Провадження № 2-о/470/14/25
Справа № 470/1088/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2025 року с-ще Березнегувате
Березнегуватський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого судді Орлової С.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Ляшенко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа по справі Березнегуватський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану,
ВСТАНОВИВ:
12 грудня 2024 року заявниця звернулась до суду з відповідною заявою до заінтересованої особи по справі у якій зазначила, що народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після звільнення їй з особової справи не повернули свідоцтво про народження, тому з метою впорядкування особистих документів та отримання дублікату свідоцтва про народження, вона звернулась до Березнегуватського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), однак їй роз`яснили про неможливість отримання вищевказаного документу, з підстав розбіжності у датах народження, а саме, згідно актового запису про народження №13 від 10 квітня 1967 року складеного виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області на ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 ". Натомість відповідно до паспорту громадянина України та інших особистих документів вірною датою її народження є " ІНФОРМАЦІЯ_1 ". Посилаючись на викладене, заявниця просила суд встановити факт неправильності запису в актовому записі про народження №13 від 10 квітня 1967 року, складеного виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області в частині запису дати народження дитини " ІНФОРМАЦІЯ_2 " і встановити, що правильною датою народження є " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Заявниця в судове засідання подала заяву у якій доповнила вимоги, просила суд зобов`язати заінтересовану особу по справі, внести зміни до актового запису про її народження в частині зазначення дати народження та вказати вірно « ІНФОРМАЦІЯ_1 » замість невірного « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а розгляд справи здійснювати за її відсутності.
Представник заінтересованої особи по справі Заліська С.М. в судове засідання направила заперечення, у яких зазначила, що відповідно до наявного у відділі актового запису про народження № 13 складеного 10 квітня 1967 року виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, датою народження ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_2 . Первинне свідоцтво про народження, або довідка з пологового будинку про народження, яка б могла бути підставою для внесення змін до актового запису, у неї відсутні. Вважала що заяву заявниці слід залишити без розгляду, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку окремого провадження.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд доходить наступного.
З матеріалів справи, а саме копії паспорту громадянина України заявниці убачається, що вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Калуга Березнегуватського району Миколаївської області (а.с.7). З копії витягу з реєстру територіальної громади слідує, що ОСОБА_3 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 11 листопада 2010 року, дата її народження в реєстрі зазначена 11 лютого 1967 року ( а.с.7 - на звороті).
Відповідно до довідок виданих виконавчим комітетом Березнегуватської селищної ради 25 липня 2025 року, за даними по господарських книг Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, за періоди починаючи з січня 1967 року по 01 вересня 1984 року заявниця, дівоче прізвище якої « ОСОБА_4 », була зареєстрована та постійно проживала у с Калуга Березнегуватського району Миколаївської області, при цьому за даними зазначеними в особових рахунках по господарської книги Калузької сільської ради датою її народження зазначено « ІНФОРМАЦІЯ_1 », або «Лютий 1967 року», а батьками записані ОСОБА_5 ,1940 року народження та ОСОБА_6 1941 року народження ( а.с.14-25).
З копій витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб № витягів 00004011931,00004011105, щодо підтвердження дошлюбного прізвища, копій свідоцтв про шлюб серії НОМЕР_1 , про розірвання шлюбу серії НОМЕР_2 , НОМЕР_3 та свідоцтва про зміну імені серії НОМЕР_4 убачається, що у всіх цих актах цивільного стану дата народження заявниці вказана « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( а.с. 8-13).
Натомість з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження за №00048554037, убачається що в актовому записі № 13 складеному 10 квітня 1967 року виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області дата народження ОСОБА_2 , уродженки с.Калуга Березнегуватського району Миколаївської області, записано « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( а.с.34-35).
Первинне свідоцтво про народження, його оригінал або копія у заявниці відсутні.
Звернувшись в позасудовому порядку до заінтересованої особи по справі з метою отримання дубліката свідоцтва про народження, заявниці було відмовлено у його видачі, з посиланням на аб.4 ч.3 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року за якими - актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Внесення змін до актового запису про народження заявниці, заінтересована особа по справі також заперечує через відсутність довідки про народження заявниці виданої пологовим будинком ( а.с.6,38).
Згідно зі ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
За змістом ст. 124 Конституції України юрисдикція загальних судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а за ч. 1 ст. 19 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до положень ст.ст. 293, 315 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За змістом пункту 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі Правил) підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду, в тому числі про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Таким чином, неправильність в актовому записі цивільного стану може бути встановлено рішенням суду.
Із урахуванням того, що заявник вправі обрати самостійно спосіб захисту своїх прав та інтересів, дана заява підлягає розгляду за правилами окремого провадження в порядку цивільного судочинства, що відповідає положенням вищевказаних правових норм. А тому клопотання заінтересованої особи по справі про залишення заяви заявниці без розгляду, оскільки вбачається спір про право, є безпідставним, та таким що не відповідає нормам чинного законодавства та судовій практиці, яка є усталеною в питанні установлення неправильності в актовому записі цивільного стану. Та обставина що відділ державної реєстрації актів цивільного стану відмовив заявниці видати дублікат свідоцтва про її народження або внести зміни до актового запису про народження, не свідчить про наявність спору між ними. Вказане узгоджується з правовим висновком висловленим у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року (справа № 425/2737/17), у якій зазначено, що суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт народження особи, та залежно від установлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов`язання відповідача внести зміни до цього запису. У справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема перевіряє, чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду в таких справах полягає насамперед у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не має права виходити за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Крім цього п.2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 12 від 07 липня 1995 року «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» зауважено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення неправильності записів при реєстрації в державних органах актів народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, зміни прізвища, імені та по батькові громадянина в тому разі, коли органами реєстрації актів громадянського стану відмовлено заявникові у внесенні змін до записів у актах громадянського стану або коли з цього приводу є спір між заінтересованими особами ( між заявником і особами, інтереси яких може зачепити зміна запису).
Відповідно до абз.4 п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року № 12 «Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» питання щодо встановлення неправильності в актовому записі про народження, суд вирішує на підставі письмових (архівних матеріалів; відомостей, які містяться в паспорті; довідок з місця роботи, навчання, проживання; військових, профспілкових, інших посвідчень тощо) та інших доказів, що з достовірністю підтверджують заявлену вимогу.
На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду - п.2.16.7 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5.
Отже, єдиним шляхом встановлення факту, про який просить заявник є установлення неправильності в актовому записі цивільного стану про народження у судовому порядку, оскільки саме на підставі рішення суду відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану в актовий запис про народження особи вносяться зміни.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції у випадках, передбачених чи ним законодавством.
Пунктом 1.7 передбачено, що зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи забрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд вважає доведеним факт, що датою народження заявниці є саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не ІНФОРМАЦІЯ_2 , як зазначено в актовому записі про народження № 13 складному 10 квітня 1967 року виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області. Вказана неправильність в актовому записі створює невизначеність в особистих даних заявниці, перешкоджає отриманню документів які безпосередньо пов`язані з її особою, відповідно установлення неправильності в актовому записі цивільного стану має для ОСОБА_1 юридичне значення, з огляду на зазначене суд доходить висновку про задоволення заяви.
Керуючись ст.ст.76-89,263-265,268,273,315-319 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа по справі Березнегуватський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про установлення неправильності в актовому записі цивільного стану - задовольнити.
Установити неправильність запису в актовому записі про народження № 13 складеному 10 квітня 1967 року виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, в частині запису дати народження ОСОБА_2 , а саме « ІНФОРМАЦІЯ_2 », замість вірного « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Зобов`язати Березнегуватський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни до актового запису про народження №13 складеного 10 квітня 1967 року виконавчим комітетом Калузької сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, а саме в графі «Дата народження» змінити з « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на вірне « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги, у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Завник: ОСОБА_1 - адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 .
Заінтересована особа по справі: Березнегуватський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), адреса місцезнаходження, індекс 56203, вул. Незалежності (1 Травня), 109 с-ще Березнегувате Баштанський район Миколаївська область, ЄДРПОУ 23403048.
Суддя С. Ф. Орлова
Повний текст рішення суду складено 09 січня 2025 року.
Суд | Березнегуватський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124315887 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Березнегуватський районний суд Миколаївської області
Орлова С. Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні