Ухвала
від 15.01.2025 по справі 742/313/24
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2-о/742/2/25

Єдиний унікальний № 742/313/24

УХВАЛА

15 січня 2025 року м.Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючої - судді Короткої А.О.,

присяжних: Жованик Л.М., Пархоменко О.М.,

при секретарі судового засідання Бурмаці Є.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представниця заявника адвокатка Дуденок Оксана Олександрівна, заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Сухополов`янської ОТГ Прилуцького району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, -

В С Т А Н О В И В :

В провадженні Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області перебуває вказана вище цивільна справа.

У судове засідання, відкладене до 10 год. 30 хв. 15.01.2025, сторони у справі не з`явилися, проте представниця заявника адвокатка Дуденок О.О. подала до суду клопотання, в якому просила призначити нового адвоката Шеремет НаталіїІванівні (РНОКПП- НОМЕР_1 ,адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ,адреса проживання: АДРЕСА_2 ), стосовно якої суд розглядає справу про визнання фізичної особи недієздатною, у цивільній справі Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/313/24 (провадження №2-о/742/44/24), оскільки у представниці ОСОБА_2 адвокатки Ткаченко Н.М. закінчилися повноваження з надання безоплатної правничої допомоги, у зв`язку з чим Прилуцьким міськрайонним судом Чернігівської області 03.12.2024 було постановлено ухвалу, яка в частині призначенняСхідним міжрегіональнимцентром знадання безоплатноїправничої допомоги нового адвоката Шеремет Наталії Іванівні так і залишилася не виконаною.

Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом не здійснюється.

Згідно з ч.1, 2 ст.294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити учасникам справи їхні права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованихКонституцієюі законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи. З метою з`ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.

Частиною 1 ст.15 ЦПК України передбачено право учасників справи користуватися правничою допомогою.

Відповідно до ч.3 ст. 15 ЦПК України безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.

Стаття 13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» передбачає, що безоплатна вторинна правнича допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правнича допомога включає такі види правничих послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.

03.08.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» №3022-ІХ від 10.04.2023.

З врахуванням відповідних змін, відповідно до п.24 ч.1 ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді.

Також, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» № 3022-ІХ від 10.04.2023, який набрав чинності з 03.08.2023, у ЦПК України статтю 293 доповнено частиною п`ятою такого змісту: «У випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання».

Перше речення абзацу першого частини першої статті 299 викладено в такій редакції: «1. Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування».

Таким чином, після набрання чинності зазначеним нормативним актом розгляд справ, зокрема, про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи проводяться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається така справа.

У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги.

Також суд приймає до уваги те, що відповідно до ст.25 Закону України «Про психіатричну допомогу» передбачено, що особи, яким надається психіатрична допомога, мають права і свободи громадян, передбачені Конституцією України та законами України. Обмеження їх прав і свобод допускається лише у випадках, передбачених Конституцією України, відповідно до законів України. Особи, яким надається психіатрична допомога, можуть піклуватися про захист своїх прав та свобод особисто або через своїх представників у порядку, встановленому ЦК України, ЦПК України та іншими законами України. Особи, яким надається психіатрична допомога, мають право, зокрема, на безоплатну юридичну допомогу з питань, пов`язаних з наданням їм психіатричної допомоги.

Як вже зазначалося, здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу в судах один з видів правових послуг, що включається до безоплатної вторинної правової допомоги (ч.2 ст.13 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»). Особи, щодо яких суд розглядає справу є суб`єктами права на безоплатну вторинну правову допомогу, зокрема на здійснення представництва інтересів в суді, протягом розгляду справи в суді (п.24 ч.1 ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу»).

Відповідно до ч.4 ст.19 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», у разі надходження судового рішення про залучення адвоката осіб, зазначених у пунктах 9, 24, 25 частини першої статті 14 цього Закону, центр з надання безоплатної правничої допомоги зобов`язаний невідкладно прийняти рішення про призначення адвоката та про надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Таким чином, з метою забезпечення права ОСОБА_2 , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, на безоплатну юридичну допомогу, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представниці заявника адвокатки Дуденок О.О. та призначити адвоката з числаадвокатів Східногоміжрегіонального центруз наданнябезоплатної правничоїдопомоги,у зв`язкуз чимрозгляд даноїцивільної справи відкласти.

Керуючись ст.15, 223, 240, 247, 258-261, 294 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання представниці заявника адвокатки Дуденок Оксани Олександрівни задовольнити.

Відкласти розгляд цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , представниця заявника адвокатка Дуденок Оксана Олександрівна, заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Сухополов`янської ОТГ Прилуцького району Чернігівської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки до 10 год. 30 хв. 20 лютого 2025 року.

ПОВТОРНО доручитиСхідному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Шеремет НаталіїІванівні (РНОКПП- НОМЕР_1 ,адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ,адреса проживання: АДРЕСА_2 ), стосовно якої суд розглядає справу про визнання фізичної особи недієздатною, у цивільній справі Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області №742/313/24 (провадження №2-о/742/44/24) за заявою ОСОБА_1 , представниця заявника адвокатка Дуденок Оксана Олександрівна, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування виконавчого комітету Сухополов`янської ОТГ Прилуцького району Чернігівської області, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки.

У призначене судове засідання викликати осіб, які беруть участь у справі.

Копію ухвали невідкладно направити Східному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги - для виконання в частині призначення представника адвоката для Шеремет Наталії Іванівни, щодо якоївирішується питанняпро визнанняїї недієздатною, та надати до суду контакти адвоката у найкоротший строк.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Анна КОРОТКА

Присяжні Лариса ЖОВАНИК

Олена ПАРХОМЕНКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124456893
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —742/313/24

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 17.10.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 06.05.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 28.03.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

Ухвала від 05.02.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Коротка А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні