справа № 462/9554/24
УХВАЛА
16 січня 2025 року Залізничний районний суд м. Львова в складі:
головуючого-судді - Гедз Б.М.
за участю секретаря судових засідань - Ясниської В.Я.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув містіЛьвові цивільнусправу зазаявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Залізничний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
Заявник звернувся до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 у м. Скадовськ, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 20.12.2024 заяву ОСОБА_1 залишено без руху, надано п`ятиденний строк з дня отримання ухвали на усунення недоліків, заявнику роз`яснено які саме недоліки слід уснуути, порядок та строк їх усунення.
10.01.2025 на адресу суду, на виконання ухвали суду від 20.12.2024, заявник подав письмову заяву про усунення недоліків заяви.
Ухвалою Залізничногорайонного судум.Львова від13.01.2025прийнято дорозгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання для розгляду заяви по суті на 17.01.2025, зобов`язано заявника/його представника надати суду для огляду у судовому засіданні оригінали письмових доказів, копії яких долучено до заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.
15.01.2025 на офіційну електронну пошту суду надійшла відсканована копія заяви
ОСОБА_1 про розгляд вказаної справи за відсутності заявника.
Як вбачається із протоколу перевірки електронного підпису вказаного документа, надісланий файл із заявою ОСОБА_1 не містить згаданого підпису.
Дослідивши подану заявником заяву, суд приходить до висновку, що така підлягає поверненню виходячи з наступного.
Згідно ізст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При цьому, згідно норм процесуального закону, подання відповідних заяв чи скарг має відбуватись з дотриманням певних умов.
Відповідно до частин першої, четвертої та восьмоїстатті 14 ЦПК Україниу судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно доЗакону України «Про електронний цифровий підпис», якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Пунктами 12, 32 частини першої статті 1Закону України «Про електронні довірчі послуги»передбачено, що електронний підпис - це електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов`язуються і використовуються ним як підпис; підписувач - фізична особа, яка створює електронний підпис.
Частиною першою, другою статті6, частиною першою статті7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»передбачено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов`язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно доЗакону України «Про електронні довірчі послуги».
Таким чином, щоб мати статус оригіналу документа офіційного характеру, подана через електронну пошту заява повинна бути скріплена електронним цифровим підписом.
Відповідно до ч. 8ст. 43 ЦПК Україниякщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним підписом учасника справи (його представника).
Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 28 лютого 2019 року, справа №200/12772/18, повертаючи касаційну скаргу з підстави її непідписання, вказала, у якому випадку подана в електронній формі скарга вважається належним чином підписана, а саме, з обов`язковим скріпленням електронним цифровим підписом.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в ухвалі від 29 квітня 2020 року у справі №678/814/19.
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 9901/335/20, альтернативою звернення учасників справи до суду із позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи або його представником, є звернення з процесуальними документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи та подання такого документу через електронний кабінет.
Чинне процесуальне законодавство не забороняє учаснику справи звернутися з процесуальними документами до суду шляхом направлення їх на офіційну електронну адресу суду з обов`язковим скріпленням їх власним електронним цифровим підписом учасника справи (постанова Верховного Суду від 30 березня 2021 року у справі № 530/544/16).
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 3 травня 2022 року у справі № 205/5252/19.
В свою чергу, надіслана на офіційну електронну пошту Залізничного районного суду м. Львова заява від імені ОСОБА_1 , вх. № Еп-249/25 від 15.01.2025 про проведення розгляду справи без його участі, не підписана електронним підписом заявника, тобто у суду відсутні докази, що вказана заява від 15.01.2025 у справі за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, яка надійшла на електронну пошту суду дійсно підписана та подана безпосередньо заявником ОСОБА_1 .
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26 лютого 2020 року у справі №522/3777/17 дійшла висновку, що письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником (частина другастатті 183 ЦПК України), якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника) (абзац перший частини восьмоїстатті 43 ЦПК України). Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог, зокрема, частини другоїстатті 183 ЦПК України, повертає її заявнику без розгляду (частина четверта вказаної статті).
Частиною четвертою статті 183 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Враховуючи вищевказані норми чинного процесуального закону та відсутність у надісланій до суду заяві, адресованій від імені ОСОБА_1 , про розгляд справи за відсутності заявника електронного підписуособи, яка її подала, суд приходить до висновку, що таку заяву необхідно повернути заявнику без розгляду.
При цьому, повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із такою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Керуючись ст.43,183,352-354 ЦПК України, суд
постановив:
Заяву вх. № 249/25 від 15.01.2025 про розгляд справи за відсутності заявника, подану від імені ОСОБА_1 на електронну пошту суду без підписання цифровим підписом заявника - повернути без розгляду особі, яка її подала.
Роз`яснити, що повернення заяви особі, яка її подала, не позбавляє можливості подати заяву повторно, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Суддя (підпис) Б.М. Гедз
З оригіналом згідно.
Оригінал ухвали знаходиться в матеріалах цивільної справи № 462/9554/24.
Суддя Б.М. Гедз
Суд | Залізничний районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 17.01.2025 |
Номер документу | 124450644 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Залізничний районний суд м.Львова
Гедз Б. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні