Рішення
від 16.01.2025 по справі 939/722/24
БОРОДЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 939/722/24

РІШЕННЯ

Іменем України

15 січня 2025 рокуБородянський районний суд

Київської області в складі: головуючої судді Герасименко М.М.,

за участі секретаря Рассказової М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради, ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Деребера Тетяна Олександрівна, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

У березні2024року позивач,через представника адвокатаЛоманова Д.О.,звернувся досуду зпозовом доБородянської селищноїради провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини.В обґрунтуваннясвоїх вимогпозивач зазначає,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померлайого бабуся ОСОБА_5 ,після смертіякої відкриласьспадщина увиді земельнихділянок,які знаходятьсяна територіїНовогребельської сільськоїради Бородянськогорайону Київськоїобласті.За життя ОСОБА_5 склалазаповіт найого (позивача)ім`я тана ім`я ОСОБА_3 і ОСОБА_4 (третіособи). Відповідно до положення п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» було передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини. У подальшому до вказаної вище постанови неодноразово вносилися зміни щодо встановлення строку для подання заяви про прийняття спадщини. Верховний суд у постанові від 25 січня 2023 року у справі № 676/47/21 дійшов висновку, що пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» суперечить статтям 1270, 1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню. Враховуючи суперечливість положень законодавства щодо перебігу строку для прийняття спадщини, які протягом вказаного періоду декілька разів кардинально змінювались таким чином, що були непередбачуваними, вбачається, що існувала юридична невизначеність щодо даного питання. Однак, у момент коли позивач дізнався, що положення законодавства змінились, він звернувся із відповідною заявою до приватного нотаріуса, проте нотаріусом було відмовлено у заведенні спадкової справи у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини. Враховуючи зазначені поважні причини пропуску строку на прийняття спадщини, просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

Ухвалою суду від 01 квітня 2024 року відкрито провадження у справі та ухвалено провести розгляд справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 18 червня 2024 року залучено до участі у справі співвідповідача ОСОБА_2 .

Ухвалою суду від 30 вересня 2024 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача адвокат Ломанов Д.О. позов підтримав, просив його задовольнити. Додатково зазначив, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є як необізнаність позивача про наявність заповіту, про який він дізнався лише у 2023 році, так і те, що позивач розраховував строк звернення до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», які у подальшому були виключені із вказаної постанови. Як тільки позивач дізнався про зміни у законодавстві він одразу звернувся до нотаріуса, однак нотаріусом повідомлено про пропуск строку прийняття спадщини.

Відповідач Бородянська селищна рада Бучанського району Київської області свого представника в судове засідання не направила, просила провести розгляд справи без його участі, проти заявлених вимог не заперечує.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, про час і місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.

Третя особа приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Деребера Т.О. у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, про час і місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.

Треті особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, про час і місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Згідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Оскільки відповідач ОСОБА_2 та треті особи не повідомили про причини своєї неявки, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляли, у суду наявні відомості про належне повідомлення учасників справи про дату, час і місце цього засідання, тому причин для відкладення розгляду справи, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України, суд не вбачає і вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 6).

ОСОБА_5 належала на праві власності земельна ділянка площею 2,9086 га, кадастровий номер 3221086800:04:002:0010, що розташована за адресою: Київська область, Бородянський район, Новогребельська сільська рада (а.с. 9-10).

Згідно до заповіту від 26 червня 2019 року, посвідченого виконуючою обов`язки старости Новогребельського старостинського округу № 4 Бородянської селищної ради Бородянського району Київської області Павлевською В.С., ОСОБА_5 заповіла:

ОСОБА_1 та ОСОБА_3 земельну ділянку площею 2,9086 га, кадастровий номер 3221086800:04:002:0010, у рівних частинах; ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,9402 га, кадастровий номер 3221086800:04:001:0065, та грошові вклади (а.с. 7-8, 58-59).

Позивач та треті особи звернулися до приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Деребери Т.О. з метою прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , проте постановою від 21 лютого 2024 року позивачу та третім особам відмовлено у заведенні спадкової справи у зв`язку із пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини (а.с. 12).

Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 12 квітня 2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не заводилась (а.с. 57).

З довідки № 10-08-1918, виданої 16 квітня 2024 року Бородянською селищною радою Бучанського району Київської області, вбачається, що станом на день смерті ОСОБА_5 разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , була зареєстрована: ОСОБА_2 (а.с. 61).

Ухвалою суду від 18 червня 2024 року ОСОБА_2 залучено до участі у справі у якості співвідповідача. Заперечень щодо позову ОСОБА_2 не висловила, у судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила, про час і місце проведення судового засідання повідомлена належним чином.

Від третіх осіб, які поряд з позивачем були вказані у заповіті, також не надійшло заперечень щодо позову.

Згідно до ст. 1270 ЦК України,для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до вимог ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняттяспадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1,2 ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст.html?pravo=1#1760" title="Цивільний процесуальний кодекс України; нормативно-правовий акт № 1618-IV від 18.03.2004">5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

В законі не міститься визначення поняття поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін, даних щодо юридичної обізнаності особи.

Посилання сторони позивача на необізнаність про наявність заповіту у тому числі на ім`я позивача, а також на те, що з огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», позивач вважав, що перебіг строку для прийняття спадщини було зупинено на час дії воєнного стану, та після того як дізнався про виключення таких положень із вказаної постанови звернувся до нотаріуса з метою прийняття спадщини,судом визнаються поважною причиною пропуску строку на подання позивачем заяви про прийняття спадщини за заповітом.

У судовому засіданні порушень визначенням позивачу додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом прав, свобод чи інтересів інших осіб не встановлено, інші спадкоємці не висловили заперечень щодо позову, спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не заводилась.

Відповідно до п.п. 2, 6 ст.3 ЦК України, загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність і ними суд має керуватися при вирішенні питання про права на спадкування.

З урахуванням вищенаведених вимог закону, поважності пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини позивачем, а також відсутності будь-яких заперечень відповідачів та третіх осіб щодо позову, визначення додаткового строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом буде відповідати загальним засадам цивільного законодавства, визначених уст. 3 ЦК України.

Три місяці буде достатнім строком для подання позивачем відповідної заяви.

Керуючись ст. 10, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст. 3, 13, 1270, 1272 ЦК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Бородянської селищної ради, ОСОБА_2 , треті особи: приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Деребера Тетяна Олександрівна, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 , терміном в три місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 16 січня 2025 року.

СуддяМ.Герасименко

СудБородянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124473330
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —939/722/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 16.05.2024

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Бородянський районний суд Київської області

Герасименко М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні