Рішення
від 26.12.2024 по справі 582/993/24
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 582/993/24

Номер провадження 2/573/397/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна і резолютивна частина)

26 грудня 2024 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді: Черкашиної М.С.,

з участю секретаря: Терещенко О.В.,

представника позивача: Сопік С.Д.,

відповідача: ОСОБА_1 ,

свідка: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Недригайлівської селищної ради до ОСОБА_1 , треті особи - Комунальний заклад Сумської обласної ради - Хоружівський центр соціально психологічної реабілітації дітей області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

в с т а н о в и в :

Позов Недригайлівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04390110, місце знаходження: вул.Сумська, буд. 4 Роменського району Сумської області) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_1 ), третя особа - Комунальний заклад Сумської обласної ради - Хоружівський центр соціально психологічної реабілітації дітей області (місце знаходження: с.Хоружівка, вул. Центральна, буд. 8 Роменського району Сумської області), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позбавити батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в місті Ромни, про що 08 вересня 2020 року складено відповідний актовий запис № 15.

Стягнути з ОСОБА_1 щомісячно аліменти в розмірі 1/6 частки заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи стягнення з 07 серпня 2024 до досягнення ним повноліття, на користь дитячого закладу або опікуна, де буде виховуватись дитина.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 3028,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня отримання повного тексту рішення.

Повний текст судового рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення його вступної та резолютивної частин.

Суддя:

Справа № 582/993/24

Номер провадження 2/573/397/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повний текст)

26 грудня 2024 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді: Черкашиної М.С.,

з участю секретаря: Терещенко О.В.,

представника позивача: Сопік С.Д.,

відповідача: ОСОБА_1 ,

свідка: ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білопілля в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Недригайлівської селищної ради до ОСОБА_1 , треті особи - Комунальний заклад Сумської обласної ради - Хоружівський центр соціально психологічної реабілітації дітей області про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача.

Орган опіки та піклування Недригайлівської селищної ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини. Вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 , є матір`ю малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який зареєстрований із зазначенням відомостей про батька відповідно частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Відповідно до Наказу служби у справах дітей Недригайлівської селищної ради від 08.02.2021 № 1 «Про взяття на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах служби у справах дітей Недригайлівської районної державної адміністрації», сім`я ОСОБА_1 перебуває на обліку як сім`я, яка опинилася у складних життєвих обставинах. ОСОБА_1 ніде не працює, не перебуває на обліку у районному центрі зайнятості. При обстеженні будинку, де проживає сім`я ОСОБА_1 виявлено, що у кімнатах будинку брудно, біля пічного опалення недопалки сигарет, у повітрі відчувався запах сигаретного диму, обмежений запас продуктів для малолітньої дитини. Під час виїзду за місцем проживання сім`ї, де проживає малолітня дитина, матері та її співмешканця вдома виявлено не було. Поряд з тим, ворота домогосподарства та вхідні двері житлового будинку були відкриті навстіж. Під час здійснення перевірок і умов проживання сім`ї малолітнього ОСОБА_4 було виявлено порушення всіх санітарно-гігієнічних норм, зокрема: дитячі речі та різні і предмети були хаотично розкидані по підлозі, де було виявлено багато різноманітного сміття, у кімнатах відчувався запах тютюнового диму, дитяча постільна білизна брудна, довготривалий час не пралася, підлога та доріжки брудні, занавіски на вікнах закопчені димом, брудні, кухонний посуд брудний. ОСОБА_4 на підставі Акту про факт передачі дитини був влаштований до КЗ Сумської обласної ради Хоружівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей області. ОСОБА_1 неналежним чином виконує батьківські обов`язки відносно свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребує соціально-психологічної допомоги. При цьому, зазначають, що відповідачка вже була позбавлена батьківських прав відносно старших чотирьох дітей. Громадянка ОСОБА_1 не реагує на зауваження соціальних працівників, схильна до зловживання спиртними напоями, дебошу зі співмешканцем тощо. При цьому, відповідачка не усвідомлює про відповідальність щодо належного виконання батьківського обов`язку. Представниками соцслужб неодноразово проводилися з останньою роз`яснювальні бесіди щодо належного виконання нею батьківського обов`язку, проте висновків остання не зробила.

Зазначені факти щодо безвідповідального ставлення матері до своїх обов`язків негативно впливають на виховання і розвиток дитини, її життя і здоров`я, моральний стан, формування життєвих цінностей та орієнтирів, що свідчить про систематичне порушення прав дитини. Вказане свідчить про те, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по належному догляду та вихованню своїх дітей, що відповідно до статті 164 Сімейного Кодексу України є однією з підстав позбавлення батьківських прав.

Посилаючись на викладені вище обставини, Орган опіки та піклування просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно її малолітньої дитини: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та стягнути аліменти на його утримання.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 11 вересня 2024 прийнято до провадження справу за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання. Відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження (а. с. 69).

Ухвалою суду від 18 листопада 2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено до судового розгляду (а. с. 93-94).

Заяви (клопотання) учасників справи.

У судовому засіданні представник позивача - Органу опіки та піклування Недригайлівської селищної ради Сопік С.Д., яка приймала участь у режимі відеоконференції позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 у судовому засідання заперечувала проти позовних вимог, просила відмовити у їх задоволенні. Зокрема пояснила, що вона любить сина і зробить все можливе, щоб повернути його додому.

Представник третьої особи - Комунальний заклад Сумської обласної ради - Хоружівський центр соціально психологічної реабілітації дітей області у судове засідання не з`явився, за підписом директора надійшла заява про підтримання позовних вимог ( а.с. 73).

Фактичні обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 , видане виконавчим комітетом Миколаївської селищної ради Білопільського району Сумської області, від 08.09.2020 року). Дитина зареєстрована із зазначенням відомостей про батька відповідно частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (а. с. 9-10).

Згідно акту про знайдену дитину, складену начальником Служби у справах дітей Недригайлівської с/ради Сопік С.Д., малолітня дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , був виявлений у АДРЕСА_3 , місце перебування матері дитини не відоме (а. с. 12).

Встановлено, що ОСОБА_1 ніде не працює, не перебуває на обліку у районному центрі зайнятості. При обстеженні будинку, де проживає сім`я ОСОБА_1 виявлено, що у кімнатах будинку брудно, біля пічного опалення недопалки сигарет, у повітрі відчувався запах сигаретного диму, обмежений запас продуктів для малолітньої дитини. Під час виїзду за місцем проживання сім`ї, де проживає малолітня дитина, матері та її співмешканця вдома виявлено не було. Поряд з тим, ворота домогосподарства та вхідні двері житлового будинку були відкриті навстіж. Під час здійснення перевірок і умов проживання сім`ї малолітнього ОСОБА_4 було виявлено порушення всіх санітарно-гігієнічних норм, зокрема: дитячі речі та різні і предмети були хаотично розкидані по підлозі, де було виявлено багато різноманітного сміття, у кімнатах відчувався запах тютюнового диму, дитяча постільна білизна брудна, довготривалий час не пралася, підлога та доріжки брудні, занавіски на вікнах закопчені димом, брудні, кухонний посуд брудний (а. с. 14).

Відповідно до Наказу служби у справах дітей Недригайлівської селищної ради від 08.02.2021 № 1 «Про взяття на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах служби у справах дітей Недригайлівської районної державної адміністраці», сім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як сім`я, яка опинилася у складних життєвих обставинах (а. с. 11).

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2. на підставі Акту про факт передачі дитини 20.07.2024 був влаштований до КЗ Сумської обласної ради Хоружівський центр соціально-психологічної реабілітації дітей області, оскільки мати ОСОБА_1 неналежним чином виконує батьківські обов`язки відносно свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який потребує соціально-психологічної допомоги (а. с. 13).

Відповідно до рішень Білопільського районного суду Сумської області від:

- 25.11.2009 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно її доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с. 21-23);

- 09.08.2018 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно її сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а. с. 24-28);

- 23.10.2019 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно її сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а. с. 29-35);

- 25.10.2019 року ОСОБА_1 була позбавлена батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а. с. 36-41).

Відповідно до характеристики, виданої Тернівським старостинськихі округом Недригайлівської селищної ради, Роменського району, Сумської області від 22.07.2024 року № 252, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживає спиртними напоями, ніде не працює, участі громадському житті старостату не приймає. Зазначено, що зі слів односельців надходили скарги щодо неналежного виконання відповідачем батьківського обов`язку відносно малолітньої дитини ОСОБА_4 . Відповідач агресивна по відношенню до сусідів та жителів селища. ОСОБА_1 разом із сином ОСОБА_4 проживають в АДРЕСА_2 без реєстрації (а. с. 19-20).

Рішенням Недригайлівської селищної ради № 107 від 02.08.20254 вирішено доцільним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавити її батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 17-18).

Також рішенням Недригайлівської селищної ради № 104 від 02.08.2024 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування (а. с. 15-16).

Також встановлено, що громадянка ОСОБА_1 не реагує на зауваження соціальних працівників, схильна до зловживання спиртними напоями. Відповідачка не усвідомлює про відповідальність щодо належного виконання батьківського обов`язку. Представниками соцслужб неодноразово проводилися з гр. ОСОБА_1 роз`яснювальні бесіди щодо належного виконання нею батьківського обов`язку. Наголошувалось про недопущення сварок, дебошів, вжиття спиртних напоїв у присутності малолітньої дитини. Також наголошувалося щодо утримання належних умов проживання малолітнього ОСОБА_4 , приведення його одягу в належний стан, забезпечення дитини належним харчуванням, про недопустимість паління сигарет в житловому будинку та ін. Матері неодноразово наголошувалося про забезпечення найкращих інтересів для дитини, поваги до його особистості. Неодноразово відповідачу наголошувалося про належне виконання батьківського обов`язку. Вона як мати, зобов`язана виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. ОСОБА_1 не усвідомлює та не хоче усвідомлювати, що найкращі інтересні дитини - це предмет її основного піклування. Малолітній ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , потребує соціально-психологічної допомоги. З ним постійно працюють працівники соцслужб, зміни у поведінці матері та відношення до виконання батьківського обов`язку практично немає.

Мати, яка позбавлена відносно чотирьох дітей, не усвідомлює своєї винної поведінки перед малолітнім сином, її не цікавить майбутнє своєї дитини. Відповідачка ухиляється від виконання своїх обов`язків, що зокрема, виражається у неналежному нею піклуванні про фізичний і духовний розвиток власної дитини. Вона не забезпечує необхідного харчування, належними умовами проживання, не приділяє належної уваги вихованню дитини, зокрема, мати не забезпечує дитину, якій виповнилося чотири роки відповідними іграшками, книжками та іншими речами, які сприяють розвитку дитини відповідного віку. Відповідач недостатньо спілкується з дитиною, що порушує нормальне самоусвідомлення ОСОБА_4 , не виявляє інтересу до внутрішнього світу дитини, не створює умов для нормального духовного та інтелектуального- розвитку. Зазначені факти, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від виконання нею батьківського обов`язку по відношенню до малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вона свідомого нехтує батьківськими обов`язками. Вказані факти підтверджується зібраними матеріалами справи у їх сукупності (а. с. 43-60).

Недригайлівська селищна рада як Орган опіки та піклування вважає, ще ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухиляється від виконати батьківського обов`язку по відношенню до свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повністю розуміючи наслідки своєї поведінки.

Вказане свідчить про те, що відповідач ухиляються від виконання своїх обов`язків по належному догляду та вихованню своєї дитини, що відповідно до статті 164 Сімейного Кодексу України є однією з підстав позбавлення батьківських прав.

Свідок ОСОБА_11 у судовому засіданні зазначила, що знає відповідачку більше року, так як займає посаду старости Тернівського старостинського округу. На її поведінку надходили скарги за життя її свіввідповідача. До неї особисто ОСОБА_1 зверталася з приводу того, щоб стати на облік у центр зайнятості. Їй було роз"яснено порядок постановки на облік, проте на сьогодні ОСОБА_1 на облік так і не стала.

Свідок ОСОБА_12 у судовому засіданні повідомив, що займає посаду поліцейського офіцера громади. Відповідачку ОСОБА_1 знає років 5-6, відносно якої виносилися протоколи за розпивання спиртних напоїв. Раніше надходили скарги від сусідів на її поведінку, на даний час немає.

Свідок ОСОБА_2 зазначила, що на даний час дитина ОСОБА_4 перебуває у неї в родині. Дитина відвідує садочок, пройшла адаптацію, відповідне лікування. ОСОБА_4 згадує маму ОСОБА_1 , але не завжди із гарної сторони, про те, щоб повернутися до мами він не каже.

Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справі «Мамчур проти України» (заява №10383/09) від 16 липня 2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зав`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зав`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним.

Відповідно до рішення ЄСПЛ у справі «Савіни проти України» від 18 грудня 2008 року втручання держави у сімейне життя має не тільки ґрунтуватися на нормах національного права, тобто бути законним, та переслідувати легітимну мету у виді захисту прав дитини, а й бути «необхідним у демократичному суспільстві», а саме відповідати нагальній суспільній потребі такого виняткового втручання у відносини сторін (п. п. 49-51, 59, 60).

Згідно з ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Частиною першою статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці (частина перша статті 12 Закону України «Про охорону дитинства»).

Частиною сьомою статті 7 СК України передбачено, що дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII (далі - Конвенція про права дитини), іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

У відповідності до ст. 9 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої Постановою ВР України від 27.02.1991 року, держави - учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

Згідно з ч. ч. 1-4 ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину.

Відповідно до ч. 1 ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.

Частиною першою статті 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Згідно з ст. 166 СК України позбавлення батьківських прав є винятковою мірою, яка тягне за собою надзвичайні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини.

У пунктах 15, 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 (зі змінами) «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» судам роз`яснено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Аналогічне позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 6 травня 2020 року у справі № 753/2025/19 (провадження № 61-1344св20).

Крім того, Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Ілля Ляпін проти Росії» (заява (№ 70879/11), в якому зазначив, що якщо батько не підтримує стосунки з дитиною, його можна позбавити батьківських прав. І в цьому немає порушення права на сімейне життя, гарантованого Конвенцією.

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених статтею 164 СК України.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо і лише при наявності вини у діях батьків.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч. 5 ст. 19 СК України).

Відповідно до висновку Органу опіки та піклування Недригайлівської селищної ради Сумської області ОСОБА_1 доцільно позбавити батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 44-46).

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав, суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, ч. ч. 7, 8 ст. 7 СК України при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з якнайкращого забезпечення інтересів дітей і, тим більше, при захисті одного із основних прав дитини - права на утримання, яке кореспондується з конституційним обов`язком батьків утримувати дітей до їх повноліття.

Статтею 180 СК України визначено обов`язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» внесено зміни до ч. 2 ст. 182 СК України та визначено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Статтею 183 СК України передбачено, що розмір аліментів на дитину може бути визначений судом у частці заробітку (доходу) матері, батька.

У відповідності до ч. 1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне положення дитини, відповідача, який є працездатними і зобов`язаним утримувати дитину до досягнення повноліття.

Враховуючи викладене, а також обов`язок ОСОБА_1 утримувати своїх інших дітей : ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , суд приходить до висновку про стягнення із ОСОБА_1 аліментів на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 1/6 заробітку (доходу) платника аліментів але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на користь державного закладу або особи, в сім`ї якої буде виховуватись кожна дитина, до його повноліття.

Висновки суду.

Виходячи з системного аналізу вищенаведених положень законодавства, наданих суду доказів, які не викликають сумнівів у їх допустимості та достовірності, суд дійшов до наступних висновків.

Вирішуючи питання про позбавлення відповідача батьківських прав на утримання дитини, суд бере перш за все до уваги те, що дитина є малолітньою. У формуванні самооцінки дитини значну роль відіграє сім`я, стиль сімейного виховання, який визначається батьківськими ціннісними орієнтаціями, установками, емоційним ставленням до дитини. Особливості сприйняття батьків дитиною і способи поведінки з ними обумовлюють засвоєння дітьми основних правил і норм поведінки, виробляють їх позицію по відношенню до світу і самого себе.

З огляду на викладене, враховуючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а також з метою попередження негативних наслідків для дітей, суд вважає встановленим той факт, що відповідач ОСОБА_1 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не піклуються про його стан здоров`я, фізичний, моральний та духовний розвиток, матеріально не забезпечує.

Враховуючи вищевикладене, у якнайкращих інтересах дитини, яка потребує постійного супроводу та догляду, з метою забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, суд, оцінюючи докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_4 та стягнення аліментів на його утримання, оскільки це буде відповідати насамперед його інтересам.

Позбавлення батьківських прав відповідача в свою чергу надасть дитині можливість у майбутньому отримати ряд гарантованих державою пільг та допоможе у подальшому самоствердитися у дорослому житті.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про охорону дитинства», Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ст. ст. 7, 19, 150, 155, 164 Сімейного кодексу України, ст. ст. 4, 10, 141, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов Недригайлівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04390110, місце знаходження: вул.Сумська, буд. 4 Роменського району Сумської області) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , рнокпп: НОМЕР_1 ), третя особа - Комунальний заклад Сумської обласної ради - Хоружівський центр соціально психологічної реабілітації дітей області (місце знаходження: с.Хоружівка, вул. Центральна, буд. 8 Роменського району Сумської області), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, задовольнити.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 позбавити батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який народився в місті Ромни, про що 08 вересня 2020 року складено відповідний актовий запис № 15.

Стягнути з ОСОБА_1 щомісячно аліменти в розмірі 1/6 частки заробітку (доходу), але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на утримання сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , починаючи стягнення з 07 серпня 2024 до досягнення ним повноліття, на користь дитячого закладу або опікуна, де буде виховуватись дитина.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у дохід держави в сумі 3028,00 грн.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня отримання повного тексту рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 30.12.2024.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.12.2024
Оприлюднено02.01.2025
Номер документу124147819
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —582/993/24

Рішення від 26.12.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Черкашина М. С.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Недригайлівський районний суд Сумської області

Яковенко Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні