ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження
в адміністративній справі
06 січня 2025 рокум. ПолтаваСправа № 440/15274/24
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Сич С.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до військової частини НОМЕР_1 , Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
19 грудня 2024 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Головнокомандувача Збройних Сил України в особі Генерального штабу Збройних Сил України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
30 грудня 2024 року до суду надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано позовну заяву (уточнену) та її копію для інших учасників справи.
В уточненій позовній заяві від 27.12.2024 позивачем зазначено як відповідачів: військову частину НОМЕР_1 , Головнокомандувача Збройних Сил України та позивач просить:
1) визнати протиправним та скасувати п. 46 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу);
2) визнати протиправним та скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 29.11.2024 №353 в частині здачі ОСОБА_1 справ та займаної посади та виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу частини з 29.11.2024, як такої що справи та посаду здала і вибула для подальшого проходження військової служби ординатором лікувального відділення медичної роти військової частини НОМЕР_2 ;
3) зобов`язати Головнокомандувача Збройних Сил України та військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 на посаді ординатора стоматологічного відділення поліклініки військової частини НОМЕР_1 з 29.11.2024.
Підставою для звернення до суду позивач зазначає порушення своїх прав у сфері публічно-правових відносин оскаржуваними наказами відповідачів.
У строк, встановлений судом, позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені ухвалою суду від 24 грудня 2024 року.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, поданий особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, належить розглядати у порядку адміністративного судочинства та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду, тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідно до приписів частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 1 Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 30 січня 2019 року № 23/2019 Генеральний штаб Збройних Сил України (далі Генеральний штаб) (надалі - Положення) є головним військовим органом з планування оборони держави, управління застосуванням Збройних Сил України (далі Збройні Сили), визначених сил і засобів інших складових сил оборони (далі інші складові сил оборони), координації та контролю за виконанням завдань у сфері оборони органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та іншими складовими сил оборони.
Генеральний штаб здійснює стратегічне керівництво силами та засобами Збройних Сил, інших складових сил оборони, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Згідно пункту 8 Положення Генеральний штаб у межах повноважень видає накази та директиви, організовує і контролює їх виконання. З питань реформування та розвитку Збройних Сил, їхньої бойової і мобілізаційної готовності, підготовки, здійснення організаційних заходів та інспектування Генеральний штаб видає спільні з Міністром оборони України накази і директиви.
Пунктом 9 Положення передбачено, що Генеральний штаб очолює начальник Генерального штабу Головнокомандувач Збройних Сил України, який призначається на посаду Президентом України за поданням Міністра оборони України та звільняється з посади Президентом України.
Частинами 3, 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Враховуючи викладене вище, зважаючи на те, що у цій справі позивач оскаржує пункт 46 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу), тобто посадової особи, яка очолює Генеральний штаб Збройних Сил України, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі №440/15274/24 як співвідповідача Генеральний штаб Збройних Сил України.
У позові позивач заявляє клопотання про залучення до участі у справі як третьої особи військової частини НОМЕР_1 .
Частиною 4, 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Таким чином, підставою для залучення до участі у справі особи, яка не є стороною у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов`язки такої особи.
Враховуючи те, що предметом оскарження у цій справі є пункт 46 наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу), яким позивача призначено ординатором лікувального відділення медичної роти військової частини НОМЕР_2 , судове рішення у цій справі може вплинути на права, інтереси та обов`язки військової частини НОМЕР_2 , тому суд вважає за необхідне залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, військову частину НОМЕР_2 .
Відповідно до частини 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною 6 статті 12 цього Кодексу - що, справою незначної складності, є прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження врегульовані статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з частиною 5 якої суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи критерії, визначені частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, які не вимагають проведення підготовчого провадження або судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку, що зазначена справа є справою незначної складності, не підпадає під винятки, передбачені частиною 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, та відповідно до пункту 1 частини 6 статті 12, з урахуванням положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Прохальна частина позову містить клопотання позивача про витребування від Головнокомандувача Збройних Сил України та військової частини НОМЕР_1 всіх документів, що стосуються підстав для видання щодо ОСОБА_1 наказів від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу) та від 29.11.2024 №353 відповідно, у тому числі, директив, розпоряджень, характеристик, повідомлень, рапорту військовослужбовця від 29.11.2024 (вх.№5558) та іншого.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України вадміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною 1 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до частин 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
З огляду на викладене, з метою всебічного та повного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від відповідача Генерального штабу Збройних Сил України засвідчені належним чином копії всіх документів, на підставі яких та з урахуванням яких прийнято оспорюваний наказ Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу) в частині пункту 46, у тому числі, але не виключно, розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.10.2024 №22139/дск, на яке наявне посилання в оспорюваному наказі, а також витребувати від відповідача військової частини НОМЕР_1 засвідчені належним чином копії всіх документів, на підставі яких прийнято оспорюваний командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) наказ №353 від 29.11.2024, у тому числі, повідомлення про прийняття кадрових рішень наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 27 листопада 2024 року №1552 (вх. №8636 від 28.11.2024), рапорту військовослужбовця від 29.11.2024 (вх. №5558).
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 48, 49, 77, 80, 256, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/15274/24 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Головнокомандувача Збройних Сил України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов`язання вчинити певні дії.
Залучити до участі у справі №440/15274/24 як співвідповідача Генеральний штаб Збройних Сил України
Інформація заборонена для загального доступу згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
.
Клопотання позивача про залучення третьої особи - задовольнити.
Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, військову частину НОМЕР_2
Інформація заборонена для загального доступу згідно з пунктом чотири частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень"
.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропонувати відповідачам у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Роз`яснити відповідачам, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову в силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз`яснити, що відповідно до частини 7 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право вирішити справу за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 18 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.
Запропонувати третій особі у п`ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви з додатками або відзиву на позовну заяву надати до суду пояснення щодо позову або відзиву за правилами, встановленими частинами 2-4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а іншим учасникам справи - відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Встановити позивачу трьохденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, яка повинна відповідати статті 163 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити відповідачам трьохденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, яке повинно відповідати статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.
Клопотання позивача про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати від відповідача Генерального штабу Збройних Сил України засвідчені належним чином копії всіх документів, на підставі яких та з урахуванням яких прийнято оспорюваний наказ Головнокомандувача Збройних Сил України від 27.11.2024 №1552 (по особовому складу) в частині пункту 46, у тому числі, але не виключно, розпорядження Головнокомандувача Збройних Сил України від 31.10.2024 №22139/дск, на яке наявне посилання в оспорюваному наказі;
Витребувати від відповідача військової частини НОМЕР_1 засвідчені належним чином копії всіх документів, на підставі яких прийнято оспорюваний командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) наказ №353 від 29.11.2024, у тому числі, повідомлення про прийняття кадрових рішень наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 27 листопада 2024 року №1552 (вх. №8636 від 28.11.2024), рапорту військовослужбовця від 29.11.2024 (вх. №5558).
Витребувані документи надати до суду у п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Роз`яснити, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Роз`яснити учасникам справи, що права та обов`язки учасників справи встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд зазначає про обов`язок учасника справи зареєструвати свій електронний кабінет (https://id.court.gov.ua), якщо такий учасник (и) справи відповідно до частини шостої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував (ли) його, а також про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Повідомити учасникам справи, що вони можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, веб-адреса сторінки суду: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
СуддяС.С. Сич
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 08.01.2025 |
Номер документу | 124238148 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
С.С. Сич
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні