Справа № 553/354/23
Провадження № 2/553/76/2025
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07.01.2025м. Полтава
Ленінський районний суд міста Полтави у складі:
головуючої - судді Подмаркової Ю.М.,
за участі: секретаря судового засідання Макаренка Я.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Полтава цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради, треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Перша полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Короткий зміст позовних вимог та доводів позивача.
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору - Перша полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , з вимогами: - визначити за нею, ОСОБА_1 , право власності на спадкове нерухоме майно у розмірі 7/25 часток житлового будинку з частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 .
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_6 . Після його смерті залишився заповіт, посвідчений 01.10.2003 державним нотаріусом Третьої полтавської державної нотаріальної контори Шендрик Т.А., згідно якого належну батькові частину жилого будинку з частиною надвірних будівель, що знаходяться в АДРЕСА_1 (сім), він заповів їй. Частина жилого будинку з частиною надвірних будівель, що знаходяться в АДРЕСА_1 , належала батькові на підставі договору купівлі-продажу від 23.03.1976, згідно якого він придбав (купив) 5/16 (п`ять шістнадцятих) частин жилого будинку з відповідними надвірними господарчими будівлями.
У встановлений законом строк позивачка звернулась до державного нотаріуса Третьої полтавської державної нотаріальної контори Шендрик Т.А. із заявою про прийняття спадщини за заповітом, було заведено спадкову справу № 79/2020 від 24.12.2020.
05.06.2021 державний нотаріус Третьої полтавської державної нотаріальної контори Шендрик Т.А. винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій (вих. № 220/02-31), а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на змінену частину житлового будинку з частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 з підстав того, що частки співвласників житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 змінилися у зв`язку із добудовою та не є самочинними, але призвели до зміни ідеальних часток у співвласників даного житлового будинку з надвірними будівлями, за життя ОСОБА_6 не отримав новий правовстановлюючий документ на змінену частку у житловому будинку з надвірними будівлями та не зареєстрував право власності на змінену частку, а отже, правовстановлюючий документ на змінену ідеальну частку у житловому будинку з частиною надвірних будівель відсутній.
Згідно матеріалів ПП Полтавське БТІ «Інвентаризатор» та проведеного обстеження, станом на 16.04.2021, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ) відповідає наступним характеристикам: житловий будинок літ. «А-1» загальною площею 109,7 кв.м., житловою площею 47,1 кв.м., господарські будівлі та споруди: сарай літ. «Е», сарай літ. «е», сарай літ. «З», сарай літ. «Д», сарай літ. «М», погріб літ. «Ж», вбиральня літ. «И», вбиральня літ. «Л», огорожа № 1.
Також у листах ПП Полтавське БТІ «Інвентаризатор» від 30.12.2022 № 10524 та від 07.02.2023 № 1028 зазначається, що: «Відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220, ідеальні частки співвласників змінені. Частка гр. ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту. Станом на 31.12.2012 гр. ОСОБА_6 свої правовстановлюючі документи в ПППБТІ «Інвентаризатор» не перереєстрував. 19/50 частин об`єкту належать ОСОБА_2 ; 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_3 ; 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_4 ; 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_5 ; 2/50 частин об`єкту належать ОСОБА_7 .
Враховуючи ту обставину, що частка батька, яка належала йому за життя змінилася, однак, правовстановлюючі документи на змінену частку він не отримав, позивач, як спадкоємиця першої черги позбавлена можливості оформити свої спадкові права на спадщину за заповітом.
Зазначене стало підставою для звернення до суду із позовом.
Аргументи учасників справи.
Від представника відповідача територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради головного спеціаліста відділу представництва у судах юридичного управління виконавчого комітету Полтавської міської ради Приведьон М.Є. 08.05.2023 надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву представник ОСОБА_8 зазначила, що Полтавська міська територіальна громада заперечує проти позову з наступних підстав.
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. У статті 182 Цивільного кодексу України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється повідним органом, який зобов`язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
У відповідності до правових позицій, викладених у листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядком. Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, земельну ділянку, то спадкоємець також не набуває права власності у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини.
Оскільки померлий ОСОБА_6 не набув у встановленому законом порядку право власності на змінену частку житлового будинку з частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , то це майно не може відноситись до спадкової маси, відтак, підстав для задоволення позову не має.
Рух справи.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 27.02.2023 провадження у справі відкрито, розгляд справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено проведення підготовчого засідання.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 02.05.2023 залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_7 . Витребувано від Полтавського бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор" належним чином завірену копію інвентаризаційної справи на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 ).
Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 22.11.2023 замінено третю особу: Третю полтавську нотаріальну контору на правонаступника Першу полтавську нотаріальну контору.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 08.04.2024 витребувано від Першої полтавської державної нотаріальної контори інформацію: - чи відкрита спадкова справа після смерті ОСОБА_7 (дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє відоме місце реєстрації/проживання: АДРЕСА_1 ); - хто зі спадкоємців звернувся із заявою про прийняття або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_7 ; - чи видавалися свідоцтва про право на спадщину.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Полтави від 03.06.2024 витребувано від Полтавського обласного державного нотаріального архіву інформацію: - чи відкрита спадкова справа після смерті ОСОБА_7 (дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнє відоме місце реєстрації/проживання: АДРЕСА_1 ); - хто зі спадкоємців звернувся із заявою про прийняття або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_7 ; - чи видавалися свідоцтва про право на спадщину.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Полтави від 30.10.2024 виключено із числа третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_7 , підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Участь у справі сторін та інших учасників справи.
Позивачка ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи без її участі та без участі її представника - адвоката Якименка В.В., позовну заяву просила задовольнити.
Представник відповідача територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради, до суду не прибув, про причини неявки не повідомив.
Треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_9 , ОСОБА_5 до суду не прибули, подали заяви про розгляд справи без їх участі, також зазначили, що не заперечують проти задоволення позовних вимог.
Від завідувача Першої полтавської державної нотаріальної контори Вербецької Т.М. надійшла заява про розгляд справи без їх представника, при вирішенні справи по суті, покладаються на розсуд суду.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Із договору купівлі-продажу від 23.03.1976, посвідченого нотаріусом 3-ї Полтавської державної нотаріальної контори Міроненко Н.В. судом встановлено, що ОСОБА_6 є власником 5/16 частин жилого будинку з відповідно господарчими побудовами, що знаходиться в АДРЕСА_1 (кол. назва: АДРЕСА_3 ), та в цілому складається з житлового будинку літ. А-1 загальною жилою площею 39,80 кв.м., та надвірних побудов. (а. с. 8-9)
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть, виданого 25.08.2020 Київським районним у місті Полтаві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), актовий запис № 969 від 25.08.2020. (а. с. 6)
ОСОБА_6 01.10.2003 на випадок своєї смерті склав заповіт, яким заповідав належний йому будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в АДРЕСА_4 , дочці ОСОБА_10 , а належну йому частину жилого будинку з відповідною частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , дочці ОСОБА_1 позивачці у справі. (а. с. 7)
05.06.2021 державний нотаріус Третьої полтавської державної нотаріальної контори Шендрик Т.А. винесла постанову про відмову позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на змінену частину житлового будинку з частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , оскільки із документів, наданих спадкоємцем ОСОБА_1 , у тому числі: копії договору купівлі-продажу, посвідченого Третьою полтавською державною нотаріальною конторою 23.03.1976 № 914; копії довідок ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» від 30.04.2021 за № 4562, № 4564, встановлено, що право власності на 5/16 частин житлового будинку з частиною надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_6 , частки співвласників житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , змінилися в зв`язку з добудовою: тамбура а1, тамбура а2, тамбура а3, та надвірних будівель, що збудовані до 05.08.1992 та не є самочинними, але призвели до зміни ідеальних часток у співвласників даного житлового будинку з надвірними будівлями. За життя ОСОБА_6 не отримав правовстановлюючий документ на змінену частку у житловому будинку з надвірними будівлями та не зареєстрував право власності на змінену частку. (а. с. 10)
Відповідно до довідки ПП ПБТІ «Інвентаризатор» від 30.12.2022 № 10525, станом на 21.12.2022 житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 ) відповідає наступним характеристикам: житловий будинок літ. А-1 загальною площею 109,7 кв.м., житловою площею 47,1 кв.м., сарай літ. Е загальною площею 12,4 м.кв., сарай літ. Е загальною площею 12,8 м.кв., сарай літ. З загальною площею 19,1 м.кв., сарай літ. Д загальною площею 30,5 м.кв., сарай літ. М загальною площею 9,0 м.кв., погріб літ. Ж загальною площею 11,8 м. кв., вбиральня літ. И загальною площею 1,0 м. кв., вбиральня літ. Л загальною площею 0,9 м.кв., огорожа № 1, інвентаризаційна вартість 326 813 грн, станом на 21.12.2022 нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, реставрація відсутні. Згідно матеріалів Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» станом на 31.12.2012 в реєстровій книзі № 18 за реєстровим № 24 зареєстровано право власності за ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 3-ю Полтавською держконторою від 23.03.1976 № 914, частка 5/16 (частка змінилася). (а. с. 11)
Із довідки ПП ПБТІ «Інвентаризатор» від 30.12.2022 № 10524 вбачається, що відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220 ідеальні частки співвласників змінені, частка ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту, станом на 31.12.2012 ОСОБА_6 свої правовстановлюючі документи в ПППБТі «Інвентаризатор» не перереєстрував. (а. с. 12)
Із довідки ПП ПБТІ «Інвентаризатор» від 07.02.2023 № 1028 вбачається, що відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220 ідеальні частки співвласників змінені, частка ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту, станом на 31.12.2012 ОСОБА_6 свої правовстановлюючі документи в ПППБТі «Інвентаризатор» не перереєстрував, 19/50 частин об`єкту належать ОСОБА_2 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_3 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_4 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_5 , 2/50 частин об`єкту належать ОСОБА_7 (а. с. 13)
Згідно із технічним паспортом на будинок садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 , станом на 01.01.2021, будівлі та споруди були побудовані у період з 1941 по 1985 роки, загальна площа будинку 109,7 м.кв., паспорт виготовлено станом на 21.12.2022 на замовлення ОСОБА_1 (а. с. 14-18)
Відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220 ідеальні частки співвласників змінені, частка ОСОБА_11 складає 19/50 частин об`єкту, частка ОСОБА_12 складає 3/10 частин об`єкту, частка ОСОБА_7 складає 1/25 частин об`єкту, частка ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту. (а. с. 31)
Із довідки ПП ПБТІ «Інвентаризатор» від 20.02.2024 № 1507 вбачається, що відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220 ідеальні частки співвласників змінені, частка ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту, станом на 31.12.2012 ОСОБА_6 свої правовстановлюючі документи в ПППБТі «Інвентаризатор» не перереєстрував, 19/50 частин об`єкту належать ОСОБА_2 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_3 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_4 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_5 , 2/50 частин об`єкту належать ОСОБА_7 , що в цілому складає 1/1 частин об`єкту нерухомого майна. (а. с. 146)
Згідно інформації Першої полтавської державної нотаріальної контори від 22.05.2024 за вих. № 1155/01-16 та Полтавського обласного державного нотаріального архіву від 15.06.2024 за вих. № 1305/01-20, наданої на виконання вимог ухвал про витребування доказів від 08.04.2024 та від 03.06.2024, згідно проведеної перевірки Алфавітних книг обліку спадкових справ Першої, Другої, Третьої та Четвертої полтавських державних нотаріальних контор інформація про заведення спадкової справи після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_7 не виявлена. (а. с. 186, 199)
Згідно матеріалів, які наявні в інвентаризаційній справі № 4849, наданою ПП Полтавським БТІ «Інвентаризатор», житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_2 ) відповідає наступним характеристикам: житловий будинок літ. А-1 загальною площею 109,7 кв.м., житловою площею 47,1 кв.м., сарай літ. Е загальною площею 12,4 м.кв., сарай літ. Е загальною площею 12,8 м.кв., сарай літ. З загальною площею 19,1 м.кв., сарай літ. Д загальною площею 30,5 м.кв., сарай літ. М загальною площею 9,0 м.кв., погріб літ. Ж загальною площею 11,8 м. кв., вбиральня літ. И загальною площею 1,0 м. кв., вбиральня літ. Л загальною площею 0,9 м.кв., огорожа № 1, станом на 31.12.2012 в реєстровій книзі № 18 за реєстровим № 24 зареєстровано право власності за ОСОБА_6 на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого 3-ю Полтавською держконторою від 23.03.1976 № 914, частка 5/16 (частка змінилася), відповідно до рішення виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів м. Полтави від 15.07.1986 за № 220 ідеальні частки співвласників змінені, частка ОСОБА_6 складає 7/25 частин об`єкту, станом на 31.12.2012 ОСОБА_6 свої правовстановлюючі документи в ПППБТі «Інвентаризатор» не перереєстрував, 19/50 частин об`єкту належать ОСОБА_2 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_3 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_4 , 1/10 частин об`єкту належать ОСОБА_5 , 2/50 частин об`єкту належать ОСОБА_7 , що в цілому складає 1/1 частин об`єкту нерухомого майна.
Мотиви, з яких виходив суд, застосовані норми права та висновки суду.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваний прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 Цивільного кодексу України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За вимог ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
В силу ч. ч. 1, 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
За приписами ч. 1 ст. 1269, ст. 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, у строк тривалістю шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За приписами ч. 1 ст. 1269, ст. 1270 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, у строк тривалістю шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п.п. 4.14, 4.15, 4.18. п. 4 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 № 282/20595, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус виготовляє витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
За нормою ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
При вирішенні справ зазначеної категорії, а саме визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом або за законом, суд повинен обов`язково встановити обсяг спадкового майна, належність його спадкодавцю, коло спадкоємців, які прийняли спадщину, а також підстави для визнання такого права в судовому порядку і неможливість отримання Свідоцтва про право на спадщину у спосіб, встановлений законом.
Зазначені обставини були встановлені судом в ході судового розгляду.
Позивачка ОСОБА_1 , яка є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_6 звернулася до нотаріуса у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини, однак, позбавлена можливості оформити свої спадкові права та отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на 7/25 часток жилого будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в зв`язку з тим, що частки співвласників житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , змінилися в зв`язку з добудовою: тамбура а1, тамбура а2, тамбура а3, та надвірних будівель, що збудовані до 05.08.1992, (добудова не є самочинною), але призвели до зміни ідеальних часток у співвласників даного житлового будинку з надвірними будівлями, за життя ОСОБА_6 не отримав новий правовстановлювальний документ на змінену частку у житловому будинку з надвірними будівлями та не зареєстрував право власності на змінену частку.
Відповідно до ч. 2 ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» встановлено, що нотаріуси наділені повноваженнями щодо вчинення нотаріальної дії по видачі свідоцтва про право на спадщину.
Згідно зі ст. 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, на ім`я всіх спадкоємців або за їх бажанням кожному з них окремо.
За ст. 1297 Цивільного кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право власності на спадщину на нерухоме майно, тобто заміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язком, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації (абз. 3 ч. 2 ст. 331 Цивільного кодексу України).
За ч.ч. 2, 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Пунктом 1.4 наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 13.12.1995 року «Про затвердження Правил державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб» визначалося, що державну реєстрацію об`єктів нерухомого майна здійснюють державні підприємства - бюро технічної інвентаризації місцевих органів державної виконавчої влади на підставі відповідних правовстановлюючих документів, за рахунок коштів власників нерухомого майна.
Статтею 89 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, оцінюючи всі досліджені судом докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість і доведеність позовних вимог, зважаючи на те, що ОСОБА_1 у інший спосіб, ніж визнання в судовому порядку права власності на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_6 на 7/25 часток жилого будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , позбавлена можливості захистити свої права, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Судові витрати.
Оскільки під час судового розгляду позивачка не вимагала відшкодування судових витрат, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішувалося.
На підставі викладеного і керуючись статтями 12, 81, 200, 206, 247, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
у х в а л и в:
Позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади міста Полтави в особі Полтавської міської ради, треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Перша полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати право власності за ОСОБА_1 на 7/25 часток жилого будинку з відповідною частиною надвірних будівель та споруд, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Найменування (ім`я) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження:
позивачка ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Полтаві, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;
відповідач - територіальна громада міста Полтави в особі Полтавської міської ради, юридична адреса: м. Полтава, вул. Соборності, б. 36, код ЄДРПОУ 24388285;
третя особа,яканезаявляє самостійнихвимогщодопредмету спору - Перша полтавська державна нотаріальна контора, юридична адреса: м. Полтава, вул. Гоголя, б. 11;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_6 ;
третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору - ОСОБА_3 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_7 ;
третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору - ОСОБА_4 , в інтересах якої діє законний представник ОСОБА_9 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_8 ;
третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору - ОСОБА_5 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_9 .
Повний текст рішення складений 13.01.2025.
Головуючий Ю.М. Подмаркова
Суд | Ленінський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 07.01.2025 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124356346 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Полтави
Подмаркова Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні