Справа № 638/4326/24
Провадження № 2/638/951/25
УХВАЛА
Іменем України
14 січня 2025 року м. Харків
Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Щепіхіної В. В.,
за участю секретаря судового засідання - Луценко Д. О.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань Дзержинського районного суду м. Харкова цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Ізюмської міської ради, про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника, -
ВСТАНОВИВ:
До Дзержинського районного суду міста Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Ізюмської міської ради, про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника.
Позивач ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, у зв`язку з неможливістю бути присутньою на судовому засіданні. Також надала до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради (код ЄДРПОУ 04058806; 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1). В обґрунтування клопотання зазначає, що Служба у справах дітей Ізюмської міської ради не є належною юридичною особою, яка представляє орган опіки та піклування, тому просить залучити до участі у якості третьої особи Орган опіки і піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради для надання належною юридичною особою письмового висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 . Крім того надала до суду клопотання, в якому просить витребувати у Органу опіки і піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058806; 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав стосовно його сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вважає, що докази, які є предметом клопотання, необхідні для повного і всебічного розгляду цивільної справи. Також від неї надійшло клопотання про виклик дитини - спільного з відповідачем сина: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , у судове засідання для зв`язування його думки. В обґрунтування клопотання зазначає, що з`ясування думки дитини необхідно для повного та всебічного розгляду даної справи, підтвердження фактів, викладених у позовній заяві, зокрема того, що вже багато років ОСОБА_3 не бачив сина та не цікавився його життям, син зовсім не знає свого біологічного батька, відповідач не виконує своїх батьківських обов`язків, а також для з`ясування думки дитини стосовно обставин, що безпосередньо стосуються його життя, зокрема позбавлення біологічного батька батьківських прав.
Представник позивача ОСОБА_1 у підготовчому судовому засіданні підтримала подані позивачем клопотання та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_5 у підготовче судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Представник відповідача надала до суду заяву про розгляд справи без участі відповідача та його представника.
Представник третьої особи: Служби у справах дітей Ізюмської міської ради - Мартинова Т. К. у підготовче судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
Суд, дослідивши клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, заслухавши думку представника позивача у справі, зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Згідно з ч. 5 ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає до суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Згідно з ч. 2 ст. 53 ЦПК України, якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справ і як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
З огляду на приписи частини 4 статті 19 СК України, суд вважає за необхідне залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Орган опіки та піклування в особі виконавчому комітеті Ізюмської міської ради (код ЄДРПОУ 04058806; адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1)
Суд наголошує, що згідно із ч. 6 ст. 53 ЦПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права і обов`язки, встановлені статтею 43 цього Кодексу.
Суд, дослідивши клопотання про витребування доказів, заслухавши думку представника позивача у справі, дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог частини 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Згідно з частиною 6 статті 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Враховуючи викладене та з метою забезпечення повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи, зокрема підтвердження факту доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 , суд вважає, що клопотання про витребування доказів необхідно задовольнити та витребувати у Органу опіки і піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058806; адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав стосовно його сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд, дослідивши клопотання про виклик дитини для з`ясування її думки, заслухавши думку представника позивача у справі, зазначає наступне.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.
Згідно ч. 1, 2 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема показаннями свідків.
Частиною 1 статті 90 ЦПК України передбачено, що показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 92 ЦПК України сторони, треті особи та їхні представники за їхньою згодою, в тому числі за власною ініціативою, якщо інше не встановлено цим Кодексом, можуть бути допитані як свідки про відомі їм обставини, що мають значення для справи.
Частинами 1, 3 статті 91 ЦПК України передбачено, що виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 232 ЦПК України допит малолітніх свідків і, за розсудом суду, неповнолітніх свідків проводиться в присутності батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, якщо вони не заінтересовані у справі, або представників органів опіки та піклування, а також служби у справах дітей. Свідкам, які не досягли шістнадцятирічного віку, головуючий роз`яснює обов`язок про необхідність давати правдиві показання, не попереджуючи про відповідальність за відмову від давання показань і за завідомо неправдиві показання, і не приводить до присяги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 171 СК України, дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім`ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім`ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.
Згідно ст. 3 Конвенції про права дитини (20 листопада 1989 року) (редакція зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. 3 цією метою дитині, зокрема, надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами національного законодавства ( ст. 12 Конвенції). Дитина має право вільно висловлювати свої думки; це право включає свободу шукати, одержувати і передавати інформацію та ідеї будь-якого роду незалежно від кордонів в усній, письмовій чи друкованій формі, у формі творів мистецтва чи за допомогою інших засобів на вибір дитини. Здійснення цього права може зазнавати деяких обмежень, проте ними можуть бути лише ті обмеження, які передбачені законом і необхідні ( ст. 13 Конвенції).
Відповідно до ст. 27 Конвенції визнається право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батько (-ки) або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 ЦПК України під час розгляду справи, крім прав та обов`язків, визначених статтею 43 цього Кодексу, малолітня або неповнолітня особа має також такі процесуальне право безпосередньо або через представника чи законного представника висловлювати свою думку та отримувати його допомогу у висловленні такої думки.
Враховуючи вік ОСОБА_4 , суд вважає, що він може і має бути заслуханий при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника.
На підставі викладеного, враховуючи вимоги ч. 2 ст. 198 ЦПК України, суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання на іншу дату та час.
Керуючись ст. 53, 76, 81, 84, 189, 197 ЦПК України, ст. 171 СК України,
ПОСТАНОВИВ:
Відкласти підготовче судове засідання по цивільній справі № 638/4326/24 на 25 лютого 2025 року о 10 год 00 хв.
Клопотання позивача ОСОБА_2 про залучення до участі у справі третьої особи - задовольнити.
Залучити до участі у справі за позовною заявою ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа: Служба у справах дітей Ізюмської міської ради, про позбавлення батьківських прав та призначення піклувальника, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради (код ЄДРПОУ 04058806; адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1).
Надіслати Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради (адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) копію ухвали про прийняття до розгляду позовної заяви та відкриття провадження у справі та копію позовної заяви із копіями доданих до неї документів.
Встановити Органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради строк п`ятнадцять днів з дня вручення йому цієї ухвали, протягом якого він має право подати до суду пояснення щодо позову, які повинні відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України.
Клопотання позивача ОСОБА_2 про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати у Органу опіки і піклування в особі виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 04058806; адреса: 64309, Харківська область, м. Ізюм, пл. Центральна, буд. 1) висновок про доцільність позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав стосовно його сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Витребувані документи надати суду до початку наступного підготовчого засідання.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин, протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Попередити відповідальних осіб, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 148 ЦПК України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов`язку подати витребувані судом докази.
Клопотання позивача ОСОБА_2 про виклик дитини для з`ясування її думки - задовольнити.
Викликати в судове засідання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для з`ясування його думки щодо предмета спору.
У підготовче судове засідання викликати учасників справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб-адресою: https://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
Суддя Щепіхіна В. В.
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124440189 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Щепіхіна В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні