Справа № 132/1713/24
Ухвала
Іменем України
27 грудня 2024 року Калинівський районний суд Вінницької області у складі: головуючого судді СЄЛІНА Є.В., присяжних: МІЛІНЧУКА Ю.М., КАЗМІРУК О.М., при секретарі судового засідання РИБАК І.Ю., розглянувши у судовому засіданні в залі суду міста Калинівка Хмільницького району Вінницької області, матеріали справи № 132/1713/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування виконавчого комітету Іванівської сільської ради Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
31.05.2024 року на адресу Калинівського районного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування виконавчого комітету Іванівської сільської ради Вінницької області, ОСОБА_2 про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.05.2024 року, визначено склад суду з розгляду заяви: головуючого суддю Сєліна Є.В.
Протоколом автоматичного визначення присяжних від 31.05.2024 року, визначено склад присяжних: Мілінчука Ю.М., Казмірук О.М.
Ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області від 04.06.2024 року, відкрито провадження за заявою, визначено здійснити її розгляд в порядку окремого провадження.
На підставі ухвали Калинівського районного суду Вінницької області від 16.07.2024 року, у справі призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Вінницької філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України».
14.11.2024 року на адресу Калинівського районного суду Вінницької області надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 640 від 24.10.2024 року.
Відповідно до ухвали Калинівського районного суду Вінницької області від 18.11.2024 року, поновлено провадження у справі зі стадії, на якій його було зупинено.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Частиною п`ятою статті 293 ЦПК України передбачено, що у випадках, встановлених пунктами 1,9і10частини другоїцієї статті,розгляд справпроводиться судомза обов`язковоюучастю адвокатаособи,стосовно якоїрозглядається справа.У разіякщо особане залучилаадвоката,суд залучаєйого черезорган (установу),уповноважений закономна наданнябезоплатної правничоїдопомоги.Рішення судупро дорученняпризначити адвокатанегайно,але непізніше двохробочих днів,надсилається відповідномуоргану (установі),уповноваженому закономна наданнябезоплатної правничоїдопомоги,для виконання.
Відповідно до частини першоїстатті 299 ЦПК України,cправи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
З урахуванням наведеного, у разі якщо особа, стосовно якої розглядається питання про визнання її недієздатною, не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Пунктом 24 частини першої статті 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» визначено, що право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають такі категорії фізичних осіб, а саме особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другоїстатті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.
Згідно частини першої статті 13 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», безоплатна вторинна правнича допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя.
За пунктами 2, 3 частини другоїстатті 13 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу», безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: - здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; - складення документів процесуального характеру.
Враховуючи, що розгляд справи про визнання фізичної особи недієздатною, проводиться за обов`язковою участю адвоката особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, беручи до уваги, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо наявності у ОСОБА_2 адвоката, залученого на договірній основі, суд виходячи з вимог процесуального закону вважає за необхідне залучити адвоката з метою представництва інтересів особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною через відповідний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Відповідно до частин першої, шостоїстатті 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Статтею 55ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно з частиною першоюстатті 60 ЦК України,суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно достатті 62 ЦК України,опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно з частинами четвертою та п`ятоюстатті 63 ЦК України,опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до частини першоїстатті 67 ЦК України,опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогамиЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
З урахуванням вищенаведеного, необхідно зобов`язати орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Іванівської сільської ради Вінницької області надати Калинівському районному суду Вінницької області подання про доцільність або недоцільність призначення піклувальника чи опікуна над особою, відносно якої порушується питання про визнання її недієздатною, з осіб, які перебувають у сімейних (родинних) відносинах з підопічним, з урахуванням їх ступеня споріднення, особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогамиЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.258-261, 268, 272, 299, 353 ЦПК України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Залучити для представництва інтересів особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатної, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Грушківці Калинівського району Вінницької області, адвоката через Північний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Доручити Північному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, з моменту отримання копії цієї ухвали, та забезпечити його прибуття у судове засідання, яке відбудеться 31 січня 2025 року о 10год.00хв. в приміщенні Калинівського районного суду Вінницької області, якому при собі мати документи, що посвідчують його повноваження.
Зобов`язати орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Іванівської сільської ради Вінницької області надати Калинівському районному суду Вінницької області подання про доцільність або недоцільність призначення піклувальника чи опікуна над особою, відносно якої порушується питання про визнання її недієздатною, з осіб, які перебувають у сімейних (родинних) відносинах з підопічним, з урахуванням їх ступеня споріднення, особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогамиЦПК України.
Копію ухвали невідкладно надіслати до вищезазначених адресантів, для її невідкладного виконання.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та відповідно до вимог ст.18 ЦПК України, судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Суддя
Присяжні
Суд | Калинівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 06.01.2025 |
Номер документу | 124211817 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Калинівський районний суд Вінницької області
Сєлін Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні