Ухвала
від 13.01.2025 по справі 504/491/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №504/491/23

Провадження №2-о/504/47/25

Комінтернівський районний суд Одеської області

УХВАЛА

13.01.2025с-ще Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

Головуючого судді - Барвенка В.К.,

секретаря Ориник М.В.,-

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 5, заяву Людмили Прокопечко Доброславського селищного голови Одеського району Одеської області код ЄДРПОУ 04378652, за участі заінтересованої особи відділ організації надання адміністративних послуг Доброславської селищної ради Одеського району Одеської області, Лиманська державна нотаріальна контора Одеської області, код ЄДРПОУ 02899708, про визнання відумерлою спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Заявниця звернулась до суду із заявою про визнання відумерлою спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Обґрунтована заява тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_1 , якому за життя на праві власності належала квартира АДРЕСА_1 , Доброславська територіальна громада.

Оскільки за життя ОСОБА_1 заповіт не складав і спадщина до цього часу ніким не прийнята, а тому, на думку заявника, вона підлягає визнанню відумерлою та її необхідно передати у власність територіальній громаді в особі Доброславської селищної ради.

Представник заявника просив справу розглянути у свою відсутність, заяву підтримав у повному обсязі, та просив суд її задовольнити.

Інші учасники процесу сповіщені судом належним чином про дату, час та місце проведення судового засідання, подали заяви про розгляд справи у свою відсутність.

Разом із тим, заявник не надав суду всіх необхідних доказів, які би слугували підставою для ухвалення справедливого та законного судового рішення.

Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК Україна).

Згідно з частиною першою статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України).

За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Статтею 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (стаття 1261 ЦК України).

За правилами частин першої, третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).

Відповідно до частин першої-третьої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною першою статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"передбачено, що спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Відумерлою є спадщина, визнана такою на підставі встановлення судом існування (чи не існування) кількох юридичних фактів: факту смерті спадкодавця, відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від спадщини, неприйняття спадкоємцями спадщини чи відмови від її прийняття, дотримання органом місцевого самоврядування відповідної процедури.

У пункті 8 частини другої статті 293 ЦПК України зазначено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону (стаття 338 ЦПК України).

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14 лютого 2023 року в справі № 712/14171/21.

У статтях 12, 81 ЦПК України зазначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (стаття 76 ЦПК України).

Відповідно до статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно із статтею 335 ЦПК України у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.

Відповідно до статті 337 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб. Справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковим залученням до участі у справі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та (або) за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Згідно із статтею 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Суд звертає увагу, що особи, які проживали зі спадкоємцем на момент смерті є такими, що прийняли спадщину.

Однак, заявник не наводить доказів на доведення відсутності будь- яких осіб, які проживали зі спадкодавцем на момент його смерті.

Вказане виключає встановлення судом всіх обставин відсутності спадкоємців.

Окрім того, ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області від 24.04.2023 року задоволено клопотання ОСОБА_2 про витребування доказів.

Витребувано з Лиманської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відомості про заведення спадкової справи до майна ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , а за наявності такої, надати суду завірені належним чином копії матеріалів спадкової справи.

Запропонувано заявнику надати суду докази відсутності осіб (близьких родичів), які на момент смерті ОСОБА_1 померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживали з ним, або буди зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .

Окрім того заявник та заінтересована особа до або під час попереднього судового засідання у справі, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться, - до початку розгляду справи по суті, зобов`язані повідомити суд про всі відомі їм рішення судів, що стосуються предмету справи окремого провадження, а також про всі відомі їм незавершені судові справи, що стосуються предмету справи.

Жодні вимоги суду не виконані.

Навпаки, подана заява про 22.04.2024 року про розгляд справи за відсутності представника заявника, що, якнайменше, свідчить про неповагу до суду.

Суд самостійно докази не збирає (ст. 13 ЦПК України).

Таким чином, суд вважає доцільним повторно витребувати відповідні докази та інформацію.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 338, 346, 1220, 1221, 1277 ЦК України, ст. ст. 84, 116-117, 293, 258-260, 353 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Витребувати з Лиманської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відомості про заведення спадкової справи до майна ОСОБА_1 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , а за наявності такої, надати суду завірені належним чином копії матеріалів спадкової справи.

Витребувати Лиманської державної нотаріальної контори Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відомості про наявність заповіту складеного ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Витребувати з Доброславської селищної ради Одеського району Одеської області докази відсутності осіб (близьких родичів), які на момент смерті ОСОБА_1 померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживали з ним, або були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2 .

Витребувати з Доброславської селищної ради Одеського району Одеської області інформацію про всі відомі рішення судів, що стосуються предмету справи окремого провадження, а також про всі відомі їм незавершені судові справи, що стосуються предмету справи.

Розгляд справи відкласти на 12:00 годину 13.02.2025 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В. К. Барвенко

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.01.2025
Оприлюднено14.01.2025
Номер документу124353806
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —504/491/23

Ухвала від 13.01.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 24.04.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

Ухвала від 20.02.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Барвенко В. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні