ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 526/4746/23 Номер провадження 22-ц/814/3462/24Головуючий у 1-й інстанції Максименко Л.В. Доповідач ап. інст. Триголов В. М.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 грудня 2024 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючий суддя: Триголов В.М.
Судді: Дорош А.І., Лобов О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства теплового господарства «Гадячтеплоенерго» на рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 01 серпня 2024 року по справі за позовом КПТГ «Гадячтеплоенерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, -
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2023 року КПТГ «Гадячтеплоенерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про солідарне стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води за адресою: АДРЕСА_1 у сумі 14800 грн 24 коп. та судових витрат в сумі 2684, 00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено,що оскільки відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 тому є споживачами послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та є абонентами позивача. Підприємством, починаючи з 01.01.2017 по 30.11.2023, надано послуги відповідачам з постачання теплової енергії на суму 14564,79 грн, що підтверджується актами зняття показників загально будинкового теплового лічильника. Заборгованість за послуги з теплопостачання з січня 2017 по листопад 2023 складає 14 425, 57 грн. Крім того, з 01.01.2022 по 30.11.2023 за відповідачами рахується заборгованість за абонентське обслуговування в сумі 374, 67 грн, що разом складає 14800, 24 грн. Проте відповідачі своєчасно не сплачували за спожиті послуги в результаті чого утворилась вказана заборгованість.
Надання послуг здійснювалося на підставі типового договору про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, який є публічним та опублікований 01.10.2021 року на офіційному веб- сайті КПТГ «Гадячтеплоенерго». Факт отримання послуги з постачання теплової енергії до багатоквартирного будинку, в якому знаходиться квартира відповідачів підтверджується актами зняття показників лічильника за відповідний період. Оскільки станом на 02.11.2021 з усіма фізичними та юридичними особами, які є власниками квартир у вказаному будинку не прийнято рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, вважаються укладеними публічні договори приєднання за формою, встановленою Правилами затвердженими постановою КМУ від 21.08.2019 №830, з урахуванням змін, внесених КМУ від 08.09.2021 №1022.
Рішенням Гадяцького районного суду Полтавської області від 01 серпня 2024 року позов Комунального підприємства теплового господарства «Гадячтеплоенерго» до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води - залишено без задоволення.
В апеляційному порядку рішення оскаржив позивач. Скарга мотивована тим , що рішення суду не відповідає нормам матеріального та процесуального права , а також фактичним оставинм справи .
Апелянт вказує, що згідно доказів по справі встановлено, та не заперечувалось відповідачами , що у будинку присутня загально будинкова централізована система опалення. Доказів відключення всіх квартир багатоквартирного будинку від мереж централізованого опалення , в установленому законодавством порядку , відповідачами не надано. Не надано й доказів відсутності у будинку в місцях загального користування приладів опалення.
Скаржник зазначає, що співвласники житлового будинку повинні брати участь у витратах на його утримання пропорційно до своєї частки будинку. Відключення від централізованого опалення не є підставою для звільнення від такої участі. Таким чином співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла.
Також , позивач вказує, що відповідно до абз.11 п.45 Постанови КМУ від 21.08.2019 року споживач зобов`язаний інформувати протягом місяця виконавця про зміну власника житла ( іншого об`єкта нерухомого майна) шляхом надання виконавцю Витягу або інформації з Рєстру речових прав на нерухоме майно та про фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі споживача , у випадках та порядку , передбачених договором.
Зважаючи на вказане КПТГ «Гадячтеплоенерго» просить скасувати рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 01 серпня 2024 року та ухвалити нове про задоволення позову в повному обсязі.
Судовим розглядом встановлено, що КПТГ «Гадячтеплоенерго» здійснює надання послуг з виробництва та постачання теплової енергії та гарячої води на підставі типового договору про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, який є публічним та опублікований 01.10.2021 року на офіційному веб - сайті КПТГ «Гадячтеплоенерго».
Мешканцям будинку,в якому розташована квартира АДРЕСА_2 , послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води надаються комунальним підприємством КПТГ «Гадячтеплоенерго».
КПТГ «Гадячтеплоенерго» не надає послуг з централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води до квартири АДРЕСА_2 , оскільки в 2009 році у даній квартирі було встановлено індивідуальне опалення.
Згідно повідомлень виконавчого комітету Гадяцької міської ради від 25.12.2023 №09 13/6842 та 25.12.2023 №09 13/6841, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , а ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно , ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 .
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, приходить до сліуючого висновку.
Відповідно до статі 1 Законом України «Про житлово-комунальні послуги, житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно ст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з постачання теплової енергії є теплопостачальна організація; з послуг з постачання гарячої води - суб`єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води.
Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005«Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»таЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що надання послуг централізованого опалення, постачання гарячої води і водовідведення здійснюється на підставі укладеного між виконавцем та споживачем відповідного договору.
Пунктом 8 Правил встановлюється, що послуги надаються споживачеві згідно договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Відповідно до ч. 2 ст.7, ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначений обов`язок саме споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послу підготовлений виконавцем на основі типового договору. Обов`язком виконавця згідно норм даного Закону є підготовка для укладання договору про надання відповідних послуг.
Згідно ч. 5ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відсутність укладеного між сторонами договору не позбавляє споживача обов`язку щодо оплати наданих їм послуг централізованого опалення, постачання гарячої води (підігріву питної води).
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Водночас, відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Такі правові висновки наведені у постанові Верховного Суду від 15.03.2018 у справі № 401/710/15-ц.
Крім цього, у постанові Великої Палати Верховного суду у справі № 712/8916/17 (14-448цс19) від 07.07.2020 року висловлена правова позиція, відповідно до якої: "Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі (аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 вересня 2018 року у справі № 750/12850/16-ц і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 6 листопада 2019 року у справі № 642/2858/16).
Письмовий договір про надання послуг з опалення та підігріву води між сторонами у цій справі не укладався.
Між тим, позивач здійснював надання вказаних послуг за адресою відповідачів, які вони отримували та споживали, тому у них виник обов`язок по сплаті за надані послуги.
Відповідно дост. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Згідностатті 68 ЖК України наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) -ст. 610 ЦК України.
За змістом наведених норм вбачається, що цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню до виконання як договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.
Згідно частини четвертоїстатті 319 ЦК України власність зобов`язує.
Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
На думку колегії суддів , позивач вірно визначився із колом відповідачів у справі, оскільки ОСОБА_2 , зареєстрована у житловому приміщенні за адресою АДРЕСА_1 , у свою чергу ОСОБА_1 - є власником зазначеного приміщення .
Регулювання відносин надання послуг з централізованого опалення передбачені «Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення». затверджених Постановою КМУ від 21.07.2005 за № 630 (надалі - Правила №630).
Згідно ст. 1 Закону України «Про комерційниіі облік теплової енергії та водопостачання»(далі - Закон), вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги у будівлі, її частині, обладнаній окремим інженерним вводом.
Відповідно до п. 3 частини другої ст. 10 Закону загальний обсяг теплової енергії (крім обсягу теплової енергії, витраченого на приготування гарячої води, забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, а також приміщень, де встановлені вузли розподільного обліку теплової енергії/прилади - розподілювачі теплової енергії) розподіляється між споживачами, приміщення/опалювальні прилади яких не оснащені вузлами розподільного обліку теплової енергії/приладами - розподілювачами теплової енергії, пропорційно до опалюваної площі (об`єму) таких споживачів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд установлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги й заперечення учасників справи, та інші обставини, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи й підлягають установленню при ухваленні судового рішення (чч.1, 2 ст.77 ЦПК України ).
Згідно зі ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Отже, матеріалами справи встановлено, і з цим погоджується колегія суддів, що КПТГ «Гадячтеплоенерго» надає комунальні послуги за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , на підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 неналежно виконують зобов`язання щодо оплати послуг з опалення місць загального користування за вищевказаною адресою, які їм фактично надані позивачем.
Заборгованість відповідачів з наданих послуг станом на 30.11.2023 р., починаючи з січня 2017 року, становить 14 425,57 грн. Її розмір підтверджено довідкою про нарахування (а.с.5), яка відповідачами не спростована належними і допустимими доказами. Заперечуючи суму здійснених позивачем нарахувань, відповідачі не надали суду власного розрахунку.
Для звільнення від оплати за житлово-комунальні послуги споживач повинен не лише не мати відповідного договору та фактично не користуватися послугами, а відмовитися в установленому порядку від їх отримання. Проте, матеріали справи не містять доказів відмови відповідачів від відповідних послуг та відключення опалення місць загального користування за адресою АДРЕСА_1 . Окрім того відповідачі не зверталися до позивача із заявами про вибутя із місця реєстрації чи зміну власника житлового приміщення.
За таких обставин , колегія суддів дійшла висновку про те, що вказана сума боргу підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача проте , лише в межах періоду з 01.01.2017 по 23.02.2022 року в сумі 12 317,58 грн..
24 лютого 2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента УкраїниПро введення воєнного стану в Україні№64/2022. Воєнний стан в Україні введено на всій території України та діє до теперішнього часу.
Постановою Кабінету Міністрів Українивід 05березня 2022року №206 деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану постановив в умовах воєнного стану,введенного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64 Про введення воєнного станув Україні: установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги КПТГ «Гадячтеплоенерго» та скасування рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 01 серпня 2024 року , з ухваленням нового , про стягнення солідарно з ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь позивача заборгованість за надані комунальні послуги в сумі 12 317,58 грн.
За змістом ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов`язані зрозглядом справи, покладаються: уразі задоволення позову -на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Приймаючи до уваги те, що апеляційна скарга КПТГ «Гадячтеплоенерго» задовольняється частково, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у сумі 5 584 грн., пропорційно до розміру задоволених вимог .
Керуючись ст.ст. 374 , 376 , 381- 384 ЦПК України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства теплового господарства «Гадячтеплоенерго» - задовольнити частково.
Рішення Гадяцького районного суду Полтавської області від 01 серпня 2024 року - скасувати. Ухвалити у справі нове судове рішення.
Позов КПТГ «Гадячтеплоенерго» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь КПТГ «Гадячтеплоенерго» заборгованість за послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води у загальній сумі 12 317 грн. 58 коп. за період з 01.01.2017 по 23.02.2022 року.
Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь КПТГ «Гадячтеплоенерго» судовий збір у сумі 5 584 грн , по 2 792 грн з кожного.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, касаційна скарга на неї подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Головуючий суддя: В.М. Триголов
Судді: А.І. Дорош
О.А. Лобов
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 03.01.2025 |
Номер документу | 124197449 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Триголов В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні