ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
15 січня 2025 року м. ХарківСправа № 922/4811/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
без виклику представників сторін
розглянувши заяву адвоката Нагорного Євгенія Федоровича про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції (Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.01.2025, вх.№ 1062/25) у справі
за позовом Акціонерного товариства "Укргазвидобування" (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, буд. 26/28) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-технічний центр прикладної науки i техніки» (61093, м. Харків, вул. Петра Болбочана, б. 63, кв. 93) про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-технічний центр прикладної науки i техніки», в якій просить суд:
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково технічний центр прикладної науки i техніки» (Код ЄДРПОУ 23913269, адреса: 61093, м. Харків, вул. Петра Болбочана, буд. 63, кв. 93) на користь Акціонерного товариства «Укргазвидобування» (код ЄДРПОУ 30019775, адреса: 04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28) 104 108,16 грн. (сто чотири тисячі сто вісім гривень 16 коп.) пені та 112 694,40 грн. (сто дванадцять тисяч шістсот дев`яносто чотири гривні 40 коп.) штрафу. Судові витрати покласти на Відповідача.
Позов обгрунтовано з посиланням на порушення відповідачем зобов`язання з поставки товару за Договором поставки № УБГ 24-275 від 30.07.2024.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 02.01.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/4811/24. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Почато підготовче провадження і призначити підготовче засідання 22 січня 2025 року о 11:00.
Від адвоката Нагорного Євгенія Федоровича 15.01.2025 надійшла заява про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції (Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.01.2025, вх.№ 1062/25), в якій заявник просить суд:
Заяву представника ТОВ «АРСЕНАЛ- АВТО» - адвоката Нагорного Є.Ф. про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою онлайн сервісу ЕСІТС - задовольнити.
Забезпечити участь представника заявника ТОВ «НТЦ ПНІТ» - адвоката Нагорного Є.Ф. у всіх судових засіданнях по справі, в тому числі призначеному на 22.01.2025 об 11:00 год в режимі відеоконференції за допомогою онлайн сервісу відеозв`язку ЕСІТС (vkz.court.gov.ua) з використанням логіну користувача - 2557616674@mail.gov.ua.
Дослідивши вищевказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 197 ГПК України учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
У статті 170 ГПК України встановлені вимоги до будь-якої письмової заяви, клопотання, заперечення.
За приписом частини другої статті 170 ГПК України письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником.
Відповідно до положень частини першої, третьої статті 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
У частині першій статті 58 цього Кодексу унормовано, що представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Частиною четвертою статті 60 ГПК України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
За приписами частини першої статті 61 ГПК України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки.
Згідно з частиною першою статті 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Водночас, підписання та/або подання скарг, заяв чи клопотань є процесуальними формами реалізації повноважень з представництва.
Відповідно до частини другої статті 26 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Згідно з пунктом 4 Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (далі - Положення), з подальшими змінами, ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Пунктом 12 Положення передбачено перелік реквізитів, які має містити ордер.
Згідно з пунктами 12.4 Положення ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
На підтвердження своїх повноважень на подання і підписання заяви про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції (Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.01.2025, вх.№ 1062/25) у справі від ТОВ «Науково-технічний центр прикладної науки i техніки» адвокатом Нагорним Євгенієм Федоровичем до матеріалів вказаних заяв додано скан-копію ордеру на надання правничої (правової) допомоги серія ВІ № 1108115 від 22.11.2024.
Зі змісту зазначеного ордера, як документа на підтвердження повноважень, вбачається, що в графі "Назва органу, у якому надається правова допомога" вказано "У Господарському суді міста Київа, Київському апеляційному господарському суді, КГС у складі ВС", а отже, такий ордер не може вважатися належним доказом на підтвердження повноважень адвоката Нагорного Євгенія Федоровича на підписання заяв від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-технічний центр прикладної науки i техніки» у Господарському суді Харківської області .
Враховуючи відсутність інших доказів на підтвердження повноважень, суд дійшов висновку, що заявником не доведена наявність у Нагорного Євгенія Федоровича повноважень представляти інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-технічний центр прикладної науки i техніки» у Господарському суді Харківської області, а тому заява про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції (Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.01.2025, вх.№ 1062/25) підписана особою, яка не має права її підписувати.
Звертаючись до суду із вказаною вище заявою заявник мав усвідомлювати, що реалізація особою процесуальних прав невіддільна від виконання нею процесуального обов`язку щодо сприяння встановленню в судовому процесі дійсних обставин у справі з метою отримання правосудного судового рішення. Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.01.2023 у справі № 9901/278/21.
Суд зазначає, що звернення до суду з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема адвоката, при реалізації права на справедливий суд передбачає надання до суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи, із зазначенням назви судового органу, у якому надається правова допомога позивачу), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень представника, що делеговані йому особою, що реалізує право на справедливий суд. Представник повинен демонструвати повагу до суду, підтверджуючи наявність повноважень на представництво, а також не позбавляти довірителя права знати про дії представника. Ордер про надання правничої (правової) допомоги має містити назву органу, в якому надається правова допомога адвокатом, при цьому в ордері на надання правової допомоги має бути зазначено не абстрактний орган, а конкретна назва такого органу чи групи органів, зокрема судових органів. Тобто, у разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду або судові органи, в якому адвокат надає правову допомогу. Позиція суду узгоджується з висновками Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду, викладеними у постанові від 19.08.2024 у справі № 591/6387/21.
Отже, адвокатом не було дотримано форми документа, що підтверджує його право на здійснення представництва інтересів особи, як того вимагають норми Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положення № 41.
Відповідно до ч. 4. статті 170 ГПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Керуючись ст. 170, 197, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву адвоката Нагорного Євгенія Федоровича про участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції (Документ сформований в системі «Електронний суд» 14.01.2025, вх.№ 1062/25) повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена, в порядку ст. 255-257 ГПК України до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня підписання ухвали.
Ухвалу підписано 15 січня 2025 року.
Суддя О.О. Присяжнюк
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124423859 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні