номер провадження справи 22/18/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.01.2025 Справа № 908/56/24
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Ярешко О.В., розглянувши заяву (вих. № б/н від 30.12.2024) представника Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України Деревянка В.В. про розстрочення виконання судового рішення у справі № 908/56/24
за позовом: Заступника керівника Вознесенівської окружної прокуратури міста Запоріжжя Запорізької області (вул. Якова Новицького, буд. 5, м. Запоріжжя, 69035) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:
позивач: Державна екологічна інспекція Південного округу (Запорізька та Херсонська області) (вул. Незалежної України, буд. 72-А, м. Запоріжжя, 69035)
до відповідача: Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України (вул. Руставелі Шота, буд. 9А, м. Київ, 01601) в особі Філії Запорізьке лісове господарство Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України (вул. Чумаченка, буд. 15-В, м. Запоріжжя, 69104)
про стягнення 1 636 302,09 грн.
ВСТАНОВИВ:
31.12.2024 до Господарського суду Запорізької області через систему «Електронний суд» надійшла заява (вих. № б/н від 30.12.2024) представника Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України Деревянка В.В. про розстрочення виконання судового рішення у справі № 908/56/24. При цьому заявником зазначено Філію Східний лісовий офіс ДП Ліси України.
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 31.12.2024, вказану вище заяву передано на розгляд судді Господарського суду Запорізької області Ярешко О.В.
Відповідно до приписів частин 1, 2 ст. 331 ГПК України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Статтею 170 ГПК України встановлені загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Згідно частини другої даної статті, письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Заява підписана представником Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України Деревянком В.В.
У господарському процесі сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Особиста участь у справі особи не позбавляє її права мати в цій справі представника (частини перша, друга статті 56 ГПК України).
За нормами цивільного законодавства представництвом є правовідносини, в яких одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (частини перша та третя статті 237 Цивільного кодексу України).
Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи (частини перша та друга статті 244 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 61 ГПК України, представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
Стаття 131-2 Конституції України визначає, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Частиною четвертою цієї статті визначено, що законом можуть бути визначені винятки щодо представництва в суді у трудових спорах, спорах щодо захисту соціальних прав, щодо виборів та референдумів, у малозначних спорах, а також стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.
Так, за частинами першою та другою статті 16 ГПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Частинами першою, другою статті 58 ГПК України визначено, що представником у суді може бути адвокат або законний представник. При розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.
Поряд із цим, відповідно до частини третьої статті 56 ГПК України, юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 20.11.2024 у справі № 910/16580/24 виклала такий правовий висновок: «Окрім керівника і члена виконавчого орану юридичної особи, самопредставництво можливо також іншими особами, уповноваженими діяти від імені юридичної особи відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту). Особа, через яку юридична особа діє на засадах самопредставництва, має підтвердити суду цей свій статус. При цьому, процесуальний закон не містить вичерпного переліку документів, якими для суду можуть бути підтверджені повноваження особи, через яку юридична особа діє на засадах самопредставництва. Вочевидь це можуть бути й документи, вказані у частині третій статті 56 ГПК України, зокрема статут, положення, трудовий договір (контракт). У разі, якщо відповідні відомості щодо особи, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи на засадах самопредставництва, внесені до Єдиного державного реєстру, ці відомості є офіційним та достатнім підтвердженням того, що юридична особа діє в суді через певну особу на засадах самопредставництва (з урахуванням відповідних обмежень повноважень, якщо такі є)».
Справа № 908/56/24 не є малозначною, відтак представником боржника в цій справі може бути виключно адвокат, або має бути самопредставництво юридичної особи.
До заяви додано копію довіреності № 298 від 03.07.2024, згідно якого ДСПГП Ліси України в особі генерального директора Болоховця Ю.В. уповноважило провідного юрисконсульта Відділу юридичних та майнових питань Філії Східний лісовий офіс Деревянка В.В. представляти інтереси ДСПГП Ліси України в судах загальною юрисдикції.
Будь-яких доказів того, що Деревянко В.В. є адвокатом, до заяви не додано. До заяви також не додано належних доказів, які посвідчують статус Деревянка В.В. як особи, уповноваженої діяти від імені боржника в порядку самопредставництва.
Заява про розстрочку виконання судового рішення подана на стадії виконання судового рішення.
До заяви заявником не додано належні докази її (заяви) надіслання (надання) іншим учасникам справи.
Таким чином, заявником порушені приписи ч. 2 ст. 170 ГПК України.
Суд зазначає, що не надіслання заявником (боржником) іншим учасникам справи копії заяви порушує загальні принципи господарського судочинства, зокрема, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності сторін (п.п. 2 та 4 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Відповідно до ч. 4 ст. 170 ГК України, суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 234, 235 ГПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву (вих. № б/н від 30.12.2024) представника Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України Деревянка В.В. про розстрочення виконання судового рішення повернути заявнику без розгляду.
У зв`язку з тим, що заява з додатками надійшла до суду в електронному вигляді, суд не здійснює повернення вказаної заяви заявнику у письмовому вигляді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 253, 255 ГПК України. Ухвала підписана 02.01.2025.
Суддя О.В. Ярешко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2025 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124198348 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Заява про відстрочку або розстрочку виконання судового рішення |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Ярешко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні