ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2025 року м.Дніпро Справа № 908/2506/23
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії
головуючого судді: Мороза В.Ф. (доповідач),
суддів: Верхогляд Т.А., Чередка А.Є.
розглянувши апеляційну скаргу Концерну "Міські теплові мережі" на рішення Господарського суду Запорізької області від 10.04.2024 (суддя - Проскуряков К.В.)
у справі № 908/2506/23
за позовом Концерну "Міські теплові мережі"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-рекорд лтд"
про стягнення 178 828,55 грн,-
ВСТАНОВИВ:
Концерн "Міські теплові мережі" (далі - Концерн "МТМ") звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Олім-рекорд лтд" про стягнення 178 828,55 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є власником нежитлового приміщення № 61, площею 439,3 кв.м за адресою: вул. Якова Новицького, буд. 10, у м. Запоріжжі. З урахуванням Закону України "Про житлово-комунальні послуги (далі - Про ЖКП)" з відповідачем укладено типовий індивідуальний договір № 72217561 від 01.11.2021 про надання послуги з постачання теплової енергії згідно якого відповідачем, як споживачем, у період з 01.11.2021 по 28.02.2023 було спожито, проте не оплачено надану позивачем послугу з постачання теплової енергії на опалення у заявленому до стягнення розмірі.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 10.04.2024 у справі № 908/2506/23 відмовлено у задоволенні позову.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що система опалення нежитлового приміщення відповідача є відокремленою від системи опалення житлового будинку, у зв`язку з чим позивачем не доведено, що теплоносій фактично постачався та споживався у приміщенні відповідача безпосередньо із загальнобудинкової системи теплопостачання. При цьому, типовий індивідуальний договір № 72217561 від 01.11.2021 про надання послуги з постачання теплової енергії не є укладеним між сторонами, оскільки відповідачем не вчинялись дії, які б свідчили про його згоду на отримання послуги з теплопостачання, а також за відсутності постачання у приміщення відповідача теплової енергії, враховуючи його відключення від опалення 09.02.2011 тепловою інспекцією філії Концерну "МТМ" Орджонікідзевського району. Разом з цим здійснений позивачем розрахунок обсягу наданої відповідачу послуги з постачання теплової енергії господарський суд визнав невірним, з тих підстав, що обсяг спожитої теплоенергії визначався пропорційно площі опалювального приміщення відповідача від загальної площі приміщень будинку та на підста0ві даних про спожиту теплоенергію загальнобудинкового приладу обліку, однак система опалення приміщення відповідача у будинку є відокремленою від загально будинкової, а тому такий метод розрахунку не може застосовуватися.
Не погодившись з вказаним рішенням Концерн "МТМ" подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржуване рішення та постановити нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Наводячи підстави скасування апелянт зазначав, що за відсутності рішення про вибір моделі договірних відносин та спливу 30-денного строку з моменту розміщення на офіційному сайті індивідуального договору на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, індивідуальний договір з постачання теплової енергії між Концерном "МТМ" та ТОВ "Олімп-рекорд лтд" є укладеним з 01.11.2021. Скаржник стверджував, що матеріали справи не містять доказів відключення будинку від мереж централізованого опалення, в той же час у приміщенні відповідача наявні опалювальні пристрої, які відносяться до загальної внутрішньобудинкової системи опалення багатоквартирного будинку, що і є фактичним підтвердженням споживання відповідачем теплової енергії за договором № 72217561 від 01.11.2021. Водночас, позивачем виставлялись відповідачу рахунки, які, зокрема, були надіслані за допомогою програми M.E.Doc, що підтверджується відміткою "документ доставлено контрагенту". При цьому апелянт звертав увагу апеляційного суду, що за своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти як оплату за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер.
Враховуючи наведене, на переконання позивача, ним було надано всі необхідні докази, які дозволяють встановити факт укладення договору № 72217561 від 01.11.2021, надання послуги, її об`єм, а також алгоритм розрахунку боргу, що міститься у детальному розрахунку щодо спожитої теплової енергії по будинку та по споживачу із зазначенням інформації по попереднім та поточним показникам загальнобудинкового приладу обліку теплової енергії типу Sonometer 2000 № 777304, однак суд першої інстанції здійснюючи невірне трактування законодавства дійшов неправомірного висновку щодо відсутності підстав для стягнення заборгованості.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 06.08.2024 поновлено строк на апеляційне оскарження та відкрито апеляційне провадження у порядку письмового провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи.
12.08.2024 до апеляційного суду відповідачем подано відзив із запереченнями на апеляційну скаргу, в якому представник зазначав, що товариство не веде господарську діяльність більше 5 років, нежитловим приміщенням не користується і теплову енергію не споживає, рахунків на оплату не отримувало, а відмітки про їх доставлення є некоректною роботою програми та не можуть вважатися належними та допустимими доказами їх вручення.
Відповідно до статті 270 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі. Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
Апеляційний господарський суд, дослідивши наявні у справі докази, повноту їх дослідження місцевим господарським судом, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як підтверджується матеріалами справи, ТОВ "Олімп-рекорд лтд" на праві власності належить нежитлове приміщення № 61, площею 439,3 кв.м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, буд. 10.
07.10.2021 було оприлюднено на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування - Запорізької міської ради та 02.10.2021 на власному офіційному веб-сайті позивача індивідуальні договори про надання послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води.
Позивач зазначав, що в силу законодавчих норм з 01.11.2021 сторонами даної справи (Концерном "МТМ", як виконавцем, та ТОВ "Олімп-рекорд лтд", як споживачем) було укладено типовий індивідуальний договір № 72217561 про надання послуги з постачання теплової енергії за адресою: м. Запоріжжя, вул. Якова Новицького, буд. 10, прим. 61 (далі - договір).
Пунктом 4 договору встановлено, що фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послугу, факт отримання послуги.
Згідно з п. 5 договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" та складається з:
- обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо; частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування (далі - МЗК) і допоміжних приміщень будинку;
- та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.
Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнанні індивідуальними системами опалення.
Згідно пункту 11 договору обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 315 від 22.11.2018 (далі - Методика № 315). У разі організації вузла обліку не на межі зовнішніх інженерних мереж постачання послуги виконавця розрахунок за теплову енергію здійснюється з урахуванням теплових втрат від межі розділу до місця встановлення приладу обліку.
Пунктом 32 договору визначено, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Зі змісту пункту 33 договору випливає, що виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
Умовами пункту 34 договору передбачено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Згідно з пп. 3 п. 41 договору споживач зобов`язаний оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором.
Відповідно до рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради № 382 від 23.10.2021, № 136 від 29.03.2022, № 410 від 31.10.2022, № 186 від 27.03.2023, позивачем було розпочато і закінчено опалювальні сезони в м. Запоріжжі.
Позивач вказував, що надав відповідачу послугу з постачання теплової енергії у період з 01.11.2021 по 28.02.2023 на загальну суму 178 828,55 грн, згідно інформації щодо нарахувань за послугу з постачання теплової енергії та рахунків на оплату поставленої теплової енергії за договором № 72217561 від 01.11.2021, а саме: за листопад 2021 на суму 16 060,17 грн; за грудень 2021 на суму 16 319,90 грн; за січень 2022 на суму 28 028,34 грн; за лютий 2022 на суму 9 313,79 грн; за березень 2022 на суму 27 705,04 грн; за квітень 2022 на суму 1 979,05 грн; за травень 2022 на суму 1 979,05 грн; за червень 2022 на суму 1 979,05 грн; за липень 2022 на суму 1 979,05 грн; за серпень 2022 на суму 1 979,05 грн; за вересень 2022 на суму 1 979,05 грн; за жовтень 2022 на суму 1 985,05 грн; за листопад 2022 на суму 12 432,87 грн; за грудень 2022 на суму 17 554,91 грн; за січень 2023 на суму 20 279,03 грн; за лютий 2023 на суму 17 275,15 грн.
В рахунках зазначено, що оплата складається з: послуги на постачання теплової енергії (Гкал) (умовно-зміна частина тарифу); плати за абонентське обслуговування теплової енергії; умовно-постійної частини опалення (Гкал/год). Також міститься інформація щодо приладу обліку Sonometer 2000 № 777304, кількості поставленої одиниці виміру, ціни тарифу, загальної площі будівлі (4 472,42) та опалювальної площі споживача (439,3).
Оскільки відповідач 178 828,55 грн заборгованості в добровільному порядку не оплатив позивач просив господарський суд стягнути її у примусовому порядку.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що система опалення нежитлового приміщення відповідача є відокремленою від системи опалення житлового будинку, у зв`язку з чим відповідачем теплова енергія не споживалась. При цьому, за відсутності згоди відповідача на отримання послуги з постачання теплової енергії та відключення приміщення від опалення типовий індивідуальний договір № 72217561 від 01.11.2021 не є укладеним між сторонами, а розрахунок заборгованості (пропорційно площі опалювального приміщення відповідача від загальної площі приміщень будинку) здійснено невірно, з огляду на відокремлене опалення приміщення відповідача.
Колегія суддів з такими висновками не може погодитись з огляду на наступне.
Зі змісту акту від 09.02.2011, складеного представниками філії Концерну "МТМ" Орджонікідзевського району у м. Запоріжжя в присутності представника ТОВ "Олімп-рекорд лтд", щодо обстеження системи теплопостачання приміщення по вул. Я.Новицького, 10, випливає, що "кількість теплових приладів, встановлених у приміщенні не відповідає розрахунку теплового навантаження. Опалення відключене, зняті контрольні покази по приладу обліку тепла Ультрахіт 2WR, зав. № 65640539: 5 839 кВг, 358,16 м3, 28 109 год, F2 - 4 392, Гве - електроводонагрівач".
Згідно акту від 15.06.2011, складеного представниками філії Концерну "МТМ" Орджонікідзевського району у м. Запоріжжя в присутності представника ТОВ "Олімп-рекорд лтд", щодо обстеження системи теплопостачання офісу та сервісного центру ТОВ "Олимп-рекорд лтд" по вул. Я.Новицького, 10, вбачається, що: "напівпідвальне приміщення опалюється алюмінієвими радіаторами у кількості 64 секцій, пластикові трубопроводи d20 мм стояки, підводки - в ізоляції. Система опалення офісу відокремлена від системи опалення житлового будинку, врізка після елеватору. Встановлений тепловий лічильник Ультрахіт 2, зав. № 65640539, держповірка IV кВ. 2008. Покази: 58,39 кВтг; 358,16 м3, 28 109 г. Гве - електроводонагрівач".
Актом обстеження системи теплоспоживання та ГВП від 04.01.2024 щодо огляду приміщення № 61 відповідача за адресою: вул. Я.Новицького, 10, за договором № 72217561, встановлено, що "система 5-ти поверхового житлового будинку однотрубна з верхнім розподілом теплоносія приєднана до теплових мереж через елеваторний вузол. Житловий будинок обладнано приладом обліку теплової енергії типу Sonometer 2000, зав. № 777304, повірений 10.10.2019, пломби збережено. Джерело теплоносія котельня по вул. Нахімова, 4. Вбудоване нежитлове приміщення № 61 розташоване в підвалі житлового буднику з двома окремими входами. Система опалення нежитлового приміщення № 61 відокремлена та обладнана приладом обліку теплової енергії Ultraheat 2WR5, зав. № 65640539. Прилад обліку теплової енергії приміщення знято з комерційного обліку у зв`язку з закінченням терміну повірки в січні 2013 року. Система опалення нежитлового приміщення та трубопровід опалення житлового будинку в приміщення закрита декоративною стіною, оглядові віконця відсутні. Для визначення приміщення як "приміщення з транзитними трубопроводами" необхідно звернутися до міської комісії, затвердженою рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 573 від 14.09.2023".
Методикою № 315 визначено, що прилади розподільного обліку теплової енергії - це вузли розподільного обліку теплової енергії, або прилади-розподілювачі теплової енергії, або вузли розподільного обліку витрати теплоносія (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), що забезпечують облік споживання послуги з постачання теплової енергії у приміщенні.
Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" зазначено, що вузол розподільного обліку - є вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
Згідно пункту 11 статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" право власності на встановлені відповідно до цієї статті вузли розподільного обліку/прилади - розподілювачі теплової енергії належить власникам (співвласникам) приміщень, у яких такі вузли обліку встановлені, якщо інше не встановлено законом або договором.
Пунктом 4 статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" визначено, що оснащення приміщень вузлами розподільного обліку теплової енергії у випадках, передбачених частинами 2 і 3 цієї статті, здійснюється у кожному місці відгалуження систем опалення та водопостачання у приміщення.
За умовами абз. 4 ч. 7 статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" усі опалювальні прилади при застосуванні вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів - розподілювачів теплової енергії обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм.
Відповідно до абз. 5 ч. 7 статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ). За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов`язковим.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 205 від 09.08.2018 про затвердження "Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку" визначено, що у разі застосування вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів-розподілювачів теплової енергії усі опалювальні прилади обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні, а для однотрубних систем опалення - додатково замикаючими або обхідними ділянками (п. 5). Оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку теплової енергії здійснюється у разі наявності технічної можливості, яка визначається з урахуванням вимог статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" (п. 7). За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов`язковим. Вузли розподільного обліку гарячої та питної води встановлюються у кожному місці відгалуження систем водопостачання від стояків внутрішньої водопровідної системи до водорозбірних приладів на мережі споживача в доступному для обслуговування місці (п. 10).
Відповідно пункту 12 частини 1 статті 7 Закону України "Про ЖКП" споживач має право у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води.
Наказом № 169 від 26.07.2019 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затверджено Порядок відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Порядок), яким передбачено процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).
Так, рішення щодо відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, від ЦО та/або ГВП приймається органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, в тому числі житлового будинку, з урахуванням рішення комісії. Власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про ЖКП" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні (пункт 1 розділу 2, 3 Порядку).
Комісія приймає рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП та надає пропозиції щодо типу системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання), яку можна встановити в будівлі після відключення. Під час прийняття рішення комісія враховує технічні можливості наявних мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту чи окремого кварталу (мікрорайону) щодо забезпечення живлення запропонованої власником (співвласниками) будівлі системи, та за потреби надає пропозиції органу місцевого самоврядування щодо збільшення потужностей, а також заміни систем внутрішньоквартальних, магістральних мереж електро-, газо-, водо-, теплопостачання, потрібних для встановлення в будівлі системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та пропозиції щодо фінансування таких заходів (пункт 7 розділу 2 Порядку).
Після виконання робіт із відключення будівлі від ЦО та/або ГВП складається акт про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від зовнішніх інженерних мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання)/постачання гарячої води (додаток 2) - по одному примірнику для власника/представника співвласників та кожного виконавця відповідної комунальної послуги, а також для оператора зовнішніх інженерних мереж або іншого суб`єкта господарювання (у разі їх залучення відповідно до пункту 10 цього розділу). Такий акт підписується усіма присутніми під час відключення сторонами: власником/представником співвласників та кожним виконавцем відповідної комунальної послуги, а також оператором зовнішніх інженерних мереж або іншим суб`єктом господарювання (у разі їх залучення) (пункт 12 розділу 2 Порядку).
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку має звернутися до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (пункт 3 розділу 3 Порядку).
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд комісії, яка надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків. За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил (пункти 4, 6, 7 розділу 3 Порядку).
Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу (пункт 13 розділу 3 Порядку).
Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника (співвласників) про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги (абз. 2 пункту 12 розділу 2 та абз. 3 пункту 13 розділу 3 Порядку).
В матеріалах справи відсутні докази відключення будинку від мереж централізованого опалення за адресою: вул. Якова Новицького, буд. 10, у м. Запоріжжі.
Так, житловий будинок, по вул. Якова Новицького, буд. 10, у м. Запоріжжя оснащений приладом обліку теплової енергії Sonometer 2000 № 777304, яким визначається обсяг спожитої у будівлі теплової енергії на опалення усіх приміщень будинку. Водночас нежитлове приміщення відповідача є частиною житлового будинку в якому наявні елементи загальної внутрішньобудинкової системи опалення багатоквартирного будинку, а відтак позивачем обґрунтовано віднесено дане приміщення до опалювальних, у зв`язку з чим доводи відповідача, що теплову енергію він не споживав, є помилковими.
01.05.2021 набрав чинності Закон України № 1060-ІХ від 03.12.2020 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання ЖКП".
У частині 1 ст. 14 Закону України "Про ЖКП" (в редакції Закону № 1060-IX від 03.12.2020) установлено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку, прийнятим відповідно до закону, з виконавцем відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії) укладається договір про надання комунальних послуг, а саме:
1) індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, що укладається кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно, за умови що співвласники прийняли рішення про вибір відповідної моделі організації договірних відносин та дійшли згоди з виконавцем комунальної послуги щодо розміру плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;
2) колективний договір, що укладається від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою;
3) договір про надання комунальних послуг з колективним споживачем, що укладається з об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір.
Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначених цією частиною, за кожним видом комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії).
У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.
Згідно із частиною 7 статті 14 Закону України "Про ЖКП" до дати обрання співвласниками багатоквартирного будинку однієї з моделей організації договірних відносин, визначених частиною 1 цієї статті, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається публічний договір приєднання відповідно до вимог частини 5 статті 13 цього Закону.
За приписами ч. 5 ст. 13 цього Закону у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Відповідно до п. 3 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ЖКП" № 2189-VIII від 09.11.2017 (в редакції від 01.05.2021) договори про надання комунальних послуг, у тому числі із співвласниками багатоквартирних будинків, які не прийняли рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності рішенням КМУ про затвердження типових публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг.
Постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 затверджено Правила надання послуги з постачання теплової енергії та типові договори про надання послуги з постачання теплової енергії.
Постановами КМУ № 1022 від 08.09.2021 та № 1023 від 08.09.2021 внесено зміни до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових форм договорів, відповідно до яких згідно із Законом України "Про ЖКП" договори за новими правилами мають бути укладені виконавцями відповідних комунальних послуг протягом двох місяців з дня набрання чинності зазначених постанов.
Відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 (в редакції постанови КМУ № 1022 від 08.09.2021) ці правила регулюють відносини між суб`єктом господарювання, що провадить господарську діяльність з постачання теплової енергії (далі - виконавець), та індивідуальним і колективним споживачем (далі - споживач), який отримує або має намір отримати послугу з постачання теплової енергії (далі - послуга), та визначають вимоги до якості послуги, одиниці вимірювання обсягу спожитої споживачем теплової енергії, порядок оплати.
Відповідно до п. 13 цих Правил надання послуги здійснюється виключно на договірних засадах. Послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про ЖКП". Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем. Фактом приєднання споживача до умов індивідуального договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема, надання виконавцю підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуги.
02.10.2021 на виконання вимог Закону, Концерн "МТМ" оприлюднив на власному офіційному веб-сайті типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що є публічним договором приєднання. Відповідне повідомлення про розміщення на сайті Концерну "МТМ" публічних договорів опубліковано на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування - Запорізької міської ради 07.10.2021.
Доказів прийняття рішення про вибір моделі договірних відносин з надавачем послуги з постачання теплової енергії до матеріалів справи сторонами не надано, а отже з урахуванням аналізу вище наведених норм законодавства, між Концерном "МТМ" та ТОВ "Олім-рекорд лтд" з 01.11.2021 укладено типовий індивідуальний договір № 72217561.
Як вже було встановлено, позивач поставляв споживачу теплову енергію в нежитлове приміщення № 61, площею 439,3 кв.м за адресою: вул. Якова Новицького, буд. 10, у м. Запоріжжі. Водночас твердження апелянта, що він не веде господарську діяльність більше 5 років та вказаним нежитловим приміщенням не користується не звільняє його від оплати отриманих послуг з теплопостачання.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Методика № 315 від 22.11.2018 встановлює порядок розподілу між споживачами спожитих у будівлі/будинку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати, та послуги з централізованого водовідведення, обсяг споживання якої визначається відповідно до обсягу споживання інших комунальних послуг.
Нормами пункту 3 розділу І Методики № 315 визначено, що розподіл між споживачами обсягу спожитих комунальних послуг здійснюється на підставі визначених на розрахункову дату споживання (фактичних, розрахункових або скоригованих (приведених)) обсягів комунальної послуги за відповідний розрахунковий період. Розрахунковою датою є останній день розрахункового періоду. Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг. Розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період (далі - розподіл) здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку (теплолічильників, лічильників холодної води, лічильників гарячої води), установлених як у приміщеннях, так і за їх межами, або приладів-розподілювачів теплової енергії, установлених на опалювальних приладах опалюваних приміщень, а в окремих випадках - розрахунково.
Пунктом 4 розділу 1 Методики № 315 передбачено, що для розподілу приймаються показання вузлів комерційного та розподільного обліку, приладів розподільного обліку теплової енергії станом на кінцеву дату розрахункового періоду, отримані виконавцем розподілу комунальної послуги, у спосіб, визначений договором про надання комунальної послуги.
У разі, якщо одна будівля/будинок має два та більше вводи відповідної зовнішньої інженерної мережі, які оснащено вузлами комерційного обліку, то визначення обсягу спожитої послуги та її розподіл здійснюється за сумою всіх вузлів комерційного обліку відповідної комунальної послуги у будівлі/будинку. За рішенням співвласників будівлі/будинку розподіл може здійснюватися окремо для кожної її частини, що оснащена вузлом комерційного обліку відповідної комунальної послуги (пункт 7 розділу 1 Методики № 315).
Пунктами 1, 2 розділу 2 Методики № 315 визначено, що загальний обсяг теплової енергії на опалення будівлі/будинку визначається за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати. Загальний обсяг спожитої у будівлі/будинку теплової енергії на опалення у кожному розрахунковому періоді розподіляється на потреби безпосередньо опалення житлових/нежитлових приміщень, забезпечення загальнобудинкових потреб на опалення будівлі/будинку та сумарного обсягу теплової енергії, що надходить до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення, у відповідності до формули.
Пунктом 5 розділу III Методики № 315 визначено, що розподілений обсяг для опалюваного приміщення, не оснащеного приладом розподільного обліку теплової енергії, розраховується з урахуванням вимог розділів VII, VIII цієї Методики за формулою 13, 14.
У будівлі/будинку, у якій/якому частина приміщень оснащена приладами розподільного обліку теплової енергії, а решта приміщень не оснащена такими приладами, наявні приміщення з індивідуальним опаленням та/або окремі приміщення з транзитними мережами опалення, обсяг спожитої теплової енергії розподіляється за формулою 16 (пункт 6 розділу III Методики № 315).
Згідно абз. 2 пункту 1 розділу 6 Методики № 315 для опалюваного приміщення, оснащеного приладом (приладами) розподільного обліку теплової енергії, крім обсягу теплової енергії, визначеного на підставі його/їх показань, здійснюється донарахування обсягу теплової енергії з метою унеможливлення опалення приміщення за рахунок суміжних опалюваних приміщень або опалюваних МЗК та допоміжних приміщень, запобігання утворенню грибків та плісняви в приміщеннях, МЗК та допоміжних приміщеннях, а також недопущення зниження нормативного строку експлуатації приміщення/будівлі/будинку.
Позивачем сформовані та направлені за допомогою програми M.E.Doc відповідачу рахунки на оплату послуги з постачання теплової енергії у період з 01.11.2021 по 28.02.2023 на загальну суму 178 828,55 грн за договором № 72217561 від 01.11.2021, що підтверджується інформацією на зворотній стороні рахунків та відміткою "документ доставлено контрагенту". При цьому, твердження відповідача про некоректну роботу вказаної програми ґрунтуються на припущеннях та не доведені документально, у зв`язку з чим не приймаються до уваги.
Враховуючи встановлене, позивачем доведено факт надання відповідачу послуги з постачання теплової енергії за спірний період, обсяг та вартість, якої вказані у детальному розрахунку заборгованості на загальну суму 178 828,55 грн, а також настання у відповідача строку виконання грошового зобов`язання з оплати у відповідності до пункту 34 укладеного між сторонами спору договору.
Відповідачем не надано доказів оплати наданої позивачем послуги з постачання теплової енергії за період з 01.11.2021 по 28.02.2023 на загальну суму 178 828,55 грн, а отже позовні вимоги щодо стягнення з відповідача цієї заборгованості є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відтак, аргументи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час перегляду справи судом апеляційної інстанції.
Стаття 277 ГПК України встановлює підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.
Підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи встановлені у справі обставини та норми чинного законодавства, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваного рішення та прийняття нового рішення про задоволення позову.
З урахуванням приписів ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 275, 277, 282 ГПК України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Концерну "Міські теплові мережі" на рішення Господарського суду Запорізької області від 10.04.2024 у справі № 908/2506/23 задовольнити.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 10.04.2024 у справі № 908/2506/23 скасувати та прийняти нове рішення.
Позовні вимоги Концерну "Міські теплові мережі" задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-рекорд лтд" (69095, Запорізька обл., м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 109-А; ЄДРПОУ 32786935) на користь Концерну "Міські теплові мережі" (69091, Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Героїв Полку "Азов", буд. 137; ЄДРПОУ 32121458) 178 828 грн 55 коп. заборгованості, 2 684 грн 00 коп. судового збору за подання позову та 3 220 грн 80 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
Доручити Господарському суду Запорізької області видати відповідний наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до ст.ст. 287, 288 ГПК України.
Головуючий суддяВ.Ф.Мороз
СуддяА.Є.Чередко
СуддяТ.А.Верхогляд
Суд | Центральний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124457644 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Мороз Валентин Федорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні