У Х В А Л А
31 грудня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/1074/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у порядку спрощеного позовного провадження
За позовом: Керівника Корюківської окружної прокуратури,
вул. Шевченка, 98, м. Корюківка, Чернігівська область, 15300 в інтересах держави в особі
позивача: Чернігівської обласної військової (державної) адміністрації,
код ЄДРПОУ 00022674, вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000
до відповідачів:
1. Менської міської ради,
код ЄДРПОУ 04061777, вул. Героїв АТО, 6, м. Мена, Корюківський район, Чернігівська область, 15600
2. Приватного підприємства «Петрушанко-Агро»,
код ЄДРПОУ 34522576, вул. Миру, 24Б, с. Величківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15641
Предмет спору: про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою,
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Не викликались,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Чернігівської обласної військової (державної) адміністрації звернувся до суду з позовом до Менської міської ради та Приватного підприємства «Петрушанко-Агро» про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою.
Ухвалою суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті, а саме: відповідачу - п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали для подання до суду та іншим учасникам справи відзиву на позов з доданими до нього документами.
У зв`язку з відсутністю у відповідача-2 зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» в ЄСІТС, вказана ухвала була направлена на адресу відповідача-2 - Приватного підприємства «Петрушанко-Агро» (вул. Миру, 24Б, с. Величківка, Корюківський район, Чернігівська область, 15641) рекомендованим листом з позначкою «Судова повістка» (зі штрихкодовим ідентифікатором 0600987279378) 26.11.2024.
16.12.2024 це поштове відправлення повернулося до Господарського суду Чернігівської області неврученим з відміткою відділення поштового зв`язку АТ «Укрпошта» про причини повернення «за закінченням терміну зберігання». Датою проставлення у поштовій довідці такої відмітки є 14.12.2024.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України.
Законом України «Про поштовий зв`язок» визначено правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв`язку і користувачами їх послуг.
Відносини у сфері надання послуг поштового зв`язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина перша статті 2 Закону України «Про поштовий зв`язок»).
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про поштовий зв`язок» основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку є захист інтересів користувачів у сфері надання послуг поштового зв`язку та забезпечення єдності правил і норм у сфері надання послуг поштового зв`язку.
Згідно зі ст. 1 Закону «Про поштовий зв`язок» пересилання поштових відправлень - перевезення пошти від відправника до одержувача, включаючи операції з її приймання, обробки та доставки (вручення). Послуги поштового зв`язку - діяльність оператора поштового зв`язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, у тому числі шляхом надання кур`єрських послуг, визначених цим Законом, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, спрямована на задоволення потреб користувачів.
Статтею 15 Закону України «Про поштовий зв`язок» визначено, що оператори поштового зв`язку надають користувачам послуги поштового зв`язку відповідно до законодавства.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р «Про національного оператора поштового зв`язку» національним оператором поштового зв`язку є АТ «Укрпошта».
Згідно з пунктом 1.1. Статуту АТ «Укрпошта», затвердженого наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 15.08.2023 № 713 (далі - Статут), АТ «Укрпошта» є правонаступником Українського державного підприємства поштового зв`язку «Укрпошта».
Товариство здійснює надання послуг поштового зв`язку, зокрема універсальних послуг поштового зв`язку на всій території України, з метою повного задоволення потреб користувачів у послугах поштового зв`язку та забезпечення ефективного розвитку єдиної національної мережі поштового зв`язку України (п. 2.1 Статуту).
Пунктом 3.2.Статуту визначено, що Товариство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції і законів України, у тому числі законодавством щодо запобігання корупції, актами Всесвітнього поштового союзу, рішеннями Акціонера, цим Статутом, а також внутрішніми документами Товариства, прийнятими відповідно до цього Статуту.
Відповідно до п. 4.1 Статуту Товариство є державним акціонерним товариством, єдиним засновником та акціонером якого є держава. Засновником і єдиним акціонером Товариства є держава в особі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Порядок надання послуг поштового зв`язку та порядок оформлень поштових відправлень, зокрема рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення встановлено Правилами надання послуг поштового зв`язку, які затверджено Постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (в редакції постанови КМУ від 10.10.2023 №1071) (далі Правила).
Відповідно до пункту 9 Правил оператори поштового зв`язку зобов`язані забезпечувати: надання послуг поштового зв`язку встановленого рівня якості відповідно до нормативно-правових актів, що регламентують діяльність операторів поштового зв`язку, умов договору; пересилання поштових відправлень, що належать до універсальних послуг поштового зв`язку, у нормативні строки.
Згідно п. 83 Правил Рекомендовані поштові відправлення з позначкою Судова повістка, адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку адресат відсутній за зазначеною адресою, яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.
Відповідно до п. 99 Правил у разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначками «Судова повістка» працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку «Адресат відмовився» і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його відправнику.
Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання послуг поштового зв`язку закріплена п. 114 Правил.
За правилами статті 13 Закону України «Про поштовий зв`язок» послуги поштового зв`язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.
01.03.2010 між Господарським судом Чернігівської області та УДППЗ «Укрпошта» укладено договір про надання послуг № 104 (далі - Договір)
Згідно п. 1.1. Договору виконавець, в особі своїх виробничих підрозділів на умовах, визначених цим договором, надає замовнику послуги поштового зв`язку з пересилання поштових відправлень в тому числі і з повідомленнями про вручення замовника на поштові адреси фізичних (юридичних) осіб. А замовник зобов`язується здійснити оплату наданих послуг.
Тобто Господарський суд Чернігівської області користується лише послугами АТ «Укрпошти» для повідомлення учасників процесу про дату, час і місце проведення засідань та про інші процесуальні дії.
За змістом ст. 2, 7, 13 ГПК України основними засадами господарського судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін; правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин; рівності всіх фізичних осіб незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного і соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; рівності фізичних та юридичних осіб незалежно від будь-яких ознак чи обставин; суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 42 ГПК України учасники справи, серед іншого, мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України визначено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з ч. 5 ст. 242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення
Відповідно до частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Таким чином, відповідно до ГПК України суд зобов`язаний повідомляти учасників справи, зокрема, про необхідність у встановлені строки виконати відповідну дію. Про належне повідомлення особи, яка не має зареєстрованого електронного кабінету, може свідчити лише розписка та належна фіксація її вручення. Необхідність дотримання розумних строків встановлена Конституцією України, п. 10 ч. 3 ст. 2, ст. 114 ГПК України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Несвоєчасна доставка зворотних повідомлень щодо вручення учасникам провадження поштової кореспонденції або поштових повернень та неправильне фіксування підстав невручення поштової кореспонденції призводить до порушення прав учасників судового провадження та гарантованих прав осіб, що є неприпустимим у демократичному суспільстві (може бути підставою як дисциплінарної, так і іншої відповідальності, свідчити про недбалість тощо).
Виходячи з того, що рекомендований лист з позначкою «Судова повістка» може бути неврученим лише з поважних причин, якими можуть бути лише об`єктивні обставини (відсутність адресата або відмова від одержання), - поштове відправлення з позначкою «Судова повістка» не може бути повернуто з підстав «за закінченням терміну зберігання», які не належать до об`єктивних причин невручення, а тому не можуть вказуватись на таких відправленнях.
Отже, законодавство визначає основоположним процесуальним правом особи, яка бере участь у справі, право бути належно повідомленою про судовий розгляд. Для цього існує спеціальна форма повідомлення - судова повістка, яка, крім форми та змісту, передбачає ще й порядок вручення та повернення до суду, котрі повинні забезпечуватися АТ «Укрпошта».
Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року, яка набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року і відповідно до статті 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.
Зокрема, у пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Надточій проти України» (далі - ЄСПЛ) та пункті 23 рішення ЄСПЛ «Гурепка проти України № 2» наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Приписи ГПК України не дозволяють дійти висновку, що повернення ухвали суду з вказівкою причини повернення: «за закінченням терміну зберігання» є доказом належного інформування відповідача про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов. Повернення із вказаних причин не свідчить ані про відмову сторони від одержання відправлення, ані про її відсутність за адресою.
Слід зазначити, що вказане може призвести до неможливості здійснення правосуддя у даній справі у розумні строки. До того ж, такі дії можуть свідчити про перешкоджання сторонам у реалізації їх права на звернення до суду (право на суд), що є неприпустимим в демократичному суспільстві, де принцип верховенства права визнається фундаментальним правовим принципом.
Працівниками пересувного відділення Акціонерного товариства «Укрпошта», яке здійснює доставку поштових відправлень до с. Величківка Корюківського району Чернігівської області, не було належно виконано покладені на них службові обов`язки по доставці поштових відправлень, адресованих відповідачу по даній справі, як це встановлено в статті 242 Господарського процесуального кодексу України та пунктами 83, 99 Правил надання послуг поштового зв`язку.
Також систематичний характер порушень різними відділеннями зв`язку АТ «Укрпошта» свідчить не тільки про неналежне виконання своїх обов`язків працівниками цих відділень зв`язку, але й про неналежну організацію роботи самих відділень керівництвом дирекції та про відсутність відповідного контролю зі сторони керівництва АТ «Укрпошта».
Господарським судом Чернігівської області постановлено окремі ухвали у справах 927/1250/20, 927/955/19, 927/1018/19, № 927/1023/19, №927/948/22, 927/1036/22 щодо неналежного виконання працівниками відділень зв`язку Чернігівської дирекції, Київської міської дирекції АТ «Укрпошта» та покладених на них обов`язків щодо вручення поштової кореспонденції з позначкою «Судова повістка», що свідчить про неналежну організацію роботи не тільки відділень зв`язку Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта», а й про неналежну організацію роботи Київської міської дирекції АТ «Укрпошта» та відсутність контролю за діяльністю відділень зв`язку «Укрпошта» керівництвом АТ «Укрпошта».
У відповідь на наведені окремі ухвали суду, АТ «Укрпошта» неодноразово запевняло про усунення виявлених недоліків та організацію, у тому числі, Чернігівською дирекцією АТ «Укрпошта», належного виконання своїх обов`язків підпорядкованими співробітниками.
Проте порушення правил доставки кореспонденції з позначкою «Судова повістка» продовжують тривати і надалі.
Крім того, повторне направлення судом поштових відправлень рекомендованим листом з позначкою «Судова повістка», через неналежне виконання працівниками відділень зв`язку АТ «Укрпошта» п. 83, 99 Правил, призводить до необґрунтованих витрат суду на послуги зв`язку.
Згідно з ч. 1 ст. 131 ГПК України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
За змістом частини першої статті 135 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках:
1) невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу;
2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству;
3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин;
4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк;
5) порушення заборон, встановлених частиною десятою статті 188 цього Кодексу.
Тобто процесуальний закон встановлює ряд заходів процесуального примусу, які суд може застосувати у передбачених Господарським процесуальним кодексом України випадках.
Згідно з ч. 2 ст. 135 ГПК України у випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов`язків, повторного чи неодноразового зловживання процесуальними правами, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, триваючого невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів суд, з урахуванням конкретних обставин, стягує в дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від п`яти до п`ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи те, що АТ «Укрпошта» систематично вчиняє дії щодо неправильного фіксування підстав невручення поштової кореспонденції з позначкою «Судова повістка», які перешкоджають здійсненню судочинства у розумні строки, суд дійшов висновку про застосування до ДП АТ «Укрпошта» заходу процесуального примусу у вигляді штрафу у розмірі 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що складає 30 280,00 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 135 Господарського процесуального кодексу України ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Керуючись ст. 42, 43, 81, 132, 135, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Стягнути з Акціонерного товариства «Укрпошта» (код ЄДРПОУ 21560045, вул. Хрещатик, 22, м. Київ, 01001) в дохід державного бюджету (Стягувач: Державна судова адміністрація України, 01021, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у Печерському районі/Печерськ. р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету: 21081100) штраф у розмірі 30 280,00 грн.
2. Оригінал ухвали направити Державній судовій адміністрації України.
Ухвала є виконавчим документом. Строк пред`явлення даної ухвали до виконання до 31.03.2025.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею 31.12.2024. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 31.12.2024 |
Оприлюднено | 02.01.2025 |
Номер документу | 124185765 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні