Номер провадження 2/754/531/25
Справа № 754/11431/24
У Х В А Л А
Іменем України
про призначення експертизи
16 січня 2025 року м. Київ
Деснянський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Коваленко І.І.
за участю секретаря судового засідан2/754/531/25ня Івченко В.А.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянув у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання заповіту недійсним,
УСТАНОВИВ
Позивач просить визнати недійсним заповіт, складений 14 березня 2024 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь ОСОБА_3 .
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , у якої він проживав та з якою у нього були довірливі стосунки. Померла 19 січня 2024 року склала заповіт на його користь, але за два дні до її смерті було складено новий заповіт на користь відповідача. Позивач вважає останній заповіт недійсним, оскільки ОСОБА_4 на момент його складання була у важкому фізичному та психічному стані (з 11 березня не вставала з ліжка та потребувала догляду). Також позивач стверджує, що 14 березня 2024 року, зі слів померлої, до неї приходили невідомі особи з сусідкою та змусили її щось підписати.
У підготовчому засіданні суд серед іншого вирішує питання про призначення експертизи (пункт 8 частини другої статті 197 ЦПК України).
Представник позивача через систему "Електронний суд" подав клопотання про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи у зв`язку зі складанням ОСОБА_4 заповіту за два дні до смерті. Позивач вважає, що через тяжкий стан здоров`я та вживання медикаментів ОСОБА_4 могла не усвідомлювати значення своїх дій та не могла ними керувати, що ставить під сумнів дійсність заповіту.
Представник відповідача виступив проти задоволення клопотання про призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, стверджуючи, що з`ясування обставин, що мають значення для справи, можливе без її проведення. Однак, у разі, якщо суд все ж таки вирішить призначити експертизу, представник відповідача просив додатково включити до переліку питань ті, що стосуються стану померлої на момент складання попереднього заповіту на користь позивача.
Позивач не заперечував проти доповнення переліку питань.
Суд задовольнив клопотання з таких підстав.
Призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема, психічний стан особи (пункт 2 частини першої статті 105 ЦПК України).
Для встановлення психічного стану заповідача в момент складення заповіту, який давав би підставу припустити, що особа не розуміла значення своїй дій і (або) не могла керувати ними на момент складання заповіту, суд призначає посмертну судово-психіатричну експертизу. Висновок такої експертизи має стосуватися стану особи саме на момент вчинення правочину.
За висновком Верховного Суду, належним доказом у справі, який би підтвердив чи спростував, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі на момент складення заповіту, може бути лише висновок посмертної судово-психіатричної експертизи (постанова від 30 серпня 2023 року у справі № 317/1029/20 (провадження № 61-11588св22)).
Стан заповідача на момент складання заповіту має істотне значення для правильного вирішення спору про визнання заповіту недійсним, якщо він був складений особою, яка через стійкий розлад здоров`я не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними. Тому суд, враховуючи пропозиції обох сторін щодо питань, що потребують з`ясування, призначає посмертну судово-психіатричну експертизу.
Керуючись статтями 103, 252, 354 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання позивача про призначення судової експертизи задовольнити.
Призначити у справі посмертну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити таке питання:
- чи могла ОСОБА_4 на момент складання заповіту на користь ОСОБА_3 , а саме: станом на 14.03.2024, в силу свого психічного стану, з урахуванням загального стану здоров`я, вікових особливостей та вживання ліків (враховуючи їх медикаментозну дію і побічні ефекти), правильно розуміти та повною мірою усвідомлювати значення своїх дій, їх наслідків та керувати ними?
- чи могла ОСОБА_4 на момент складання заповіту на користь ОСОБА_1 , а саме: станом на 19.01.2024, в силу свого психічного стану, з урахуванням загального стану здоров`я, вікових особливостей та вживання ліків (враховуючи їх медикаментозну дію і побічні ефекти), правильно розуміти та повною мірою усвідомлювати значення своїх дій, їх наслідків та керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Державної Установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103).
Експертів попередити про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385, 386 КК України.
Витрати пов`язані з проведенням експертизи, покласти на позивача - ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_3 .
Попередити сторони про наслідки передбаченні статтею 109 ЦПК України.
Надати в розпорядження експертів матеріали цивільної справи та оригінал медичної картки стаціонарного хворого.
Провадження по справі зупинити до проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження по справі може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня проголошення ухвали.
Суддя Інна КОВАЛЕНКО
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124449585 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Коваленко І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні