У Х В А Л А
Справа № 609/1347/24
2/609/15/2025
13 січня 2025 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі головуючої судді Катерняк О.М.
за участі: секретаря судового засідання Мацишиної Г.О.
розглянувши увідкритому підготовчомузасіданні взалі судув м.Шумськ цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,
учасники справи не з`явилися, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до відповідача ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом.
Підготовчий розгляд справи було призначено на 13 січня 2025 року.
Сторони в підготовче засідання не з`явились, подали письмові заяви про розгляд справи у їх відсутності.
Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовчий розгляд справи в інших випадках, коли питання, визначенічастиною другоюстатті 197 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Так, 03 січня 2025 року в процесі підготовчого розгляду справи, позивачкою на адресу суду було подано заяву про розгляд справи у її відсутності, а також про долучення до матеріалів справи оригіналу свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, виданого 07 лютого 2002 року Андрушівською сільською радою на підставі Рішення виконкому Андрушівської сільської ради №2 від 21 січня 2002 року, з якого вбачається, що ОСОБА_3 на праві особистої власності в цілому належить житловий будинок з господарськими будівлями, який розташований в АДРЕСА_1 .
Однак, як вбачається із Постанови державного нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори Віталія Остапчука про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16 вересня 2024 року, останній відмовив позивачці ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки нею не подано відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії, а саме: відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно. Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заведена. Серед перелічених у постанові документів, які надані для оформлення спадщини, відсутній такий правовстановлюючий документ, як свідоцтво про право власності на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями.
Глава 89 Цивільного кодексу України визначає порядок оформлення права на спадщину. Зокрема, згідно ч.1 ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
В силу ст.34 Закону України «Про нотаріат» свідоцтва про право на спадщину видають нотаріуси в порядку передбаченому ст.ст.66-69 вказаного Закону.
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Тобто, звернення до суду може мати місце в разі відмови нотаріусом в видачі свідоцтва з таких підстав, які унеможливлюють його видачу, оскільки підстави нотаріальної відмови не можуть бути усунуті спадкоємцями.
Способами захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права (п.1 ч.2 ст.16 ЦК). Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну ділянку в порядку спадкування. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку (лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 березня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування»).
Частиною 7 статті 81 ЦПК України регламентовано, що суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відтак, за результатами судового засідання, з метою забезпечення правильного, повного та всебічного встановлення обставин, суд вважає за необхідне витребувати у державного нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори Віталія Остапчука інформацію про те, чи за наявності оригіналу Свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями відпадуть підстави для відмови у видачі позивачці ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Судові рішення як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного Основним Законом України принципу верховенства права.
Суд акцентує увагу на тому, що рішення суду, в даному випадку ухвала про витребування доказів, є документом, який підлягає безумовному виконанню особами, яким було адресовано його виконання.
Згідно з ч. 8 ст. 84 ЦПК України, у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Крім того, відповідно до положеньст. 189 ЦПК України, підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Таким чином, так як 60-денний строк підготовчого провадження спливає 19 січня 2025 року, стала необхідність у відкладенні підготовчого розгляду справи, з урахуванням вищевикладених обставин, без продовження такого строку неможливо провести належну підготовку справи до розгляду, з метою недопущення порушення процесуальних прав позивача, суд позбавлений можливості з`ясувати питання, передбачені ч. 2 ст.197ЦПК України та провести підготовче судове засідання, тому суд прийшов до висновку, продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів.
За результатами судового засідання, з метою забезпечення змагальності сторін, правильного, повного та всебічного встановлення обставин, забезпечення права сторін на справедливий і неупереджений розгляд справи, суд вважає за необхідне продовжити підготовче провадження на 30 днів, відкласти підготовчий розгляд справи та повторно викликати сторони у справі.
Керуючись ст. ст. 81, 84, 189, 198, 223, 247 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Продовжити строк підготовчого провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, на 30 днів.
Підготовчезасідання зрозгляду цивільноїсправи запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, відкласти на 11 годину 30 хвилин 03 лютого 2025 року, яке відбудеться в приміщенні залу судових засідань Шумського районного суду Тернопільської області, що за адресою: вул. І.Франка, 28, м. Шумськ Тернопільської області.
Викликати осіб, які беруть участь у справі. Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених статтею 223 Цивільного процесуального кодексу України.
Витребувати у державного нотаріуса Кременецької державної нотаріальної контори Віталія Остапчука інформацію про те, чи за наявності оригіналу Свідоцтва про право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, відпадуть підстави для відмови у видачі позивачці ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати виконавців ухвали надати витребувану інформацію до Шумського районного суду Тернопільської області в п`ятиденний строк з дня отримання копії ухвали. У разі неможливості надати вищевказану інформацію повідомити про це Шумський районний суд Тернопільської області із зазначенням причин.
Попередити виконавців ухвали, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбаченіЦивільним процесуальним кодексом України. Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя: Оксана КАТЕРНЯК
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 15.01.2025 |
Номер документу | 124358959 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Катерняк О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні