Справа № 610/2724/24
Провадження № 2/611/326/24
У Х В А Л А
про витребування доказів та призначення посмертної
судової почеркознавчої експертизи
18 грудня 2024 року Барвінківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Коптєва Ю.А.,
секретаря Ведмідь І.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Барвінкове в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Вишнівський старостинський округ Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, про визнання заповіту недійсним,
в с т а н о в и в:
В провадженні Барвінківського районного суду Харківської області знаходиться цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Вишнівський старостинський округ Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, про визнання заповіту недійсним.
Від представника позивача ОСОБА_3 надійшло клопотання на підставі ст. 76, 81, 84 ЦПК України, про витребування доказів, а саме: з Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області оригінал та належним чином завірену копію заповіту від 27 квітня 2017 року, посвідченого секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, зареєстрованого в реєстрі за №06 та складеного від імені ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; оригінал та належним чином завірену копію Журналу для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік; оригінал та належним чином завірену копію Алфавітної книги обліку заповітів Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік. Самостійно отримати вказані документи ОСОБА_1 не має можливості, оскільки вказані докази є інформацією, яка містить нотаріальну таємницю. Відтак, доступ до вказаної доказової інформації є обмеженим.
Крім того, представником позивача ОСОБА_3 заявлено клопотання про проведення посмертної судово почеркознавчої експертизи, оскільки в обґрунтування позовних вимог нею викладено обставини, які вказують на сумніви щодо того, що вказаний заповіт підписувався ОСОБА_4 та, загалом, що остання була присутня при його посвідченні. Відтак, вказані обставини підлягають детальній перевірці шляхом проведення посмертної почеркознавчої експертизи. З огляду, що проведення такої експертизи потребує спеціальних знань, є необхідним доручити проведення такої експертизи фаховим експертам.
Представник позивача ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, заявила клопотання про проведення судового засідання без її участі.
Представник відповідача ОСОБА_5 в судовезасідання нез`явилась. Телефонограмою повідомила, що просить провести судове засідання без її участі. Проти задоволення клопотання про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи заперечує, просить врахувати надані раніше письмові заперечення. Щодо вирішення клопотання про витребування доказів покладалась на розсуд суду.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Вишнівського старостинського округу Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області надала заяву про розгляд справи без її участі.
Враховуючи що розгляд справи відбувся за відсутності сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали справи в межах заявлених клопотань представника позивача, суд дійшов висновку, що клопотання про витребування доказів підлягає задоволенню частково, враховуючи наступне.
Представник позивача ОСОБА_3 просить витребувати з Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області: оригінал та належним чином завірену копію заповіту від 27 квітня 2017 року, посвідченого секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, зареєстрованого в реєстрі за №06 та складеного від імені ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; оригінал та належним чином завірену копію Журналу для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік; оригінал та належним чином завірену копію Алфавітної книги обліку заповітів Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік.
З заяви старости Вишнівського старостинського округу Ізюмського району Харківської області від 09.12.2024 №65/14-13 вбачається, що оригінал заповіту від 27 квітня 2017 року посвідченого секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, зареєстрованого в реєстрі за №06 та складеного від імені ОСОБА_4 був витребуваний 14 лютого 2024 року Барвінківським районним судом Харківської області від 31 січня 2024 року по цивільній справі №611/270/23 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 . Алфавітна книга заповітів по Вишнівській сільській раді за 2017 рік відсутня.
Згідно ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч.6 ст.84 ЦПК України, будь яка особа, у якої знаходиться доказ повинна видати його на вимогу суду.
Згідно ч. 7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи зазначене, доводи представника позивача Смірнової Н.А. щодо необхідності витребування вказаних документів для проведення посмертної судово почеркознавчої експертизи, з метою необхідності встановлення наявності або відсутності обставин, що обґрунтовують вимоги позивача, приймаючи інформацію викладену у заяві старости Вишнівського старостинського округу Ізюмського району Харківської області від 09.12.2024 №65/14-13 щодо надання зазначених документів до Барвінківського районного суду Харківської області, суд вважає за необхідне витребувати у Барвінківського районного суду Харківської області оригінал та належним чином завірену копію заповіту від 27 квітня 2017 року, посвідченого секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, зареєстрованого в реєстрі за №06 та складеного від імені ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які знаходяться в матеріалах цивільної справи №611/270/23.
Крім того, суд відмовляє представнику позивача щодо витребування з Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області оригіналу та належним чином завіреної копії Алфавітної книги обліку заповітів Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік, оскільки за інформацією, наданою представником сільської ради, алфавітна книга заповітів по Вишнівській сільській раді за 2017 рік відсутня.
Разом з тим, є обґрунтованим клопотання представника позивача в частині витребування оригіналу Реєстру для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік та належним чином завіреної копії витягу з Реєстру для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік з Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області.
Щодо клопотання представника позивача ОСОБА_3 про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи, суд зазначає наступне.
Частина 1-3 статті 102 ЦПК України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.
Згідно із ч. 1 ст. 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.
Як зазначає ЄСПЛ у своєму рішенні у справі «Рожков проти РФ» від 31.10.2013, кожній зі сторін повинна бути надана розумна можливість представляти свою правову позицію, включаючи свої докази таким чином, щоб вона не була поставлена в значно менш вигідне становище, ніж інша сторона.
В даному випадку представником позивача оспорюється достовірність підпису ОСОБА_4 у заповіті, а тому з метою повного та всебічного з`ясування всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, з метою забезпечення балансу прав усіх учасників судового процесу, суд вважає за необхідне призначити у справі судову почеркознавчу експертизу.
Згідно п.5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
На підставі викладеного та відповідно до ст. ст. 76, 81, 84, 103, 104, 252, 253, 260-261, 353 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Клопотання представникапозивача ОСОБА_3 про витребуваннядоказів, - задовольнити частково.
Витребувати у Барвінківського районного суду Харківської області оригінал та належним чином завірену копію заповіту від 27 квітня 2017 року, посвідченого секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, зареєстрованого в реєстрі за №06 та складеного від імені ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , які знаходяться в матеріалах цивільної справи №611/270/23.
Витребувати з Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області, місцезнаходження: 64231, Харківська область, Ізюмський район, с.Вишнева, площа 40 Років Перемоги, буд.2-А, оригінал Реєстру для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік та належним чином завірену копію витягу з Реєстру для реєстрації нотаріальних дій Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області за 2017 рік.
В іншійчастинівзадоволенні клопотанняпредставникапозивача ОСОБА_3 про витребування доказів, - відмовити.
Ухвала в частині витребування доказів підлягає виконанню протягом десяти днів з моменту її отримання для виконання. Ухвала є обов`язковою для виконання.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
Роз`яснити, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Клопотання представника позивача ОСОБА_3 про призначення посмертної судової почеркознавчої експертизи, задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Вишнівський старостинський округ Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, про визнання заповіту недійсним посмертну почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи виконано рукописний текст на заповіті від 24.07.2017, посвідченому секретарем Вищнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною, який зареєстровано в реєстрі №06, наступного змісту «Заповит прочитана вголос мною з моих слів записано вірно ОСОБА_6 » ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ?
2.Чи виконано на заповіті від 24.07.2017, посвідченому секретарем Вишнівської сільської ради Балаклійського району Харківської області Біліченко Валентиною Миколаївною та зареєстрованому в реєстрі №06, підпис від імені ОСОБА_4 тієї особою, від імені якої він зазначений, чи іншою особою?
Проведення експертизи доручити Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Витрати на проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Попередити ОСОБА_1 про необхідність сплати коштів за проведення експертизи у строк, який буде встановлено експертною установою та наслідки несплати, передбачені ст. 109 ЦПК України.
Провадження у справі зупинити до отримання судом результатів експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Дата складення повного судового рішення 23 грудня 2024 року.
Суддя Ю.А. Коптєв
Суд | Барвінківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.12.2024 |
Оприлюднено | 16.01.2025 |
Номер документу | 124408521 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Барвінківський районний суд Харківської області
Коптєв Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні