Справа № 277/1511/24
РІШЕННЯ
іменем України
"08" січня 2025 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Т.Г. Корсун при секретарі судового засідання М.М. Сороки, розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Ємільчине в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області про визнання права власності на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ :
До Ємільчинського районного суду Житомирської області звернулася ОСОБА_1 з позовом до Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області про визнання права власності на право на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина за законом. Позивач приходиться спадкодавцю дочкою, а відтак спадкоємцем першої черги спадкування за законом, інші спадкоємці відсутні, отож є єдиним спадкоємцем. Просила визнати за нею право власності на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності ПКСП «Радянська Україна» с. Сімаківка, Сімаківської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, що належало ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої був ОСОБА_2 , який прийняв спадщину після її смерті, але не оформив свої спадкові права та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивачка зазначила, що є спадкоємцем після смерті батька.
03 липня 2024 року позивачка звернулася до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на право на земельну частку (пай). ОСОБА_1 просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою суду від 14.11.2024 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 05.12.2024 підготовче засідання відкладено, витребувано у державного нотаріуса Звягельської державної нотаріальної контори Житомирської області Ружицького О.Д. копії матеріалів спадкової справи № 57368943 (номер у нотаріуса 108/2015), заведеної відносно майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в підготовче засідання не з`явилася. Подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Згідно поданої заяви позивач позов підтримала в повному обсязі, просила суд його задовольнити, судові витрати просила залишити за нею.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи. До початку підготовчого засідання подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Проти задоволення позову не заперечує.
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст.206 цього Кодексу.
Відповідно до ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, враховуючи заяви учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як передбачено ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.4).
Дружиною ОСОБА_2 була ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.6, 8).
З інформації Відділу №4 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин ГУ Держгеокадастру у Житомирській області від 07.10.2024 за №97-6-0.1044-2205/41-24 слідує, що в у відповідності до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) колективного сільськогосподарського підприємства «Радянська Україна» Сімаківської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, на ім`я ОСОБА_3 сертифікат на право на земельну частку (пай) не реєструвався та не видавався; наявний запис про реєстрацію та видачу сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0249304 за №262 від 26.05.1997 на ім`я ОСОБА_3 (а.с.18).
Відповідно до довідки виконавчого комітету Сімаківського старостинського округу Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 17.07.2024 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була включена в списки на розпаювання земель колективної власності ПКСП «Радянська Україна» села Сімаківки Ємільчинського району Житомирської області, номер в списку с/р 265, №43/1123- 2,87 га рілля, №79/446 1,023 га кормові, серія сертифікату ЖТ 0249304, але державний акт на право власності взамін сертифікату не видавався (а.с.17).
Указом Президента України №720/95 від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» установлено, що паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.
Паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.
Паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Таким чином головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю.
Згідно п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Згідно ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», право на земельну частку (пай) мають:
- колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно абз.2 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року №7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
Відповідно до довідки виконавчого комітету Сімаківського старостинського округу Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області від 17.07.2024 №149 ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зареєстрована та проживала за адресою: с. Сімаківка, Звягельського (Ємільчинського) району, Житомирської області. На день її смерті разом з нею в цьому будинку постійно проживав та був зареєстрований її чоловік ОСОБА_2 (а.с.16 зворотня сторона).
ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою: с. Сімаківка, Звягельського (Ємільчинського) району, Житомирської області (а.с.16).
ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_4 ) є дочкою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.8).
Позивач подала заяву про прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_2 .
Відповідно до спадкової справи №108/2015 до майна померлого ОСОБА_2 сестра та брати позивачки ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовилися від частки в спадщині батька на користь доньки померлого ОСОБА_1 (а.с. 43-44).
З постанови державного нотаріуса Звягельської державної нотаріальної контори Житомирської області №1271/02-31 від 03.07.2024 слідує, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , на майно, яке він прийняв у спадщину після смерті дружини ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав (а.с.21).
Право на спадкування мають особи, визначені у законі (ст. 1223 ч. 1 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України).
За таких обставин суд приходить до висновку, що заявлений позов про визнання права власності на право на земельну частку (пай) слід задовольнити, визнавши за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька право власності на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності ПКСП «Радянська Україна» с. Сімаківка Сімаківської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, що належало її матері ОСОБА_3 , спадкоємцем якої був її чоловік, який спадщину після смерті дружини прийняв, але не оформив свої спадкові права і помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи зазначене, а також те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що спрямовані на реальний захист прав та інтересів спадкоємця при оформленні своїх спадкових прав, а тому позов підлягає до задоволення.
Питання про стягнення судового збору з відповідача позивачем не ставиться.
Керуючись ст.ст.258, 259, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 доБарашівської сільськоїради Звягельськогорайону Житомирськоїобласті провизнання прававласності направо наземельну частку(пай)в порядкуспадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності у землі, яка перебувала у колективній власності ПКСП «Радянська Україна» с. Сімаківка, Сімаківської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, що належало її матері ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЖТ №0249304, виданого Ємільчинською РДА, на підставі рішення Ємільчинської РДА від 28.02.1997 за №47, та зареєстрованого 26.05.1997 у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №262, в якому, та у списку громадян, які мають право на отримання державного акту на право власності на земельну частку (пай), помилково вказано ОСОБА_3 , спадкоємцем якої був її чоловік ОСОБА_2 , який спадщину після смерті дружини прийняв, але не оформив свої спадкові права та помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Відповідач: Барашівська сільська рада Звягельського району Житомирської області, адреса: вул. Героїв Майдану, 10, с. Бараші, Звягельський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 04347628.
Суддя Т. Г. Корсун
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 09.01.2025 |
Номер документу | 124268275 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Корсун Т. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні