ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
06 січня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1265/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 , поданим в його інтересах адвокатом Тіорою Юрієм Парфірійовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач), поданим в його інтересах адвокатом Тіорою Юрієм Парфірійовичем (далі - представник позивача), до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви від 31 жовтня 2024 року б/н просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його заяви від 04 березня 2024 року про встановлення страхової виплати, про яке повідомлено листом від 26 серпня 2024 року № 1200-0206-8/21663;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити заяву ОСОБА_1 та встановити страхову виплату.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що позивач з 18 січня 1999 року працював на різних посадах (гірником, прохідником, машиністом гірничих виїмкових машин) у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код 26402894).
У зв`язку зі збройною агресією Російської Федерації у березні 2022 року позивач вимушений був виїхати з місця постійного проживання у м. Гірське Луганської області. При цьому, трудові відносини з Відокремленим підрозділом шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» позивач не переривав.
Виїхав позивач до м. Першотравенськ Синельниківського району Дніпропетровської області, де з 11 квітня 2022 року влаштувався на роботу до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства ДТЕК «Павлоградвугілля» за професією учня/машиніста гірничих виїмкових машин. При цьому, у відділі кадрів позивачу у зв`язку з тим, що він фактично не перервав своїх трудових відносин з Відокремленим підрозділом шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», відмовили у внесенні до його трудової книжки інформації про зарахування на роботу до їх підприємства. Замість цього, з урахуванням форс-мажорних обставин (військового стану), у відділі кадрів виписали нову трудову книжку, до якої занесли інформацію про прийняття позивача до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства ДТЕК «Павлоградвугілля».
Отже, у зв`язку з форс мажорними обставинами (військовим станом), позивач одночасно перебував у трудових відносинах з двома вищевказаними підприємствами.
29 липня 2023 року позивача звільнено з Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) (за власним бажанням).
09 жовтня 2023 року позивача звільнено з Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства ДТЕК «Павлоградвугілля» на підставі статті 38 КЗпП України (за власним бажанням).
Отже, загальний строк трудової діяльності позивача у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» складає більше 22 років.
У вересні 2023 року позивач звернувся до клініки професійних захворювань Інституту медицини праці ім. Ю.І. Кундієва НАМН України з метою встановлення хронічних професійних захворювань, отриманих за період з 1999 року по 2023 рік у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Лікарсько-експертною комісією клініки професійних захворювань державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» 04 жовтня 2023 року винесено медичний висновок за № 39/892 про встановлення професійного характеру захворювання ОСОБА_1 за місцем роботи у Відокремленому підрозділі Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та за професією машиніст гірничих виїмкових машин; встановлено певні хронічні професійні захворювання.
На підставі медичного висновку клінікою професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» підготовлено повідомлення про професійне захворювання ОСОБА_1 за формою П-3 № 721 від 04 жовтня 2023 року (вих. № 3434/3 від 04 жовтня 2023 року) Відокремленому підрозділу Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Східним міжрегіональним управлінням державної служби України з питань праці наказом від 09 листопада 2023 року № 882/СХ створено комісію з розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у позивача, яка провела розслідування хронічного професійного захворювання за професією машиніста гірничих виїмкових машин Відокремленого підрозділу Шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвутілля».
18 грудня 2023 року складено та затверджено акт за формою П-4.
13 лютого 2024 року Медико-соціальною експертизою встановлено ступень втрати професійної працездатності у відсотках ОСОБА_1 . Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною комісією серії 12ААГ № 946373 від 13 лютого 2024 року встановлено, що позивачем втрачено 65 (шістдесят п`ять) відсотків професійної працездатності. Позивача визнано особою з інвалідністю ІІІ групи безстроково, причина інвалідності - професійне захворювання.
04 березня 2024 року позивач через сервісний центр Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеської області звернувся з заявою про призначення страхової виплати, додавши до заяви акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 18 грудня 2023 року за формою - П4, складений на підприємстві Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Листом від 26 серпня 2024 року № 1200-0206-8/21663 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що йому відмовлено у призначенні страхової виплати. Зі змісту вищевказаного листа слідує, що підставою для відмови позивачу у призначенні страхової виплати стало те, що згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 39 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» якщо роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надалі уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок, може бути винесена відмова у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг потерпілому. Через визнання недійсним повідомлення про професійне захворювання від 04 жовтня 2023 року № 721, на підставі якого проведено розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання та складено акт за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, керуючись підпунктом 2 пункту 1 статті 39 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», з урахуванням листа Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 14 серпня 2024 року № СХ/3/9719-24, позивачу відмовлено у призначенні страхової виплати.
З посиланням на положення статті 46, 64 Конституції України, статей 153, 171 КЗпП України, статей 7, 30, 36, 39, 44, 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, представник позивача вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні страхової виплати та просить задовольнити позовні вимоги.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області позов не визнало, про що 22 листопада 2024 року через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» за вхідним реєстраційним № 9673/2024 подало відзив на позовну заяву від 21 листопада 2024 року № 1200-0802-8/29876.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 04 березня 2024 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення страхової виплати (звернення № 2878). Згідно з відомостями ІКІС ПФУ підсистема «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» до 04 березня 2024 року позивач на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області не перебував, страхові виплати не отримував. Електронна особова справа заявника сформована на підставі звернення № 2878. В підсистемі «Призначення та виплата деяких соціальних виплат» ІКІС ПФУ документи позивача для опрацювання надійшли до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 13 березня 2024 року.
При проведенні попереднього розгляду документів з метою призначення страхових виплат позивачу з`ясовано, що акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) від 18 грудня 2023 року складено на підприємстві Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (ідентифікаційний код 26402894).
Відповідно до даних трудової книжки серії НОМЕР_1 від 21 січня 2003 року, позивач працював на підприємстві Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» з 02 січня 2008 року по 29 липня 2023 року машиністом гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем. Одночасно, відповідно до даних трудової книжки серії НОМЕР_2 від 11 квітня 2022 року позивач з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року перебував у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (машиніст гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем). Отже, станом на дату звернення позивача із заявою від 04 березня 2024 року про призначення страхової виплати позивач мав в наявності дві трудові книжки, відповідно до яких в один і той же період (з 11 квітня 2022 року по 29 липня 2023 року) перебував в трудових відносинах одночасно з Відокремленим підрозділом шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та Відокремленим підрозділом «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
За Індивідуальними відомостями про застраховану особу (Форма ОК-5) Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування на позивача у період з січня 2022 року по березень 2022 року наявні відомості про сплату страхових внесків Відокремленим підрозділом шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», а з квітня 2022 року по вересень 2024 року звітування про страхові внески відбувалось Відокремленим підрозділом «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
В трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 21 січня 2003 року наявний запис № 22 про звільнення ОСОБА_1 з Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» 29 липня 2023 року. Трудова книжка серії НОМЕР_2 від 11 квітня 2022 року містить запис за № 3 про звільнення ОСОБА_1 з Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» 09 жовтня 2023 року. При цьому, в Індивідуальних відомостях про застраховану особу (Форма ОК-5) Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування на позивача міститься інформація про продовження нарахування заробітної плати позивачу за жовтень 2023 року (за 31 день). Так само по вересень 2024 року включно (майже 12 місяців після звільнення з підприємства) позивачу нараховувалась заробітна плата та сплачувались страхові внески в повному обсязі Відокремленим підрозділом «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля». Отже, резюмує відповідач, трудова книжка серії НОМЕР_2 не підтверджує факт звільнення ОСОБА_1 з Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» 09 жовтня 2023 року .
Відповідно до пункту 97 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок № 337), професійний характер хронічного захворювання встановлюється лікарсько-експертною комісією спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я, склад якої затверджує керівник такого закладу.
Згідно з пунктом 99 Порядку № 337 рішення про зв`язок захворювання з умовами праці приймається на підставі клінічних, функціональних досліджень (амбулаторних або стаціонарних) з урахуванням відомостей, зазначених у трудовій книжці, для визначення стажу роботи в умовах дії виробничих факторів, санітарно-гігієнічній характеристиці умов праці, інформаційній довідці про умови праці працівника, що складається лікарями з гігієни праці територіального органу Держпраці, який здійснює нагляд за підприємством (установою, організацією), у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання та інших документах.
Відповідно до пункту 101 Порядку № 337 спеціалізованими профпатологічними закладами охорони здоров`я стосовно кожного хворого складається повідомлення про хронічне професійне захворювання за формою П-3. У разі коли хворий працював на кількох підприємствах (в установах, організаціях), де були умови для розвитку хронічного професійного захворювання, або за кількома професіями, під час роботи за якими були умови для розвитку хронічного професійного захворювання, повідомлення за формою П-3 надсилається на останнє підприємство (в установу, організацію), де він працював за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку хронічного професійного захворювання.
Медичний висновок від 04 жовтня 2023 року за № 39/892 про встановлення професійного характеру захворювання винесено лікарсько-експертною комісією Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» по Відокремленому підрозділу «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» за професією машиніста гірничих виїмкових машин на підставі даних клініко-функціонального обстеження; динаміки захворювань, їх розвитку у період роботи; інформаційної довідки про умови праці від 19 вересня 2023 року, підготовленої Східним міжрегіональним управлінням державної служби України з питань праці, згідно з якої підлягали дії фізичного навантаження, параметри якого перевищували допустимі величини, дії шуму, рівень якого перевищував ГДР, дії пилу, концентрації якого перевищували ГДК; профмаршруту.
На підставі медичного висновку Клінікою професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва» підготовлено повідомлення про професійне захворювання за формою П-3 № 721 від 04 жовтня 2023 року по Відокремленому підрозділу «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля». В свою чергу, на підставі повідомлення про професійне захворювання за формою П-3 № 721 від 04 жовтня 2023 року створено комісію з розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює (працював) у Відокремленому підрозділі «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
18 грудня 2023 року комісією з розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4. В пункті № 3 цього акта зазначено найменування підприємства, на якому позивач отримав професійне захворювання - Відокремлений підрозділ «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
В пояснювальній записці від 08 грудня 2023 року позивач зазначив, що на цей час не працює у вугільній галузі, через воєнні дії після 24 лютого 2022 року був вимушений виїхати з Луганської області на підконтрольну українській владі територію та надавав пояснення щодо обставин та причин виникнення професійного захворювання на вугільних підприємствах Луганської області. Про наявність іншої трудової книжки і його роботи на іншому підприємстві, де були б умови для розвитку професійного захворювання, ОСОБА_1 комісію з розслідування не повідомив.
Повідомлення про професійне захворювання за формою П-3 від 04 жовтня 2023 року надіслано до Відокремленого підрозділу «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Відповідно до Порядку № 337 розслідування професійного захворювання проводиться за останнім місцем, де працював хворий за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку професійного захворювання. Розслідування хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 проведено без врахування його роботи в шкідливих умовах на Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» в якості машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем.
Листом від 21 березня 2024 року № 1200-0206-8/7145 відповідач проінформував позивача про продовження термінів розгляду заяви на призначення страхових виплат за електронною адресою san4eg80@ukr.net.
У зв`язку з прихованням ОСОБА_1 відомостей про наявність у нього іншої трудової книжки серії НОМЕР_2 , оформленої 11 квітня 2022 року, із записами про трудову діяльність з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області листом від 10 квітня 2024 року № 1200-1105-8/9253 звернулось до Клініки професійних захворювань ДУ «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» з проханням прийняти рішення про скасування медичного висновку про встановлення професійного характеру захворювання у ОСОБА_1 від 04 жовтня 2023 року за № 39/892 за місцем роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» за професією машиніста гірничих виїмкових машин, та повідомлення за формою П-3 від 04 жовтня 2023 року № 721 по Відокремленому підрозділі «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Листом від 07 червня 2024 року № 2/141 Клініка професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» повідомила відповідача, що рішенням лікарсько-експертної комісії від 29 травня 2024 року № 22/582 медичний висновок від 04 жовтня 2023 року за № 39/892 про наявність хронічного професійного захворювання (отруєння) та повідомлення про професійне захворювання від 04 жовтня 2023 року № 721 ОСОБА_1 під час роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» визнано недійсним на підставі наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області відомостей щодо останньої діяльності ОСОБА_1 на Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року.
Листами від 10 квітня 2024 року № 1200-1105-8/9245 та від 12 червня 2024 року № 1200-1105-8/15355 відповідач звернувся до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці з проханням прийняти рішення про скасування медичного висновку про встановлення професійного характеру захворювання у ОСОБА_1 від 04 жовтня 2023 року за № 39/892 за місцем роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» за професією машиніста гірничих виїмкових машин, та повідомлення за формою П-3 від 04 жовтня 2023 року № 721 по Відокремленому підрозділу «Шахта Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
Листом від 18 червня 2024 року № СХ/3/7656-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило відповідача, що у зв`язку з виявленою невідповідністю наданих даних щодо останнього підприємства, де ОСОБА_1 працював за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку хронічного професійного захворювання, Міжрегіональним управлінням повторно направлений лист до Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» з пропозицією: відповідно до пункту 101 Порядку № 337 направити повідомлення за формою П-3 на останнє підприємство, де він працював за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку хронічного професійного захворювання, а саме до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Листом від 28 червня 2024 року № 1200-1105-8/16805 відповідач звернувся до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці з пропозицією скасувати акт за формою П-4 розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 від 18 грудня 2023 року через втрату чинності повідомлення про професійне захворювання ОСОБА_1 від 04 жовтня 2023 року № 721, на що отримав відповідь від 11 липня 2024 року за № СХ/3/8561-24, у якій зазначено, що Порядок № 337 не передбачає скасування акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4, відповідно Міжрегіональне управління не має законодавчих підстав для скасування зазначеного акта, а тому таке питання може бути вирішено лише у визначеному законодавством України порядку, а саме шляхом звернення до суду.
У зв`язку з визнанням недійсним повідомлення про професійне захворювання ОСОБА_1 від 04 жовтня 2023 року № 721, на підставі якого проведено розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання ОСОБА_1 та складено акт за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, та керуючись підпунктом 2 пункту 1 статті 39 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області прийнято постанову (рішення) від 16 серпня 2024 року № 12001-55881898/12001-55881898-2024-1, якою відмовлено в призначенні щомісячної страхової виплати у зв`язку з поданням потерпілим уповноваженому органу завідомо неправдивих відомостей про страховий випадок. Про це ОСОБА_1 було повідомлено листом від 26 серпня 2024 року за № 1200-0206-8/21663.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 28 жовтня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 , подану в його інтересах адвокатом Тіорою Юрієм Парфірійовичем, залишено без руху.
Ухвалою від 06 листопада 2024 року про відкриття провадження в адміністративній справі вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є особою з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання з 12 лютого 2024 року безстроково, що підтверджується актом розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння), затвердженим 19 грудня 2023 року заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, та виданими Комунальною установою «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги до довідки серії 10 ААА за № 261961 та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 13 лютого 2024 року серії 12 ААГ № 946373.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 04 березня 2024 року, зареєстрованою за № 2878, про призначення страхової виплати у зв`язку з нещасним випадком на виробництві (професійним захворюванням), додавши до неї зазначені в заяві документи.
Постановою (рішенням) від 16 серпня 2024 року № 12001-55881898/12001-55881898-2024-1 про відмову в призначенні щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило позивачу в призначенні щомісячної страхової виплати у зв`язку з поданням потерпілим уповноваженому органу завідомо неправдивих відомостей про страховий випадок.
Підставою для звернення позивача з вищезазначеною заявою стали такі обставини.
Згідно з відомостями, наявними у дублікаті трудової книжки серії НОМЕР_4 від 21 січня 2003 року, позивач:
у період з 18 січня 1999 року по 15 серпня 2000 року, з 24 лютого 2003 року по 30 грудня 2006 року працював у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Гірська» Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля», яке в подальшому реорганізоване у Структурний підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та у Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» Міністерства вугільної промисловості України, гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею, прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею;
у період з 02 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року працював у Шахтопрохідницькому управлінні № 5 Відкритого акціонерного товариств «Трест Луганськшахтопроходка» прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею;
у період з 02 січня 2008 року по 29 липня 2023 року працював у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, учнем машиніста гірничовиїмкових машин підземним з повним робочим днем під землею, машиністом гірничовиїмкових машин підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею та машиністом гірничовиїмкових машин підземним 6 розряду з повним робочим днем під землею.
11 квітня 2022 року ОСОБА_1 влаштувався на роботу до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (у всіх зібраних судом матеріалах, окрім цієї трудової книжки, назва підприємства зазначена як Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля») на посаду учня машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті (запис № 1); 14 квітня 2022 року переведений на посаду машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим у шахті (запис № 2); 09 жовтня 2023 року звільнений за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України (запис № 3), про що свідчить трудова книжка серії НОМЕР_2 від 11 квітня 2022 року.
04 жовтня 2023 року лікарсько-експертною комісією Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» складено медичний висновок про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання за № 39/892, згідно з яким у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи та род занять: Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» (не працює з 2023 року) виявлено хронічну радикулопатію L5, S1 ліворуч в стадії затихаючого загострення з помірними статико-динамічними порушеннями, м`язово-тонічним та больовим синдромами; хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість з легким ступенем зниження слуху (ІІ ст.) - за класифікацією Остапкович В.Є., Пономарьової Н.І.; хронічний бронхіт ІІ ст., фаза затихаючого загострення, прикореневий пневмосклероз, ЛН ІІ ст. (другого ст.).
Означеним висновком у ОСОБА_1 встановлено професійного характеру захворювання - захворювання професійні - встановлені вперше.
На підставі медичного висновку лікарсько-експертної комісії про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання від 04 жовтня 2023 року № 39/892 Клінікою професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» складено повідомлення про професійне захворювання (отруєння) за формою П-3 від 04 жовтня 2023 року № 3434/3, яке направлено на адреси Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Профпатологу, Східному міжрегіональному управлінню Державної служби України з питань праці та Відокремленому підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля».
09 листопада 2023 року Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці видано наказ за № 882/СХ «Про створення комісії з проведення розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1».
За наслідками проведеного розслідування причин виникнення професійного захворювання ОСОБА_1 комісією з проведення розслідування Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці складено акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, який затверджений заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 19 грудня 2023 року.
Відповідно до акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, затвердженого заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 19 грудня 2023 року:
- відомості про підприємство: Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля»; основний вид діяльності та його код згідно з КВЕД - добування кам`яного вугілля, КВЕД - 05.10; найменування цеху, дільниці, відділу - підземна дільниця (пункт 3, абзац четвертий пункту 4, пункт 5 акта);
- відомості про хворого: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , стать - чоловіча, вік (повних років) - 42 роки, професія (посада) - машиніст гірничих виїмкових машин (8111), стаж роботи - 22 роки 00 місяців 03 днів (загальний), 14 років 07 місяців 17 днів (за професією), 21 рік 00 місяців 03 днів (у цеху в умовах впливу шкідливих факторів) (пункт 12 акта);
- висновок про наявність шкідливих умов праці: відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 квітня 2014 року № 248 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 травня 2014 року за № 472/25249) умови та характер праці:
машиніста гірничих виїмкових машин прохідницької дільниці Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» відноситься за концентрацією пилу в повітрі робочої зони - до третього класу четвертого ступеню; за важкістю праці - до третього класу третього ступеню; за рівнем виробничого шуму - до третього класу другого-третього ступеню; за рівнем загальної вібрації - до другого класу - третього класу першого ступеню;
машиніста гірничих виїмкових машин видобувної дільниці Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» відноситься за концентрацією пилу в повітрі робочої зони - до третього класу третього-четвертого ступеню; за важкістю праці - до третього класу третього ступеню; за рівнем виробничого шуму - до третього класу другого ступеню (пункт 13 акта);
- основний діагноз: 1. хронічна радикулопатія L5, S1 ліворуч в стадії затихаючого загострення з помірними статико-динамічними порушеннями, м`язово-тонічним та больовим синдромами (М54.1); 2. хронічна двобічна сенсоневральна приглухуватість з легким ступенем зниження слуху (ІІ ст.) - за класифікацією Остапкович В.Є. та Пономарьової Н.І. (Н90.3); 3. хронічний бронхіт ІІ ст. фаза затихаючого загострення, прикореневий пневмосклероз, ЛН ІІ ст. (другого ст.) (J44.0); супутній діагноз: НЦД за змішаним типом (F45.3) (пункт 14 акта);
- хронічне професійне захворювання раніше не встановлювалося; на момент розслідування хворий звільнений з підприємства 29 липня 2023 року за статтею 38 Кодексу законів про працю України за власним бажанням (пункти 15, 16 акта);
- хронічне професійне захворювання виникло за таких обставин: у зв`язку з недосконалістю технологічного процесу (зокрема, неможливістю застосування засобів малої механізації на усіх ланках технологічного процесу, неможливістю механізації та автоматизації певних видів робіт в складних гірничо-геологічних умовах, виділенням значних концентрацій пилу, переважно фіброгенної дії, та генерацією виробничого шуму під час роботи технологічного устаткування при недостатній ефективності засобів боротьби з шумом), виконанням не в повному обсязі протипилових заходів (гідропилопридушення застосовувалось не на усіх ланках технологічного процесу, обмивання гірничих виробок проводилось з порушенням планових термінів через недостатню забезпеченість змочувачем пилу), недостатньою забезпеченістю засобами індивідуального захисту від шуму, пилу (фільтри до протипилових респіраторів), протирадикулітним поясом - ОСОБА_1 підпадав під дії шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, параметри яких перевищували нормативні показники (пункт 17 акта);
- причина виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння): тривалий час впливу на працівника шкідливих факторів виробничого середовища і трудового процесу, параметри яких перевищували нормативні показники, а саме:
1) важкість праці, робоча поза: потужність зовнішньої роботи (Вт) при роботі за участю м`язів нижніх кінцівок та тулуба - фактична величина 114,0-144,5 Вт, при нормативному значенні - до 90 Вт; потужність зовнішньої роботи (Вт) при роботі з переважною участю м`язів плечового поясу - фактична величина 59,5-91,0 Вт, при нормативному значенні - до 45 Вт; перебування у вимушеній робочій позі 95 % часу зміни, при допустимому значенні до 10 % часу зміни;
2) виробничий шум: еквівалентний рівень шуму на робочому місці складав 89-98 дБА, при гранично допустимому рівні - 80 дБА;
3) пил переважно фіброгенної дії, викопне вугілля й вуглепородний пил (з вмістом вільного діоксиду кремнію до 5 %): максимальноразова концентрація в повітрі робочої зони складала 82,2-162,5 мг/м3, при ГДК = 10 мг/м3; з вмістом вільного діоксиду кремнію від 10 % до 70 %: максимальноразова концентрація в повітрі робочої зони складала 135,2-261,2 мг/м3, при ГДК = 2 мг/м3 (пункт 18 акта).
У протоколі засідання комісії з проведення розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює (працював) у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» від 15 листопада 2023 року № 1 серед іншого зазначено таке.
Член комісії ОСОБА_2 - директор Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», повідомив, що:
1) потерпілий ОСОБА_1 працював у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» з 18 січня 1999 року, за винятком періоду з 02 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року, за професією машиніста гірничовиїмкових машин з 13 грудня 2008 року по 29 липня 2023 року, останнє місце роботи - підземна дільниця, звільнився 29 липня 2023 року. Наказ про звільнення від 29 липня 2023 року № 40/к. В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 запис про звільнення за № 22;
2) матеріали про умови праці на робочих місцях, на яких працював ОСОБА_1 (протоколи досліджень, картки умов праці, накази про підсумки атестації тощо), представити неможливо, оскільки вони залишилися на непідконтрольній українській владі території Луганської області;
3) через відсутність робочих та технічних журналів неможливо дослідити, чи були: порушення виконання технологічних регламентів виробничого процесу; допускалися порушення режиму експлуатації технологічного устаткування, приладів, робочого інструменту; пошкодження захисних засобів і механізмів, систем вентиляції; порушення правил охорони праці, гігієни праці; випадки недосконалості технології, механізмів, робочого інструменту; випадки неефективності роботи систем вентиляції, кондиціювання повітря, захисних засобів, механізмів, засобів індивідуального захисту тощо;
4) стосовно обставин, що могли призвести до виникнення професійного захворювання у ОСОБА_1 , зазначив, що через недостатність коштів траплялись випадки несвоєчасного та не в повному обсязі забезпечення працівників шахти засобами індивідуального захисту, бракувало коштів на технічне переоснащення зношеного обладнання, технічні роботи проводилися з відхиленням від графіку через недостатність коштів для придбання запчастин та матеріалів для ремонту. Аварій на Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» в останні роки не було;
5) стосовно виконання проходження медичного огляду працівників певних категорій зазначив, що медичні огляди проводились щорічно. Заключні акти проходження медичних оглядів та медичні картки працівника залишились на непідконтрольній українській владі території. Запропонував звернутися до ОСОБА_1 за наявною в нього медичною документацією і взяти до уваги виписні епікризи, виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого для розгляду перебігу професійного захворювання. Питання направлення працівників на лікування та оздоровлення виносилися на засідання комісії з охорони праці підприємства. На Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» працював медичний пункт, але фотарій та інгаляторій не працювали;
6) приписи органів державного нагляду за охороною праці, подання посадових осіб робочих органів Фонду соціального страхування та представників профспілок, наказів (рішень, розпоряджень) адміністрації підприємства з питань порушень законодавства з охорони праці надати членам комісії неможливо, оскільки документація залишилася на тимчасово окупованій території;
7) стосовно переліку посадових осіб, інших працівників (ПІБ, посада) для можливого проведення опитування з питань, пов`язаних із розслідуванням причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 , зазначено, що на сьогодні відсутня можливість надати зазначену інформацію у зв`язку з відсутністю відомостей щодо місцезнаходження осіб, причетних до виникнення профзахворювань у ОСОБА_1 .
У протоколі засідання комісії з проведення розслідування причин виникнення хронічних професійних захворювань ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який працює (працював) у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», від 15 грудня 2023 року № 2 серед іншого зазначено таке.
Член комісії ОСОБА_2 - директор Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля», ознайомив присутніх з функціональними обов`язками ОСОБА_1 . Повідомив, що матеріали про умови праці на робочих місцях (протоколи досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу, карти умов праці, накази про підсумки атестації тощо) представити неможливо, оскільки вони залишилися на непідконтрольній українській владі території Луганської області. Запропонував розглянути інформацію Державного підприємства «Науково-дослідний інститут медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України» від 30 травня 2022 року № 131 та від 02 березня 2023 року № 25 про результати досліджень умов праці на аналогічних робочих місцях прохідника та машиніста гірничих виїмкових машин.
Голова комісії Полудо Сергій Володимирович - головний державний інспектор відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління інспекційної діяльності у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, повідомив, що Інформаційна довідка про умови праці ОСОБА_1 від 19 вересня 2023 року, яка була врахована лікарсько-експертною комісією Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» під час винесення висновку про професійний характер захворювання ОСОБА_1 , підготовлена відділом гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці управління інспекційної діяльності у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці на підставі матеріалів досліджень, які проводились раніше Державним підприємством «Науково-дослідний інститут медико-екологічних проблем Донбасу та вугільної промисловості МОЗ України» в аналогічних професійних групах підприємств вугільної промисловості Донецької області (листи від 30 травня 2022 року № 131 та від 02 березня 2023 року № 25) по робочим місцям прохідника та машиніста гірничих машин. Відповідно до листа Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» від 07 вересня 2023 року № 5/7 підприємство не має можливості надати необхідні документи та інформацію, вказану в приписі. Зі всіма працівниками призупинені дії трудових договорів. Підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області. Документація та архів не були евакуйовані внаслідок бойових дій, саме з 24 лютого 2022 року, оскільки підприємство Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» розташований на лінії зіткнення з тимчасово окупованою територією Луганської області за адресою: вул. І. Данькова, буд. 21, м. Гірське.
Під час розгляду заяви позивача про призначення щомісячної страхової виплати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області звернулося до Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» з листом від 18 березня 2024 року за № 1200-1105-8/6804, яким повідомило останнього про те, що ОСОБА_1 не надав комісії з розслідування відомості про наявність у нього іншої трудової книжки, оформленої на іншому підприємстві за останнім місцем роботи після виїзду з Луганської області через воєнні дії. Після звернення ОСОБА_1 04 березня 2024 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення страхової виплати на підставі акта за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області виявило додаткові документи по ОСОБА_1 , підвантажені до систем Пенсійного фонду України, зокрема трудову книжку серії НОМЕР_2 , оформлену на ОСОБА_1 11 квітня 2022 року, із записами про трудову діяльність у період з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року по Відокремленому підрозділу «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (Дніпропетровська область) за професією учня / машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим днем; дані з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) про перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля».
Листом від 08 квітня 2024 року № 2/74 Клініка професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» повідомила відповідача, що відомості про трудову діяльність позивача у період з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року, про наявність трудової книжки серії НОМЕР_2 від 11 квітня 2022 року, санітарно-гігієнічної характеристики умов праці, складеної лікарями з гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці, який здійснює нагляд за підприємством Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», з описом факторів виробничого середовища та трудового процесу (зокрема фізичного навантаження, пилу, шуму), результатів лабораторних, інструментальних вимірювань (досліджень) за період роботи з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року в Клініці професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» відсутні. Надати експертний висновок щодо наявності (відсутності) хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 за останнім місцем роботи у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» не є можливим, оскільки відсутня санітарно-гігієнічна характеристика умов праці, яка складається лікарями з гігієни праці територіального органу Державної служби України з питань праці, який здійснює нагляд за підприємством Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», з описом факторів виробничого середовища та трудового процесу (зокрема фізичного навантаження, пилу, шуму), результатів лабораторних, інструментальних вимірювань (досліджень) за період роботи з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року.
29 травня 2024 року лікарсько-експертною комісією спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я - Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» складено медичний висновок про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) за № 22/582, яким вирішено вважати недійсним рішення лікарсько-експертної комісії від 04 жовтня 2023 року № 39/892. Експертне рішення буде винесено після уточнення умов праці. Повідомлення про наявність вперше виявленого хронічного професійного захворювання (отруєння) від 04 жовтня 2023 року № 39/892 вважати недійсним.
Листом від 28 червня 2024 року № 1200-1105-8/16805 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області звернулось до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці з пропозицією скасувати акт за формою П-4 розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 від 18 грудня 2023 року через втрату чинності повідомлення про професійне захворювання ОСОБА_1 від 04 жовтня 2023 року № 721.
Листом від 11 липня 2024 року № СХ/3/8561-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило відповідача про те, що Порядок № 337 не передбачає скасування акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання за формою П-4, відповідно Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці не має законодавчих підстав для скасування зазначеного акта.
Листами від 18 липня 2024 року № 1200-1105-8/18563 та від 09 серпня 2024 року № 1200-1005-8/20316 відповідач звертався до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці з проханням вжити заходів щодо звернення до суду з питань скасування акта за формою П-4 розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 від 18 грудня 2023 року.
Листом від 13 серпня 2024 року № СХ/3/9719-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило відповідача про те, що рішенням Клініки професійних захворювань Державної установи «Інститут медицини праці імені Ю.І. Кундієва Національної академії медичних наук України» від 29 травня 2024 року № 22/582 медичний висновок лікарсько-експертної комісії спеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я про наявність (відсутність) хронічного професійного захворювання (отруєння) від 04 жовтня 2023 року № 39/892 та повідомлення про хронічне професійне захворювання (отруєння) від 04 жовтня 2023 року № 721 ОСОБА_1 визнано недійсним на підставі наданих нових відомостей щодо професійної діяльності. ОСОБА_1 . Разом з цим, інформація про зміну або відміну діагнозу хронічного професійного захворювання (отруєння) відсутня. Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) є колегіальним документом. Відповідно до пункту 118 Порядку № 337 акт підписується головою та всіма членами комісії з розслідування. У разі незгоди із змістом акта член комісії з розслідування підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово, підписує та додає до акта як його невід`ємну частину. Акт за формою П-4, підписаний членами комісії з розслідування, протягом доби затверджується керівником територіального органу Держпраці та завіряється печаткою. Акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 підписаний всіма членами комісії, у тому числі і представником Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області без окремої думки.
Про відмову в призначенні страхової виплати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача листом від 26 серпня 2024 року № 1200-0206-8/21663.
Відповідно до письмових пояснень Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 19 листопада 2024 року б/н, наданих на виконання вимог ухвали суду та викладених у клопотанні, 04 жовтня 2023 року за № 3434/3 (вх. № 6746/СХ/1-23 від 30 жовтня 2023 року) до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці надійшло повідомлення за формою П-3 про професійне захворювання (отруєння) ОСОБА_1 , 1980 року народження, який працював у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля». Відповідно до пункту 105 Порядку № 337 Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці згідно з наказом від 09 листопада 2023 року № 882/СХ створена комісія з проведення розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 . В ході проведення розслідування хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 не було встановлено фактів перебування ОСОБА_1 в трудових відносинах з іншими підприємствами після роботи у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля». За результатами розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 відповідно до вимог пункту 117 Порядку № 337 комісією складено акт за формою П-4 і відповідно до вимог пункту 119 Порядку № 337 його надіслано: територіальному органові Держпраці; хворому; робочому органові Фонду; первинній організації відповідної профспілки або уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці (у разі, коли профспілка на підприємстві (в установі, організації) відсутня); вищому профспілковому органу; лікарю-профпатологу, який направив хворого до високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров`я; підприємству (установі, організації) (Відокремленому підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля»).
Згодом до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганський області від 18 липня 2024 року № 1200-1105-8/18563 (вх. № 6336/СХ/1-24 від 19 липня 2024 року) щодо скасування акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання у ОСОБА_1 за формою П-4 у зв`язку з виявленою невідповідністю факту останнього місця роботи ОСОБА_1 з останнім підприємством, вказаним в трудовій книжці, де були умови для розвитку професійного захворювання (отруєння). Оскільки Порядком № 337 не передбачено процедуру скасування акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці направлено лист до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганський області від 13 серпня 2024 року № СХ/3/9719-24, в якому зазначено, що акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) є колегіальним документом і відповідно до пункту 118 Порядку № 337 підписується головою та членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії з розслідування підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово, підписує та додає до акта як його невід`ємну частину. Такої окремої думки під час підписання акта розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 у членів комісії не виникло. Таким чином, акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 у ОСОБА_1 є діючим.
Отже, дослідженням наданих суду документів судом встановлено, що:
у період з 02 січня 2008 року по 29 липня 2023 року позивач працював у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, учнем машиніста гірничовиїмкових машин підземним з повним робочим днем під землею, машиністом гірничовиїмкових машин підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею та машиністом гірничовиїмкових машин підземним 6 розряду з повним робочим днем під землею;
у період з 11 квітня 2022 року по 09 жовтня 2023 року позивач працював у Відокремленому підрозділі «Шахтоуправління Першотравенське» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» учнем машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті, машиністом гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим у шахті;
акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, затверджений заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 19 грудня 2023 року, станом на час розгляду цієї справи є чинним.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Закон України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-ХIV в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про призначення страхової виплати) відповідно до Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров`я.
За приписами статті 1 Закону № 1105-ХIV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
види загальнообов`язкового державного соціального страхування: у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності; від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхування від нещасного випадку); медичне страхування (пункт 1);
загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - соціальне страхування) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає страхові виплати та надання соціальних послуг застрахованим особам за рахунок коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - кошти соціального страхування), коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством (пункт 3);
нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю працівника або настала його смерть (пункт 5);
об`єкт соціального страхування - страховий ризик та страховий випадок, із настанням яких у застрахованих осіб (членів їхніх сімей, інших осіб) виникає право на страхові виплати та соціальні послуги відповідно до цього Закону залежно від видів соціального страхування (пункт 6);
професійне захворювання - захворювання, що виникло внаслідок професійної діяльності застрахованого та зумовлено виключно або переважно впливом шкідливих речовин і певних видів робіт та інших факторів, пов`язаних з роботою (пункт 7);
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню відповідно до видів соціального страхування (пункт 8);
страховик - Пенсійний фонд України (пункт 9);
страхові випадки: за соціальним страхуванням від нещасного випадку - нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання (у тому числі встановлене чи виявлене у період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів), що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму; нещасний випадок, що стався, або професійне захворювання, яке виникло внаслідок порушення застрахованим нормативних актів про охорону праці; за соціальним страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи, членів її сім`ї або іншої особи на отримання відповідно до цього Закону страхових виплат (пункт 10);
страхові кошти - акумульовані страхові внески, суми від фінансових санкцій та інші надходження відповідно до законодавства для здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом (пункт 12);
суб`єкти соціального страхування - застрахована особа, члени її сім`ї або інша особа у випадках, передбачених цим Законом, страхувальник та страховик (пункт 14).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 4 Закону № 1105-ХIV уповноваженим органом управління в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 5 Закону № 1105-ХIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону.
Частиною першою статті 29 Закону № 1105-ХIV передбачено, що страхуванню від нещасного випадку підлягають:
1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню від нещасного випадку на інших підставах;
2) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять, під час занять, коли вони набувають професійних навичок, у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах.
Згідно з частинами першою, другою статті 30 Закону № 1105-ХIV страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про охорону праці».
Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України (частини третя, четверта статті 30 Закону № 1105-ХIV).
Відповідно до частини сьомої статті 30 Закону № 1105-ХIV страхові виплати складаються із:
1) щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати (або відповідної її частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата);
2) страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого);
3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
4) страхових витрат на професійну реабілітацію та соціальну допомогу;
5) допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
За приписами статті 32 Закону № 1105-ХIV:
медико-соціальна експертиза стійких обмежень життєдіяльності потерпілих здійснюється МСЕК відповідно до Основ законодавства України про охорону здоров`я (частина перша);
ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров`я, з урахуванням (за наявності) результатів заключного реабілітаційного обстеження після надання реабілітаційної допомоги мультидисциплінарною командою реабілітаційного закладу, відділення, підрозділу, внесеного до індивідуального реабілітаційного плану. Огляд потерпілого, складання, внесення змін до індивідуальної програми реабілітації проводиться МСЕК відповідно до законодавства (частина друга);
позачергова експертиза проводиться МСЕК за заявою потерпілого, страховика чи інших заінтересованих осіб, а у випадках, передбачених законом, - за клопотанням органів досудового розслідування або за рішенням суду (судді) (частина третя).
Згідно з частиною першою статті 36 Закону № 1105-ХIV сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати, яку потерпілий мав до ушкодження здоров`я. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати після проведеного перерахування відповідно до частини другої статті 31 цього Закону не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату.
Середньомісячна заробітна плата для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв`язку із втраченою ним заробітною платою (або відповідною її частиною) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Під час обчислення середньомісячної заробітної плати враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески (частини восьма, дев`ята статті 36 Закону № 1105-ХIV).
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 36 Закону № 1105-ХIV перерахування сум страхових виплат проводиться відповідно до частини другої статті 31 цього Закону.
Частиною першою статті 31 Закону № 1105-ХIV передбачено, що перерахування сум щомісячних страхових виплат проводиться у разі: 1) зміни ступеня втрати професійної працездатності; 2) зміни складу сім`ї померлого.
Відповідно до частини другої статті 31 Закону № 1105-ХIV щомісячні страхові виплати підлягають перерахуванню щороку, з 1 березня, на коефіцієнт, що враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні. Коефіцієнт перерахунку щомісячних страхових виплат відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеного відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. За наявності фінансових можливостей бюджету уповноваженого органу управління розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для здійснення перерахування, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення. Розмір такого збільшення визначається у межах бюджету уповноваженого органу управління за рішенням Кабінету Міністрів України. Визначена раніше сума щомісячної страхової виплати не підлягає зменшенню.
Згідно з абзацами першим, третім частини першої статті 37 Закону № 1105-ХIV для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням Пенсійного фонду України. Заява може бути подана до Пенсійного фонду України у формі паперового документа.
Відповідно до частини другої статті 37 Закону № 1105-ХIV територіальні органи уповноваженого органу управління приймають рішення про призначення страхових виплат на підставі заяви та отриманих шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій:
1) акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами;
2) даних про встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності;
3) даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи, яка має право на виплати, та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть потерпілого та інших актів цивільного стану, необхідних для призначення страхових виплат;
4) даних реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування про працевлаштування, нараховану заробітну плату (дохід) і сплату страхових внесків та інших даних, необхідних для призначення виплат;
5) наявних даних Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання;
6) даних органів реєстрації про реєстрацію місця проживання;
7) даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти про навчання;
8) даних Державного реєстру боржників про виплату аліментів;
9) даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо статусу внутрішньо переміщеної особи;
10) даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Потерпілий або особи, які мають право на страхові виплати, у разі відсутності необхідної інформації в державних реєстрах і базах даних мають право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхових виплат (частина третя статті 37 Закону № 1105-ХIV).
Статтею 38 Закону № 1105-ХIV визначено, що територіальні органи уповноваженого органу управління розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи і приймають відповідні рішення протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів. Територіальні органи уповноваженого органу управління можуть затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок оформлені з порушенням установлених вимог.
Згідно з частиною першою статті 39 Закону № 1105-ХIV уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо: 1) потерпілий вчиняв дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання рекомендацій лікаря), що сприяли настанню страхового випадку; 2) роботодавець, інші органи, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілий надали уповноваженому органу управління завідомо неправдиві відомості про страховий випадок; 3) застрахована особа вчинила умисне кримінальне правопорушення, що призвело до настання страхового випадку.
Відповідно до частини другої статті 39 Закону № 1105-ХIV уповноважений орган управління відмовляє у здійсненні страхових виплат і наданні соціальних послуг застрахованій особі, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов`язаним з виробництвом.
Страхові виплати здійснюються щомісяця у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку або за рішенням суду потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання (пункт 1 частини першої статті 41 Закону № 1105-ХIV).
За приписами частин п`ятої, сьомої статті 41 Закону № 1105-ХIV страхові виплати здійснюються протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхових виплат, з вини уповноваженого органу управління або його територіальних органів своєчасно не призначено або не виплачено суму страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку з підвищенням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Постановою правління Пенсійного фонду України від 26 січня 2024 року № 4-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 березня 2024 року за № 353/41698, затверджено Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - Порядок № 4-1), який набрав чинності 21 березня 2024 року.
Відповідно до пункту 1 розділу І «Загальні положення» Порядку № 4-1 цей Порядок визначає механізм призначення, перерахування та здійснення таких страхових виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності: допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини); страхова виплата потерпілому під час його професійної реабілітації; страхова виплата при тимчасовому переведенні потерпілого на легшу, нижчеоплачувану роботу; одноразова допомога потерпілому; страхові виплати в разі смерті потерпілого; страхова виплата дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; страхові витрати на соціальну допомогу, інші витрати на відшкодування шкоди, які включають: компенсацію витрат на проїзд потерпілого, який став особою з інвалідністю, до місця лікування та/або реабілітації і у зворотному напрямку та витрат на проїзд і житло особи, яка супроводжує потерпілого до місця лікування та/або реабілітації (якщо потерпілому визначено потребу в супроводі); відшкодування витрат на надання соціальної послуги догляду вдома; щомісячна грошова компенсація вартості заходів, необхідних для надання соціальної послуги натуральної допомоги; відшкодування витрат на поховання потерпілого та пов`язаних з цим ритуальних послуг.
Заява про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат (крім виплат, які призначаються страхувальником) подається потерпілим або особою, яка має право на страхові виплати у разі смерті потерпілого, особисто або через уповноваженого представника до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає страхову виплату) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр) (абзац перший пункту 1 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Згідно з абзацами першим-другим, п`ятим пункту 2 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 заява разом з документами, необхідними для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат подається: для призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат за формою згідно з додатками 1, 2 до цього Порядку. У заяві зазначається інформація про місце проживання (перебування), для підтвердження якої особа може надати відомості про задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування), що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».
За приписами пункту 3 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 незалежно від виду страхової виплати, щодо якої звертається особа, під час подання заяви особа надає: паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України); свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України) у разі призначення виплат на дитину; документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).
Особа може пред`явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі.
Інформація, що міститься в державних електронних інформаційних ресурсах, отримується шляхом електронної інформаційної взаємодії або направлення запитів до власників (розпорядників) зазначених відомостей.
Електронна інформаційна взаємодія здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
Абзацами першим-третім пункту 4 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 передбачено, що заява разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), може подаватись заявником в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал Пенсійного фонду) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) (у разі наявності технічної можливості). На заяву, подану в електронній формі, накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису або інших засобах ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу заявника, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія її формування та подання здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, що містяться в державних електронних інформаційних ресурсах, необхідні для формування заяви, отримуються шляхом електронної інформаційної взаємодії.
У разі відсутності таких відомостей в державних електронних інформаційних ресурсах до такої заяви додаються сканкопії (фотокопії) відповідних документів. Електронна інформаційна взаємодія, передбачена цим Порядком, здійснюється з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» з дотриманням Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про захист персональних даних», «Про публічні електронні реєстри», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».
Днем звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат вважається день прийняття органом, що призначає страхову виплату, відповідної заяви з усіма необхідними документами. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) страхової виплати), днем звернення за страховою виплатою вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо заява подається через вебпортал або засобами Порталу Дія, днем звернення вважається дата її реєстрації разом зі сканкопіями (фотокопіями) документів (пункт 5 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Відповідно до пункту 6 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій, підсистемами Пенсійного фонду України орган, що призначає страхову виплату, може отримати: дані з Державного реєстру актів цивільного стану громадян; дані з Електронного реєстру листків непрацездатності; дані з Єдиного державного демографічного реєстру; дані з Єдиної державної електронної бази з питань освіти; дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; дані з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб; дані з Єдиного реєстру боржників; дані з інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу; дані з реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; дані з централізованого банку даних з проблем інвалідності.
Згідно з абзацом першим пункту 7 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 якщо орган, що призначає страхову виплату, не отримав відомості, необхідні для призначення страхової виплати, із інформаційних систем органів державної влади, державних реєстрів або баз даних, особа, яка звертається за страховою виплатою або компенсацією, має право надати документи, що підтверджують ці відомості.
Якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган, що призначає страхову виплату, письмово повідомляє заявника, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві робиться відповідний запис. У разі подання заяви через вебпортал Пенсійного фонду або Портал Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) (абзац другий пункту 7 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1).
Пунктами 8, 9 розділу ІІ «Звернення за призначенням, перерахуванням, продовженням та здійсненням страхових виплат» Порядку № 4-1 визначено, що заяви реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає страхову виплату.
При прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує особу заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат;
реєструє заяву, перевіряє її зміст, належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта чи іншого документа, який посвідчує особу;
сканує документи, при цьому скановані копії повинні відповідати оригіналам та бути придатними для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного тексту документа та його реквізитів);
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних інформаційних систем органів державної влади, державних реєстрів або баз даних;
видає особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних документів, пам`ятку одержувача страхової виплати (додаток 6 до цього Порядку). Скановані розписка та пам`ятка зберігаються в електронній справі про страхові виплати.
Працівник сервісного центру не пізніше двох робочих днів після отримання інформації про відсутність та/або наявність розбіжностей відомостей про заявника у відповідних інформаційних системах органів державної влади, державних реєстрах або базах даних повідомляє особу у вибраний нею спосіб про перелік відсутніх документів та строк, у який їх необхідно подати.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів, за умови їх наявності у повному обсязі, засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає страхову виплату, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення) та електронну справу про страхові виплати.
Порядок формування електронної справи про страхові виплати визначено у розділі ІІІ «Порядок формування електронної справи про страхові виплати» Порядку № 4-1:
створення та обробка документів здійснюється з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій (пункт 1);
рішення про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат приймається протягом 10 календарних днів, не враховуючи дня надходження заяви з усіма необхідними документами з урахуванням отриманої органом, що призначає страхову виплату, інформації із відповідних державних електронних інформаційних реєстрів та баз даних (пункт 2);
орган, що призначає страхову виплату, може затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про нещасний випадок або професійне захворювання оформлені з порушенням установлених вимог (пункт 3);
рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає страхову виплату (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає страхову виплату, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній справі про страхові виплати;
рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах;
за бажанням потерпілого або особи, яка має право на виплати, рішення можна отримати в сервісному центрі в паперовій формі або через електронний кабінет користувача вебпорталу Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія (у разі наявності технічної можливості) (пункт 4); […]
документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає страхову виплату, за правилами, встановленими Типовою інструкцією з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 (пункт 6);
після призначення страхової виплати чи продовження виплати раніше призначеної страхової виплати електронна справа про страхові виплати засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає страхову виплату, за адресою фактичного проживання незалежно від задекларованого / зареєстрованого місця проживання (перебування) особи для здійснення її виплати (пункт 7).
Відповідно до пункту 1 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку.
Для призначення щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати потерпілий подає в електронній формі засобами Порталу Дія (за наявності технічної можливості) або вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України до органу, що призначає страхову виплату, заяву за формою відповідно до додатка 1 до цього Порядку. Заява може бути подана у формі паперового документа. Потерпілий має право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхової виплати (абзаци перший, другий пункту 2 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1).
Згідно з абзацами третім-шостим пункту 2 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 органом, що призначає страхову виплату, до електронної справи про страхові виплати додаються: акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України; виписка з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) про ступінь втрати професійної працездатності; довідка про розмір середньої заробітної плати перед настанням страхового випадку.
Середньомісячний заробіток для обчислення щомісячної страхової виплати визначається згідно з Порядком № 1266 (пункт 3 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1).
Пунктами 6, 7 розділу V «Щомісячна страхова виплата втраченої заробітної плати (або відповідної її частини)» Порядку № 4-1 закріплено, що мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому в перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати чотири мінімальні заробітні плати. Щомісячна страхова виплата призначається потерпілому з дня встановлення МСЕК ступеня втрати професійної працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач у період з 18 січня 1999 року по 15 серпня 2000 року, з 24 лютого 2003 року по 30 грудня 2006 року працював у Державному відкритому акціонерному товаристві шахта «Гірська» Дочірнє підприємство Державної холдингової компанії «Первомайськвугілля», яке в подальшому реорганізоване у Структурний підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» та у Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» Міністерства вугільної промисловості України, гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем під землею, учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею, прохідником 4 розряду з повним робочим днем під землею, прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею; у період з 02 січня 2007 року по 31 грудня 2007 року працював у Шахтопрохідницькому управлінні № 5 Відкритого акціонерного товариств «Трест Луганськшахтопроходка» прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею; у період з 02 січня 2008 року по 29 липня 2023 року працював у Відокремленому підрозділі шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» підземним прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, учнем машиніста гірничовиїмкових машин підземним з повним робочим днем під землею, машиністом гірничовиїмкових машин підземним 5 розряду з повним робочим днем під землею та машиністом гірничовиїмкових машин підземним 6 розряду з повним робочим днем під землею.
11 квітня 2022 року ОСОБА_1 влаштувався на роботу до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Першотравенське» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля» (у всіх зібраних судом матеріалах, окрім цієї трудової книжки, назва підприємства зазначена як Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Першотравневе» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля») на посаду учня машиніста гірничих виїмкових машин з повним робочим днем у шахті (запис № 1); 14 квітня 2022 року переведений на посаду машиніста гірничих виїмкових машин 6 розряду з повним робочим у шахті (запис № 2); 09 жовтня 2023 року звільнений за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію на підставі статті 38 Кодексу законів про працю України (запис № 3), про що свідчить трудова книжка серії НОМЕР_2 від 11 квітня 2022 року.
Враховуючи, що останнім місцем роботи позивача є Відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Першотравенське» Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Павлоградвугілля», суд погоджується з твердженнями відповідача про те, що повідомлення за формою П-3 мало бути надіслано на останнє підприємство, де позивач працював за професією, під час роботи за якою були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння), як це передбачено приписами пункту 101 Порядку № 337.
Разом з цим, недотримання у межах спірних правовідносин приписів пункту 101 Порядку № 337 не нівелює того факту, що позивач протягом повних 22 років працював на роботах в шахтах зі шкідливими умовами праці та отримав хронічне професійне захворювання.
Оскільки акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) за формою П-4 від 18 грудня 2023 року, затверджений заступником начальника Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 19 грудня 2023 року, який за нормами статті 30 Закону № 1105-ХIV є підставою для здійснення страхових виплат, станом на час розгляду цієї справи є чинним, а раніше встановлений позивачу діагноз хронічного професійного захворювання не змінений та не відмінений, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови позивачу у призначенні страхової виплати.
У зв`язку з цим, постанова (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16 серпня 2024 року № 12001-55881898/12001-55881898-2024-1 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати є протиправною та підлягає скасуванню.
Призначення щомісячної страхової виплати позивачу має бути здійснено відповідачем з 12 лютого 2024 року (з дати встановлення професійного захворювання).
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду (частина третя статті 245 КАС України).
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких вона просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
визнати протиправним та скасувати постанову (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16 серпня 2024 року № 12001-55881898/12001-55881898-2024-1 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 04 березня 2024 року, зареєстрованою за № 2878, щомісячну страхову виплату втраченої заробітної плати відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» з 12 лютого 2024 року.
Лист Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 26 серпня 2024 року № 1200-0206-8/21663, яким позивачу повідомлено про відмову у призначенні страхової виплати, не є рішенням суб`єкта владних повноважень, прийнятим на виконання владних управлінських функцій, та не тягне для позивача жодних правових наслідків, а тому визнанню протиправним та скасуванню не підлягає.
У задоволенні вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення страхової виплати суд вважає за необхідне відмовити з огляду на таке.
Порушене право позивача полягає у відмові суб`єкта владних повноважень призначити йому страхову виплату. У межах спірних правовідносин єдиним правильним за цих обставин способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування індивідуального акта - рішення суб`єкта владних повноважень про відмову в призначенні страхової виплати, та зобов`язання відповідача призначити позивачу за його заявою страхову виплату, а не задовольнити заяву про встановлення страхової виплати.
Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині позовних вимог не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Відповідно до частини восьмої статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
При зверненні до суду з позовом в електронній формі позивачем сплачено судовий збір в сумі 968,96 грн, що підтверджено квитанцією від 31 жовтня 2024 року за № 0091-9138-9681-3969.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання страхових виплат як складової частини права на соціальний захист і спір виник внаслідок неправильних дій територіального органу Пенсійного фонду України, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Питання щодо розподілу судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, у цьому рішенні судом не вирішується, оскільки до ухвалення рішення суду клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу адвоката позивачем не заявлено і суду не надано доказів, які підтверджують розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ), поданий в його інтересах адвокатом Тіорою Юрієм Парфірійовичем, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнати протиправним та скасувати постанову (рішення) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 16 серпня 2024 року № 12001-55881898/12001-55881898-2024-1 про відмову в призначенні ОСОБА_1 щомісячної страхової виплати втраченої заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 04 березня 2024 року, зареєстрованою за № 2878, щомісячну страхову виплату втраченої заробітної плати відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» з 12 лютого 2024 року.
Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн (дев`ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124259313 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
Т.І. Чернявська