Рішення
від 09.01.2025 по справі 569/15387/24
РІВНЕНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 569/15387/24

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 січня 2025 року

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі головуючої судді Панас О.В.

при секретарі судового засідання Бугайчук А.Ю.

розглянувши увідкритомусудовомузасіданні ум.Рівномузаяву представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Поліщука Дмитра Володимировича про стягнення витрат на правову допомогу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 доПриватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страхова компанія", Комунального підприємства"Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради про стягненнявідшкодування зашкоду,завдану вДТП, -

в с т а н о в и в:

Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Поліщук Дмитро Володимирович подав до суду заяву про стягнення витрат на правову допомогу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 доПриватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страхова компанія", Комунального підприємства"Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради про стягненнявідшкодування зашкоду,завдану вДТП.

Просив стягнути на користь позивача ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу в розмірі 10000,00 грн. Розгляд заяви про стягнення судових витрат проводити у відсутність сторони позивача.

Свої вимоги обґрунтував наступними доводами.

Позивач реалізував своє право на отримання професійної правничої допомоги у справі № 569/15387/24 на підставі договору про надання правової допомоги між Адвокатським Бюро Поліщука Дмитра Володимировича, в особі адвоката Поліщука Д.В. та ОСОБА_1 25.04.2024 р. Адвокатом було забезпечено повний правовий супровід справи, а саме: вжито заходів щодо професійної підготовки до розгляду справи, забезпечено грунтовне вивчення чинного законодавства, яким врегульовуються спірні правовідносини, проаналізовано судову практику з приводу вирішення подібних спорів, підготовлено та зібрано необхідні документи по справі, підготовлено клопотання, пояснення та заяви.

Рішенням від 22.11.2024 р. суд вирішив Позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія", Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради про стягнення відшкодування за шкоду, завдану в ДТП, задовольнити. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія" на користь ОСОБА_1 борг по страховому відшкодуванню в сумі 62170 (шістдесят дві тисячі сто сімдесят) грн. 00 коп., 3% річних -1088 (одна тисяча вісімдесят вісім) грн.. 40 коп.; інфляційні - 2390 (дві тисячі триста дев`яносто) 14 коп., пеню - 10235 (десять тисяч двісті тридцять п`ять) 06 коп., а всього в сумі 75883 (сімдесят п`ять тисяч вісімсот вісімдесят три) грн. 60 коп. Стягнути з Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради на користь ОСОБА_1 франшизу в сумі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп.

Гонорар за послуги надання правової допомоги визначений договором у розмірі 10000,00 грн.

Сторони у справі були повідомлені про дату розгляду заяви про ухвалення додаткового рішення, проте не з`явилися.

Відповідно до ст. 270 ЦПК України, суд вважає за можливе розгляд справи проводити у відсутність учасників справи.

Дослідивши матеріали цивільної справи, та оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до такого висновку. Рішенням Рівненськогоміського суду Рівненської області від 22.11.2024 ухвалено стягнути з Приватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страховакомпанія" на користь ОСОБА_1 борг по страховому відшкодуванню в сумі 62170 (шістдесят дві тисячі сто сімдесят) грн. 00 коп., 3% річних -1088 (одна тисяча вісімдесят вісім) грн.. 40 коп., інфляційні 2390 (дві тисячі триста дев`яносто) 14 коп., пеню - 10235 (десять тисяч двісті тридцять п`ять) 06 коп., а всього в сумі 75883 (сімдесят п`ять тисяч вісімсот вісімдесят три) грн. 60 коп. Стягнути з Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради на користь ОСОБА_1 франшизу в сумі 2000 (дві тисячі) грн. 00 коп. Стягнути з Приватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страховакомпанія" в прибуток державного бюджету судові витрати в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. Стягнути з Комунального підприємства"Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради в прибуток державного бюджету судові витрати в розмірі 200 (двісті) грн.00 коп.

Відповідно доч.1п.3ст.270ЦПК Українисуд,що ухваливрішення,може зазаявою учасниківсправи чиз власноїініціативи ухвалитидодаткове рішення,якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповіднодо ст.246 ЦПК України,якщо стороназ поважнихпричин неможе податидокази,що підтверджуютьрозмір понесенихнею судовихвитрат дозакінчення судовихдебатів усправі,суд зазаявою такоїсторони,поданою дозакінчення судовихдебатів усправі,може вирішитипитання просудові витратипісля ухваленнярішення посуті позовнихвимог. Длявирішення питанняпро судовівитрати судпризначає судовезасідання,яке проводитьсяне пізнішедвадцяти днівз дняухвалення рішенняпо сутіпозовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченомустаттею 270цього Кодексу.

Відповідно до ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

При вирішенні вимог представника позивача щодо стягнення судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою, то суд застосовує такі норми права.

Відповідно до ч.2 ст. 141 ЦПК, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача.

Частиною 8 ст. 141 ЦПК України передбачено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи. За п.1 ч.3 ст. 133 ЦПК до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Ст. 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3ст. 137ЦПК України).

Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду мають бути надані такі документи: договір про надання правової допомоги; документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних з наданням правової допомоги; детальний опис вчинених дій (наданих послуг). Надання суду вказаних документів є базовою та необхідною умовою для розподілу витрат на правничу допомогу. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. На підтвердження понесених витрат у розмірі 10000,00 грн. заявником долучені та досліджені судом наступні докази : Договір про надання правничої (правової) допомоги від 25.04.2024 укладений між Адвокатським Бюро Поліщука Дмитра Володимировича, в особі адвоката Поліщука Д.В. та ОСОБА_1 , звіт про обсяг наданої правничої допомоги за договором про надання правничої (правової) допомоги від 25.04.2024 .

Згідно Договору про надання правової допомоги Сторони домовилися, що гонорар в справі за позовом про відшкодування збитків за шкоду завдану в ДТП 19.10.2023 в м. Рівне по вул. В. Стельмаха, 19, за участі тролейбуса «Skoda» д.н.з. НОМЕР_1 та автомобіля «Audi» д.н.з. НОМЕР_2 , становить 10000,00 грн., які сплачуються після отримання рішення суду першої інстанції.

Згідно Звіту зазначено, що в цілому на правничу допомогу адвокатом Поліщуком Д.В. у справі № 569/15387/24 за позовом за позовом за позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства "Українська пожежно-страхова компанія", Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради про стягнення відшкодування за шкоду, завдану в ДТП, в суді першої інстанції витрачено 20 год. робочого часу.

Відповідно достатті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Згідно з частиною першою та третьоюстатті 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»договір про надання правової допомоги укладається в письмовій формі. Рішенням суду позов задоволений , визнано що має місце борг який допущений відповідачем у супереч положень договору та діючого законодавства, даний спір є малозначним, існує стала судова практика з даних правовідносин, незначний об`єм робіт виконаний безпосередньо адвокатом. З долучених до справи доказів не вбачається достовірних доказів затрати визначеного робочого часу адвоката на спілкування, аналітичну роботу, підшуковування судової практики, підготовку нормативної бази позову та пред`явлення його до суду. Позивачем всупереч вимог ч. 3 ст. 137 ЦПК України не було подано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

При вирішенні справи суд враховує правові висновки, які містяться в Постанові Верховного Суду від 26.06.2024 року у справі № 686/5757/23.

133.Судові витрати складають судовий збір та витрати, пов`язані з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (частини перша, третястатті 133 ЦПК України).

134.Відповідно до частини другоїстатті 141 ЦПК Україниінші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

135.Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, потрібних для надання правничої допомоги (частина третястатті 137 ЦПК України).

136.Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частини четверта - шостастатті 137 ЦПК України).

137.Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує, чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі, чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи (частина третястатті 141 ЦПК України).

138.Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (частина восьмастатті 141 ЦПК України).

139.У розумінні умов частин четвертої - шостоїстатті 137 ЦПК Українизменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе винятково на підставі клопотання іншої сторони у разі доведення нею недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не може вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

140.Подібні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 липня 2023 року у справі № 911/3312/21.

141.Водночас у частині третійстатті 141 ЦПК Українивизначено критерії, керуючись якими, суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від загального правила під час вирішення питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення. У такому випадку суд повинен конкретно визначити, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести обґрунтування такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин може обмежити такий розмір з огляду на розумну потребу судових витрат для конкретної справи.

142.Близькі за змістом висновки сформульовані у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2022 року № 922/1964/21.

143.У постановах від 19 лютого 2022 року № 755/9215/15-ц та від 05 липня 2023 року у справі № 911/3312/21 Велика Палата Верховного Суду виснувала, що під час визначення суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (установлення їхньої дійсності та потрібності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін.

144.Отже, у разі недотримання вимог частини четвертоїстатті 137 ЦПК Українисуду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони. Натомість під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частиною третьоюстатті 141 ЦПК України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу, або ж присудити такі витрати частково.

145.Критерії оцінки реальності адвокатських витрат (установлення їхньої дійсності та неодмінності), а також розумності їхнього розміру застосовують

з огляду на конкретні обставини справи, тобто є оціночним поняттям. Вирішення питання оцінки суми витрат, заявлених до відшкодування, на предмет відповідності зазначеним критеріям є завданням того суду, який розглядав конкретну справу і мав визначати суму відшкодування з належним урахуванням особливостей кожної справи та всіх обставин, що мають значення.

146.Велика Палата Верховного Суду врахувала, що ОСОБА_1 не подав клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, доводів щодо неспівмірності витрат не заявляв.

147.Як зазначалося, правнича допомога, надана ОСОБА_2 в суді касаційної інстанції, полягала виключно в підготовці відзиву на касаційну скаргу. Гонорар адвоката становить 5 000,00 грн.

148.Велика Палата Верховного Суду наголошує, що подання доказів на підтвердження розміру витрат на професійну правничу допомогу не є безумовною підставою для відшкодування судом таких витрат у зазначеному розмірі з іншої сторони, адже цей розмір має бути доведений, документально обґрунтований та відповідати критеріям реальності адвокатських витрат (їхньої дійсності й потрібності) та розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи.

149.Врахувавши конкретні обставини цієї справи, Велика Палата Верховного Суду дійшла переконання, що зазначені адвокатом витрати на професійну правничу допомогу не відповідають критерію розумності їхнього розміру з огляду на підготовку лише одного процесуального документа - відзиву на касаційну скаргу, зміст якого частково дублює зміст відзивів на позовну заяву та апеляційну скаргу, за підготовку яких суди першої та апеляційної інстанцій стягнули з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 відповідне відшкодування, а тому заявлений відповідачем розмір судових витрат, понесених в суді касаційної інстанції, підлягає зменшенню до 3 000,00 грн.»

Виходячи звимог представника позивача,положень ЦПК,судової практики, позиції представника відповідача, на підставі встановлених судом доказів, суд зменшує розмір правничої допомоги наданої адвокатом Поліщуком Д.В., який підлягає до стягнення з відповідача Приватного акціонерноготовариства "Українська пожежно-страхова компанія" на користь позивача до 3108,50 грн. , що становить 5% від суми 62170 ,00 грн. задоволених позовних вимог та з відповідача Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради в розмірі 100 (сто) грн. 00 коп., що становить 5% із стягнутої франшизи в сумі 2000,00 грн.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст.12, 81, 141,263-268,270,273,354,355 ЦПК України, суд, - в и р і ш и в:

Заяву представника позивачки ОСОБА_1 адвоката Поліщука Дмитра Володимировича про стягнення витрат на правову допомогу , задовольнити частково.

Стягнути з відповідача Приватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страхова компанія" витрати на правову допомогу у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 доПриватного акціонерноготовариства "Українськапожежно-страхова компанія", Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради про стягненнявідшкодування зашкоду,завдану вДТП, в розмірі 3108 (три тисячі сто вісім ) грн. 50 коп. та з відповідача Комунального підприємства "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради в розмірі 100 (сто) грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд. Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає: АДРЕСА_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Приватне акціонерне товариство "Українськапожежно-страховакомпанія", місцезнаходження:04080,м.Київ,вул.Кирилівська,40,код ЄДРПОУ20602681.

Відповідач: Комунальне підприємство "Рівнеелектроавтотранс" Рівненської міської ради, місцезнаходження:33027,м.Рівне,вул.Д.Галицького,23,код ЄДРПОУ 03362844.

Повний текст додаткового рішення виготовлено 09.01.2025

Суддя О.В.Панас

СудРівненський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124305288
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП

Судовий реєстр по справі —569/15387/24

Рішення від 09.01.2025

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Рішення від 22.11.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Рішення від 22.11.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

Ухвала від 23.08.2024

Цивільне

Рівненський міський суд Рівненської області

Панас О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні