Ухвала
від 08.01.2025 по справі 335/2249/22
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 08.01.2025 Справа № 335/2249/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Єдиний унікальний №335/2249/22 Слідчий суддя в 1 інст. ОСОБА_1

Провадження № 11-сс/807/23/25 Доповідач в 2 інст. ОСОБА_2

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Запорізького апеляційного суду у складі:

головуючого ОСОБА_2 ,

суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

при секретарі ОСОБА_5 ,

розглянула 08 січня 2025 року у м.Запоріжжя в апеляційному порядку у відкритому судовому засіданні матеріали провадження за апеляційними скаргами адвоката ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ПП «СК Прем`єр» та ОСОБА_7 , на ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 03 вересня 2024 року, якою задоволено частково клопотання та накладено арешт на автомобіль ГАЗ модель 33021, державний номерний знак НОМЕР_1 , vin НОМЕР_2 ; ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу автомобіля ГАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , ТТН від 28 серпня 2024 року на 2 аркушах; накладні на 14 аркушах та рахунок на оплату на 4 аркушах; 24 кеги об`ємом 50 літрів кожна; 5 упаковок 120 шт. кожна (біла пляшка 0,5 л. ТЕТ); 2 упаковки 90 шт. кожна (біла пляшка 1 л. ТЕТ); 2 упаковки 120 шт. кожна (коричнева пляшка 1 л.); 1 упаковка 70 шт. кожна (коричнева пляшка); мобільний телефон Орро 740207 (пароль), що були вилучені в ході обшуку автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , з позбавленням його власника та інших осіб права на відчуження, розпорядження та користування вказаним майном,

за участюпрокурора ОСОБА_8 ;

представника власників майна адвоката ОСОБА_6 ;

представника ПП «СК Прем`єр» - адвоката ОСОБА_9 .

Адвокат ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ПП «СК Прем`єр» та ОСОБА_7 , звернулась до суду апеляційної інстанції з апеляційними скаргами на ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 03 вересня 2024 року, якою задоволено частково клопотання та накладено арешт на автомобіль ГАЗ модель 33021, державний номерний знак НОМЕР_1 , НОМЕР_3 ;

- ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу автомобіля ГАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , ТТН від 28 серпня 2024 року на 2 аркушах;

- накладні на 14 аркушах та рахунок на оплату на 4 аркушах;

- 24 кеги об`ємом 50 літрів кожна;

- 5 упаковок 120 шт. кожна (біла пляшка 0,5 л. ТЕТ);

- 2 упаковки 90 шт. кожна (біла пляшка 1 л. ТЕТ);

- 2 упаковки 120 шт. кожна (коричнева пляшка 1 л.);

- 1 упаковка 70 шт. кожна (коричнева пляшка);

- мобільний телефон Орро 740207 (пароль), що були вилучені в ході обшуку автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , з позбавленням його власника та інших осіб права на відчуження, розпорядження та користування вказаним майном.

Своє рішення слідчий суддя мотивував тим, що дослідивши відомості про вилучене майно, врахувавши твердження слідчого, що вказане майно містить/може містити інформацію, яка може мати значення для кримінального провадження та може в подальшому бути використана як докази, а також те, що постановою слідчого вказане майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, слідчий суддя дійшов до висновку, що на цьому етапі досудового розслідування передача вказаного майна його володільцю не забезпечить в повній мірі його належну схоронність, в тому числі для проведення подальших експертних досліджень.

В апеляційній скарзі адвокат ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ПП «СК Прем`єр», просить оскаржувану ухвалу скасувати та постановити нову, якою відмовити у задоволенні клопотання про арешт майна.

В обґрунтування своїх скарг апелянт зазначає, що оскаржувана ухвала прийнята із недотриманням норм кримінального процесуального законодавства України.

Зауважує, що пиво придбається у іншого товариства і в подальшому реалізовується. Лимонади та інші безалкогольні напої виготовляються ПП «СК ПРЕМ`ЄР» згідно дозвільних документів. Сидри, які були раніше вилучені та повернуті в рамках цього ж кримінального провадження на підставі ухвали суду. Доказів підтвердження того, що напої, які вилучаються, є незаконно виготовленими не має.

Зазначає, що слідчий та слідчий суддя, не оцінили розумність і співрозмірність обмеження права власності, завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для власника майна.

Посилається на те, що ПП «СК ПРЕМ`ЄР» має Ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями сидром та перрі.

Звертає увагу, що слідчому були надані всі необхідні документи, які підтверджують законність діяльності ПП «СК ПРЕМ`ЄР» та документи, що підтверджують право власності на вилучене майно. Кеги, пет пляшки не є знаряддям злочину. Вказане майно не має будь-якого відношення до кримінального провадження за ознаками злочинів, передбачених ч.3 ст.204 КК України, та не може бути речовим доказом по справі.

Вказує, що слідчий у клопотанні зазначає про незаконне виготовлення алкогольних напоїв, а саме «сидру» та пива. Проте суд надає дозвіл на відшукання та вилучення саме сприту та лікеро-горілчаних напоїв.

Також зазначає, що досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ст.204 КК України, має право здійснювати Детективи органів Бюро економічної безпеки України.

Водночас вказує, що з клопотанням про арешт майна до слідчого судді звернувся слідчий, що суперечить вимогам ст.64-2 КПК України.

Зауважує, що клопотання слідчого, не містить належного обґрунтування необхідності вказаного арешту. Арешт та вилучення зазначеного вище майна тягне за собою зупинення ведення господарської діяльності і великі грошові збитки.

Вважає, що за відсутності обґрунтованої підозри причетності ПП «СК ПРЕМ`ЄР» до вказаного злочину застосування щодо нього заходу забезпечення кримінального провадження у виді арешту майна, є невмотивованим процесуальним обмеженням прав третьої особи.

В апеляційнійскарзі адвокат ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ОСОБА_7 , просить оскаржувану ухвалу скасувати та постановити нову, якою відмовити у задоволенні клопотання про арешт майна в частині накладення арешту на автомобіль ГАЗ державний номер НОМЕР_1 .

В обґрунтування своєї скарги апелянт зазначає, що ОСОБА_7 є власником автомобіля марки ГАЗ державний номер НОМЕР_1 . 22 грудня 2022 року ОСОБА_7 передала в користування (оренду) транспортний засіб ПП «СК Прем`єр».

Зауважує, що ухвалою слідчого суді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 13 серпня 2024 року було надано дозвіл тільки на проведення обшуку в автомобілі. Дозволу на його вилучення судом надано не було та слідчий в своєму клопотанні про це не прохав.

Інші доводи апеляційної скарги є фактично ідентичними тим, які викладені в апеляційній скарзі адвокатом ОСОБА_6 , в інтересах ПП «СК Прем`єр».

Згідно з ухвалою слідчого судді, слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Запорізькій області ОСОБА_10 , за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022082060000384 від 18 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що в провадженні СУ ГУНП в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження №12022082060000384, відомості за яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 18 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи на території м.Запоріжжя здійснюють незаконну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням, придбанням, транспортуванням та зберіганням з метою збуту, а також збутом алкогольних напоїв.

Так, в ході проведення досудового розслідування було встановлено, що до вчинення вказаних кримінальних правопорушень причетний гр. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який, не маючи відповідних дозвільних документів, організував діяльність з незаконного виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв, а саме «сидру» та пива в порушення вимог ДСТУ та з використанням спеціального приладдя для незаконного виготовлення зазначених алкогольних напоїв.

З метою налагодження незаконної діяльності з виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв та їх подальшого збуту, ОСОБА_11 облаштував підпільний цех, призначений для виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, на території самовільно зайнятої земельної ділянки, яка розташовується за будинком АДРЕСА_1 , яка з західної сторони межує з земельною ділянкою за кадастровим номером 2310100000:01:009:0030, а з південної - межує з земельною ділянкою за кадастровим номером 2310100000:01:009:0046. Крім того, для незаконного зберігання складових та компонентів, необхідних для виготовлення алкогольних напоїв (спирту, харчових домішок, кегів та ін.) ОСОБА_11 використовує частину житлового будинку, який розташовується за адресою: АДРЕСА_1 , а також інші об`єкти нерухомого майна, які розташовуються по вул. Крива Бухта в м. Запоріжжя.

Крім того, встановлено, що з метою прикриття своєї незаконної діяльності та надання їй легітимного виду, ОСОБА_11 створив підприємство ПП «СК Прем`єр» (код ЄДРПОУ 22135321), а також зареєстрував сторінку в мережі «Facebook» по вказаному підприємству, на якій розміщує оголошення щодо продажу незаконно виготовлених ним фальсифікованих алкогольних напоїв - «сидру» та пива.

B свою чергу, ОСОБА_11 раніше притягувався кримінальної відповідальності за незаконне виготовлення і збут фальсифікованих алкогольних напоїв з використанням підроблених офіційних документів, а саме вироком Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 29 грудня 2020 року ОСОБА_11 визнаний винним у вчинені кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.204, ч.2 ст.204, ч.1 ст.209, ч.1 ст.366 КК України. Однак, після притягнення до кримінальної відповідальності, останній належних висновків не зробив, на шлях виправлення не став та продовжив здійснювати кримінальні правопорушення у сфері незаконного виготовлення і збуту фальсифікованих алкогольних напоїв.

Факти здійснення ОСОБА_11 кримінальних правопорушень, пов`язаних із незаконним виготовленням і збутом фальсифікованих алкогольних напоїв, підтверджується відомостями, які містяться в колективному зверненні мешканців по вулиці Крива Бухта в м. Запоріжжя, яке надійшло до СУ ГУНП в Запорізькій області, відомостями з протоколів допитів свідків - мешканців вулиці Крива Бухта в м. Запоріжжя, вироком Жовтневого районного суду м. Запоріжжя, відомостями з протоколу огляду сторінки в мережі «Facebook», інформацією з ГУ ДПС в Запорізькій області та управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради, результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій та іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Крім того, проведеним обшуком самовільно зайнятої земельної ділянки, на якій ОСОБА_11 облаштував підпільний цех для виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, який проведено 24 червня 2022 року виявлено тa вилучено фальсифіковані алкогольні напої (сидр), спирт етиловий та знаряддя і засоби, призначені для виготовлення фальсифікованих алкогольних напоїв.

Факт належності вилучених під час обшуку рідин до фальсифікованих алкогольних напоїв та спирту, а також факти використання вилученого обладнання для виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв підтверджуються висновками судової хімічної експертизи спиртовмісних сумішей та судової експертизи речовин хімічних виробництв.

Крім того, з метою прикриття своєї незаконної діяльності ОСОБА_11 використовує документи, складені від імені ПП «СК «Прем`єр» та укладені із іншими суб`єктами господарювання, до яких внесені завідомо неправдиві відомості щодо придбання ним алкогольних напоїв. Водночас, документи із такими відомості не відображені в податкових документах.

Водночас, встановлено, що після проведення зазначеного обшуку ОСОБА_11 продовжив свою злочинну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням, зберіганням, транспортуванням з метою збуту та збутом фальсифікованих алкогольних напоїв, таким чином продовжує вчинювати кримінальні правопорушення у зазначеній сфері, що підтверджується зібраними матеріалами кримінального провадження, зокрема допитами свідків.

Будучи обізнаним про методи та способи проведення слідчих дій та доказування аналогічних кримінальних правопорушень, ОСОБА_11 , з метою конспірації своєї незаконної діяльності, переніс обладнання та облаштував підпільний цех, призначений для виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв, на території колишнього рибного заводу, за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Привокзальна, 21.

До вчинення злочину ОСОБА_11 залучив свою дружину ОСОБА_12 , яка оброблює замовлення на алкогольні напої, веде бухгалтерію. Окрім того, до вчинення злочину також причетні ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , які виконують функції з логістики та безпосереднього виготовлення алкогольних напоїв.

Окрім того, готова фальсифікована алкогольна продукція зберігається у складських приміщеннях та автомобілях ТАН державний номерний знак НОМЕР_4 , ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_5 , ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_6 , Peugeot НОМЕР_7 що розташовані на території вказаного вище рибозаводу.

Виготовлену та замовлену фальсифіковану алкогольну продукцію особи, які відповідають за логістику транспортують до торгівельних точок на автомобілях ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , ЗАЗ Таврія НОМЕР_8 , ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_9 , що підтведжується матеріалами провадження, у тому числі результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

28 серпня 2024 року на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя проведено обшук автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , в ході якого було вилучено: автомобіль ГАЗ модель 33021 державний номерний знак НОМЕР_1 , vin НОМЕР_2 , ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , ТТН від 28 серпня 2024 року на 2 аркушах, накладні на 14 аркушах та рахунок на оплату на 4 аркушах, 1 кега, у якій знаходиться «Пиво Жигуль», 1 кега, у якій знаходиться «Лимон-лайм», 1 кега, у якій знаходиться «Малина», 1 кега, у якій «Б/А Тархун», 1 кега, у якій «Квас», 1 кега, у якій «Лімонад білий», 3 кеги, у яких «Лімонад білий», 13 кег, у яких «Лімонад жовтий», 5 упаковок 120 шт. кожна (біла пляшка 0,5 л. ТЕТ), 2 упаковки 190 шт. кожна (біла пляшка 1 л.. ТЕТ), 2 упаковки 120 шт. кожна (коричнева пляшка 1 л.), 1 упаковка 170 шт. кожна (коричнева пляшка), мобільний телефон Орро 740207 (пароль).

Слідчий посилаючись на те, що вказані предмети мають значення речових доказів у даному кримінальному провадженні, оскільки містять у собі інформацію про обставини вчинення злочину, про що 28 серпня 2024 року у кримінальному провадженні винесена відповідна постанова, просить клопотання задовольнити.

Заслухавши доповідь судді; представника власників майна адвоката ОСОБА_6 , представника власника майна ПП «СК Прем`єр» - адвоката ОСОБА_9 на підтримання апеляційних скарг; прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційних скарг, вважав, що ухвала слідчого судді є законною та обґрунтованою; перевіривши матеріали провадження та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що остання задоволенню не підлягає, з таких підстав.

Відповідно до положень ч.1 ст.170 КПК України, завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.

Згідно з вимогами ч.ч.2, 3 ст.170 КПК України, метою арешту майна є забезпечення збереження речових доказів (у цьому випадку арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу); спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

При вирішенні питання про арешт майна, слідчий суддя, відповідно до положень ч.2 ст.173 КПК України, повинен враховувати: правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

На думку колегії суддів, слідчий суддя при вирішенні питання про накладення арешту на майно, зазначене у клопотанні, дотримався вимог, передбачених ст.ст.172, 173 КПК України, дослідив додані до клопотання матеріали кримінального провадження, врахував правову підставу для арешту майна та обставини кримінального провадження.

Як убачається з матеріалів провадження, слідчим управлінням ГУНП в Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12022082060000384 від 18 квітня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлені особи на території м.Запоріжжя здійснюють незаконну діяльність, пов`язану із незаконним виготовленням, придбанням, транспортуванням та зберіганням з метою збуту, а також збутом алкогольних напоїв.

28 серпня 2024 року на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя проведено санкціонований обшук автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , в ході якого було вилучено: автомобіль ГАЗ модель 33021 державний номерний знак НОМЕР_1 , НОМЕР_10 ; ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 ; ТТН від 28 серпня 2024 року на 2 аркушах; накладні на 14 аркушах та рахунок на оплату на 4 аркушах; 1 кега, у якій знаходиться «Пиво Жигуль»; 1 кега, у якій знаходиться «Лимон-лайм»; 1 кега, у якій знаходиться «Малина»; 1 кега, у якій «Б/А Тархун»; 1 кега, у якій «Квас»; 1 кега, у якій «Лімонад білий»; 3 кеги, у яких «Лімонад білий»;13 кег, у яких «Лімонад жовтий»; 5 упаковок 120 шт. кожна (біла пляшка 0,5 л. ТЕТ); 2 упаковки 190 шт. кожна (біла пляшка 1 л. ТЕТ); 2 упаковки 120 шт. кожна (коричнева пляшка 1 л.); 1 упаковка 170 шт. кожна (коричнева пляшка); мобільний телефон Орро 740207 (пароль).

Вилучене майно може має значення речових доказів у цьому кримінальному провадженні, оскільки може містити у собі інформацію про обставини вчинення злочину тощо, про що 28 серпня 2024 року винесена відповідна постанова.

30 серпня 2024 року слідчий слідчого управляння Головного управління Національної поліції в Запорізькій області старший лейтенант поліції ОСОБА_10 за погодженням з процесуальним керівником у кримінальному провадженні начальником відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_18 звернувся до суду першої інстанції з клопотання про накладення арешту на вищевказане майно.

Зі змісту клопотання убачається, що вилучені в ході досудового розслідування майно є речовими доказами в цьому кримінальному провадженні, має важливе значення для встановлення фактичних обставин провадження під час проведення досудового розслідування, та у подальшому буде використано в якості речових доказів.

На підтвердження доводів клопотання слідчого наданий витяг з ЄРДР за №12022082060000384, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.204 КК України; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки від 06 жовтня 2023 року; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки від 225 грудня 2023 року; висновок експерта (експертиза за матеріалами справи) №2108/к; протокол за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки від 18 червня 2024 року; протокол допиту свідка від 19 червня 2024 року; копія ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 13 серпня 2024 року; протокол обшуку від 28 серпня 2024 року; постанова про визнання речових доказів від 28 серпня 2024 року; протоколи про результати спостереження за особою (річчю або місцем) від 29 липня 2023 року; протоколи про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 29 липня 2023 року; протокол про результати спостереження за особою (річчю або місцем) від 22 січня 2024 року; протокол про результати обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи 22 січня 2024 року; протокол про результати спостереження за особою (річчю або місцем) від 19 лютого 2024 року та інші копії документів, які підтверджується необхідність зазначеного арешту.

Клопотання слідчого містить необхідні для його розгляду відомості, передбачені ст.171 КПК України.

З огляду на обставини кримінального правопорушення, яке розслідується, та виходячи з матеріалів, доданих до клопотання, слідчий належним чином та у відповідності до вимог ст.170-173 КПК України обґрунтував необхідність та можливість накладення арешту на вказане у клопотанні майно.

Доводи апелянта про необґрунтованість накладеного арешту, на думку колегії суддів, не є переконливими та спростовуються наявними матеріалами провадження.

Вищевказане вилучене майно, в тому числі електронні носії інформації, відповідають критеріям ст.98 КПК України, оскільки, з урахуванням фактичних обставин кримінального правопорушення та здобутих у ході досудового розслідування матеріалів, містять/можуть містити відомості про обставини кримінального правопорушення та можуть бути використані як доказ факту та обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, для перевірки чого необхідне, в тому числі проведення відповідних експертних досліджень.

На думку колегії суддів, з огляду на обставини кримінального правопорушення, яке розслідується, вилучене майно відповідає ознакам речових доказів, визначених ст.98 КПК України, а доводи апелянта про протилежне спростовуються матеріалами провадження.

З метоюзбереження речовихдоказів ібуло поданозазначене клопотання,що повністюузгоджується звимогами ст.170 КПК України.

У зв`язку з цим, колегія суддів погоджується з висновками слідчого судді про необхідність накладення арешту на вилучене майно, з метою його збереження як доказу, що має значення для встановлення обставин провадження.

На думку колегії суддів, накладення вищевказаного арешту є необхідним заходом забезпечення цього кримінального провадження.

Колегія суддів вважає, що вказане у клопотанні майно має доказове значення у цьому провадженні і наявні ризики того, що у разі не накладення арешту існує можливість приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження майна до закінчення досудового розслідування, а доводи апелянта про протилежне не є переконливими.

Доводи викладені в апеляційній скарзі про те, що рішення слідчого судді ухвалено з порушеннями, є безпідставними.

З приводу доводів апелянта про те, що досудове розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ст.204 КК України має право здійснювати Детективи органів Бюро економічної безпеки України, колегія суддів звертає увагу на таке.

Оскільки в матеріалах справи була відсутня постанова про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування, колегією суддів з метою перевірки доводів, викладених в апеляційній скарзі, витребувано відповідну інформацію, що не суперечить вимогам чинного кримінального процесуального законодавства, в т.ч. положенням ст.132 КПК України.

В ході апеляційного розгляду, прокурором надано копію постанови першого заступника Генерального прокурора ОСОБА_19 від 30 червня 2022 року про доручення здійснення досудового розслідування іншому органу досудового розслідування.

Зі змісту цієї постанови убачається, що детективами другого відділу детективів захисту економіки у фіскальній сфері Бюро економічної безпеки України розслідується кримінальне провадження №12022082060000384 від 18 квітня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України.

Проте, центральний апарат БЕБ сформовано менш ніж на 50% від його граничної кадрової чисельності, що в сукупності з навантаженням, яке становить понад 3 складні кримінальні провадження на кожного детектива. У тому числі за фактами декількох кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, із значним обсягом та специфікою процесуальних дій, необхідних для розслідування, а також з огляду на територіальну віддаленість від місця вчинення відповідних правопорушень не дає цьому органу змогу здійснити належне досудове розслідування згаданого кримінального провадження.

У зв`язку з цим, першим заступником Генерального прокурора ОСОБА_19 було доручено здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.204 КК України, у кримінальному провадженні №12022082060000384 від 18 квітня 2022 року слідчим СВ відділу поліції №1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області.

З вищевказаної постанови убачається, що зазначені у фабулі обставини, які не стосуються цього кримінального провадження (на, що звертає увагу апелянт), можуть бути опискою, яка сама по собі не свідчить про незаконність цієї постанови.

Твердження апелянта під час апеляційного розгляду про те, що відповідно до ч.5 ст.36 КПК України прокурор може доручити здійснювати досудове розслідування іншому органу лише у разі неефективного досудового розслідування, не є переконливим.

Так, згідно із вимогами ч.5 ст.36 КПК України, Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов`язки), керівник обласної прокуратури, їх перші заступники та заступники своєю вмотивованою постановою мають право доручити здійснення досудового розслідування будь-якого кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, у тому числі слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу, у разі неефективного досудового розслідування або за наявності об`єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування відповідного органу досудового розслідування чи здійсненням ним досудового розслідування в умовах воєнного стану.

Проте, відповідно до абз.2 ч.5 ст.36 КПК України, право доручати у разі неефективного досудового розслідування або занаявності об`єктивнихобставин,що унеможливлюютьфункціонування відповідногооргану досудовогорозслідування чи здійснення ним досудового розслідування в умовах воєнного стану, іншому органу досудового розслідування здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Бюро економічної безпеки України, а також доручати Бюро економічної безпеки України розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності інших органів досудового розслідування, мають Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов`язки), його перший заступник, заступник.

Вищевказана постанова прокурора є належним чином вмотивованою.

Посилання апелянта на висновки зроблені у постанові Верховного Суду від 14 квітня 2020 року у справі №761/34909/17; у постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2021 року у справі №725/5014/18; у постанові Верховного Суду від 24 травня 2021 року у справі №640/5023/19, не є доречними, оскільки ці висновки стосуються інших справ та іншої правової ситуації.

Твердження апелянта про те, що клопотання про арешт майна подано особою, яка не наділена правом звернення до суду, відповідно до вимог ч.2 ст.64-2 КПК України, є помилковими та суперечать положенням ч.1 ст.171 КПК України, згідно з якими з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутися в т.ч. слідчий за погодженням з прокурором, що і мало місце в цьому випадку.

Досудове розслідування ще триває та всі обставини провадження встановлюються. Отже, всі докази у провадженні мають оцінюватися у порядку, передбаченому ст.94 КПК України - у їх сукупності за наслідками всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження.

Що стосується доводів апелянта про те, що ОСОБА_7 не є підозрюваною у цьому кримінальному провадженні передала в користування (оренду) транспортний засіб ПП «СК Прем`єр», колегія суддів звертає увагу на таке.

Відповідно до положень ч.3 ст.170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті (в т.ч. з метою збереження речових доказів), арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Отже, виходячи з системного аналізу положень кримінального процесуального законодавства, те, що власнику вилученого майна не повідомлено про підозру, само по собі не є обставиною, яка безумовно виключає можливість накладення арешту на таке майно.

В свою чергу, досудове розслідування ще триває та всі обставини провадження мають бути ретельно перевірені в установленому кримінальним процесуальним законодавством порядку. У зв`язку з викладеним, на цій стадії провадження доводи апелянта про те, що слідчим не надано певних доказів на підтвердження причетності ПП «СК ПРЕМ`ЄР» до вказаного злочину в.ч. і того факту, що слідчим не надано доказів, що вилучене майно застосовувалось при вчиненні кримінального провадження, передбаченого ч.3 ст.204 КК України, є передчасними.

Відповідно, в ході досудового розслідування має перевірятися і версія, викладена в апеляційній скарзі, про те, що пиво придбається у іншого товариства і в подальшому реалізовується. Лимонади та інші безалкогольні напої виготовляються ПП «СК ПРЕМ`ЄР» згідно дозвільних документів. Сидри, які були раніше вилучені та повернуті в рамках цього ж кримінального провадження на підставі ухвали суду в.ч. і те, що ПП «СК ПРЕМ`ЄР» має Ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями сидром та перрі.

Колегія суддів вважає, що на цьому етапі кримінального провадження, потреби досудового розслідування виправдовують втручання у право власності на вилучене майно, без застосування заходу забезпечення кримінального провадження, про який ідеться в клопотанні, неможливо досягти дієвості цього кримінального провадження.

Те, що арешт та вилучення зазначеного вище майна тягне за собою зупинення ведення господарської діяльності і великі грошові збитки (на, що також звертає увагу апелянт), само по собі не є підставою для не накладення арешту на вищевказане майно.

Будь-яких негативних наслідків від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, які можуть суттєво позначитися на інтересах інших осіб, колегією суддів не встановлено.

Водночас, колегія судді звертає увагу, що в оскаржуваній ухвалі слідчий суддя запропонував органу досудового розслідування забезпечити можливість володільцю вилученої техніки скопіювати з неї контакти та іншу інформацію, яка не має відношення до цього провадження, але до неї має інтерес власник. Також слідчий суддя роз`яснив, що після проведення перевірки/експертиз вилученого майна, в тому числі електронних носіїв інформації, та за наявності факту неправомірності подальшого його утримання органом досудового розслідування, власник має право поставити перед слідчим суддею питання про його повернення.

Крім того,в ходіапеляційного розгляду,прокурор повідомив,що частинавилученого майнабула вжеповернута власникам.Досудове розслідуваннямайже вжезакінчено.В цьомукримінальному провадженні,повідомлено пропідозру трьомособам, а саме: ОСОБА_11 , ОСОБА_20 , ОСОБА_17 .

Разом з тим, відповідно до вимог ч.1 ст.174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна тощо, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Доводи апелянта про те, що ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 13 серпня 2024 року було надано дозвіл тільки на проведення обшуку автомобіля, дозволу на його вилучення судом надано не було та те, що цією ухвалою було надано дозвіл на відшукання та вилучення сприту та лікеро-горілчаних напоїв, а не сидру і пива, є безпідставними.

Так, частиною 7 статті 236 КПК України передбачено, що при обшуку слідчий, прокурор має право, у тому числі, оглядати і вилучати документи, тимчасово вилучати речі, які мають значення для кримінального провадження. Вилучені речі та документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.

За таких обставин вилучений автомобіль та інше майно відповідає ознакам речового доказу, оскільки з урахуванням фактичних обставин справи, є знаряддям його вчинення (автомобіль) та предметом кримінального правопорушення (вилучені рідини).

В свою чергу, вказана ухвала слідчого судді містить всі відомості, передбачені ст.173 КПК України, та є належним чином вмотивованою, а доводи апелянта про протилежне суперечать змісту самої ухвали.

Інші доводи, викладені в апеляційних скаргах, правильності висновків слідчого судді теж не спростовують та мають перевірятися в ході досудового розслідування у встановленому законом порядку.

Порушень вимог кримінального процесуального законодавства з боку слідчого судді під час розгляду клопотання не убачається.

Колегія суддів вважає, що слідчий суддя при розгляді клопотання повно і всебічно з`ясував обставини, які мають значення для прийняття законного і обґрунтованого рішення, та свої висновки належним чином вмотивував.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, правильності висновків слідчого судді не спростовують.

Наявні в матеріалах провадження відомості дають обґрунтовані підстави вважати, що слідчим доведено необхідність накладеного арешту, а доводи апелянта про протилежне спростовуються матеріалами провадження.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала слідчого судді є законною, обґрунтованою та вмотивованою і підстав для її скасування, а відповідно і для задоволення поданих апеляційних скарг, не убачає.

Істотних порушень кримінального процесуального закону, які тягнуть скасування ухвали слідчого судді, при апеляційному розгляді не встановлено.

Керуючись ст.ст.407, 422 КПК України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

апеляційні скарги адвоката ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ПП «СК Прем`єр» та ОСОБА_7 залишити без задоволення.

Ухвалу слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 03 вересня 2024 року, якою задоволено частково клопотання та накладено арешт на автомобіль ГАЗ модель 33021, державний номерний знак НОМЕР_1 , vin НОМЕР_2 ; ключі та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу автомобіля ГАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 , ТТН від 28 серпня 2024 року на 2 аркушах; накладні на 14 аркушах та рахунок на оплату на 4 аркушах; 24 кеги об`ємом 50 літрів кожна; 5 упаковок 120 шт. кожна (біла пляшка 0,5 л. ТЕТ); 2 упаковки 90 шт. кожна (біла пляшка 1 л. ТЕТ); 2 упаковки 120 шт. кожна (коричнева пляшка 1 л.); 1 упаковка 70 шт. кожна (коричнева пляшка); мобільний телефон Орро 740207 (пароль), що були вилучені в ході обшуку автомобіля ГАЗ державний номерний знак НОМЕР_1 , з позбавленням його власника та інших осіб права на відчуження, розпорядження та користування вказаним майном, залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Судді:

ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення08.01.2025
Оприлюднено20.01.2025
Номер документу124475839
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —335/2249/22

Ухвала від 08.01.2025

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Дадашева С. В.

Ухвала від 08.01.2025

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Дадашева С. В.

Ухвала від 08.01.2025

Кримінальне

Запорізький апеляційний суд

Дадашева С. В.

Ухвала від 24.12.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 11.12.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 02.12.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 04.09.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 05.09.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 04.09.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

Ухвала від 05.09.2024

Кримінальне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Геєць Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні