язані з всесвітньою пандемією короно вірусу Covid-19, вказаний авіарейс не відбувся. Після скасування авіарейсу, неодноразово звертався в телефонному режимі, та через форму звернень на сайті Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» та Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» для вирішення даного питання.

Згідно з електронним листом від 03 серпня 2020 року Privatbank Argest, повідомила Позивача, що Приватним акціонерним товариством «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» авторизувала повернення коштів по авіаквиткам у розмірі 5008, 00 грн.

Зі змісту даного листа вбачається, що Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», є стороною договору еквайрінгу. Еквайрінг у межах України здійснюється виключно юридичними особами - резидентами, що уклали договір з платіжною організацією та отримали спеціальний дозвіл на здійснення еквайрінгової діяльності.

Враховуючи, що банк - був тільки платформою для здійснення платежів для Постачальника (торговця) послуг Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет».

24 березня 2023 року Позивач направив рекомендованим листом письмову претензією до Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет», як до юридичної особи, якій були фактично сплачені кошти за авіаквитки.

Листом начальника відділу відносин з клієнтами Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» Т.Ю. Розумовської №04.2-02-227 від 05.06.2022 повідомлено Позивача, що через систему BSP повернуто грошові кошти сплачені за два електронних авіаквитка: №5662406982878, 5662406982879 на рейс № PS0808 , підтвердженням якого є квитанція від 08.08.2020 о 03:03:37 РМ за №72-3-23241, яка свідчить про повернення грошових коштів у розмірі 5008, 00 грн. (копія квитанції наявна в матеріалах справи).

Згідно з п. 78 ч. 1 ст. 1 Повітряного кодексу України, повітряне перевезення - перевезення пасажирів, багажу, вантажу або пошти, яке здійснюється повітряним судном на підставі відповідного договору повітряного перевезення, а відповідно до п. 50 ч.1 ст. 1 вказаного Кодексу, квиток (пасажирський квиток та багажна квитанція) - виданий перевізником (його агентом) документ, у тому числі електронний, який містить умови договору перевезення, повідомлення, польотні та пасажирські купони.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. з Монреальської Конвенції, для перевезення пасажирів оформлюється індивідуальний або груповий перевізний документ, який містить: а) зазначення пунктів відправлення й призначення; b) якщо пункти відправлення й призначення знаходяться на території однієї й тієї самої держави-сторони, а одна чи декілька передбачених зупинок знаходяться на території іншої держави, - зазначення, принаймні, однієї такої зупинки. Замість документа, згаданого в пункті 1, можуть використовуватися будь-які інші засоби, які зберігають інформацію, зазначену в цьому пункті. Якщо використовується будь-який з таких інших засобів, перевізник пропонує надати пасажиру інформацію, збережену таким чином, письмово.

Згідно із ст. 910 ЦК України, за договором перевезення пасажира одна сторона (перевізник) зобов`язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а в разі здавання багажу - також доставити багаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання багажу, а пасажир зобов`язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу - також за його провезення.

Положеннями ч. 16 ст. 100 Повітряного кодексу України визначено, що пасажир має право на компенсацію від авіаперевізника і надання допомоги у разі відмови у перевезенні, скасування чи тривалої затримки рейсу, зниження класу обслуговування пасажиру в порядку, встановленому цим Кодексом, авіаційними правилами України та міжнародними договорами України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 104 Повітряного кодексу України, у разі якщо авіаперевізник мотивовано очікує на відмову пасажирам у посадці на рейс, він зобов`язаний провести опитування з метою виявлення пасажирів, готових відмовитися від свого підтвердженого бронювання в обмін на узгоджену між пасажиром, який за власним бажанням відмовляється від посадки на рейс, та перевізником винагороду. Крім виплати винагороди, авіаперевізник зобов`язаний запропонувати пасажиру на вибір: 1) відшкодування впродовж семи днів, яке має бути виплачено готівкою, електронним банківським переказом, банківськими дорученнями або банківськими чеками чи, за наявності засвідченої у письмовій формі згоди пасажира, у вигляді дорожніх чеків, повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано, за невикористану частину квитка та за використану частину або частини квитка, якщо рейс більше не задовольняє потреби пасажир, а також за потреби забезпечити зворотний рейс у початковий пункт відправлення за першої можливості; 2) зміну маршруту, яка здійснюється

Відповідних транспортних умов: до кінцевого пункту призначення - за першої можливості або у пізніший час за бажанням пасажира та за наявності вільних місць.

У зв`язку з введенням в Україні карантинних обмежень, рейси, на які позивачем були придбані квитки, скасовано.

Відповідно до п.5 глави 1 розділу XVII Авіаційних правил України, затверджених Наказом Державної авіаційної служби України від 26 листопада 2018 року №1239, повернення коштів авіаперевізник здійснює у день розірвання договору повітряного перевезення (пред`явлення квитків у день розірвання договору повітряного перевезення інформації від пасажира щодо бажання повернути кошти за невикористане повітряне перевезення, оформлене електронним квитком), а вразі неможливості повернути кошти у день розірвання договору повітряного перевезення в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів. Строк повернення коштів розраховується з дня, наступного за днем отримання авіаперевізником або агентом з продажу документів, необхідних для здійснення операції повернення коштів.

Згідно з ч. 3 ст. 101 ПК України дія Закону України «Про захист прав споживачів» поширюється на повітряні перевезення, крім питань, які врегульовані цим Кодексом, правилами повітряних перевезень пасажирів та вантажів, міжнародними договорами України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належних чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів з цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

З огляду на викладене, та враховуючи, що відповідачем не подано заперечень і доказів на їх спростування суд вбачає, що відповідач Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет» повинен повернути грошові кошти Позивачу за авіаквитки в розмірі 6 312,00 грн., які перераховані Приватним акціонерним товариством «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» через систему BSP.

Суд не знаходить підстав для стягнення з відповідача Приватного акціонерного товариства «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» неповернуті грошові кошти Позивачу за авіаквитки в розмірі 6 312,00 грн., оскільки перераховані Приватним акціонерним товариством «Авіакомпанія «Міжнародні Авіалінії України» через систему BSP, підтвердженням якого є квитанція від 08.08.2020 о 03:03:37 РМ за №72-3-23241.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу

урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.

Згідно з п. 5 глави 1 розділу XIX Правил повітряних перевезень пасажирів / багажу повернення коштів здійснюється у день розірвання договору перевезення (пред`явлення квитків до каси за місцем їх оформлення, отримання перевізником інформації від пасажира щодо бажання повернути кошти невикористане перевезення, яке оформлене електронним квитком), а вразі неможливості повернути кошти в день розірвання договору перевезення інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Враховуючи, що авіарейс який не з вини відповідача, був скасований 15.05.2020, а відповідно до вказаного вище споживач послуг авіаперевезення повинен отримати кошти не пізніше семи днів з моменту розірвання договору.

Проте, Відповідачем не виконано взятих на себе зобов`язань та не повернуто Позивачу суму отриманих внаслідок купівлі квитків, що свідчить про порушення Відповідачем умов укладеного Договору.

Отже, керуючись вищенаведеним, Позивачем нараховано 3% річних на суму не повернутої Відповідачем позики на виконання умов Договору, що становить 550, 44 грн., детальний розрахунок яких який міститься в матеріалах справи.

Також, Позивачем надано розрахунок інфляційні втрати на суму не повернутої Відповідачем грошових коштів, що становить 2 890, 96 грн., який міститься в матеріалах справи.

Підсумовуючи все вищенаведене, суд приходить до висновку, що стороною позивача належним чином доведено обставини, з якими чинне законодавство України передбачає можливість стягнення 3 % річних, інфляційні витрати, а оскільки відповідачем не подано заперечень і доказів на їх спростування, суд вважає заявлені вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, Позивач просить суд стягнути з Відповідача на його користь моральну шкоду в розмірі 5 000, 00 грн.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Частиною 2 вказаної статі визначено, що моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала в зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів.

Відповідно до вимогами ч. 3 ст. 23 ЦК України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Згідно з положень ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» при задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

За змістом статті 611 ЦК України в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування моральної шкоди.

Частиною 1 ст. 1167 ЦК України визначено, що моральна шкода, завдана фізичній

Або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

На основі принципів розумності, виваженості та справедливості, врахувавши характер і тривалість страждань, суд визначає розмір моральної шкоди в розмірі 5 000,00 грн., які належить стягнути з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет».

Розподіляючи судові витрати суд керується положеннями ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 12, 13, 17, 18, 76-81, 133, 137, 141, 258-259, 263-268, 273, 274, 279, 280-289, 352, 354-355 ЦПК України, ст. 23, 526, 611, 625, 910, 1167 ЦК України, Закону України «Про захист прав споживачів», суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити .

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет» (код ЄДРПОУ:42336637, 03150, м. Київ, вул. Малевича Казимира, 84) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) заборгованість по неповернутим грошовим коштам за авіаквитки в розмірі 6 312,00 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 890,96 грн., 3% річних у розмірі 550,44 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет» (код ЄДРПОУ:42336637, 03150, м. Київ, вул. Малевича Казимира, 84) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) моральну шкоду в розмірі 5 000,00 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Тревел Тікет» (код ЄДРПОУ:42336637, 03150, м. Київ, вул. Малевича Казимира, 84) на користь держави судовий збір у розмірі 1 475, 34 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подано протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ст.ст. 353-357 ЦПК України до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень ЦПК України , у цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення25.06.2024
Оприлюднено01.01.2025
Номер документу124142892
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —333/3370/23

Рішення від 25.06.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 29.08.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Юзькова О. Л.

Ухвала від 15.06.2023

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Піх Ю. Р.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Піх Ю. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні