ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" січня 2025 р. м. РівнеСправа № 918/1014/24
Господарський суд Рівненської області у складі судді А.Качура,
розглянув матеріали справи
за позовом: Рівненської міської ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс"
про: визнання укладеним договору
секретар судового засідання: С.Коваль
представники:
від позивача: М.Українець
від відповідача: не з`явився
ОПИС СПОРУ
Рівненська міська рада звернулась до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" про визнання укладеним між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" договору оренди земельної ділянки.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що неправомірні дії відповідача щодо ухилення від оформлення договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної платті за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих програм, чим прямо порушує інтереси територіальної громади.
З огляду на те, що Рівненською міською радою вжито всіх заходів досудового розв`язання спору, позивач змушений звернутися із відповідним позовом до суду.
Відзиву на позов з відображенням своєї правової позиції відповідач суду не надав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 1 листопада 2024 року відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 26 листопада 2024 року.
Ухвалою суду від 26 листопада 2024 року підготовче засідання відкладено на 10 грудня 2024 року.
Ухвалою суду від 10 грудня 2024 року підготовче провадження закрито, розгляд справи по суті призначено на 7 січня 2025 року.
У судовому засіданні позивач підтримав позов.
У судове засідання представник відповідача не з`явився.
МОТИВИ СУДУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ РІШЕННЯ
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини
Дослідивши матеріали справи господарський суд встановив наступне.
26 січня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" звернулось до Рівненської міської ради з заявою про укладення на новий строк договору оренди земельної ділянки за кадастровим номером 5610100000:01:026:0187 площею 313 м.кв., яка знаходиться за адресою вул.Поштова 7 у м. Рівне для будівництва обслуговування будівель громадської забудови.
Рішенням Рівненської міської ради від 20 червня 2024 року №5062 "Про укладення з ТОВ "СІБ-Альянс" на новий строк договору оренди земельної ділянки на вул. Поштовій, 7", міська рада вирішила укласти з ТОВ "СІБ-Альянс" на новий строк договір оренди земельної ділянки площею 313 м.кв. на вул. Поштовій, 7 (кадастровий номер земельної ділянки - 5610100000:01:026:0187), яка перебувала в оренді у ТОВ "СІБ-Альянс" згідно з договором оренди землі від 24 листопада 2020 року (інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки від 09 червня 2021 року №42491903).
Договір оренди земельної ділянки позивач просить укласти на 10 (десять) років, без умови щодо його автоматичного поновлення, для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю. пов`язаною з отриманням прибутку (код КВЦМЗЦ 03.10) (для обслуговування нежитлових приміщень (у тому числі шахово-шашкового клубу), без права розміщення залів гральних автоматів та закладів грального бізнесу).
16 липня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" звернулось до начальника Управління земельних відносин з заявою про розроблення пропозиції щодо розміру орендної плати за земельну ділянку площею 313 кв.м. на вул. Поштова 7.
25 вересня 2024 року Рівненською міською радою надіслано ТзОВ "СІБ-Альянс" пропозицію від 21 серпня 2024 року вих.№08-01-1274/24 щодо укладення договору та проект договору оренди земельної ділянки площею 313 м.кв. на вулиці Поштовій 7 від 21 серпня 2024 року.
Позивач вказує, що відповіді на пропозицію відповідач йому не надав, а Рівненську міську раду не повідомлено про прийняття чи її відхилення у визначений строк.
Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від оформлення договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної платті за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача, що в свою чергу негативно позначається на фінансуванні соціальних та інших важливих програм, чим прямо порушує інтереси територіальної громади.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін
З наведених обставин видно, що спірні правовідносини є за своїм змістом переддоговірними та стосуються укладення договору оренди земельної ділянки. Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними внаслідок ухилення відповідача від укладення договору.
Як унормовано положеннями статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та статті 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов`язків (господарських зобов`язань).
За змістом статті 144 Конституції України, статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), до повноважень міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок із земель комунальної власності відповідних територіальних громад.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частини 1,2 статті 116 ЗК України).
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється органами місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування згідно з його повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно із частиною 3 статті 179 ГК України, укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Отже, аналізуючи зазначені законодавчі приписи, суд робить висновок про обов`язковість укладення спірного договору оренди земельної ділянки, оскільки його укладення ґрунтується на вказівці закону (ст. 124 ЗК України, ст.179 ГК України, ст. 1 Закону України "Про оренду землі"), який передбачає, що підставою користування земельною ділянкою із земель комунальної власності є договір оренди, який укладається з орендарем власником нежитлових приміщень, які розташовані на ній.
Істотними умовами договору оренди землі стаття 15 Закону України "Про оренду землі" визначає об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки), дату укладення та строк дії договору оренди, орендну плату із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Також передбачається, що за згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Відповідно до статті 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
За змістом статті 640 ЦК України, договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Згідно зі статтею 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Правовідносини з укладання господарських договорів у примусовому порядку за рішенням суду регулюються статтею 187 ГК України.
Так, за приписами статті 187 ГК України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Отже, переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови. При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов`язаною його укласти через пряму вказівку закону, або на підставі обов`язкового для виконання акта планування. В інших випадках спір про укладення договору чи з умов договору може бути розглянутий господарським судом тільки за взаємною згодою сторін або якщо сторони зв`язані зобов`язанням укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору.
У разі вирішення судом переддоговірного спору з дотриманням вказаних вимог, днем укладення договору вважається день набрання чинності відповідним рішенням суду, враховуючи, що, в такому випадку, договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення.
Приписами статті 179 ГК України визначено, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим державним органом або органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 180 ГК України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до статті 181 ГК України, якою визначено загальний порядок укладення господарських договорів, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
В даному випадку, суд встановив, що на земельній ділянці комунальної власності позивача розміщений об`єкт нерухомого майна (нежитлова будівля).
Суд також встановив, що з огляду на необхідність оформлення права користування земельною ділянкою відповідач звернувся до міської ради з заявою про укладення на новий строк договору оренди земельної ділянки за кадастровим номером 5610100000:01:026:0187 площею 313 м.кв., яка знаходиться за адресою вул.Поштова 7 у м. Рівне для будівництва та обслуговування будівель громадської забудови.
Рішенням Рівненської міської ради погоджено укладення на новий строк договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5610100000:01:026:0187), яка перебувала в оренді у ТОВ "СІБ-Альянс" згідно з договором оренди землі від 24 листопада 2020 року.
Як встановив суд, 25 вересня 2024 року позивач з дотриманням вимог закону надіслав відповідачу проект договору оренди землі із пропозицією щодо його укладення, однак відповідач вказаний договір не підписав, відповіді на пропозицію щодо укладення договору позивачу не направив.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд робить висновок, що неукладення відповідачем договору оренди землі з позивачем порушує законні права та інтереси позивача та призводить до неотримання позивачем орендної плати за користування відповідачем вказаною земельною ділянкою.
За таких обставин суд встановив, що проект договору оренди, запропонований позивачем, містить всі необхідні (істотні) умови. Зі змісту запропонованої позивачем редакції договору оренди землі видно, що вказаний договір в цілому відповідає типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 "Про затвердження Типового договору оренди землі".
А проте, окремі пункти редакції договору запропонованої позивачем, зокрема щодо справляння орендної плати за період який передує моменту укладення договору (абзац третій пункту 9), можливості зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку (абзац перший пункту 12) не відповідають положенням типового договору, а також положенням статей 651, 654 ЦК України, та за умови відсутності погодження таких умов іншою стороною правочину, не можуть вважатися такими, що є обов`язковими для сторін.
Разом з тим пунктом 3 частини 1 статті 3 ЦК України визначено серед загальних засад цивільного законодавства свободу договору.
Частиною 3 статті 6 ЦК України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
У частині 1 статті 627 ЦК України визначено зміст свободи договору. Так, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Водночас відповідно до частини 3 статті 631 ЦК України сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.
Тлумачення частини 3 статті 631 ЦК України свідчить, що сторони в тому чи іншому договорі можуть передбачити застереження про застосування до відносин сторін, що виникли до укладення договору, умов договору, який укладається пізніше.
Суд зауважує, що частина 3 статті 631 ЦК України, передбачає право сторін надати договору зворотну силу, тобто поширити дію його умов на відносини, що виникли до моменту його укладання. Така ситуація може мати місце тоді, коли фактичні відносини між сторонами (щодо передачі майна, здійснення оплати, виконання робіт, надання послуг) виникли раніше їх юридичного оформлення.
Позивач вимагає визнання договору оренди землі укладеним на умовах викладених у його редакції договору, в тому числі щодо справляння орендної плати за період який передує моменту укладення договору. А проте позивач не надав суду доказів щодо погодження відповідачем такої умови, в той час як типовий договір не містить зазначеної умови. Так само позивач не надав суду доказів щодо внесення відповідачем орендної плати за період який передує моменту укладення договору (з 25 листопада 2023 року).
Суд підкреслює, що умова про поширення дії умов договору на відносини, що виникли до моменту його укладання, є обов`язковою лише у випадку її погодження сторонами договору.
У такому випадку принцип свободи договору відповідно до статей 6, 627 ЦК України є визначальним та полягає у наданні особі права на власний розсуд реалізувати, по-перше: можливість укласти договір (або утриматися від укладення договору) на певних умовах; по-друге, можливість визначити зміст договору на власний розсуд, враховуючи при цьому зустрічну волю іншого учасника договору та обмеження щодо окремих положень договору, встановлені законом.
Суд зазначає, що переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови. При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов`язаною його укласти через пряму вказівку закону або на підставі обов`язкового для виконання акта планування. В інших випадках спір про укладення договору чи з умов договору може бути розглянутий господарським судом тільки за взаємною згодою сторін або якщо сторони зв`язані зобов`язанням укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору.
Таким чином у переддоговірному спорі, який виник щодо договору, укладання якого є обов`язковим в силу закону, судовим рішенням утверджуються права та обов`язки для сторін цього договору, зміст яких є обов`язковим у силу вимог закону, або такі, що погоджені сторонами.
З огляду на таке суд відхиляє вимоги позивача в частині включення до умов спірного договору положень щодо справляння орендної плати за період який передує моменту укладення договору (абзац третій пункту 9).
Окрім цього суд відхиляє вимоги в частині включення до умов спірного договору положень щодо можливості зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку (абзац перший пункту 12), оскільки позивач не надав суду доказів погодження такої умови відповідачем, а типовий договір оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 "Про затвердження Типового договору оренди землі" не містить зазначеної умови. Така умова суперечить також положенням статей 651, 654 ЦК України.
Поряд з наведеним вище суд звертає увагу, що в редакції договору позивача який він вимагає визнати укладеним на умовах викладених у позові, у вступній частині договору вказано дату договору - 21 серпня 2024 року.
Натомість, відповідно до частини 2 статті 187 ГК України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Враховуючи, що предметом розгляду у цій справі є переддоговірний спір і, відповідно, договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення, днем укладення договору вважається день набрання чинності рішенням суду у цій справі.
Щодо орендної плати суд зауважує, що її розмір визначено на основі процентного сппіввідношення (4.5%) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що підтверджується розрахунком розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/163-24, виданим Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №4 від 7 серпня 2024 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плані за земельні ділянки.
Стосовно умови про відповідальність за несвоєчасну оплату орендної плати зазначених у пункті 13 договору у редакції позивача суд зазначає, що вказаний розмір пені (120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення платежу) передбачений положеннями Податкового кодексу України, зокрема статтею 129.4 цього кодексу.
Щодо решти істотних умов договору суд робить висновок, що вони відповідають редакції типового договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 "Про затвердження Типового договору оренди землі".
Підсумовуючи суд зазначає, що звернення позивача з вимогою про визнання договору укладеним є письмовим волевиявленням позивача щодо вступу у зобов`язальні правовідносини шляхом укладення такого договору за рішенням суду про укладення договору відповідно до статті 187 ГК України. Така вимога відповідає способу захисту "про встановлення господарських правовідносин" визначеному абзацом 11 частини другої статті 20 та статті 187 ГК України.
За результатами розгляду вимог позивача суд робить висновок про визнання укладеним договору у запропонованій позивачем редакції за виключенням положень договору щодо справляння орендної плати за період який передує моменту укладення договору (абзац третій пункту 9) та можливості зміни розміру орендної плати в односторонньому порядку (абзац перший пункту 12). Текст редакції договору яка за висновками суду відповідає вимогам законодавства та визнається судом укладеною викладено в резолютивній частині рішення.
Щодо решти вимог суд відмовляє.
Висновки суду
Встановлені обставини щодо відсутності згоди, або аргументованої відмови відповідача на пропозицію позивача про укладення договору оренди землі дають підстави зробити висновок про обґрунтованість позову міської ради про визнання укладеним договору оренди землі.
Разом з тим, задоволюючи частково позовні вимоги, за умови відсутності погодження орендарем окремих його положень, які не відповідають умовам типового договору, суд відхиляє вказані положення, які запропоновані орендодавцем, та визнає укладеним договір у редакції викладеній в резолютивній частині рішення.
Розподіл судових витрат
Згідно з положеннями статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. У спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Розмір судового збору за даним позовом складав 3 028,00 грн.
Згідно з правилами частини 9 статті 129 ГПК України, у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Судові витрати у вигляді судового збору суд покладає повністю на відповідача на підставі наведеної норми процесуального закону.
Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Визнати укладеним між Рівненською міською радою (33028, м. Рівне, вул. Соборна 12А, ідентифікаційний код 34847334) та Товариством з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" (33028, м. Рівне. вул. Поштова 7, ідентифікаційний код 40439748) з дня набрання чинності рішенням суду договір оренди земельної ділянки у наступній редакції:
Договір
оренди землі
місто Рівне
Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12 А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі у тексті "Орендодавець", в особі секретаря міської ради Шакирзяна Віктора Володимировича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - з однієї сторони та Товариство з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Поштова, 7, код ЄДРПОУ 40439748), в особі директора, -далі у тексті "Орендар" - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:
Предмет договору
1. Орендодавець на підставі ст. 33 Закону України "Про оренду землі" та рішення Рівненської міської ради від 20 червня 2024 року №5062 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку (код КВЦПЗД - 03.10) (для обслуговування нежитлових приміщень (у тому числі шахово-шашкового клубу), без права розміщення залів гральних автоматів та закладів грального бізнесу), кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:026:0187, яка знаходиться в м. Рівне на вул. Поштовій, 7.
Об`єкт оренди
2. В оренду передасться земельна ділянка площею 313 (триста тринадцять) квадратних метрів.
Категорія земель - землі житлової та громадської забудови.
3. На земельній ділянці розташований об`єкт нерухомого майна.
4. В оренду передається земельна ділянка.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 5 листопада 2020 року становить:
кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:026:0187 - 1 333 527,73 грн. (один мільйон триста тридцять три тисячі п`ятсот двадцять сім гривень 73 копійки) ,- витяг НВ-9943267082024 з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 9 липня 2024 року,
6. Земельна ділянка, яка передасться в оренду, немає недоліків, що можутьперешкоджати її ефективному використанню.
7. Інші особливості об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.
Строк дії договору
8. Договір укладено на 10 (десять) років без умови щодо його автоматичного поновлення. Після закінчення строку договору Орендар мас переважне право поновлення його на новий строк. У ньому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжиш його дію.
Орендна плата
9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі.
Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 60 008,75 грн, (шістдесят тисяч віст гривень 75 копійок), що становить 4.5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку № 03-04/163-24, виданий Управлінням земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради, відповідно до протоколу №4 від 7 серпня 2024 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плані за земельні ділянки.
10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.
11. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, що наступають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на рахунок UА298999980334179812000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). код ЄДРПОУ 38012494, отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.міс.тг/18010600. Зміна отримувача орендної плані та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов`язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.
12. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал.
Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.
Розмір орендної плати переглядається не частіше, ніж один раз на квартал у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності;
- в інших випадках, передбачених законом.
13. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.
Умови використання земельної ділянки
14. Земельна ділянка передасться в оренду для будівництва та обслуговування адміністративних будинків,офісних будівель компаній,які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку (код КВЦПЗД - 03.10) (для обслуговування нежитлових приміщень (у тому числі шахово-шашкового клубу), без права розміщення залів гральних автоматів та закладів грального бізнесу).
15. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування адміністративнихбудинків,офіснихбудівелькомпаній,які займаються підприємницькою діяльністю, пов`язаною з отриманням прибутку (код КВЦПЗД - 03.10) (для обслуговування нежитлових приміщень (у тому числі шахово-шашковою клубу), без права розміщення залів гральних автоматів та закладів грального бізнесу).
16. Умови збереження стану об`єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.
Умови повернення земельної ділянки
17. Після припинення дії договору Орендар повергає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних зі зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуло згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
18. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
19. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.
20. Орендар маг право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.
21. Розмір фактичних витрат Орендаря визначатися на підставі документально підтверджених даних.
Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
22. На. орендовану земельну ділянку, відповідно до кадастровою встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.
23. Передача в оренду земельної ділянки не с підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
Інші права та обов`язки сторін
24. Обов`язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
25. Права Орендаря:
-приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності ним договором;
-самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільовою призначення земельної ділянки;
-вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря
-за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.
26. Обов`язки Орендаря:
-використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;
-своєчасно вносити орендну плату;
-додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;
-забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;
-забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевою самоврядування, органів нагляду і контролю;
-відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;
-впродовж трьох робочих днів після підписання сторонами договору оренди землі, надати його копію до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки;
- впродовж трьох робочих днів після реєстрації права оренди земельної ділянки надати Орендодавцю копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки;
- впродовж п`яти днів після реєстрації права оренди земельної ділянки обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок та копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати;
-у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендар відшкодовує орендодавцю орендну плату на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.
До особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруд, що розташовані на орендованій земельній ділянці, переходить право оренди на цю земельну ділянку.
У разі відчуження орендарем єдиній особі всіх об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд, будинків), які розміщенні на орендованій (сформованій) земельній ділянці, Орендар (відчужувач нерухомою майна) протягом 3-х робочих днів з дати переходу права власності зобов`язаний звернутися до Рівненської міської ради (орендодавця) та до Рівненської державної податкової інспекції (та/або її правонаступника) з повідомленням про припинення в нього права користування земельною ділянкою, на якій розташовані об`єкти нерухомого майна, і про виникнення в іншої особи права власності на будівлі, споруди, будинки, розташовані на цій ділянці, та надати вищезазначеним установам:
- нотаріально засвідчену копію договору (іншого правовстановлюючого документа), за яким відбулось відчуження/перехід права власності на нерухоме майно (будівлі, споруди, будинки):
- копію договору оренди земельної ділянки, на якій розташоване це майно.
У разі порушення вказаного зобов`язання орендар сплачує штраф у розмірі орендної плати, передбаченої договором, за весь період порушення цього обов`язку.
Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини
27. Ризик випадковою знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
Страхування об`єкта оренди
28. Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
Зміна умов договору і припинений його дії
29. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою стрій.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
30. Дія договору припиняється у разі:
-закінчення строку, на який його було укладено;
-придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
-ліквідації юридичної особи Орендаря чи смерті фізичної особи Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
31. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
-взаємною згодою сторін;
-рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з піших підстав, визначених законом.
32. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається у випадках систематичної несплати орендної плати та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та у разі необхідності використання земельної ділянки для розміщення об`єктів щодо яких відповідно до закону може здійснюватися примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності без відшкодування орендарю (землекористувачу) збитків, завданих таким розірванням, а також без відшкодування йому вартості поліпшення земельної ділянки, здійснених Oрендарем (землекористувачем).
Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
33. Перехід права власності на орендованій земельній ділянці до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку з орендарем.
Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору
34. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
35. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
Прикінцеві положення
36. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та підлягає обов`язковій його державній реєстрації.
37. Передача в заставу та внесення до статутною фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.
38. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другим видається Орендарю.
Невід`ємними частинами договору є:
- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний Управліннями земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради;
-кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні встановлених земельних сервітутів;
-акт приймання - передачі об`єкта оренди.
Реквізити сторін
Орендодавець: Рівненська міська рада код ЄДРПОУ 34847334 м. Рівне, вул. Соборна 12-АОрендар: ТОВ "СІБ-Альянс" м. Рівне, вул.Поштова 7 код ЄДРПОУ 40439748
3. У решті позову відмовити.
4. Судові витрати у вигляді судового збору покласти на відповідача повністю.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" (33028, м. Рівне. вул. Поштова 7, ідентифікаційний код 40439748) на користь Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна 12А, ідентифікаційний код 34847334) судовий збір в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Позивач (Стягувач): Рівненська міська рада (33028, м. Рівне, вул. Соборна 12А, ідентифікаційний код 34847334).
Відповідач (Боржник): Товариство з обмеженою відповідальністю "СІБ-Альянс" (33028, вул. Поштова 7, ідентифікаційний код 40439748).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повне рішення складено 10 січня 2025 року.
Суддя Андрій КАЧУР
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124323625 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Качур А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні