Рішення
від 03.01.2025 по справі 580/10675/24
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 січня 2025 року справа № 580/10675/24

м. Черкаси

Черкаський? ?окружний? ?адміністративний? ?суд? ?у? ?складі? ?головуючого? ?судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення гарнізонної ВЛК від 05.09.2024 Одеського військово- медичного клінічного центру про визнання ОСОБА_1 на підставі ст. 39-в графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці додаткових вимог до стану здоров`я - Придатним до військової служби;

- зобов`язати гарнізонну ВЛК при військово-медичному клінічному центрі ДПСУ м. Одеса провести повторний чи контрольний медичний огляд ОСОБА_1 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що рішенням постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.09.2024 протиправно визнано позивача придатним до військової служби, оскільки при визначенні придатності до військової служби позивача не було відібрано загального аналізу крові та сечі. Також вказано, що відповідачем не було враховано довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.12.2023 про обмежену придатність позивача до військової служби та діагнози, які вказані у консультативному висновку спеціаліста-кардіолога від 08.08.2022.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти позову заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що медичний огляд позивача було проведено терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, а також за медичними показаннями профільним спеціалістом кардіологом. Також під час медичного огляду у позивача було відібрано загального аналізу крові та сечі, що підтверджується копіями біохімічного аналізу крові ОСОБА_1 від 05.09.2024 №19304, аналізом крові на ревматичні проби від 05.09.2024, аналізом сечі від 05.09.2024 №21408. Відомості щодо відбору у позивача загального аналізу крові та сечі підтверджується копіями записів у журналі обліку аналізів, зроблених у лабораторії №96, журналами реєстрації аналізів та їх результатів №123 та №124 клінічних аналізів крові. За результатами вивчення медичної документації та проведених досліджень позивачу і було встановлено діагноз Гіпертонічна хвороба І ст. Хронічна ревматична хвороба серця неактивна фаза. Недостатність АК 1 ст. СН-0 ст., що на підставі ст. 39 графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби в Державній прикордонній службі України відноситься - «Придатний до військової служби».

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивач є військовозобов`язаним та призваний на військову службу по мобілізації у Державну прикордонну службу України. З 15.02.2024 позивач проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді патрульного (ІПС 2 категорії старшого оператора) групи застосування оптико-електронного відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (тип Б).

Постановою постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.09.2024 позивачу було встановлено діагноз Гіпертонічна хвороба І ст. Хронічна ревматична хвороба серця неактивна фаза. Недостатність АК 1 ст. СН-0 ст., що на підставі ст. 39 графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби в Державній прикордонній службі України відноситься - «Придатний до військової служби».

Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо придатності його до військової служби, позивач звернувся до суду з цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що cпірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232), Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543) та Положенням про проходження медичного огляду в Державній прикордонній службі, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2024 №441, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.07.2024 за №1089/42434 (далі - Положення 441).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Відповідно до частини 3 статтею 1 даного Закону №2232 військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно абз. 4 ст. 1 Закону №3543 мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи прихованою.

Відповідно до абз. 3 ч. 5 ст. 22 Закону №3543 особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров`я України.

Так, порядок проведення військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) медичного огляду громадян призовного віку; військовозобов`язаних, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах (далі - ВВНЗ); військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей; осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України; військовослужбовців Держприкордонслужби та працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності; військовослужбовців Держприкордонслужби, які проходять військову службу на кораблях, катерах та суднах забезпечення Морської охорони Держприкордонслужби; льотного складу та авіаційного персоналу Держприкордонслужби, з метою визначення їх придатності за станом здоров`я до військової служби (роботи за фахом), встановлення причинного зв`язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби та встановлення причинного зв`язку, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), які призвели до смерті військовослужбовців Держприкордонслужби - врегульовано Положенням №441.

Згідно з пунктом 2 розділу І Положення №441 медичний огляд - огляд, який проводять ВЛК, ЛЛК Держприкордонслужби, включає вивчення та оцінку стану здоров`я та фізичного розвитку особи на момент огляду з метою визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за відповідним рівнем освіти та військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з прийняттям письмової постанови. Придатність до військової служби - стан здоров`я та фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, посадовими інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності в Держприкордонслужбі в мирний час та особливий період.

Пунктом 3 розділу І Положення №441 передбачено, що з метою проведення медичного огляду в Держприкордонслужбі утворюються:

- постійно діючі ВЛК, ЛЛК;

- тимчасово діючі ВЛК - для медичного огляду кандидатів на навчання у ВВНЗ, кандидатів на військову службу за контрактом.

Згідно пп. 1 п. 4 розділу І Положення №441 до постійно діючих ВЛК відносяться госпітальні (гарнізонні) ВЛК, які утворюються:

- госпітальна ВЛК - у закладах охорони здоров`я Держприкордонслужби. За клінічними профілями в закладах охорони здоров`я Держприкордонслужби може бути створено декілька госпітальних ВЛК;

- гарнізонна ВЛК - при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках закладів охорони здоров`я (органів) Держприкордонслужби.

На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладаються:

- проведення медичного огляду, контрольного та повторного медичних оглядів осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення;

- проведення медичного огляду водолазів;

- ведення книги протоколів засідань ВЛК, ЛЛК (додаток 4) та здавання її в архів;

- контроль за повнотою та якістю проведення медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, строком проведення медичного огляду;

- проведення разом із медичними спеціалістами військово-медичних клінічних центрів (клінічних госпіталів) та начальниками служб охорони здоров`я органів Держприкордонслужби, що перебувають у зоні відповідальності закладу охорони здоров`я Держприкордонслужби, аналізу визнання військовослужбовців Держприкордонслужби непридатними до військової служби, розробка пропозицій щодо поліпшення стану здоров`я військовослужбовців Держприкордонслужби, їх узагальнення та надання до ЦВЛК.

Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:

- приймати постанови відповідно до цього Положення;

- за погодженням з керівниками органів Держприкордонслужби залучати до роботи на правах членів ВЛК медичних фахівців інших закладів охорони здоров`я (за згодою).

Згідно пп. 1, 2 п. 1 розділу ІІ Положення №441 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку осіб на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням постанови. Під придатністю до військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати службові обов`язки з конкретної військової спеціальності, у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу враховуються актуальні результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами медичного огляду, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматися рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Лікарі під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в електронній системі охорони здоров`я, що характеризують стан здоров`я військовослужбовця Держприкордонслужби, та з іншими медичними документами, які надає військовослужбовець Держприкордонслужби, а також вносять відповідні медичні записи до електронної системи охорони здоров`я, у порядку, визначеному законодавством.

Медичний огляд проводиться з метою визначення придатності:

- кандидатів до військової служби за контрактом;

- кандидатів до участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національного контингенту та національного персоналу;

- військовослужбовців Держприкордонслужби до військової служби;

- військовослужбовців Держприкордонслужби до військової служби за військовою спеціальністю;

- кандидатів на навчання у ВВНЗ;

- військовослужбовців, працівників Держприкордонслужби для роботи з ДІВ, джерелами ЕМП, ЛВ, мікроорганізмами I, II груп патогенності;

- військовослужбовців Держприкордонслужби до проходження служби на кораблях, катерах та суднах забезпечення Морської охорони Держприкордонслужби;

а також з метою визначення:

- можливості проходження військової служби військовослужбовцями Держприкордонслужби та проживання членів їх сімей за кордоном;

- необхідності тривалого спеціалізованого лікування, медичного спостереження за членами сімей військовослужбовців Держприкордонслужби, транспортабельності їх за станом здоров`я;

- потреби у відпустці для лікування у зв`язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва);

- потреби в тривалому лікуванні.

Постанови ВЛК, ЛЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 5) (далі - Розклад хвороб), таблиць додаткових вимог до стану здоров`я (додаток 6) (далі - ТДВ). Розклад хвороб розроблено відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров`я десятого перегляду (далі - МКХ-10).

Як встановлено судом із матеріалів справи, постановою постійно діючої гарнізонної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 05.09.2024 позивачу було встановлено діагноз Гіпертонічна хвороба І ст. Хронічна ревматична хвороба серця неактивна фаза. Недостатність АК 1 ст. СН-0 ст., що на підставі ст. 39 графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби в Державній прикордонній службі України відноситься - «Придатний до військової служби».

Підставою для звернення позивача до суду із цим позовом є ті обставини, що на його думку відповідачем протиправно визнано його придатним до військової служби, оскільки при визначенні придатності до військової служби позивача не було відібрано загального аналізу крові та сечі, а також не було враховано довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 15.12.2023 про обмежену придатність позивача до військової служби та діагнози, які вказані у консультативному висновку спеціаліста-кардіолога від 08.08.2022.

Матеріалами справи підтверджено, що медичний огляд ОСОБА_1 було проведено лікарями - терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, стоматологом, а також за медичними показаннями профільним спеціалістом кардіологом.

Також під час медичного огляду у позивача було відібрано загального аналізу крові та сечі, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями біохімічного аналізу крові ОСОБА_1 від 05.09.2024 №19304, аналізом крові на ревматичні проби від 05.09.2024, аналізом сечі від 05.09.2024 №21408. Відомості щодо відбору у позивача загального аналізу крові та сечі підтверджується копіями записів у журналі обліку аналізів, зроблених у лабораторії №96, журналами реєстрації аналізів та їх результатів №123 та №124 клінічних аналізів крові.

Таким чином, суд дійшов висновку, що постійно діючою гарнізонною військово-лікарської комісії Військово-медичного клінічного центру Державної прикордонної служби України у відповідності до вимог Положення №441 здійснено медичний огляд ОСОБА_1 на предмет визначення придатності його до військової служби.

Однак суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Отже, надання оцінки діагнозу захворювання ОСОБА_1 на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до його військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 та від 12.02.2021 у справі №820/5570/16.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, а судові витрати не підлягають розподілу.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення03.01.2025
Оприлюднено13.01.2025
Номер документу124334729
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо

Судовий реєстр по справі —580/10675/24

Рішення від 03.01.2025

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ

Ухвала від 12.12.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ

Ухвала від 12.12.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ

Ухвала від 04.11.2024

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні