Справа № 209/116/24
Провадження № 2-о/209/24/24
РІШЕННЯ
Іменем України
06 грудня 2024 року м. Кам`янське
Дніпровський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Шендрика К.Л.,
присяжних Коломоєць В.С., Дробот Т.М.,
за участі секретаря Драгунцевої С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янської міської ради, Департамент соціальної політики Кам`янської міської ради, Дніпровське управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради про визнання фізичної особи недієздатною і встановлення опіки,
в с т а н о в и в:
Заявник звернувся до суду з заявою в порядку окремого провадження та, уточнивши заявлені вимоги, просить визнати ОСОБА_2 недієздатною особою та призначити заявника його опікуном.
На обґрунтування вимог зазначено, що у 2004 році його мати ОСОБА_2 звернулась до Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська з заявою про визнання недієздатним ОСОБА_2 , який є його рідним братом, та встановлення опіки над ним. 02 жовтня 2004 року рішенням Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська її заяву було задоволено, ОСОБА_2 було визнано недієздатним та встановлено опіку над ним. Отже, починаючи з 2004 року, опікуном недієздатної особи ОСОБА_2 була його мати - ОСОБА_2 . Увесь цей час вони проживали разом, мати опікувалась сином, надаючи постійну допомогу і догляд. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. З моменту її смерті недієздатною особою - ОСОБА_2 , фактично опікується він, його рідний брат ОСОБА_1 . 26 жовтня 2018 року Дніпровським районним судом м. Дніпродзержинська Дніпропетровської обл. було винесено рішення, яким було призначено його опікуном недієздатного ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 з дитинства є інвалідом першої групи, страждає психічним захворюванням, через яке є недієздатним, не має можливості самостійно здійснювати елементарні правочини, отримувати пенсію і ставити підпис про її отримання, соціально не адаптований, потребує постійного догляду і сторонньої допомоги. Він не може розуміти значення своїх дій і керувати ними. Він любить та поважає брата ОСОБА_2 , завжди допомагав матері, в тому числі опікуватись над братом; є його найближчим родичом та знає, що йому потрібно і як за ним доглядати належним чином. Відповідно до Довідки серії МСЕ-ДНА-01 № 181433 від 21 січня 2000 року, ОСОБА_2 встановлено інвалідність безстроково, дата чергового переогляду - не підлягає. Згідно з Довідкою ЛКК № 982 від 29 червня 2021 року, ОСОБА_2 за станом здоров`я перебуває реєстрі психіатра з 1990 року та є особою з інвалідністю 1 групи безстроково з діагнозом важка розумова відсталість. Рішенням Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська від 07 грудня 2021 року клопотання про продовження строку дії рішення Дніпровського районного суду м. Дніпродзержинська про визнання фізичної особи недієздатною від 02 жовтня 2004 року було задоволено, строк дії рішення було продовжено на два роки. На даний час його брат ОСОБА_2 , продовжує страждати стійким хронічним психічним розладом, що позбавляє його здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, довідки, про які зазначено вище безстроковими, а ОСОБА_2 є таким, що не підлягає періодичним оглядам, зважаючи на специфіку своєї хвороби. Відповідно до висновку лікарської комісії щодо необхідності постійного сторонні догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу № 992 від 23 листопада 2023 року, хворий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є інвалідом І групи з дитинства, внаслідок психічного розладу, встановленого 21 січня 2000 року безстроково, потребує постійного стороннього догляду.
11 січня 2024 року справа була прийнята до провадження та призначена до розгляду в порядку цивільного судочинства за правилами окремого провадження за участю заявника та заінтересованих осіб, з додержанням загальних правил ЦПК України.
07 лютого 2024 року до розгляду справи у якості третьої особи було залучено Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янської міської ради.
04 березня 2024 року ухвалою суду було призначено у справі судово-психіатричну експертизу, провадження у справі було зупинене.
09 вересня 2024 року провадження у справі було поновлено.
Заявник подав до суду заяву з клопотанням про розгляд справи за його відсутності, заяву підтримав у повному обсязі, просив її задовольнити.
Представниця заінтересованих осіб ОСОБА_3 , яка діє на підставі довіреності, надала суду заяву з клопотанням про слухання справи за її відсутності, заяву підтримала. Також надала Рішення виконавчого комітету Кам`янської міської ради № 949 від 27 листопада 2024 року та подання щодо доцільності призначення ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 (а.с. 92, 92 оберт).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою сторін фіксація технічними засобами не здійснювалась.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає заяву такою, що підлягає задоволенню за наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є рідними братами, вони зареєстровані та проживають разом за адресою: АДРЕСА_1 , яка на праві приватної власності належить ОСОБА_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження, копією свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові, довідкою № 87/11 від 24 листопада 2023 року, копією свідоцтва на нерухоме майно (а.с. 20, 21, 22, 23, 36).
Заявник ОСОБА_1 на обліку у лікарів психіатра та нарколога не перебуває, не має незнятої чи непогашеної судимості, не перебуває на обліку в Кам`янській філії ДОЦЗ як безробітний та допомогу по безробіттю не отримує, він може бути опікуном брата ОСОБА_2 , що підтверджується довідками, витягом з Інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» серії ВР-001789518, висновком ЛКК № 1428 від 21 листопада 2021 року, довідкою за вих. № 1637 від 20 листопада 2023 року (а.с. 26, 28, 30, 31, 32).
ОСОБА_2 є інвалідом І групи з дитинства, безстроково, не підлягає черговому переогляду, є непрацездатним та потребує постійного стороннього піклування, допомоги та нагляду, за рівнем обмеження життєдіяльності він має обмеження здатності до спілкування та обмеження здатності контролювати свою поведінку, що підтверджується довідкою МСЕК серії МСЕ-ДНА-01 № 181433 від 24 січня 2000 року, висновком лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи, внаслідок психічного розладу № 992 від 23 листопада 2023 року (а.с. 27, 29).
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 283-ц від 16 липня 2024 року (а.с. 65-68), ОСОБА_2 виявляє хронічний стійкий психічний розлад у формі помірної розумової відсталості. За своїм психічним станом в теперішній час іспитований не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.
Згідно ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи недієздатною може бути подана членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК, України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Справи про визнання фізичної особи судом недієздатною розглядаються судом в порядку окремого провадження.
У відповідності до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Отже, в судовому засіданні було достовірно встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за своїм психічним станом не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому має бути визнаний судом недієздатним.
Правилами ст. 41 ЦК України передбачені правові наслідки визнання фізичної особи недієздатною, а саме: над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка; недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину; правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. Крім того, відповідальність за шкоду, завдану недієздатною фізичною особою, несе її опікун.
Відповідно до вимог ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Положеннями ст. 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою; опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Згідно ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Частиною 6 ст. 300 ЦПК України визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що є підстави для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , недієздатною. З урахуванням того, що ОСОБА_1 фактично опікується ОСОБА_2 та бажає стати його опікуном, а захворювань, які б перешкоджали виконанню обов`язків опікуна судом не встановлено, суд з метою для забезпечення особистих немайнових та майнових прав та інтересів недієздатного, вважає за можливе призначити Волінського опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Керуючись ст. ст. 4, 12, 19, 81, 258-260, 263-265, 300 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 ), заінтересовані особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам`янської міської ради (ЄДРПОУ 24604168, юридична адреса: 51931, Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, майдан Петра Калнишевського, 2), Дніпровське управління соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради (юридична адреса: 51900, м. Кам`янське, пр-т Перемоги, 45), Департамент соціальної політики Кам`янської міської ради (юридична адреса: 51900, м. Кам`янське, пр-т Василя Стуса, 10/12) про визнання фізичної особи недієздатною і встановлення опіки - задовольнити у повному обсязі.
Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Норільська Красноярського краю РФ, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем м. Норільська Красноярського краю РФ, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, РНОКПП НОМЕР_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцем м. Норільська Красноярського краю РФ, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення ст. 300 ЦПК України, відповідно до якого, скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 300 ЦПК України.
Повне судове рішення виготовлено 16 грудня 2024 року.
Суддя К.Л. Шендрик
Присяжні В.С.Коломоєць
Т.М.Дробот
Суд | Дніпровський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2024 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124206328 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Дніпровський районний суд м.Дніпродзержинська
Шендрик К. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні