Справа № 128/4071/24
Провадження № 2/127/5356/24
УХВАЛА
10 січня 2025 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі судді Іщук Т. П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб в місті Вінниці цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області є вказана справа.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 06 січня 2025 року, суд, розглянувши заяву позивача про звільнення від сплати судового збору чи відстрочення його сплати, відповідно до ч.11 ст.187 ЦПК України залишив без руху позовну заява (не сплата судового збору) та надав строк для усунення недоліків.
На усунення недоліків позивач повідомляє, що він не має можливості сплатити судовий збір з огляду на кошторисні призначення на 2024 рік за КПКВК 7721010 по КЕКВ 2800 та просить звільнити позивача від сплати судового збору.
Суд, розглянувши вказану заяву, дійшов такого висновку.
Як зазначав суд в ухвалі від 06 січня 2025 року положеннями ст. 136 ЦПК України передбачена можливість суду, враховуючи майновий стан сторони, відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі; з підстав, зазначених в частині першої цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Згідно ст.8Закону України«Про судовийзбір»,враховуючи майновийстан сторони,суд можесвоєю ухвалоюза їїклопотанням відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору напевний строк,але недовше ніждо ухваленнясудового рішенняу справіза такихумов:1)розмір судовогозбору перевищує5відсотків розмірурічного доходупозивача -фізичної особиза попереднійкалендарний рік;або 2)позивачами є:а)військовослужбовці;б)батьки,які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину зінвалідністю,якщо іншийз батьківухиляється відсплати аліментів;в)одинокі матері(батьки),які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину зінвалідністю;г)члени малозабезпеченоїчи багатодітноїсім`ї;ґ )особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або 3)предметом позовує захистсоціальних,трудових,сімейних,житлових прав,відшкодування шкодиздоров`ю. Суд можезменшити розмірсудового зборуабо звільнитивід йогосплати напідставі,зазначеній участині першій цієї статті.
При цьому, особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Тобто звільнення від сплати судового збору з підстав, передбачених статтею 136 ЦПК України та статтею 8 Закону України «Про судовий збір», є прерогативою суду. Зазначені норми є диспозитивними і встановлюють не обов`язок, а право суду на власний розсуд звільнити особу від сплати судового збору (відстрочити, розстрочити його сплату або зменшити його розмір).
Вирішення питання про звільнення від сплати судового збору майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов`язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір.
Таку ж позицію висловив Верховний Суд у постанові від 17.05.2018 в справі №904/9117/17.
Велика Палата Верховного Суду наголошує, що стаття 8 Закону України «Про судовий збір» конкретизує порядок, умови такого звільнення та коло осіб, які можуть бути звільнені від сплати судового збору.
При цьому із системного аналізу змісту норм зазначеної статті убачається, що положення пунктів 1 та 2 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Наведене узгоджується з правовими висновками, викладеними в постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 січня 2021 року у справі № 0940/2276/18.
Як вказувалася, предметом справи, що розглядається, не є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав позивача чи відшкодування шкоди здоров`ю, тому підстав для розгляду судом питання про звільнення позивача від сплати судового збору не має.
Крім того, слід звернути увагу, що розпочався новий бюджетний рік, а тому бюджетні призначення 2024 року не мають значення в будь-якому разі.
З оглядуна викладенезаява прозвільнення відсплати судовогозбору задоволеннюне підлягає.
Отже,позивачу слідсплатити судовийзбір заподання позовноїзаяви майновогохарактеру увстановленому ЗакономУкраїни «Просудовий збір»розмірі,а самесплатити 3028грн судовогозбору та надати суду докази щодо цього.
Платiжнi реквiзити для перерахування судового збору наступні:
отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Вінниця/22030101; код ЄДРПОУ отримувача: 37979858; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку UA318999980313181206000002856.
При цьому суд зважає, що відповідно до ч.2 ст.127 ЦПК України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе з власної ініціативи продовжити позивачу строк до 20 січня 2025 року для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду.
На підставі викладеного та керуючись ст. 127, 136, 260, 261 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до суду відмовити.
Продовжити Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду від 06 січня 2025 року, до 20 січня 2025 року.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.01.2025 |
Оприлюднено | 13.01.2025 |
Номер документу | 124332297 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Іщук Т. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні